Funchal je moc hezké město, které vás ohromí svojí rozlohou a dostane vás svou koloniální atmosférou. Turisté jej pojmenovali jako malý Lisabon, protože strmé uličky s kočičími hlavami tuto portugalskou metropoli opravdu připomínají.

Město se rozkládá na jihovýchodě Madeiry a je docela rozsáhlé. Zabírá asi 10 kilometrů atlantského pobřeží, zároveň stoupá do vnitrozemských kopců. Funchal je tvořen 4 základními celky: historickým centrem uprostřed, Starým městem (Zona Velha) na východě, turistickou oblastí s hotely (tam jsme bydleli my) na západě a obytnými čtvrtěmi okolo. Všechny oblasti jsou propojeny přímořskou promenádou Avenida do Mar.

Na okolních svazích roste divoký fenykl (funcho), podle něhož portugalští mořeplavci v 15. století město pojmenovali. Aby město bylo ochráněno před piráty, byly tu vybudovány pevnosti, jež měli město chránit.

Naštěstí se ale většina památek nachází v centru a to přímo u pobřeží. Proplétat se tu budete úzkými uličkami se starými rybářskými a měšťanskými domy z koloniální doby.
STREET ART
ANEB
2OO MALOVANÝCH DVEŘÍ
Už jste si určitě všimli, že když někam jedu, vyhledávám street artové skvosty. Jsem na to prostě ujetá. Nebylo tomu ani jinak v případě Madeiry. Tady jsem byla zase ve svém živlu.
A nebojte, nefotila jsem jich všech 200! 🙂 Opravdu jen pár pro představu, jaká je to tu nádhera.
Úplně mne dostala dříve zapadlá část Starého města (portugalsky Zona Velha), která kdysi bývala zcela opuštěná a zůstaly tu jen zpustošené rybářské domy bez majitelů. Takové město duchů, které však proměnil výjimečný umělecký projekt – artE pORtas abErtas. Název znamená v překladu „Umění otevřených dveří“ a spolek má vlastní webové stránky – tady.



Více než 100 umělců dostalo jednoduché zadání – vybrat si jedny dveře a vytvořit na nich cokoliv je napadne. A tak se dveře v této části proměnily v originální umělecká díla. Většina malovaných dveří je na ulici Rua de Santa Maria. Ta je po obou stranách lemovaná desítkami restaurací a obchůdků.






Nezapomeňte odtud nakouknout i do jiných uliček a to hlavně do uličky Travessa do Pimenta. Jsou tu vyobrazeny scény a postavy z Malého prince. Jako byste se procházeli mezi stránkami ilustrované knížky.

LIVRARIA ESPERANCA
Tento obrovský antikvariát nabízí nejen nové knihy, ale hlavně ty staré, na které narazíte jen v antikvariátech. Prodejna se nachází v paláci ve velkých prostorách a každá kniha tu má svůj prostor. A to doslova.

Knihy tu nejsou seřazeny jedna za sebou jako v normálním knihkupectví, ale pěkně položené na poličkách, aby každý pořádně viděl její obal a mohl si knížku pořádně ohmatat. Já byla takovým prostorem naprosto ohromená.


♥ TRŽNICE MERCADA DOS LAVRADORES
Tak jsem se strašně moc těšila. Je to taková třípatrová zděná budova plná stánků. O víkendu se do ní sjedou farmáři z celého ostrova a nabízejí svoje produkty, čerstvé a plné madeirského slunce. Trh vypadá jako paleta nějakého šíleného umělce, zkrátka pastva pro oči. Jedním slovem dokonalost. V proutěných koších jsou vedle sebe naskládané různé exotické plody.

Pokud už tady budete, považuji za nutnost ochutnat nějaké ovoce a z toho nepřeberného množství ovoce z místních trhů si troufám říct vybere každý. Pokud vám můžu poradit, a to víte, že já moc ráda, tak se zdejších farmářů zeptejte, zdali můžete ovoce ochutnat. Nám to tedy nabídli sami.


A co určitě nezapomeňte ochutnat, je ovoce Monstera Deliciousa neboli ananasobanán. Jak už název napovídá, má chuť banánu a ananasu dohromady. Je to zkrátka banán skrytý pod slupkou podobnou ananasu.

Největší vzácností jsou tu madeirské banány. Evropská unie zakázala jejich vývoz na kontinent, protože nesplňují normy. Jsou kratší a sladší než ty jihoamerické. Když se nad tím člověk zamyslí, tak je to docela škoda.

Další ovoce, které určitě vyzkoušejte, je maracujobanán. O co se jedná? Žlutý podlouhlý plod s dužinou maracuji.

Ještě jsem ochutnala maracujorajče a to byla taky paráda.
Malá ochutnávka:
Spodní patro je plné všemožných ryb a mořské havěti. Tady narazíte na již zmiňovanou rybu ESPADA. Má velké oči, ostré zuby, její ploutev se táhne od hlavy až k ocasu a její roztřepený ocas vyvolává až strašidelný vzhled. Má stříbrné tělo a váží okolo pěti kilogramů.


Na trhu se také objevují obrovští tuňáci, sardinky, tresky, mečouni a další ryby.



Naopak v horním patře se mísí vůně tropických květin, exotického ovoce a zeleniny. Najdete tu překrásné čerstvé květiny. Množství nabízených květin je velké. Mezi nejžádanější květinky patří orchideje, strelízie a kaly.


MADEIRSKÁ KÁVA
Na Madeiře zapomeňte na espresso nebo latté! Portugalci milují kávová zrna. Mají pro své nápoje své vlastní názvy.
BICA – šálek kávy – ESPRESSO
GAROTO – je z poloviny espresso a z poloviny mléko
CHINESA – je silná mléčná káva
CARRIOCA – slabé ESPRESSO
GALAO – nápoj nejpodobnější latté
Na tržnici najdete i kavárny, tak si sem skočte (píšu záměrně, protože tu není moc místa k sezení) na výborný kafe a k tomu třeba nějaké to sladké.


MADEIRSKÉ KROJE
Madeirské kroje jsou velice pestré. Ženy jsou oblečené do kapucí, červené kamizoly a sukně se žlutými pruhy. Mužský kroj se skládá z bílé košile a kalhot s červenými šerpami okolo pasu.
Nejzajímavější na celém kroji je čepička s „anténkou“, která sloužila při průchodu tunelem levád. V místech, kde byl strop docela nízko, tak muže varovala a ochraňovala před zraněním hlavy. Boty jsou vyrobeny z volské a kozí kůže.

TROPICKÁ ZAHRADA
MONTE PALACE
Tento nádherný zahradní komplex dal vybudovat v 18. století britský konzul Charles Murray, který tady koupil pozemek na hoře Monte nad Funchalem.

Najdete tu tisíce rostlin z celého světa. Moc mne bavili různé spletité cesty a chodníčky vinoucí se zahradou. Ty jsou zdobené modrobílými kachličkovými panely z 16. až 20. století.



Během návštěvy budete míjet v této nekonečné zahradě nejrůznější sochy, erby, okna a výklenky, které nádherně kontrastují s tropickými květinami a dodávají tak tomuto místu nezaměnitelnou portugalskou atmosféru.

Nejkrásnějším místem celé zahrady je pro mne centrální jezírko. V letech 1904 až 1943 tady ještě fungoval hotel a sloužilo jako takový stylový aquapark pro hosty. 🙂 Ti tu hráli nejrůznější vodní hry, projížděli se na loďkách či se sprchovali pod jedním z vodopádů. Dnes se po jezírku prohánějí kachny a labutě.
Stěny okolo jezírka zdobí Art Deco kachličky zachráněné ze zdemolovaných domů v Lisabonu.
Exotická strelície královská roste volně po celé Madeiře.

Najdete tu také dvě orientální zahrady v čínsko – japonském stylu. Jsou tu třeba sochy buddhů, kamenné trůny a tradiční šintoistické lucerny. V jezírku se prohání kapři koi v ohnivých barvách.
Z květin tu narazíte dokonce na 60 druhů cykasorostů a proteí z jižní Afriky, na skotský vřes, belgické azalky, himalájské orchideje, jihoafrické klívie a hortenzie, americké sekvoje či akácie z Austrálie. Krásné jsou i tisícileté olivovníky. Já jsem obdivovala nádherné druhy orchidejí.
KATEDRÁLA SÉ
Tato hlavní funchalská katedrála z roku 1514 vás svým zevnějškem asi moc nezujme, ale uvnitř je opravdu překrásná.


To první, co byste měli udělat, je podívat se vzhůru. Je tu krásný dřevěný maurský strop z cedrového dřeva, vykládaný perletí a bílým jílem. Tyto stropní panely se jmenují ALFARJE.

Já tu byla na Vánoce, tak před vchodem tu stáli tři vánoční andělíčci. Nádhera!
BOTANICKÁ ZAHRADA JARDIM BOTANICO
Jardim Botanico je největší botanickou zahradou na Madeiře. S rozlohou 80 000 m² je domovem rostlin z celého světa a rozprostírá se na strmých skalách. Ze zahrady je překrásný výhled na celý Funchal.
Založena byla roku 1960 a jsou zde k vidění nejrůznější květiny a rostliny, které rostou na Madeiře. Některé mají původ v Jižní Africe a Brazílii. K vidění jsou tu mimo jiné pouštní kaktusy, orchideje z deštných pralesů, jihoafrické porosty nebo místní dračince.
AZULEJOS
Z čeho jsem na Madeiře byla opravdu paf, jsou krásné malované dlaždice – AZULEJOS. Dlaždice jsou obvykle v modré a bílé barvě, které se tu začaly objevovat ve středověku za vlády Maurů. Zpočátku představovaly především dekorativní motivy, později i posvátná a každodenní témata. Najdete je na mnoha místech. Zdobí průčelí domů i vnitřní prostory kostelů.


Kachličky azulejos na stěnách domů vytváří z ulic Funchalu malou galerii.
A JEŠTĚ PŘECI RONALDO!
Fanoušci fotbalu by mi to asi neodpustili, že jsem ho opomněla. Ostrov bude už navěky spjatý se svým slavným rodákem – nejlepším fotbalistou světa Christianem Ronaldem. Jednak je po něm pojmenované letiště, na které přiletíte a hlavně má ve Funchalu svou sochu a muzeum. Jeho 240 centimetrů vysoká a 800 kilogramů vážící bronzová socha stojí na pobřežní promenádě nedaleko od Ronaldova muzea. Najdete tu více než 150 trofejí z jeho úspěšné kariéry bývalého hráče Sprtingu Lisabon a Manchestru United, ale i Zlaté míče, které získal. Kdo může říct, že už za svého života mu bylo vystavěno muzeum?

DOPRAVA PO MĚSTĚ
PĚŠKY
Tak samozřejmě nejlépe to bude asi pěšky. To jsme chodili většinou my, ale někdy se nám z hotelové zóny moc nechtělo, protože jsme zjistili, že jídlo je v této oblasti za mnohem lepší cenu.

AUTOBUSEM
Bydleli jsme v hotelové části, což je zhruba 45 minut do centra a tak se nám to někdy nechtělo šlapat. Hlavně po fyzicky náročném dni jsme se asi dvakrát svezli autobusem. Zastávky jsou přehledně značené s jízdními řády a mapou linek. Je tu několik společností, ale platí, že funchalská MHD jezdí se žlutými autobusy. Můžete si tady zakoupit kartičku GIRO, na které si můžete dobíjet stále dokola další jízdenky. Nám se to však nevyplatilo, takže jsme si koupili normální jízdenky u řidiče – 1 jízda za 1,95 EUR. Jízdní řády, aktuální ceny jízdenek i mapy tras najdete na oficiálním webu horariosdofunchal.pt.
LANOVKOU
Ve Funchalu jsou v provozu dvě visuté kabinkové lanovky. Jedna vede z centra přímo k Monte Palace a Jardim Tropical, druhá spojuje dvě botanické zahrady: Jardim botanical a Monte Palace s Jardim Tropical. Já jsem jela pouze k zahradám na kopec Monte. Cesta trvala 15 minut a jednosměrná jízdenka stála 11 EUR (zpáteční 16 EUR). Překročíte tady 560 výškových metrů.
Více informací na madeiracablecar.com.


AUTEM
Protože jsme měli vypůjčené auto, tak jsme jednou parkovali ve městě. Parkování ve Funchalu je na parkovištích vždy zpoplatněné. Cena za stání byla 1,50 EUR na hodinu.

CÍSAŘOVNA SISSI
Tento ostrov milovala i císařovna Sissi, která tu trávila Vánoce. Říká se, že v roce 1860 na návštěvu Madeiry přijela za bouře, připoutána ke stěžni plachetnice. Pozoruhodná a nepochopená panovnice toho schopná byla, její dvorní dámy potupně blinkaly v podpalubí. Dnes zde najdete i její sochu.

VÁNOCE NA MADEIŘE
Madeira je na Vánoce opravdu nádherná a načančaná. V podstatě celý ostrov se zahalí do vánoční atmosféry a na každém kroku narazíte na betlém. Ten zdobí každou vesničku, položenou i hluboko v horách či u moře. Vánoční dekorace zde nemá obdoby.
A jak je to s otvírací dobou na svátky?
24. prosince je normálně otevřeno. Jen obchody zavírají už kolem 18 hodiny. Možná je lepší udělat si na ten den rezervaci. My ji neměli, ale i tak jsme se výborně najedli. 25. prosince je všechno zavřeno. Má zavřeno i většina restaurací, ale co je jistota, tak jsou indické restaurace. A já jsem se do nich moc těšila, protože už je to docela dlouho, kdy jsem měla naposledy tandori kuře hezky vytažené z pece. Další dny je normálně otevřeno.
A co teprve Silvestr! Místní novoroční ohňostroj je považován za jeden z nejkrásnějších a největších na světě. A já myslím, že právem, protože tak dlouhý ohňostroj jsem ještě nikdy nezažila. A co teprve v době Covidu!
Prostě neskutečné Vánoce!
Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem. 🙂
Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a Facebooku.