11 VĚCÍ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT A ZKUSIT V PEKINGU

11 VĚCÍ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT A ZKUSIT V PEKINGU

Peking má spoustu historických památek, ale je zde spousta dalších věcí, které musíte zažít. Co tedy dělat v Pekingu?

ZAJDĚTE SI DO ZAKÁZANÉHO MĚSTA

Starobylé hlavní město s nádherným palácovým komplexem je velmi fascinující. Připravte se ovšem na davy lidí a to hlavně Číňanů. Celé město je velice rozsáhlé a najdete tu až 9000 místností. Určitě budete potřebovat pohodlné boty a silné nervy. Já byla chvílemi docela zpruzelá, protože Číňané jsou docela neomalení, všude se cpou, předbíhají a vůbec jim nevadí, že se fotíte a klidně vám vlezou do záběru.
Vzhledem k tomu, že se komplex nachází na velké ploše, můžu s klidným svědomím říct, že se jedná o město. Nachází se tu 800 budov, příkop široký 52 m a celý komplex odděluje zeď, která je široká 8,5 m. Výstavba trvala 14 let a pracovalo na ní více než milión dělníků. Budovy mají různé chodby a průchody, ale tam turisté nesmí.

Je to zvláštní pocit se tady procházet, protože téměř 500 let sem nesměl běžný Číňan vkročit. Zákaz platil pro všechny pod hrozbou trestu smrti, a to z důvodů nedotknutelnosti císaře. Toto místo je opravdu fascinující, hlavně když si uvědomíte, že tudy kráčely dějiny.


HUTONGY 

ZJISTĚTE, JAK VYPADALO BYDLIŠTĚ PEKINGSKÝCH OBYVATEL

VE 13. STOLETÍ 

Hutongy jsou starobylá bydliště pekingských obyvatel a tvoří tu spleť uliček. Byly postaveny již ve 13. století. Typické jsou jednopodlažní nízké šedavě zabarvené cihlové domky, které jsou domovem pro několik příbuzných rodin. Velkou zajímavostí je, že většina domků má k dispozici pouze veřejné toalety.

Upřímně je to velký zážitek, protože jste tu bez jakéhokoliv soukromí. Jedná se o typické turecké záchodky a může se stát, že proti sobě najednou s vámi ve stejný čas vykonává potřebu klidně 6 lidí stejného pohlaví. A vy od sebe nejste jaksi odděleni. 🙂

Pokud chcete zažít pravou nefalšovanou atmosféru čínského pouličního života, tak Hutongy jsou to pravé místo. V ulicích najdete muže hrající karty či jiné deskové hry, či zelináře tlačící dvoukoláky s potravinami. Každé nádvoří je tu jiné, liší se velikostí i způsobem využití. A když vás, jako mne, přepadne strašná nutnost si zajít na WC, je postaráno o jeden z největších zážitků. Věřte, že tady nebudete nikdy sami! :-))

DEJTE SI JÍDLO DONGHUAMEN NOČNÍM TRHU

Tento trh se nachází blízko Zakázaného města a je místem pro jídlo z ulice. Najdete tu různé delikatesy, jako jsou kobylky namáčené v těstíčku, pražení škorpióni nebo špízy s bourcem morušovým.


NENECHTE SE NAPÁLIT, KDE SE NACHÁZÍ CHRÁM NEBES

V 5. století to bylo jedno z nejposvátnějších míst pro celou zemi a spolu se Zakázaným městem patří mezi nejvýznamnější památky čínské metropole. Najdete tu i jedno nevětší obětní místo v Pekingu. Největší roli tu hrál obětní oltář. Bývalo to jediné místo, kde bylo možné kontaktovat bohy. Císař se tu modlil za dobrou sklizeň. My tu potkali spoustu svateb, které se tu fotily.


No původně to vypadalo, že chrám ani nenavštívíme, protože jsme se rozhodli využít pro přepravu z Hutongů do chrámu rikši. Páni byli moc milí, a protože jsme byli tři, tak nám nabídli, že bude lepší, když si vezmeme rikši dvě, ale za cenu jedné. Upřímně, byli jsme z toho moc nadšení, ale ne moc dlouho. Najednou jsme jeli špatným směrem a zastavili před takovou starou barabiznou a začali nám tvrdit, že je to Chrám nebes. A docela dlouho si trvali na svém. Najednou po nás chtěli všechny peníze. Tato situace byla nepříjemná a o to víc, když ji zažíváte s malým dítětem, které nechápe, co se děje. Nevím, jestli jsme si zachovali zdravého ducha nebo naši loupežníci možná pochopili, že jim nic nedáme a nepomůžou jim ani vyhrůžky a nechali nás odejít.


Nakonec jsme se k chrámu dostali až druhý den, protože jsme byli z této přepadovky docela v šoku. Určitě si tu nenechte ujít Zeď ozvěn, která se nachází v taoistickém chrámu Nebes. Celé toto místo je takové tajemné. Pokud na jednom okraji něco zašeptáte, člověk na druhém okraji vaši zprávu uslyší. Co je důležité, tak šeptající i poslouchající musí být otočeni směrem na sever. To znamená, že je třeba stát zády k síni. Nemusíte ani zvyšovat hlas, zkrátka šeptáte. Na místě všechno pochopíte, jen se může stát, že nic neuslyšíte, protože je na místě moc turistů, kteří jsou hluční.

CVIČTE JAKO ČÍŇANÉ

Nemusíte trávit hodiny v posilovně, abyste byli fit. Číňané to řeší úplně jinak. Vyráží dennodenně do parku, kde se věnují aerobiku nebo taichi. Jednu z věcí, kterou mají všechny asijské státy společné, je důraz, který je kladen na pohyb, a to ať už u mladších, starších, tak i seniorů. Není to nějak povinné ani nucené. A tak to má být!

TANČETE V PARKU

Byla jsem mile překvapena, když jsme ráno procházeli parkem, abychom se dostali co nejdříve k památkám a vyhnuli se velkým davům turistů. V parku se brzy ráno taky tančí. Opravdu úžasná podívaná. V parku hraje magnetofon a všichni tančí rakouský valčík. A věřte mi, ono vám to nedá a na chvilku se přidáte.


PROJDĚTE SE PO NÁMĚSTÍ NEBESKÉHO KLIDU

Kdo by neznal toto jedno z největších náměstí na světě? Má rozlohu 40 h a nyní se drží na krásném šestém místě v žebříčku největších náměstí na světě. Může dokonce pojmout až jeden milion lidí při oslavách nebo shromážděních. Nachází se tu mauzoleum Mao Ce-tunga. To jsme nenavštívili, protože nám přišlo tak trošku divný se dívat na někoho mrtvého, kterého osobně neznáme. :-)))


OCHUTNEJTE LUXUSNÍ ZMRZLINU ZE ZELENÉHO ČAJE

Že je Čína velmocí čaje, ví každý. Ale že se dá z čaje vyrábět i docela chutná zmrzlina, už ví málokdo. A jak taková zmrzlina chutná? Má unikátní chuť. Je hladká a smetanová s nahořklým tónem.


NAKUPUJTE NA OBCHODNÍ TŘÍDĚ

Wang-fu-ťing

Ulici Wang-fu-ťing se někdy říká pulsující srdce Pekingu. Najdete tu přibližně 280 obchodů s různým sortimentem. Můžete tu koupit vlastně všechno od oblečení, elektroniky, suvenýrů až po domácí potřeby. Jen nebuďte jako můj kamarád, který si z Číny dovezl domů zlatý mobil. Byl pak velmi překvapený a taky pěkně n…, když zjistil, že má čínskou klávesnici. Není všechno zlato, co se třpytí! :-)))

Najdete tu spoustu míst s čínským čajem a bonboniérami. Jen abyste se nenechali napálit, nejedná se o klasické sladkosti, ale spíše o ořechy v různé formě. Kromě klasických obchodů tu najdete velkou tržnici, která je rájem pro ty, kteří rádi smlouvají. Máte strach, že se s prodavačem nedomluvíte? Ano, i to je možné, ale většinou mají k dispozici kapesní kalkulačky, na kterých vám cenu ukážou. A nebojte se smlouvat, většinou jsou ochotni jít s cenou hodně nízko.


Na tržnici najdete i jídla, která mohou být pro nás velmi exotická. Co mne bavilo asi nejvíc, tak jsou různí brouci, hmyz, mořské plody a štíři na špejlích, kteří jsou většinou ještě živí. Prodavač vám je přímo na místě osmaží a vy si tak na vlastní nebezpečí můžete užívat tyto lahůdky. Jinak tu samozřejmě najdete například i čerstvé ovoce.


ČÍNSKÉ RESTAURACE V ČÍNĚ

Pokud si myslíte, že znáte čínské restaurace, tak jste zcela na omylu. Jsou úplně odlišné od těch asijských restaurací v Evropě. I když u nás se jim také říká Čínská restaurace a majitelem je Vietnamec. Najdete tu samozřejmě ty luxusní, které jsou zaměřeny pro turisty, a taky malá občerstvení, kam chodí převážně místní. My se převážně stravovali právě v těch pro místní. S čím musíte počítat je, že tu nenajdete příbory a budete jíst výhradně hůlkami. Jako hlavní chod je kuřecí, vepřové, hovězí samozřejmě s nudlemi nebo rýží.


UDĚLEJTE SI VÝLET DO LETNÍHO PALÁCE

Tak jako anglická královna jezdí do Westminsterského paláce, tak čínští vládci jezdili do letního paláce. Celý palácový komplex je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Toto místo je opravdu nádherné. Je to taková zelená oáza v rušném Pekingu. Můžete si tu projet na loďce po jezeře Kunning a kochat se palácovými stavbami. Najdete tu spoustu obyvatel z Pekingu, kteří se sem chodí procházet s termoskou čaje a odpočívají v parku kolem jezírek. Ty zabírají 75 % veškeré plochy. Místo sloužilo i jako císařský hřebčín a o koně se tu starali eunuchové.


Krásný je Nefritový palác, kde je uloženo velké množství řezeb popsaných původní čínskou kaligrafií.
Peking je opravdu moc krásný, ohromující, originální a svůj. Mně se na Pekingu líbí ta velká směsice všeho, počínaje od všudypřítomného komunismu, budhistických staveb, krásných parků, tančících a cvičících lidí v parku. Věřím, že Peking si zamilujete jako já. Pokud se tam nechystáte, tak vás dostane alespoň podle fotek.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Comments

  1. EllaIN says:

    Super článek! Zajímavé 👍

  2. Ivet says:

    Já si an ty záchody prostě nemůžu zvyknout, přesně takové byly třeba i v Thajsku.. no nic pro mě 😀

    BLOGEREM

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.