MILÝ LONDÝNE, MILUJI TĚ! ♥

Londýnu a vlastně k celé Anglii mám takový zvláštní vztah. ♥ Pokaždé se sem moc ráda vracím. Je to místo, kam jsem se poprvé vydala sama bez rodičů v 17 letech s cestovní kanceláří.  V té době jsem už měla pořádnou sbírku knih (Moje Británie, V Buckinghamu otevřeno, Gardenparty u královny, V Manchesteru nemají manšestr) od legendy rozhlasové žurnalistiky a úspěšného novináře Karla Kyncla, který po podepsání Charty 77 s manželkou emigroval do Velké Británie. Jeho knížky z Velké Británie jsem milovala, byly tak milé a moudré zároveň. Po jejich přečtení jsem toužila se tam strašně vydat.

Tehdy jsem přijela do Anglie trajektem a nikdy nezapomenu na den, kdy jsem z trajektu poprvé viděla bílé útesy pobřeží. Úplně mi bušilo srdce, když jsem stanula na anglické půdě. Přijela jsem do země, o které jsem tolik snila. Druhá cesta do Anglie byla další mou velmi osobní cestou, protože jsem sem přijela jako Au Pair (opět autobusem :-)). Měla jsem to štěstí, že jsem natrefila na úžasnou rodinu a se Sally, Jonathanem a jejich dětmi Milesem a Hannah jsme dodnes přátelé, kteří se navštěvují. Pamatuji si dodnes na to šimrání v břiše, kdy jsem čekala, až si mne někdo vyzvedne na autobusovém nádraží v Londýně a já se vydám na cestu směrem k Waldringfildu. 

Street art v Londýně

Vyšla jsem tak vstříc velké výzvě, pokusit se žít v cizí zemi.  Byla jsem odhodlaná vystoupit totálně z komfortní zóny. Dříve jsem to tak nevnímala, ale dnes jsem za to na sebe pyšná. Celou Anglii jsem si zamilovala. Stala se mým druhým domovem, protože tu mám opravdové kamarády. A co mne na nich všech strašně baví, že vůbec nestárnou. Fakt by mne zajímalo, jak to dělají. Asi to děla ten anglický vzduch.:-)

JAK SE VYDAT DO LONDÝNA A CO TAM VIDĚT, KDYŽ NA TO MÁTE PÁR DNÍ? 

Není to tak dlouho, co jsem přemýšlela, zdali bych zvládla opět cestu autobusem. Řeknu vám to takto, za ta léta jsem pěkně zpohodlněla. 🙂 Letenky se dnes dají pořídit do Londýna za hubičku, i když já tentokrát přijela do Londýna vlakem z města Hull (o tom v dalším článku). Pokud jste v Londýně ještě nebyli, jsem si jista, že si tu každý přijde na své. Je to ráj pro fanoušky umění, historie a architektury či shopaholiců.

Street art v Londýně

Doporučuji se nejprve vydat na obhlídku všech hlavních pamětihodností, jako jsou British Museum, Trafalgar Square, Big Ben, Westminster Abbey, St Paul’s Cathedral, London Eye, Buckingham Palace, Tower of London, Tower Bridge, Piccadilly Circus, Hyde Park, St James’s Park, Notting Hill, a k tomu také třeba i nějaké nákupy na Oxford a Regent Street. Není toho zrovna málo, že? Vše samozřejmě záleží na vašich preferencích. Já se pokaždé snažím při další návštěvě objevovat nová místa. Většinou jsou to místa, která nejsou plná turistů s foťáky a čím dál víc mne baví se potkávat spíše s místními.

SHOREDITCH – STREET ART

Proto jsem byla nadšená, když jsme se se Sally vydaly do čtvrti, kde vládne street art. Je to vlastně super řešení, pokud se vám nechtějí stát dlouhé fronty před galeriemi nebo se dokonce mačkat s ostatními milovníky umění před objektem vašeho zájmu. Streetartové umění nejsou však jen graffiti a  k vyjádření tohoto umění neslouží jen spreje, ale i nálepky, plakáty či sochy.

Street art v Londýně
Street art v Londýně
Street art v Londýně
Street art v Londýně

A že vám název Shoreditch nic neříká? Tato čtvrť v minulosti nepatřila mezi ty nejlukrativnější. Nachází se někde na pomezí centrálního a východního Londýna. Nyní je to však velmi trendy místo, které zaujme všechny se zálibou ve street artu. Krásně pomalovaných zdí tu je spousta. Je to domov mnoha národů.

Street art v Londýně
Street art v Londýně
Street art v Londýně
Street art v Londýně

Co mne na tomto umění baví nejvíc, že se snaží jakýmkoliv způsobem zapůsobit na kolemjdoucí a často reaguje na aktuální problémy, ať už jsou politické, ekologické či sociální. Pokud vám můžu radit, a to já ráda, všímejte si v ulicích malých detailů. Já tu objevila třeba dlouho hledaný mozek či Móňu Lízu. 🙂

Street art v Londýně
Street art v Londýně
Street art v Londýně

Mnoho streetartových umělců působí ve většině případů pod přezdívkami. Určitě je vám jasné proč? Většinou svou práci vytvářejí na nelegálních plochách či soukromém majetku, takže se vlastně není čemu divit. Já se snažím většinou toho hodně taky nafotit, protože vím, že co jsem objevila při svých toulkách Londýnem dnes, nemusím už vidět zítra.

Street art v Londýně
Street art v Londýně

Streetartových umělců, kteří působí v Londýně, je samozřejmě celá řada. Samozřejmě používají nejrůznější techniky, ale mají jednu věc společnou a to, že chtějí na něco upozornit. Kolikrát jsem si říkala, jak je to krásné, ale kdyby mi tu patřil nějaký barák, asi bych nechtěla, aby mi někdo takto pomaloval čistou zeď. Myslím si, že je tu velmi jemná hranice mezi obyčejným vandalismem a uměním.

Street art v Londýně
Street art v Londýně
Street art v Londýně

UMĚLEC STIK

Velmi „profláklým“ umělcem je autor působící pod přezdívkou Stik. Jeho příběh je velmi zajímavý. Určitou dobu žil v útulku pro bezdomovce a právě tam se připravoval na svou první výstavu. Umělecké vzdělání získával pouze na ulici při svých toulkách západním Londýnem. Myslím, že jeho práci znáte, jsou pro ni charakteristické černobílé postavičky. Nyní maluje nástěnné malby po celém světě v Evropě, Asii a Americe. Stikův pár v Princelet Street

UMĚLEC BANKSY

Banksy pochází z Bristolu. Právě on dostal street art do galerií a aukčních síní. Jeho obrazy přes šablony měly ohromný vliv na street art, který přestal být vnímán jen jako vandalství. Pokud se Banksy objeví na veřejnosti, tak jen s maskou, nechává si dokonce měnit i hlas. I když jde o určitý umělecký, případně komerční princip, přiznává, že by mohl být kvůli graffiti dokonce stíhán. Dnes vydělává na svých dílech neuvěřitelné peníze.

Banksy

UMĚLEC ROA

Jedním ze zahraničních umělců, kteří se do Londýna opakovaně vrací, aby zde zanechali svou stopu, je také belgický autor ROA. Je znám černobílými portréty nejrůznějších zvířat. A to pořádných. Jeho díla zabírají značnou plochu tak, aby vaší pozornosti neměla šanci uniknout. Jedno z jeho nejimpresivnějších děl, The Crane (Jeřáb), se nachází v Brick Lane.

Roa, street art v Londýně
Street art v Londýně

BRICK LANE

Pokud se tedy vydáte směrem na jih od Columbia Road, dostanete se do části města zvané Brick Lane. A proč je tak známá po celé Anglii? Její druhé jméno je „curry capital“ neboť Brick Lane je domovem Bengálců a Pákistánců, kteří zde provozují velké množství indických restaurací. Omamná vůně kari vás bude provázet po celou dobu. Kromě kari tu můžete narazit na další street art.

Brick Lane, Londýn
Brick Lane, Londýn

RESTAURACE DISHOOM

Pokud máte rádi indické jídlo, tak vám můžu doporučit opravdu cool  restauraci. Jako byste se ocitli v opravdovém kusu Bombaye. Můžete se tu klidně vydat i s dětmi, protože tu najdete i jídla „not spicy“. Skvěle se tu vaří! A co teprve koktejly s pořádnou dávkou koření. 🙂 A výzdoba je opravdu velmi trendy. Jen pokud se rozhodnete vydat navečer, počítejte s tím, že tu bude plno, tak je lepší rezervace.

Restaurace Dishoom Londýn

COVENT GARDEN

Nemohla jsem nezavítat do mé velmi oblíbené části Londýna – Covent Garden. Nachází se tu mnoho roztomilých obchůdků a také barů a restaurací. Tam to zkrátka žije. Asi nejznámější je Covent Garden Market, kde se dokonce poprvé začalo obchodovat již v roce 1654. Tady nakoupíte spoustu suvenýrů. Najdete tu Wild Food Café, což je takový barevný ráj. Narazíte tu na vynikající jídlo, které v otevřené kuchyni připravuje hippie kuchař. Mně se tu asi nejvíc líbí výhled na sluncem zalitý dvorek. Najdete tu i Bambiho díla jako je Lady Di jako Mary Poppins v Neal´s Yard.

Covent Garden
Covent Garden
Bambi, Lady Di jako Mary Poppins v Neal´s Yard

BIG BEN A PARLAMENT

O Big Benu jste se určitě všichni učili na základní škole. Společně s Houses of Parliament ho najdete ve Westminsteru, kousek od London Eye. A proč je tak známý? Uvnitř hodin se nachází Velký zvon, který váží téměř 14 tisíc kilo. Já však měla smůlu, protože se teď Big Ben opravuje a není moc vidět. Tak jsem si raději vyfotila plot. 🙂

Parlament square
Parlament square

BREXIT

Před parlamentními domy najdete jak zapřisáhlé příznivce Brexitu, tak i jeho odpůrce. Je to jedna velká kapitola, o které se teď neustále mluví. Moji kamarádi v Anglii mají jasno a já taky! Brexit ne!

Brexit
Brexit
Brexit
Brexit
Brexit
Brexit
Brexit

WESTMINSTER ABBEY (WESTMINSTERSKÉ OPATSTVÍ)

Kousek opodál Parlamentu se nachází Westminsterské opatství.  Je to místo, do kterého se ráda jednou za 10 let vracím a stále mne nepřestává fascinovat. Opatství má velké poslání.  Odehrávají se tu oficiální korunovace všech králů a královen. Dle tradice korunovaci provádí arcibiskup canterburský, a to na korunovačním křesle krále Eduarda. Kromě králů a královen jsou tu pohřbeni i známé osobnosti – Charles Darwin, Sir Isaac Newton, Charles Dickens či Rudyard Kipling. Svůj památník tu má i William Shakespeare, Oscar Wilde či Sir Winston Churchill. Je tu dokonce i památník československých vojáků z 2. světové války. Nesmí se tu fotit, což je opravdu škoda. K prohlídce dostanete audiovýklad, který je moc hezky zpracovaný i pro děti. Je v mnoha jazycích, ale v češtině zatím bohužel není.

Westminster abbey
Westminster abbey
Westminster abbey

DOWNING STREET

Pár minut chůze od budov parlamentu ve Whitehall se nachází č.10 Downing Street.  To je podle mne nejznámější ulice v celé Anglii. Ulice byla pojmenována po Siru Georgi Downingovi, který byl za své vojenské služby odměněn pozemkem sousedícím se St. James’s Parkem. Ulice je uzavřena bránou, před kterou stojí pořád davy turistů a vyhlížejí, jestli náhodou nespatří zrovna úřadujícího předsedu vlády.  Je tu také sídlo tiskového, komunikačního, informačního a výzkumného oddělení předsedy vlády (dveře č. 12). Přes tento dav je docela těžké zahlédnout i tento dům. Je to častý objekt filmařů a novinářů. Dům jste mohli spatřit i ve filmu Láska nebeská, kde pana premiéra hrál Hugh Grant.

Downing street

TRAFALGAR SQUARE

Náměstí se nachází u stanice metra Charing Cross v centru Londýna. Jeho název má připomínat bitvu u Trafalgaru z roku 1805, kdy Britské námořnictvo zvítězilo v napoleonských válkách. Uprostřed náměstí stojí sloup se sochou admirála Nelsona, který celé bitvě velel. Co já mám na tomto místě asi nejraději je skutečnost, že tu stojí i Národní galerie.

Když se maluje na chodníku před National Gallery
Trafalgar street
Trafalgar street

NÁRODNÍ GALERIE (NATIONAL GALLERY)

To, že obrázky miluji v jakýchkoliv podobách, jste si jistě už všimli. V Národní galerii jsou překrásné obrazy. A že jich zrovna není málo, kolem 2300 kusů. Naleznete zde impresionisty 19. století, nizozemské malířství, italskou renesanci i španělské obrazy ze 17. století.

National Gallery Londýn
Obraz mého oblíbence, Vincent Van Gogha

BRITISH MUZEUM

Velmi příjemnou zprávou pro pro vás určitě bude, že většina londýnských muzeí a galerií má stálé expozice zdarma. Mezi nejznámější rozhodně patří Britské národní muzeum, kde můžete zhlédnout řadu zajímavých expozic. Tady musím poděkovat Sally, že nás po muzeu krásně provedla a ukázala nám nejznámější a nejdůležitější exponáty. Děkuji! ♥

BAKER STREET

Baker Street s domem č. 221B je světoznámá ulice, kterou proslavil spisovatel sir Arthur Conan Doyle, když sem umístil dům geniálního detektiva Sherlocka Holmese a jeho  kolegy dr. Watsona. To je takový náš Jára Cimrman. Jednalo se sice o fiktivní adresu, nicméně po té, co se knihy o Sherlocku proslavily, tak tuto adresu jednomu domu skutečně přidělili. V roce 1924 ji dokonce hledal Karel Čapek během své návštěvy Anglie a v knize Anglické listy psal, že byl velmi zklamán, když ulici nenašel. Až teprve později došlo k spojování ulic a došlo i k přečíslování.

The Sherlock Holmes Museum
The Sherlock Holmes Museum

Číslo 221 tak na Baker Street existuje až od roku 1930 a dnes v této ulici najdete muzeum. To ovšem najdete v domě číslo 239.  The Sherlock Holmes Museum, jak se nazývá anglicky, návštěvníkům nabídne prohlídku několika místností s voskovými figurínami a Holmesovými suvenýry. Najdete tu čepici se štítkem, lupu a prohnutou dýmku.

The Sherlock Holmes Museum
The Sherlock Holmes Museum

Mne tato ulice velice překvapila tím, že se jedná o poměrně novou čtvrť, která vznikla až někdy  v 18. století. Jsou tady tak poměrně velké bloky domů, které původně obývali především příslušníci vyšší společenské vrstvy. Ti se ale postupně vystěhovali a dnes funguje spíše jako centrum obchodu. Jinak popravdě tato ulice ničím zajímavá už není.

Moc hezké je metro Baker street v téže ulici

PROJDĚTE SE PODÉL TEMŽE

Podél obou břehů Temže vede pěší promenáda a tak se můžete nerušeně kochat pohledem na historické památky ale i moderní mrakodrapy, či chvíli posedět na lavičce. Najdete tu majestátní Tower Bridge. Tato ikonická památka, která není zas až tak stará, jak byste si mysleli, protože most byl postaven teprve na konci 18. století. Přesto k Londýnu, tak jak ho známe my, neodmyslitelně pat­ří.

Tower Bridge
Tower Bridge
Borough Market

Pokud máte rádi čerstvé ryby, zajděte si na Borough Market. Byl prvním londýnským předměstím, které vzniklo okolo London Bridge. Trh funguje už od středověku a  seženete tu různé delikatesy, farmářské výrobky, ovoce, zeleninu a čerstvé ryby. Já tu byla k večeru (tedy po zavíračce), tak jediná možnost byla navštívit starou dobrou anglickou hospodu a dát si třeba „fish and chips“.

PICCADILLY CIRCUS

Kdo by neznal toto světoznámé náměstí s elektronickými reklamami. První elektronické reklamy se zde objevily už v roce 1910 a od roku 1923 byly elektronické billboardy instalovány na London Pavilion. Neónové reklamy bývají vypnuty při zvláštních příležitostech, jako například při úmrtí Diany – princezny z Wallesu v roce 1997 nebo v roce 1965 při úmrtí Winstona Churchilla.

Piccadilly Circus

PROJEĎTE SE ČERVENÝM DVOUPATROVÝM AUTOBUSEM A NEZAPOMEŇTE SI ZAVOLAT Z ČERVENÉ BUDKY!

Kdo by se nechtěl projet tímto krásně červeným doubledeckerem.  Dejte si však pozor na zastávky. Ty jsou na znamení, proto je nutné dát signál, že chcete vystupovat, jinak řidič nestaví. To platí i na zastávce, musíte mávnout, jinak se může stát, že autobus projede bez povšimnutí. Nebo můžete použít metro (Undeground). Orientace v metru není nijak složitá, na každé stanici jsou mapky, ve kerých se snadno zorientujete. Co se mi moc na celém Londýně líbí, jsou veřejné mapky. Nemusíte se tak bát, že se ztratíte. Musím uznat, že tohle mají fakt vychytané. V ulicích Londýna najdete červené proslulé budky. No, většinou je před nimi fronta na focení. 🙂

Červený doubledecker
Metro (Undeground) v Londýně
Červená telefonní budka v Londýně

NAKUPUJTE, DOKUD NEPADNETE! 🙂

V již zmiňované čtvrti Shoreditch najdete spoustu nezávislých butiků s jedinečným oblečením a doplňky. Pokud máte rádi současné designery, udělejte si cestu do ulice Redchurch, která se může pochlubit i laděnou laboratoří na výrobu parfumerie Le Labo.

HARRODS

A pokud jste při penězích, vydejte se do Harrods, nejslavnějšího obcodního domu na světě. A tady seženete opravdu všechno. Dle jedné legendy kdysi přišel do domu Harrods jistý muž, který si chtěl koupit hamburger se sloním masem. Bohužel mu však nemohli vyhovět, neboť jim zrovna došly… housky.

Harrods
Harrods
Harrods

SLAVNÝ MEDVÍDEK PADDINGTON

Když se řekne Londýn, tak nesmím zapomenout zmínit nejslavnější anglickou postavičku medvídka Paddightona, která  je stará už téměř 60 let. Je pro britské děti něco jako pro české Krteček. Jsem si jista, že většina tohoto roztomilého medvídka zná z knížek či filmů. Znáte však jeho skutečný příběh? Inspirací se Michaelu Bondovi stal plyšový medvídek, kterého si všiml na regálu jednoho londýnského obchodu nedaleko nádraží Paddington, a koupil ho jako dárek své manželce k Vánocům roku 1956. Pojmenoval ho po nejbližší vlakové zastávce od místa, kde bydleli.

Medvídek Paddighton
Medvídek Paddighton

Michael Bond, když zemřel, si podle britského tisku vyhradil právo, aby po jeho smrti už nikdo jiný nesměl o Paddingtonových dobrodružstvích psát. Tak se zrodila legenda o medvídkovi v červeném kloboučku, s otlučeným kufříkem, ve vlněném kabátku a s velikou láskou k marmeládám, který pochází z dalekých končin Peru. Do Londýna přicestoval vlakem do stanice Paddington. Poprvé byl medvídek spatřen, jak sedí na svém kufříku na londýnském nádraží Paddington. A právě na tomto nádraží najdete bronzovou sochu.♥♥

NÁSTUPIŠTĚ 9 ¾  KING CROSS STATION

Tak pokud jste fanda Harryho Pottera, tak určitě nesmíte minout toto bezesporu nejznámější místo z knihy či filmu o tomto čarodějovi. Londýnské nádraží St. Pancras Station bylo použito k natočení exteriérů nádraží King´s  Cross, ze kterého odjíždí Harry každý rok do školy kouzel v Bradavicích. To opravdové nádraží King´s  Cross je hned naproti, ale věřte mi, vizuálně není tak pěkné.

Nádraží King´s  Cross

S vozíkem si tu můžete vyfotit. Je tu ovšem pořád velká fronta, tak pokud jako já na to nemáte nervy, zajděte si vedle do obchůdku se suvenýry. Najdete tu všechny možné rekvizity, od šály až po trička, mikiny, pláště či Harryho brýle.

Londýn miluju! A co vy, taky ho máte taky rádi?

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.