3 TIPY NA VÝLETY Z AMSTERDAMU

Amsterdam je moc pěkné multikulturní město, ale pokud jste tady delší dobu, byla by škoda si z  něj neudělat výlet. Mám pro vás tři tipy do míst, která se od Amsterdamu nachází kousek cesty vlakem či autobusem.

1 ZAANSE SCHANS – SKANZEN HOLANDSKÉHO VENKOVA

Tato oblast je nádherná, a když si ráno přivstanete, tak ji nejenže budete mít sami pro sebe, ale  vyhnete se tak přicházejícím davu turistů. Zaanse Schans je malá a moc pěkná historická obec, kde najdete nejslavnější větrné mlýny v Holandsku. Ty se nachází strategicky podél břehů řeky Zaanse. Vypadá to tu jako v zapomenutém světě.

Do skanzenu byly na jedno místo svezeny a následně zrekonstruovány historické budovy a mlýny z celé provincie. Najdete tu tak všechno, co byste hledali po celém Holandsku, pěkně na jednom místě.

Co vás potěší: Vstup do skanzenu je zdarma, platí se pouze vstupy do jednotlivých mlýnů (4 Eura). Pouze jeden mlýn (k mletí koření) je k nahlédnutí zdarma. Dále se platí vstup do budovy muzea u návštěvnického centra (tam jsem ovšem nebyla). Vstupy do jednotlivých domků s prezentací výroby jsou zdarma. Skanzen je otevřen celoročně, od 10 do 17 hod.

KDE TENTO HISTORICKÝ SKANZEN NAJDETE?

Nachází se v provincii Severní Holandsko a to 25 kilometrů od Amsterdamu. Nejrychlejší cesta je vlakem a zabere vám cca 15 min.

VĚTRNÉ MLÝNY, KAM SE PODÍVÁŠ

Co vás určitě nepřekvapí, že hlavním tahákem jsou tady větrné mlýny. Ty tu září všemi odstíny zelené a najdete je na břehu kanálů mezi dřevěnými starodávnými domečky. Kromě mlýnů, které melou obilí na mouku, tu najdete třeba mlýn na zpracování dřeva, koření, olejný mlýn anebo klasické mlýny sloužící jako vodní čerpadla.

PŮVODNÍ VESNICKÉ DOMKY

Velmi se mi líbilo, že celá vesnička je tady sladěná do zelené barvy a působí tak, jako byste byli v pohádce.

TRADIČNÍ VÝROBA

Pokud si vezmete s sebou děti, tak je to tady určitě bude bavit. Jestli ve vás dříme ještě malé dítě, tak budete taky nadšení. Najdete tu muzeum čokolády a sušenek značky Verkade a taky muzeum holandského potravinového řetězce Albert Heijn, který vznikl už v roce 1887.

VÝROBA DŘEVÁKŮ

Ve skanzenu je i muzeum dřeváků, kde jsou ve vitrínách vystaveny různé typy k různým příležitostem. V dílně se předvádí výroba dřeváků, které si tu můžete i zakoupit ve všech velikostech a barvách.

OCHUTNÁVKA SÝRŮ

Zdarma ochutnáte sýry vyráběné na jedné z farem, která má ve skanzenu prodejnu. Sýry si zde můžete také zakoupit.

Skanzen určitě doporučuji pro návštěvu. Mají to pěkně udělané a vše tak nějak pohromadě.

2 VOLENDAM – RYBÁŘSKÉ MĚSTEČKO

Jak se zpívá v populární nizozemské písni: „Kdo chce vidět opravdovou krásu Holandska, musí jet do Volendamu.“ Právě tady uvidíte typickou holandskou architekturu. Je fajn se jen tak procházet romantickými uličkami a věřte mi, těch tu najdete opravdu hodně.

TYPICKÉ DOMKY

Ve svých Obrázcích z Holandska tuto oblast výstižně vylíčil Karel Čapek: „Do vod kolem Volendamu se už na mořský rybolov nevyjíždí, proutěné koše jsou v muzeích, na břehu pózují staří rybáři a jejich ženy prodávají suvenýry v krámcích a domečkách – všechno je zkrátka nějak jinak.“

HOLANDSKÝ KROJ

Pokud máte čas a peníze, máte možnost si vyzkoušet holandský dobový kroj místních obyvatel. Fotografických koutů, které tuto vychytávku nabízí,  je tu hned několik.

OCHUTNÁVKA SÝRŮ

Ve Volendamu taky můžete ochutnat sýry. Ale musím se přiznat, že více mi chutnaly ve skanzenu.

RYBÁŘSKÉ LOĎKY

Na první pohled vám bude zřejmé, že je to město rybářů, které je plné rybářských lodí.

RYBÍ POKRMY

A byl by hřích tu neochutnat čerstvé rybí pokrmy. Právem jsou totiž vyhlášené široko daleko. Restaurace s rybími pochoutkami na všechny způsoby najdete na každém rohu, stačí si jen vybrat.

3 OSTROV MARKEN

Tato pohádková vesnička plná barevných dřevěných domečků se nachází buď půlhodinovou plavbou lodí z Volendamu nebo můžete využít autobus.

DOMKY NA KŮLECH

Všimněte si dřevěných domků, které se staví na kůlech a na vyvýšeninách, tak aby byly chráněny před záplavami.

PŘÍSTAV

Na ostrově samozřejmě najdete malý přístav, kde připlouvají lodě z nedalekého Volendamu. Nachází se tu moc hezká promenáda, kde je fajn vypít si třeba jen tak kávu. Nám počasí tady moc nepřálo. Bylo zde docela větrno a chvílemi pršelo.

Jedou ze zajímavostí Markenu je maják Het Paard.

Tato místa jsou zcela ideální a podaří se vám tu nasát tu pravou atmosféru typického Holandska. Můžete se tak poučit o holandské historii a hlavně se procházet mezi dobovými domečky. Tato městečka jsou pro výlety jako stvořená a my si to tu s dcerou opravdu užily.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.