JAK STRÁVIT 1 DEN V NÁRODNÍM PARKU JOSHUA TREE

JAK STRÁVIT 1 DEN V NÁRODNÍM PARKU JOSHUA TREE

Pokud můžete strávit v národním parku Joshua Tree pouze jeden den, měli byste si ho pečlivě naplánovat, protože se tam dá dělat spousta úžasných věcí. Vytvořila jsem pro vás takového malého průvodce, který vám pomůže navštívit nejhezčí místa. Obsahuje i kompletní nejčastější dotazy, které vás napadnou při plánování.

Jako člověk, který vyrostl ve městě, tak jsem si až do návštěvy parku nedokázala představit, co to znamená navštívit poušť. Ano, slyšíte správně, tento park není žádná procházka po rozkvetlých stráních a hlubokých lesích. Není to však žádná suchá zakázaná krajina. Byla jsem překvapená, že to je docela odolná zahrada. Mám úctu k ekosystému, který dokáže uživit tolik skryté divoké zvěře a rostlin při tak malém množství vody.

5 ZAJÍMAVÝCH FAKTŮ O NÁRODNÍM PARKU JOSHUA TREE

  • Joshua Tree je součástí dvou různých pouštních systémů. Severozápadní polovina parku je součástí Mojave (kam patří také Las Vegas a národní park Death Valley). Jihovýchodní část parku je součástí Coloradské pouště (která zahrnuje také Mexicali, Saltonské moře a jezero Havasu).
  • Na popud Minervy Hoytové se Joshua Tree park stal v roce 1936 národní památkou.  Národním parkem byl vyhlášen až v roce 1994.
  • V parku žije 57 druhů savců.
  • Park každoročně navštíví téměř 3 miliony lidí, proto byste si měli návštěvu parku pečlivě naplánovat.

JE V PARKU K DISPOZICI MOBILNÍ SIGNÁL?

Rozhodně ne! Mobilní služby v parku nejsou jen špatné, ale neexistují vůbec. To může být osvěžující, když chcete komunikovat s přírodou a nechcete být na své cestě rušeni. Má to ale svá úskalí. Pokud se ztratíte, nikam se bohužel nedovoláte. A že to neuhádnete? Ano, ztratila jsem se. A proč se mi to zase přihodilo? Jak už u mne bývá zvykem, i tady v parku jsem si fotila hlavně detaily. A když fotím, tak jsem do toho tak zabraná, že nevnímám okolí kolem sebe.

Najednou jsem se ohlédla a moje další část rodiny byla v trapu. Nepanikařila jsem. To, že tady není signál, jsem věděla, a proto jsem se na to řádně připravila. Stáhla jsem si mapy offline. Teda alespoň jsem si myslela, že jsem si je stáhla. No, samozřejmě, že jsem si to nezkontrolovala. Stáhla se mi jen část státu Kalifornie.

Ze začátku jsem šla po označeních, takže jsem byla docela v pohodě. Ale pak jsem udělala tu osudovou chybu a spletla jsem si název trailu, který jsem šla. Najednou jsem se ocitla na špatné cestě, ale nakonec to všechno dobře dopadlo. Mladý americký pár projíždějící po cestě autem, asi vypozoroval, že jsem žena v nesnázích. Dovezl mne až na místo, kam jsem měla dojít. Moji rodinu to sice stálo nervy, protože se báli , že jsem se jim ztratila a budou muset volat nouzové číslo a mne bude muset hledat vrtulník. Mne to zase stálo kšiltovku, kterou jsem si zapomněla u amerického páru v autě.


MŮJ TIP:

Vezměte si s sebou papírovou mapu. Dělejte to prostě postaru. 🙂  Předem si vytvořte plán a držte se ho.

A teď  to nejhlavnější, co navštívit, když máte na návštěvu parku pouze jeden den.

COTTONWOOD SPRING

Tuto krásnou oázu najdete pouhých sedm mil od jižního vchodu do parku. Objevíte tu skrytý poklad obřích palem. Tato oáza je opravdový zázrak, protože tu může na povrch země vystoupit až 500 galonů (cca 1900 litrů) vody denně. Půda bohatá na vodu, která se zde nachází, poskytuje uvnitř parku vzácné místo pro původní vějířovité palmy, z nichž některé jsou údajně starší než 100 let. Je to opravdový zážitek, věřte mi. V oblasti se také vyskytují klasické pouštní stromy bavlníku.

Oáza vznikla v důsledku zemětřesení a po staletí tuto oblast nazývali domovem místní obyvatelé kmene Kavijů. Podél stezky jsou dodnes zřetelně vidět skalní malty, které používali. Koncem 19. století se tu těžilo zlato.

Podél stezky jsou dodnes zřetelně vidět skalní malty, které používali. Koncem 19. století se tu těžilo zlato.

Z parkoviště se k prvním obřím palmám dostanete za chvilku. Já jsem se tu vydala na krátkou tůru.

Ocotillo, kouřový strom a jojoba jsou některé z klasických rostlin Coloradské pouště, které na této túře uvidíte.

KAKTUSOVÁ ZAHRADA CHOLLA

(CHOLLA CACTUS GARDEN)

Zahrada se nachází přibližně v polovině cesty mezi vstupem do parku a městem Joshua Tree, takže ji snadno najdete. Když sem dorazíte, budete obklopeni oázou vysokých kaktusů a bujné vegetace. Tato zahrada je domovem různých druhů kaktusů, včetně obřího kaktusu cholla. Tento kaktus může dorůstat až do výšky 15 metrů.

ZNÁTE KAKTUS CHOLLA? NEDOTÝKEJTE SE!

Je to snad nejroztomilejší kaktus na planetě. Říká se mu taky „medvídkový kaktus“ nebo „skákající kaktusy“. Kaktus je opravdu roztomilý a má chlupatý vzhled. Tohoto medvídka však nechcete obejmout!

Když se přiblížíte víc, zjistíte, že kaktus není chlupatý, ale naopak je pokrytý ostny. Ty se vám při sebemenším dotyku přichytí na kůži. Ostny na kaktusech cholla je obtížné odstranit, jakmile se k něčemu (nebo někomu) připojí. Tento obranný mechanismus je účinný pro přežití v poušti, ale může způsobit nepříjemný zážitek těm, kteří se nedrží stezky.

V této zahradě rostou tisíce a tisíce kaktusů Cholla. Dávejte proto pozor, abyste se drželi na cestě!  Přestože cestu snadno projdete za méně než 30 minut, vyhraďte si hodinu, abyste mohli ocenit všechny fantastické výhledy na kaktusy.

Kaktusy cholla jsou díky své jedinečné anatomii a nádherným květům oblíbeným cílem fotografů. I já jsem se snažila vyfotit je s respektem. Při fotografování této rostliny však buďte opatrní.

POZOR NA VČELY!

V kaktusové zahradě jsou velké cedule, které varují před včelami. Pokud jste alergičtí na včelí bodnutí, nemusí to pro vás být to pravé místo. Při mé dopolední návštěvě nebyla aktivita včel nijak velká, ale nejsem si jistá, jak je tomu později během dne. V zahradě bylo naprosté ticho, takže si myslím, že bzučení včel by bylo slyšet, což vám pomůže se jim vyhnout.

MŮJ TIP:

Vhodně se oblečte. V závislosti na ročním období, kdy se rozhodnete poušť navštívit, může být v noci překvapivě chladno. A pokud plánujete, vezměte si s sebou pokrývku hlavy, opalovací krém a vodu. V kaktusové zahradě není žádný stín. Vezměte si uzavřenou obuv. Pro případ, že se dostanete do kontaktu s kaktusem cholla, si určitě chraňte nohy. V hlíně jsou také roztroušeny volné kaktusové trny, které nechcete mít v sandálech. Nejlepší je být připraven.

SPLIT ROCK LOOP TRAIL

Trail Split Rock Loop je středně náročná stezka. Není tak frekventovaná jako jiné stezky v parku (například Hidden Valley nebo Barker Dam), ale najdete tu moc hezké skalní útvary, stromy Joshua a neuvěřitelné výhledy.

Ano, je to právě ten trail, kde jsem se ztratila a popletla jsem si ho se s SKULL ROCK TRAIL.

ZASTÁVKA U SKULL ROCK

Po cestě se zastavte u Skull rock. Tato skalní lebka se nachází podél hlavní východo-západní cesty v parku a je oblíbenou zastávkou návštěvníků parku. Parkoviště se nachází hned naproti skále. Pokud si chcete protáhnout nohy, můžete jít na 1,7 km dlouhou naučnou stezku. A jak takový kámen vznikl? Dešťové kapky se nahromadily v malých prohlubních a začaly erodovat žulu. S tím, jak hornina erodovala, se v ní hromadilo více vody. To vedlo k další erozi, až se postupem času vytvořily dvě vydlabané oční jamky a skála začala připomínat lebku.

HIDDEN VALLEY

Tímto údolím prochází stezka, která občas prochází charakteristickými hromadami monzogranitových balvanů v parku. Já jsem si prošla jen kousek, protože se nad údolím udělal velký mrak a začalo pršet.

JAK SE DOSTAT DO PARKU?

Z centra Los Angeles: Trasa je dlouhá 146 mil a zabere 2,5-3,5 hodiny v závislosti na dopravě. Mapy Google vás nasměrují k severnímu vchodu do Oázy jako k nejrychlejší cestě. Klidně však můžete jet přes Palm Springs a použít jižní vchod Cottonwood Spring. Tak byste absolvovali trasu z jihu na sever přes park.

Z Palm Springs: K vchodu do Oasis nebo Cottonwood Spring je to asi hodina. Opět bych doporučovala jít jedním vchodem dovnitř a druhým ven. Tak jsme to nicméně udělali i my.

Z Las Vegas: Z Las Vegas je to ke vchodu do Oázy 187 mil. Upřímně řečeno, nedoporučuji podnikat jednodenní výlet do Joshua Tree z Las Vegas. Jen jízdou strávíte 3 hodiny v každém směru. Ale pokud na tom trváte, použijte pro vstup a výstup bránu Oasis. Zkuste si nechat trochu času na prohlídku písečných dun v Mohavské národní rezervaci, kterou budete cestou projíždět. Můžete si také udělat okruh, který zahrnuje začátek v Las Vegas a následný road trip jak po Joshua Tree, tak po Údolí smrti.

KDE SE UBYTOVAT POBLÍŽ PARKU?

V samotném parku jsou kempy. Některé z nich vyžadují rezervaci předem. Kromě míst pro obytné vozy mají také několik chatek.

Nejlepší možnosti ubytování v blízkosti národního parku najdete v nedalekých městech. Já jsem se ubytovala ve městě Palm Dezert. Odtud je to cca 1 hodinu k jižní bráně blízko COTTONWOOD VISITOR CENTRE. Několik vynikajících resortů a hotelů najdete i v Palm Springs, ale nám Palm Dezert přišel jednak blíž a taky lacinější.

PLATÍ SE VSTUP DO PARKU?

Ano, za vstup do parku se platí. Sedmidenní povolení pro vozidlo stojí 30 dolarů. Za 80 dolarů si můžete pořídit roční vstupenku do národního parku, která se vyplatí, pokud plánujete navštívit také Údolí smrti, Yosemity nebo další národní parky v Kalifornii.

KDY JE PARK OTEVŘENÝ? 

Joshua Tree je otevřen po celý rok. Návštěvnická centra jsou otevřena od 8 do 17 hodin, ale brány parku jsou vždy otevřené. To znamená, že můžete kdykoli vstoupit i odejít. Pokud pojedete z Los Angeles nebo z Palm Spring, tak doporučuji navštívit COTTONWOOD VISITOR CENTRE. Dostanete tu papírovou mapku zdarma, můžete si koupit vstup do parku a najdete tu i pár knížek o parku a suvenýry.

JAK SE VYHNOUT DAVŮM?

Existují dva způsoby, jak to udělat: jít brzy a zůstat déle NEBO navštívit park během pracovních dnů.

VARIANTA A

Při variantě „jít brzy a zůstat déle“ musíte přijet už večer předtím, ale včas, abyste se mohli zastavit v návštěvnickém centru, kde dostanete mapy a nějaké rady. Protože je park otevřen stále, vydejte se do něj velmi brzy ráno. Pokud jste si ještě nezakoupili vstupenku, nedělejte si s tím starosti. Při odchodu vám ji naúčtují. Pokud si Joshua tree uděláte jako jednodenní výlet z Palm Springs, Los Angeles nebo Las Vegas, pak se po příjezdu zastavte v návštěvnickém centru a naplánujte si, že v parku zůstanete do pozdních hodin.

VARIANTA B

Joshua Tree je velmi oblíbený park, takže pokud to zvládnete, zkuste se tam vydat uprostřed týdne. V některých obdobích bývá park méně vytížený. Já park navštívila ke konci srpna a to už americké děti mají školu, takže tu nebylo tolik lidí. A taky bylo přes den 37 C, takže chodit v takovém horku nebylo zrovna moc příjemné.

KDY JE NEJLEPŠÍ DOBA PRO NÁVŠTĚVU PARKU?

V období od června do září se průměrné nejvyšší teploty pohybují mezi 91-99′ F (33-37′ C). Některé stezky a kempy v parku nejsou v létě vůbec otevřené. Každé jiné roční období je lepší a březen/duben a říjen/listopad jsou nádherné. Jak už jsem psala, já tam byla v létě a dalo se to přežít.

JAKOU MAPU V PARKU DOSTANETE?

V parku jsou k dispozici dva typy map: úhledná mapa ve stylu brožury a mapa ve stylu novin. Každá z nich obsahuje dobré informace o nejoblíbenějších částech parku. Ani jedna z nich však nezobrazuje všechny stezky. Pokud máte zájem sejít z turistické stezky a prozkoumat něco mimo ni, zeptejte se na návrhy v návštěvnickém centru. Aplikace a webové stránky All Trails také lépe uvádějí všechny stezky a aplikaci můžete používat bez datového připojení.

JAK SE DÁ V PARKU STRAVOVAT?

Služby v parku jsou velmi omezené. Po celém parku jsou rozeseta parkoviště, odpočívadla, toalety a piknikové stoly. V samotném parku však nejsou žádné kavárny ani obchody se suvenýry. Suvenýry zakoupíte pouze v Infocentru.  Vezměte si s sebou dostatek jídla, svačin, vody a dalšího občerstvení na celý den pobytu v Joshua Tree.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.