AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

Jaký druh kávy rádi pijete? Já osobně ráda piju cappuccino a latte. Říká se, že lidé, kteří mají rádi cappuccino jsou posedlí, kreativní, upřímní a rádi se motivují. Jsou kamarádští a snadno si udělají hodně přátel. Problém je, že se začnou nudit, pokud se obklopují nenápaditými lidmi.  Lidé pijící kávu latte mají tendenci být neurotičtí, mají rádi mírumilovné lidi a jsou často nerozhodní.  Takže jsem vlastně takový kreativní neurotik. No asi něco na tom bude.

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

AUSTRALANÉ JSOU VELMI ZTÍŽENÍ NA KVALITU A POZNAJÍ, POKUD JE S KÁVOU NĚCO ŠPATNĚ.

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

Sydney je úžasné kulturní město a najdete tu snad všechny zástupce z většiny národů světa. A tihle všichni rodáci, bez ohlednu na barvu kůže, rozdílu náboženství či sexuální orientaci, mají jednu věc společnou a to je láska ke kávě. Každé ráno jsem míjela davy, které byly charakteristické tím, že v jedné ruce drží mobil a v druhé kelímek s kávou. Na každém rohu najdete kavárny „take away“. Australané jsou velmi zatížení na kvalitu a poznají, pokud je s kávou něco špatně. Proto se nezdráhají, pokud jim káva nechutná klidně ji vrátit. A co se pije nejčastěji v Austrálii? Tři základní kávy a to především kávy s mlékem – cappucino, latte a flat white. Poslední jmenované jsem poznala až tam.

Věděli jste, že je káva nejpopulárnější a široce využívanou drogou na světě?

Než jsem jela do Austrálie, neměla jsem šajnu, co za práci bych mohla dělat. Byla jsem přesvědčená, že nenajdu nic jiného, než že budu někde v kuchyni loupat brambory nebo mýt v kuchyni nádobí. Mimochodem se tak živí spousta studentů. Přes den chodí do školy a po večerech myjí nádobí.  A málem se tak i stalo. První měsíc jsem nic nemohla najít a byla jsem z toho docela dost zoufalá. Jedna věc byla, že jsem pořádně nehledala, a taky jsem měla skoro celý den školu. Nechtělo se mi chodit někam na večer a ráno vstávat do školy. Jak jsem tak chodila kolem kaváren, říkala jsem si, že by bylo báječné, si tady takto přivydělávat.

Věděli jste, že káva je technicky ovoce? Věřte mi, je.

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

KAVÁRNY MAJÍ OTEVŘENO BRZY RÁNO

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

Problém je, že kavárny mají většinou otevřené brzy ráno, klidně v 6 hodin a zavírají kolem 4 odpoledne. Tohle bohužel můj studijní rozvrh nedovoloval. Miluju kávu, takže stát se baristkou byla jasná volba. Navíc po baristech je v Austrálii velká poptávka. Ubírat se tímto směrem bylo možné až po změně školy. Pokud si myslíte, že si napíšete do životopisu 10 let praxe a máte vyhráno, jste na omylu. Oni si vás totiž vyzkouší a hned tak poznají, na čem jste.

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

A neoblafnete je ani krásnou tvářičkou. Nikdo nemá čas vás učit dělat kávu, protože ráno je v kavárnách docela rachot. Australané si kávu doma nedělají. Raději si pro ni zajdou do kavárny. V kavárnách se stojí fronty, každý chce svou dávku kofeinu. Spousta lidí je zvyklá, že si bere kávu s sebou na pláž, takže chtějí, aby mléko mělo vyšší teplotu.

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

BARISTICKÉ KURZY

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

Naštěstí kávová ekonomika v Sydney došla až tak daleko, že tu najdete spoustu baristických kurzů, kde se naučíte kávu vařit. Jsou to takové rychlokurzy na celý den. Po absolvování dostanete certifikát a plní ideálů můžete jít hledat kavárnu, kde budete pracovat. I já jeden absolvovala přímo v Coffee school. Na kurz přišlo strašně moc mladých lidí. Nejdřív jsme museli vyplnit spoustu papírů. Zkrátka byrokracie vládne světem a to i v Austrálii. Na Austrálii je fajn, že se všichni hned kamarádí. Není to sice vždy upřímné přátelství, ale pracuje se vám hned snáz.

Tak toto je moje první vyrobené cappuccino.

Udělali z nás dvojice a mě dali do dvojky s Brazilcem Samuelem. Já si vždycky myslela, že neexistuje na světě větší „nemehlo“ než já. A ono ano a narodilo se přímo v Brazílii. Asi po 5 minutách, kdy jsem se začala seznamovat s mašinou, na mě vypustil páru z trysky. Samuel mne tím málem opařil. Tohle udělal asi ještě třikrát, když se spletl. Chvílemi jsem přemýšlela, že mu to oplatím. Asi třikrát mu spadl na zem džbán s mlékem a museli jsme vytírat podlahu. Modlila jsem se, abych se se Samuelem nesešla třeba někde v kavárně. To by asi tu kavárnu museli zavřít. 🙂

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

ŠLEHÁNÍ PĚNY  

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

Jedna z nejpodstatnějších částí přípravy kávy, jak už jsem trošku nakousla, je šlehání mléka párou. Našlehat dobře mléko je umění a věda v jednom. Musím říct, že se mi to začalo dařit až po hodně dlouhé době. Na kurzu jsem se to nenaučila. Obkoukala jsem to v kavárnách, kde jsem pracovala, učil mne to však každý barista jinak. Takže jsem si musela najít svůj styl. Co je ovšem základem, mít kvalitní mléko. Dá se vyšlehat i sojové či mandlové, ale je to mnohem těžší. Důležité je, aby mělo mléko správnou teplotu mezi 65 a 75 stupni Celsia. Nepoužívá se vůbec teploměr, ale správnou teplotu mléka poznáte tak, že položíte dlaň na stranu džbánku, v němž mléko šleháte. No a necháte ji tam tak dlouho, dokud vás to nezačne pálit. Déle tam ruku stejně neudržíte. No je to trošku drastické, ale já to považuji za praktické, protože v kavárně není čas si hrát s teploměrem. Základem je, aby se do mléka nedostaly bublinky, které mohou zkazit veškerou snahu vytvořit obrázek – latte art.

Když si počítáte kalorie a staráte se o zdravou výživu, buďte opatrní v tom, co si objednáváte. Např. káva Latte má 190 kalorií = 1 kousek pizzy

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

LATTE ART

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

Latte art je kapitola sama o sobě. Já to osobně považuju za osobní výzvu. Musím říct, že to trvalo hodně dlouho, než moje srdíčka začala opravdu chytat tvar. Byly to spíš ze začátku takové cibule. 🙂 Pokud vyšleháte mléko tak, že má nízkou teplotu, s velkou pravděpodobností vám zákazník kávu vrátí. Taky nás v kurzu naučili, jak se dá spravit cappuccino. Prostě povrch vyšlehaného mléka zkrášlete kakaem. Takto se vlastně dělají skoro všechna cappuccina v Austrálii.  V Čechách jsem to moc neviděla.

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

BABYCHINO

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

Ze zbytků mléka jsem se naučila dělat babychino. Mimochodem to je výborná záležitost pro děti. Jen musíte dávat pozor, aby mléko bylo vychladlé. Úplně bombasticky vypadá, když jej ozdobíte marshmallow. Tímto způsobem se zavděčíte každému děcku. Děcka to v Austrálii zkrátka milují. Častým návštěvníkem kaváren jsou totiž matky s dětmi. A ty tam dokáží trávit dlouhé hodiny.

Věděli jste, že káva má 0 kalorií? Nesmíte si do ní ale dávat cukr a smetanu.

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

KVALITNÍ ESPRESSO

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

Každý barista ovšem ví, že nejdůležitější součástí správné kávy je samozřejmě kvalitní espresso. Nebudu vám tady zdlouhavě popisovat, jak probíhá proces, jak si udělat správný „shot“, jak říkáme my baristi.Prozradím vám ale, jak poznáte okamžitě, zdali se espresso podařilo. A jak? Na kávě se vytvoří tzv. crema – zlatá vrstva na povrchu espressa. Ta musí být krémová a nezmizet hned po extrakci. Pokud je crema tmavě hnědá, znamená to, že se vám káva spálila a bude extrémně hořká. Pokud začne hned po extrakci crema mizet nebo bude hodně slabá, znamená to, že pijete moc slabou kávu. Její chuť nebude opravdu dobrá.Musím říct, že od kurzu jsem začala mít docela problém s pitím nekvalitní kávy. Nevím, jestli je to teď výhoda či nevýhoda.

A když jsem později začala pracovat jako baristka, stalo se to tak trošku mým prokletím. Dříve jsem neměla problém s pitím jakékoliv kávové pochutiny a ani té instantní. Teď tu instantní fakt nepiju.

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

A ČÍM JE TO, ŽE JE KÁVA LEPŠÍ Z KAVÁRNY?

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

Protože je čerstvá! V mnoha kavárnách se praží. Kávová zrna se lesknou, protože je v nich olej, když je čerstvě upražená. Já osobně miluju vůni čerstvě upražené kávy.  Pokud si kávu čerstvě umelete, máte zaděláno na výbornou dávku tohoto lahodného moku. Káva přichází o čerstvost mletím, takže pokud doma nemáte mlýnek nebo kávovar s mlékem, čerstvou kávu si nikdy nepřipravíte. Bylo by bláhové myslet si, že si uděláte kurz a umíte udělat kávu. Všechno je to praxe, hodně zkažených káv a litry vylitého mléka.

Já – jako barista v kavárně blízko Coogee beach. Věděli jste, že nejlepší čas na kávu je kolem 2 hodiny odpoledne? Podle studií hodně lidem klesá pozornost a energie právě v tuto dobu.

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

CUPPING – OCHUTNÁVKA KÁVY

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

Já jsem nyní strašně unešená celou kávovou kulturou. Začala jsem se v tomto směru i vzdělávat. Jednu dobu jsem i přemýšlela o vlastní kavárně. Pronikla jsem tak do tajů pěstování, sběru, pražení a konečné přípravy. Naučila jsem co je to cupping – ochutnávání kávy. Teď pokud mám příležitost, tak se ho velice ráda účastním. Vyberu si tak výbornou kávu. Při cuppingu se káva ochutnává, nepolyká, ale plive.

Malovat kávou je fakt umění. Věděli jste, že na výrobu správného espressa potřebujete 40 kávových zrn?

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

THE ROCKS AROMA FESTIVAL

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

Měla jsem to štěstí, že v nejstarší části Sydney v Rocks, v centru naproti Opery probíhal i festival kávy – The Rocks Aroma festival. Návštěvníci tu chodí od jednoho stánku ke druhému a ochutnávají. No prostě kávové nebe. Tento festival není jen festivalem kávy, ale taky festivalem čokolády. Máte tu možnost objednat spoustu kávy s různou příchutí. Mě osobně zaujala mexická s troškou čokolády a chilli. Ano, i to je možná trošku důvod, proč jsem tak nazvala svůj blog.

Do mexické kávy se přidává někdy čokoláda a chilli. Možná i podle tohoto trojího spojení jsem nazvala svůj blog.

Součástí festivalu je i soutěž v latte art, kterého se může účastnit každý. Dokonce i ti nejmenší. Točí se kolem, na kterém jsou zobrazeny motivy, které musíte vykouzlit na svých šálcích kávy. Není to žádná sranda, protože na to máte časový limit. Váš obrazec se dokonce celý přeměřuje a jde tam o milimetry. Je to ovšem radost sledovat celou show, která se odehrává venku pod širým australským nebem.

Součástí festivalu je samozřejmě ochutnávání, ale dokonce i malování kávou. To jsem viděla poprvé až tady. Jsou z toho velmi zajímavé obrázky, až se mi někdy chtělo vzít taky štětec do ruky.

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

ETIOPSKÝ OBŘAD

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

Samozřejmě na festivalu nesmí chybět etiopská káva. Každý správný znalec kávy ví, že kávu objevili v Etiopii.

Je neuvěřitelné, jaký úplně nový a extrémně zajímavý svět se mi tím otevřel. Můj blog je zaměřený na aktivní životní styl. A určitě si kladete otázku, zdali káva do tohoto světa patří. Já říkám ano. Nesmíte to s ní ovšem přehánět. Já v Austrálii ochutnala strašně moc kávy, ale to čistě ze studijních důvodů, jak říkám. Pryč jsou doby, kdy jsem byla schopná vypít i 6 šálků. Seděla jsem v práci, abych byla v klidu a bez stresu. Teď už jsem rozumnější a kávu si užívám.

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

A JEŠTĚ MALÝ TESTÍK

AUSTRALSKÉ NÁBOŽENSTVÍ JMÉNEM KÁVA

Přemýšleli jste o tom, že lidé pijící kávu mají některé společné specifické vlastnosti? Já ano a proto jsem je pro vás našla.

VÝSLEDKY PIJÁKŮ:

LUNGO  – přímý, rád dělá věci jednoduše, tichý, ale náladový a má rád minimalismus

ESPRESSO – většinou lidé ve vedoucích funkcích, pracují tvrdě, ale jsou náladoví, většinou vědí jak dostat, co chtějí

LATTE – tendenci být neurotičtí, mají rádi mírumilovné lidi, často nerozhodní

CAPPUCCINO – posedlí, kreativní, upřímní a rádi se motivují. Jsou kamarádští a snadno si udělají hodně přátel. Problém je, že se začnou nudit, pokud se obklopují nenápaditými lidmi.

INSTANTNÍ KÁVA – optimističtí a veselí, uvolnění, mají tendenci se věcmi moc nezabývat

TAK CO, JAKOU KÁVU PIJETE?

PŘEJI VÁM, ABY BYLA VŽDY KVALITNÍ!

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku. 🙂

Comments

  1. Jana says:

    Super článek! Jdu si udělat kafe!!!😘 Ale asi nebude tak dobre jako od tebe😁

    1. Sylva says:

      Oh děkuji! Bude to dobré! 🙂

  2. Kelvin says:

    I’ve always liked coffee with a little chilli or cayenne pepper.

    1. Sylva says:

      Looks like you’re a gourmet. I like it, Kelvin!

  3. Radushka says:

    Lungo. Jsem „lungo“ 🙂 Chtela jsem dat článku like, ale neni kde. Tak dávám like takhle 😉 Je to gut! 😉

    1. Sylva says:

      No, lungo je fajn. Hodně lidí si ho v Čechách dává. Dobrá volba!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.