Co dělat v Salzburgu, když máte 1 den

Salzburg si zamilujete na první dobrou jako já. Je to zkrátka město, na které se nezapomíná. Jsem přesvědčená, že se sem budete chtít vrátit. Salzburg je čtvrtým největším městem Rakouska a je rodištěm snad nejznámějšího světového skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Užijete si to tu, pokud jste milovníci historie, vyznavači dobrého jídla, ale samozřejmě asi nejvíc si to užijí Mozartovi obdivovatelé.

Já tady byla v létě, kdy všude kvetly magnolie, zelenala se tráva a počasí svádělo na procházky po městě. Myslím, že je to ideální místo pro prodloužený víkend.  Nádherné to tu může být samozřejmě o Vánocích.

Pevnost Hohensalzburg

Dominantou města je tento největší zachovalý hrad v Evropě. Stal se v podstatě dominantou města.

Mozartův dům

V ulici Getreidegasse číslo 9 se nachází dům, ve kterém se narodil Wolfgang Amadeus Mozart. Nyní se tady nachází muzeum věnované tomuhle skvělému skladateli. Vidět tu můžeš dokonce i zachovalé kusy nábytku, které Mozart skutečně používal. Cena vstupného je 11 EUR za dospělého.

Zámek Mirabell a jeho zahrady

Už jen slovo Mirabell zní poněkud exoticky i na rakouské poměry, což? Název má co dočinění s ženským italským jménem. Je tvořen dvěma slovy – mirabil (obdivuhodný) a bella (kráska). Zámek byl postaven pro milenku knížecího arcibiskupa Wolfa Dietricha, Salome Altovou v roce 1606. S tou měl arcibiskup patnáct dětí. Nyní jsou zde kanceláře salzburgského starosty a magistrátu.

Zámek obklopují nádherná, volně přístupná zahrada, která byla postavena podle slavného architekta Fischera z Erlachu. Zahrady zámku jsou překrásné. Člověk by tu dokázal strávit hodiny a hodiny. Jen tak by se procházel, snil a toulal se. V zahradách najdete kouzelná zákoutí, zelené tunely a nádherné sochy. Navíc je odtud ten nejkrásnější výhled na pevnost Hohensalzburg a na Staré město.

Procházky Starým městem

V podstatě v tomto městě nemusíte mít žádný cíl. Už jen procházení se uličkami historického centra města je skvěle stráveným dnem. Co ale nesmíte vynechat, je ulička Getreidegasse, která je jednou z nejkrásnějších nákupních ulic Rakouska.

Getreidegasse – Obilná ulička

Tato ulice má opravdu nezaměnitelný šarm. Najdete tu luxusní butiky, starobylé obchůdky s tradičním zbožím, historické hostince, kavárny, průchody a dvorky. Domy mají nádherné portály a okna, která se od prvního patra postupně zmenšují.

Staré domy jsou často opatřeny letopočty či jmény dřívějších obyvatel. Co ale určitě nepřehlédnete, je obrovský počet kovaných a částečně zlacených cechovních znaků nad vchody domů a krámků. Ty označují příslušnost k jednotlivým řemeslnickým či obchodním cechům. Najdete tady předchůdce dnešních světelných reklam jako je Zara, McDonald atd..

Obilná ulička má však jednu zvláštnost. Po celé své délce není přeťata jedinou příčnou ulicí. Jako spojnice slouží pouze průchozí domy. V překrásných, květinami vyšňořených vnitřních dvorech s arkádami jsou umístěné rozkošné kavárničky a restaurace, které jsou oázou klidu ve srovnání s rušnou nákupní tepnou.

Mně se moc líbili butiky, kde se prodávají ručně šité kroje.

Kam v Salzburgu na pivo?

Augustínská pivní zahrada – Augustiner Braustuebl na ulici Lindhofstrasse 7 ve čtvrti Mülln patří k těm „must see“. V prostorech Augustinského kláštera se nachází jediný dodnes činný klášterní pivovar v Rakousku a jeho pivnice Bräustübl. Během chvilky se tu přenesete do úplně jiného světa a především času. Prostředí je zde zcela netradiční.

Nejprve si zakoupíte kameninový „krýgl“. Do skla se tady netočí. Při placení si zvolíte jeho velikost. Následně po zaplacení postoupíte do místnosti, kde si „krýgl“ vypláchnete pod proudem vody a pivo vám načepují z naraženého sudu. Pivo si můžete vypít buď ve velké venkovní zahradě, nebo si ho vychutnat ve vnitřních  rozsáhlých sálech s vysokou barokní klenbou a kamennou podlahou. V místnostech se nachází spousta prostých dlouhých dřevěných stolů.

Místnosti jsou pěkně prosvětlené, protože sem proudí spousta světla vysokými okny. Pokud zatoužíte po něčem k snědku, musíte se vydat do postranní chodby, tzv. Schmankerlgang, kde v arkádách mezi sloupovím sídlí okolo deseti lahůdkářství. V nabídce jsou nejrůznější uzeniny, sýry, pečínky a saláty. Klášter tyto stánky pouze pronajímá soukromníkům. Salzburský Augustinerbräu je místem, které vám učaruje a plynutí času dá úplně jinou dimenzi.

Pochutnejte si na originálních kuličkách

Kde jinde ochutnat originální Mozartovy kuličky? Poprvé je vyrobil v roce 1890 cukrář Paul Fürst. V roce 1905 s nimi vystoupil na Pařížské výstavě a získal za ně zlatou medaili. Originální Mozartovy koule se v této cukrárně vyrábějí stále podle receptu původním způsobem, tedy ručně.

Nejprve se vytvoří koule z pistáciového marcipánu, obalí se nugátem a přelije se tmavou čokoládovou polevou. Po ztuhnutí se koule zabalí do stříbrno – modrého staniolu s obrázkem Mozarta. Ročně jich firma vyrobí dokonce asi 1,4 milionu. U nás se prodává značka Mirabell s červenozlatým obalem.

Most přes řeku Salzach

Tento most poznáte snadno. Celý je totiž ověšen pestrými visacími zámky všech druhů a velikostí. A samozřejmě je odtud krásný výhled na pevnost Hohensalzburg.

Salzburg je opravdu krásný. I když nám dnešní doba nedovoluje pořádně cestovat, tak věřím, že v létě bude zase líp. Jsem optimistka a vy buďte také!! Nenechte se ničit negativními zprávami. Omezte televizi! Věřte mi, je to úleva! Pročtěte si třeba moje inspirativní či cestovatelské články na mém blogu. Na světě je tolik krásných míst, do kterých se již brzy zase všichni podíváme!

Pokud se vám článek líbil, budu ráda za jeho sdílení.

 

Comments

 1. Dean says:

  Hello Dear, are you really visiting this web page daily, if so afterward you
  will without doubt get nice knowledge.

 2. Tiffiny says:

  Fastidious respond in return of this question with solid arguments and describing all
  concerning that.

 3. You made some decent points there. I looked on the web for
  additional information about the issue and found most people
  will go along with your views on this website.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.