BLONDES: PO STOPÁCH NEJEN MARILYN MONROE V HOLLYWOODU

Než začnete číst, tak vás musím upozornit, že tento článek je spíše určen pro holky. No, ale když se nad tím zamyslím, tak v podstatě i páni si v něm najdou to své. Pokud jste fanoušky starých hollywoodských filmů či máte rádi kinematografii, tak vás to bude bavit. Protože není nad to dozvědět se nějaký ten drb. Než jsem jela do Los Angeles, tak jsem se rozhodla, že jedním z mých cílů tady ve městě bude vydat se po stopách Marilyn Monroe a dalších hollywoodských hvězd.  A byl to tak trošku i můj tajný sen, vidět některé z jejích slavných šatů či šmínek na vlastní oči. Navštívila jsem proto dvě muzea v Hollywoodu, která se věnují i odkazu Marilyn.

Jako první vedly moje kroky do nejbizarnějšího muzea kuriozit, které jsem navštívila.

RIPLEY´S BELIEVE IT OR NOT!

Návštěva muzea Ripley’s Believe it or Not!, které se nachází na Hollywoodském chodníku slávy, byla pro mne velkým překvapením. Trošku jsem i tušila, že to bude velký úlet. A byl ještě větší! 🙂 Jsou zde věci, které jste pravděpodobně ještě nikdy neviděli, a některé, kterým nebudete věřit. Svět je plný zvláštních a zajímavých věcí, ale většina z nás je v každodenním životě obvykle nezažije. Ripley’s Believe it or Not! už léta shromažďuje sbírku neobvyklých věcí a ty jsou zde vystaveny, abyste je i vy mohli vidět a obdivovat.

ROBERT RIPLEY

Kdo byl vlastně Robert Ripley?  Začínal jako karikaturista a v roce 1918 vytvořil svou první sbírku podivností pro noviny New York Globe. Snil o cestování po světě a v roce 1922 se vydal na dobrodružnou cestu. Prozkoumával svět, sbíral artefakty a příběhy z míst, o kterých většina Američanů nikdy ani neslyšela. Dnes, v době internetu, je těžké si to představit, ale před 100 lety se takto šířily informace! Za svůj život napsal pět knih a o svých sbírkách vedl rozhlasový a později televizní pořad. Po jeho smrti v roce 1949 byla jeho sbírka zakoupena a v průběhu let je vystavena na mnoha místech po celých USA i v zahraničí. A já si pěkně našla, že právě sbírka o Marilyn Monroe bude v Los Angeles. A zbývaly mi poslední dva dny na návštěvu výstavy, která potom byla přesunuta na jiné místo.

SVETR A PODEPSANÁ FOTOGRAFIE

Hned při vstupu do muzea najdete její ručně pletený svetr nadměrné velikosti. Je to přesně ten samý svetr, který měla Monroe na sobě na pláži v Santa Monice během focení s Georgem Barrisem 13. července 1962. Fotografoval mnoho hvězd padesátých a šedesátých let, včetně Elizabeth Taylorové během natáčení filmu Kleopatra, Marlona Branda, Charlieho Chaplina, Franka Sinatry, Clarka Gable nebo Steve McQueenaBarris je zřejmě nejznámější díky spolupráci s Marilyn Monroe, kterou fotografoval v roce 1954 během natáčení snímku Slaměný vdovec (The Seven Year Itch), v roce 1962 na pláži Santa Monica a na Hollywood Hills v sérii, která se stala známou jako „Poslední fotografie“. Byl jejím blízkým přítelem.

Zarámovaná fotografie vpravo od svetru je podepsána Barrisem a text na spodním okraji zní: „Marilyn, ‚The Warm Up‘, 1962„. Jedná se o jednu z posledních fotografií, které kdy byly pořízeny, než o několik týdnů později zemřela.

ŠATY MARILYN MONROE, KTERÉ PROSLAVILA I KIM KARDASHIAN

Spousta jejích věcí byla rozprodána v aukcích. Ať už to byly její šperky, boty či filmové kostýmy. Určitě si vzpomenete na legendární bílé šaty z již zmiňovaného filmu Slaměný vdovec. Mezi nejdražší šaty patří ty poseté diamanty, v nichž jedna z nejkrásnějších hereček všech dob zpívala píseň „Happy birthday Mr. Prezident“ tehdejšímu prezidentovi Johnu F. Kennedymu. Původně byla hodnota těchto šatů stanovena na 1 200 000 USD, v přepočtu tedy 27 miliónů korun. Aukční síň je v roce 2016 na Julien´s Auctions dokázala prodat za neuvěřitelných 3 900 000 USD, tedy více než 87 miliónů korun. S přirážkou činí konečná cena šatů 4 810 000,00 USD. Což je za mne opravdu neuvěřitelné. Už chápu, jaký to musel být stres a taky velká pocta pro Kim si je jednou v životě obléknout.

KIM KARDASHIAN NA MET GALA 2022

Ano, právě tyto šaty zase jednou zazářily na další hvězdě a to Kim Kardashian. No nebudu vám lhát, jsem fanda Kardashianek a je mi úplně jedno kolik mají plastik. Mě prostě baví. 🙂 Kim si je vypůjčila a mohla si je obléknout na Met Gala 2022 v New Yorku. Ráda překvapuje na červeném koberci Met Gala a s těmito šaty se jí to povedlo. Jakmile vstoupila na červený koberec v pověstných třpytivých šatech, s platinově blond vlasy a dokonale upravenými účesem, byla nepřehlédnutelná. Muzeum jí zapůjčilo další osobní věci Marylin, aby duch této skvělé herečky byl po celou dobu s ní.

UKÁZKA: Kim Kardashian & Pete Davidson on Kim Wearing Marilyn Monroe’s Dress | Met Gala 2022 ⇓

BOB MACKIE SKICA ŠATŮ

Tento náčrt šatů „Happy Birthday“ nakreslil slavný americký módní návrhář Bob Mackie ve své první práci po vysoké škole. Jedná se o jednu z několika originálních kreseb, které zobrazovaly Marilyn v téměř nahých šatech.

Bob Mackie oblékal hollywoodské hvězdy jako  Lucille Ball, Carol Burnett, Diahann Carroll, Carol Channing, Cher, Doris Day, Marlene DietrichJudy Garland, Liza Minnelli, MarDiana Ross, Tina Turner nebo Barbra Streisand, a samozřejmě mnoho dalších.

Na počátku své kariéry pracoval Mackie jako kreslíř pro francouzského módního návrháře Jeana Louise, který se proslavil výrobou divadelních šatů, které nosila herečka Marlene Dietrich během své kariéry kabaretní zpěvačky. Jako jeden ze svých prvních úkolů nakreslil originální skicu šatů Marilyn Monroe, které měla na sobě v roce 1962 na oslavě 45. narozenin prezidenta Johna F. Kennedyho v Madison Square Garden v New Yorku. 

Na krátkém filmovém záznamu jejího vystoupení je slyšet, jak publikum zalapá po dechu, když si svléká bílý kožich a odhaluje třpytivě průsvitné šaty zdobené více než šesti tisíci krystaly. Musíme si uvědomit, že dnes nosí průsvitné šaty každý, ale tehdy to tak nebylo. V jistém smyslu jsou to první nahé šaty. Proto byly tak šokující. Marilyn v nich vypadala úžasně a dosáhla přesně toho, co zamýšlela. Studia Fox jí kvůli předchozímu skandálu s nahým kalendářem nedovolila nosit ve filmech nic příliš odhaleného. A jí to bylo vlastně jedno, protože už byla vyhozena.

UKÁZKA: Marilyn Monroe Singing Happy Birthday ⇓

Ačkoli se často uvádí, že Marilyn za šaty v roce 1962 zaplatila 12 000,00 dolarů, ve skutečnosti zaplatila pouhých 1 440,33 dolarů, což zahrnovalo i boty na tuto událost!

VSTUPENKA NA OSLAVU NAROZENIN PREZIDENTA KENNEDYHO

Jedná se o vstupenku na oslavu narozenin prezidenta Kennedyho 19. května 1962 v Madison Square Garden. Tuto „Gala All Star Show“ sponzorovaly Státní a Národní demokratický výbor a Občané pro Kennedyho. Podle novinových a filmových záznamů z tohoto večera se této akce zúčastnilo více než 15 000 hostů včetně viceprezidenta Lyndona Johnsona, newyorského starosty Wagnera a členů Kennedyho rodiny.

A jen, aby mezi námi bylo jasno. Marilyn nikdo nesponzoroval a za šaty, boty, vlasy a make up si zaplatila sama. Za mě je borka!

PLAKÁT K OSLAVĚ NAROZENIN JFK

Tento plakát propagoval narozeninovou extravaganci prezidenta Kennedyho, která se konala 19. května 1962 v Madison Square Garden. Vstupenky stály od 10 do 100 dolarů, což je v dnešních penězích asi 95 až 950 dolarů! Vysoká cena není překvapením vzhledem k hvězdnému seznamu účinkujících, včetně Elly Fitzgeraldové, Judy Garlandové a samozřejmě Marilyn Monroe.

V muzeu je i spousta dalších zajímavostí, které patřili právě Marilyn.

KOSMETICKÝ KUFŘÍK MARILYN MONROE

Kosmetický kufřík Marilyn Monroe obsahuje zlaté tuby s očními linkami, rtěnkami a pleťovými krémy. Zkrátka vše, co potřebovala k vytvoření svého ikonického vzhledu, který se nakonec stal její ochrannou známkou. Klasický styl líčení z 50. let, tedy jednoduché stíny, černé linky a výrazné rty, povýšila na novou úroveň.

Marilynin kufřík s líčidly se objevil na aukci Christie’s v roce 1999 a byl prodán za 266 500 dolarů. Najdete tu takové podklady jako podkladový krém Anita d’Foged (nyní Anita of Denmark) Day Dew v barvě Ivory Medium a odpovídající krycí make-up, oční linky Eye Stopper od Elizabeth Arden, oční linky značky Glorene of Hollywood a umělé řasy. Marilyn byla fanynkou krémových očních stínů Elizabeth Arden a vybírala si odstíny Autumn Smoke a Pearly Blue. Měla tři rtěnky Max Factor, i když je známo, že nejraději měla odstín Ruby Tuesday. V pravém stylu 60. let si vybírala lak na nehty Revlon v ikonických odstínech Cherries a la Mode a Hot Coral. I když dobře víme o její lásce k Chanelu č. 5, v Marilynině kufříku se nacházely dva flakony parfémované vody Shisheido. Měla zálibu v tajemné toaletní vodě Rose Geranium, kterou si objednávala pod pseudonymem. Kufřík obsahuje dvě nádobky s make-upem Erno Lazlo, což byla Marilynina oblíbená řada péče o pleť.

Ručně malovaný prádelník Marilyn Monroe, který kdysi patřil zesnulé modelce a televizní osobnosti Anně Nicole Smithové.

GARDERÓBA, KTEROU VLASTNILA MARILYN MONROE

Na výstavě si můžete prohlédnout její hedvábné šaty. Během její kariéry se její míry měnily. V roce 1951 nosila americkou velikost č. 2 (našich 32). To je velkost, kterou vidíte na obrázku. Kdežto v roce 1962 nosila velkost č.12(42).
Ikonický pár bot – patří mezi 40 párů bot, který vytvořil pro Marilyn slavný designér Salvatore Ferragamo.

PODIVNÉ A ZVLÁŠTNÍ VĚCI

Život je docela zvláštní a ještě zvláštnější vám bude připadat po návštěvě Ripleyho muzea, kde jsou vystaveny nejrůznější exponáty od nechutných až po groteskní. Pokud vás zaujmou scvrklé hlavy, socha Marilyn Monroe z rozstříhaných jednodolarových bankovek a bikiny z lidských vlasů, tohle místo je stvořené vás. Najdete tu opravdu podivné věci, které se týkají zvířat, která se narodila deformovaná a kterým se říká „hříčky přírody“. Ano, jsou zde zvířata se dvěma hlavami nebo nohou navíc. Ripleyho sbírka dnes zahrnuje třínohého koně, dvouhlavá telata, prasata, králíky, želvy a koťata.

Abych byla spravedlivá, nejsou vystavena nijak zvlášť hrůzostrašným způsobem, ale některé lidi může pohled na ně pohoršit. Pak je tu sekce, kde najdete scvrklé hlavy a sekce „lidské zvláštnosti“, kde jsou zobrazeni lidé pokrytí tetováním nebo s věcmi implantovanými pod kůži. Nebo vám to všechno může připadat velmi „cool“ a vlastně i to je také v pořádku.

ROBERT WADLOW

První exponát, který vás ovšem při vstupu přivítá, je skutečně velmi zvláštní, ale ne nijak hrozný. Je to „Nejvyšší muž světa Robert Wadlow„, který vyrostl do výšky 8 stop a 11 palců. Dotknete se tlačítka a mechanický Wadlow se vztyčí, aby vám ukázal, jak vysoký byl za života. Je to docela ohromující.

ELVIS PRESLEY BYL PŘÍRODNÍ BLONDÝN

Když se řekne Elvis Presley, většina lidí si obvykle vybaví „krále rokenrolu“ nebo jednodušeji „krále„. Nebo si vzpomenete na jeho drogovou závislosti či předávkování, nebo na konspirační teorie, že možná ještě nezemřel. Elvisův klasický vzhled vysokého, tmavého a pohledného muže není úplně přirozený. Elvis byl ve skutečnosti až do pozdního mládí přírodní blondýn! I poté, co jeho vlasy začaly s věkem tmavnout, nikdy skutečně nedosáhly odstínu, který známe a milujeme. Než si mohl dovolit drahý luxus skutečného barvení vlasů, Elvis se rozhodl pro levnou, kutilskou alternativu  a to lak na boty! V muzeu najdete důkaz – kousek jeho vlasů.

SUPERMANOVSKÝ OBLEK CHRISTOPHERA REEVESE

V muzeu naleznete originální kostým Supermana, který nosil herec Christoper Reeve. Ten zahrnuje červenou látkovou pláštěnku, přezku na opasku a svalnatý spodní oblek.

A až se nabažíte všech těch podivností a záhad, můžete volným krokem pokračovat až do Hollywoodského muzea, kde vás bude čekat úplná nádhera.

HOLLYWOODSKÉ MUZEUM

Ano, i tady patří mezi nejzajímavější věci sbírky předměty, které kdysi vlastnila Marilyn Monroe. Pokud jste jako já filmovým nadšencem, milovníkem historie a architektury, tady budete ve svém živlu. Kromě toho, že muzeum zahrnuje více než 100 let historie filmové tvorby, vypráví také o historii hollywoodského chodníku slávy.

Budova Max Factor, která pochází z roku 1935 a je známá svým designem ve stylu art deco, je sama o sobě památkou. Takže si popojděte na druhou stranu silnice a nezapomeňte obdivovat její exteriér.

Ve čtyřech patrech úchvatných expozic se nachází více než 10 000 autentických pokladů show byznysu – jedinečné kostýmy, rekvizity, fotografie, scénáře, sbírky aut a osobních artefaktů hvězd, plakáty a historické památky z oblíbených filmů a televizních pořadů.

Nicméně první patro se mi líbilo asi nejvíc a přiznám se, že jsem tady byla ve svém živlu.  Toto patro je většinou vyhrazeno na počest původu budovy – tj. líčení a kráse.  Max Factor zde kouzlil a vytvořil spoustu líčidel. Všude ve vitrínách se to hemží líčidly, toaletními potřebami a fotografiemi největších hollywoodských krásek.  Každá místnost byla přizpůsobena tomu, zda byla herečka blondýnkou, brunetkou nebo zrzkou. Takže tu najdete: „Pokoj pro blondýnky“, „Pokoj pro brunetky“ a „Pokoj pro zrzky“.

Jakmile vejdete do první místnosti, v televizi se objeví záběry Marilyn, jak zpívá vojákům v Koreji. Jsou tu hlavně její milionové šaty z líbánek, které jsou jedním z nejpamátnějších předmětů (na obrázku).

Ta je měla na sobě na líbánkách, když si brala Joea DiMaggia, a také když v roce 1954 bavila vojáky v Koreji. Potom je nosila jako své osobní šaty, což z nich činí skutečně jedinečný artefakt.

Skleněná vitrína je plná fotografií a Marilyniných doplňků.

MAKE – UP PODLE MARILYN MONROE

Marilyn líčení milovala a přípravu si užívala. Tak moc, že se kvůli tomu chronicky opožďovala! Časopis Time se Marilyn zeptal na její postup při líčení a ona odpověděla: „Nerada tento proces uspěchávám. Ráda se oblékám a líčím v klidu. Myslím, že v dnešní době příliš spěcháme.“ Já s ní naprosto souhlasím a ráda bych vás teď zavedla do tajů líčení, o kterých jsem se tady dozvěděla.

VAZELÍNA

Tato kráska věnovala velkou část svého času péči o pleť. Věděla, že pleť je třeba hydratovat, a  proto pod make-up používala krém Nivea nebo vazelínu, aby si udržela jemnou, pružnou a zdravou pleť. Ano, čtete správně. Vazelínu! Já vím, že v dnešní době je vazelína jako podkladový krém možná trochu moc. Vazelína byla důležitou součástí Marilynina líčení. Používala ji nejen jako podkladovou bázi, ale také jako rozjasňovač! Malé množství si nanesla na lícní kosti a tento lesklý povrch dokonale zachytil světla a ještě více jí na kameře slušel.

ŠIKOVNÝ TRIK PRO PLNĚJŠÍ RTY

Jak si vytvořit plné, našpulené rty, kterými byla Marilyn tak známá? Chytrým použitím rtěnek. Její vizážista Allan „Whitey“ Snyder používal až pět různých červených odstínů – tmavší, sytě červené na vnější straně a světlejší směrem dovnitř. Vytvořil tak iluzi,  že její rty vypadaly plnější a její celkové líčení bylo ještě víc okouzlující. Na závěr pak uprostřed spodního rtu nanesl trochu bílého zvýrazňovače a lesk. Chytrý tip, který mnoho vizážistů používá dodnes.

MALOVÁNÍ OČÍ

Že neuhádnete, co používala na oční víčka? Jasně, že vazelínu.:-) Po nanesení očních stínů, linek a řas si Marilyn na víčka nanesla trochu vazelíny nebo oleje, aby jim dodala lesk. Taky používala bílou krémovou bázi, kterou roztírala až k obočí a pak nanesla zbytek make-upu.

KONTUROVÁNÍ 

Kontury nezačaly u Kardashianek! Marilyn používala tvářenku ke konturování obličeje už v 50. letech minulého století. Kromě tvarování tváří přidávala Marilyn trochu tvářenky i na špičku nosu. Tím dodala obličeji teplo a mírně zeštíhlila nos.

Marilyn milovala svůj lesk, a proto používala co nejméně závěrečného pudru.

OPALOVÁNÍ

Je zajímavé, že se Marylin vyhýbala slunci, přestože to bylo v Kalifornii „v módě“. Kdysi prohlásila, že je osobně proti sytému opalování, protože se ráda cítí celá blond. Ráda si zkrátka potrpěla na alabastrový vzhled.

SPÁNEK

Věděla, jak je spánek důležitý a tak si jej užívala. Dopřávala si někdy až deset hodin spánku.  Asi známo, že se proslavila tím, že do postele nenosila oblečení, protože tvrdila, že pyžama a „strašidelné noční košile“ ji ruší ve spánku. Co však nosila, bylo pět kapek parfému Chanel No. 5, který si prý přidávala i do ledové koupele.

LEDOVÁ KOUPEL

Ano, čtete správně – do ledové koupele. Zatímco Wim Hof a řada sportovců od té doby zpopularizovali ledové sprchy a koupele, Marilyn byla daleko napřed. Říká se, že si dávala ledové koupele, aby si udržela pevnou a napnutou pokožku.

CVIČENÍ

Nebyla přirozeným fanatikem do cvičení. Místo toho ráda zvedala nad hlavu dvě pětikilové činky. Každé ráno to dělala u postele, dokud nebyla unavená.

SMRT MARILYN MONROE

Pod hollywoodským pozlátkem se skrývaly hluboké problémy, jež si nesla už z dětství. Na amfetaminech, barbiturátech a alkoholu byla závislá několik posledních let svého života. Trpěla také depresemi a dalšími psychickými problémy. V muzeu najdete pitevní zprávu a noviny, které v ten den vyšly.

DALŠÍ HOLLYWOODSKÉ HVĚZDY

Pokud jste fanouškem starých hollywoodských filmů, tak si tady budete připadat jako v ráji. V muzeu najdete kostýmy Elizabeth Taylorové, Jane Fonda, Jean Harlowové či rekvizity z filmů „Jih proto Severu (Gone With The Wind)„, „Twilight: New Moon„, „Star Trek„, „Transformers: Pomsta padlých„, „The Hunger Games a mnoho další.

A nejen kostýmy, ale i podpisy slavných hollywoodských hvězd. Já jsem například byla moc ráda, že jsem viděla podpisy herců Gene KellyhoDonalda O’Connora či herečky Debbie Reynolds z jednoho  nejlepších muzikálů, které kdy byly natočeny a to z filmu Zpívání v dešti.

A pokud máte rádi již zmiňovaný film Jih proto Severu, můžete tu najít křeslo, na kterém sedávala hlavní postava Scarlett O’Harová ztvárněná herečkou Vivien Leigh. 

Film je opravdu úžasný a jedna nezapomenutelná scéna střídá další, Vivien Leight i Clark Gable jsou v něm opravdu fenomenální. I v tomto případě můžete obdivovat podpisu herců z tohoto filmu.

V suterénu muzea najdete vězeňskou celu Hannibala Lectora. Ta se samozřejmě objevila ve filmu Mlčení jehňátek .Dokonce zde najdete i židli, na které před kobkou seděla Jodi Fosterová a čekala, až se Clarice vrátí.

TCL ČÍNSKÉ DIVADLO IMAX

A když už jsem byla v Hollywoodu, moje poslední kroky vedly k TCL Čínskému divadlu IMAX. Když už tu celou dobu opěvuji Marilyn Monroe, možná se vám vybaví postava „hloupé blondýny“, kterou si zahrála ve filmu Páni mají radši blondýnky (Gentlemen Prefer Blondes) v roce 1953, kde si zahrála s Jane Russellovou. Monroeová v roli zlatokopky Lorelei Leeové je nejlépe zapamatovatelná díky svému ikonickému podání písně „Diamonds are a girls best friend „, v níž se objevily slavné růžové saténové šaty filmového návrháře  Williama Travilla. Díky úspěchu filmu byly Monroeová a Russellová pozvány, aby otiskly své podpisy, ruce a boty do cementu na slavném „Předsálí hvězd“ v TCL Chinese Theatre, tehdy známém jako Graumanovo čínské divadlo.

Musím říct, že celá cesta po stopách Marilyn Monroe byla pro mne velmi vzrušující. A doporučuji to i vám. Pokud máte svého oblíbeného herce, herečku, spisovatelku či spisovatele, vydejte se v jeho stopách.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

DALŠÍ ČLÁNKY Z KALIFORNIE, KTERÉ BYSTE SI NEMĚLI NECHAT UJÍT


Comments

 1. O Marilyn Monroe jsem se nikdy moc nezajímala. A ani o filmy s ní. Ani si nejsem jistá, jestli jsem nějaký kdy viděla. I když není pochyb o tom, že to byla velmi zajímavá a osobitá žena.

  1. Sylva says:

   Omlouvám se, ale nevím, co jste tímto komentářem chtěla říct. :-))) Myslím, že pokud jste si článek přečetla, mohla jste se dozvědět o ní spoustu informací. A taky není na škodu se dozvědět pár triků v líčení. Věřte mi, to ocení každá žena a v závěru i každý muž. :-)))

   1. Článek jsem přečetla. Samozřejmě jsem se dozvěděla mnoho zajímavého. Například mě překvapilo, že si na obličej dávala vazelínu. Je to přece výrobek z ropy. Vím že to je v mnoha krémech na ruce včetně mojí oblíbené Indulony a není vlastně ani škodlivá. Naopak na některé věci může být prospěšná. Ale kdybych si to já dala na obličej, asi by se mi udělalo akné. Asi jako vždy, když si na nějdám něco mastnějšího.
    A svým komentářem jsem chtěla říct přesně to, co jsem napsala. :-))) Prostě jsem jen chtěla vyjádřit, že jsem ještě neviděla žádný její film a že, i když nejsem žádná její fanynka, přesto jí tak nějak respektuju. Asi podobně, jako historickou osobnost, která toho udělala hodně pro určité odvětví, ale protože mám jiné zájmy, tak o ni většinou moc nevím. Přesto si občas o nich něco přečtu, abych si rozšířila obzory.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.