NA SKOK DO HRABSTVÍ YORSHIRE

NA SKOK DO HRABSTVÍ YORKSHIRE

Celá Anglie má turistům hodně co nabídnout. A rozhodně to není jen Londýn, Oxford nebo Cambridge, kam byste se měli zajet podívat. Své kouzlo má rozhodně i severovýchodní část Anglie se svými historickými městy, písečnými plážemi a zelenými kopci. Nejbližší letiště pro tento region a zmiňované lokality je Leeds, kam jsem přijela na pozvání své kamarádky Evy. Takový výlet můžete absolvovat i vy v rámci prodlouženého víkendu, stačí si vybrat, na co vám síly stačí a co je vašemu srdci nejbližší.

SCARBOROUGH – POKUD MÁTE RÁDI PŘÍMOŘSKÁ MĚSTEČKA

Scarborough je krásné anglické přímořské rybářské město nacházející se v severní části hrabství Yorkshire. Městu se říká „Brighton severu“ pro svou krásnou polohu. Je to rovněž lázeňské město a první zmínky o lázních najdeme už v polovině 17. století. Elisabeth Farrow tu totiž objevila v útesu na jižní straně města pramen léčivé vody a tak vznikly proslulé lázně. Město si tak dokonce získalo další přezdívku „Královna lázní“.

Městečko dále nabízí svým návštěvníkům úžasné scenérie, nádherné pláže, ale i herny a kasina. Díky místní bohaté umělecké komunitě lze v postranních uličkách navštívit množství galerií. Anebo se můžete jen tak jako já toulat po pláži.

Určitě si nenechte ujít procházku po promenádě, během níž můžete vidět pěší Lázeňský most, maják Belle, vybombardovaný během první světové války a na kopci zříceninu hradu Jindřicha II.

Nepřehlédnutelná je i budova Grand Hotelu, jehož čtyři věže symbolizují roční období, dvanáct pater odráží počet měsíců v roce a 52 komínů odpovídá množství týdnů. Dříve také hotel míval 365 ložnic. Kromě svého unikátního architektonického uspořádání se hotel proslavil i tím, že tu žila a ve svých 29 letech zemřela spisovatelka Anne Brontëová.

THE TUNNY CLUB

Město je plné racků a taky malých hospůdek, kde si můžete dát tradiční britské jídlo „fish and chips“. Základem je osmažená kvalitní čerstvá ryba (bývá to nejčastěji treska), k níž se jako příloha podávají hranolky.  Já jsem navštívila nejlépe hodnocenou hospůdku The Tunny Club a nelitovala jsem. Všem nám tam moc chutnalo a taky bylo fajn, že jsme mohli se sebou vzít našeho psího kamaráda Montyho.

Ve 30. letech bylo rybaření ve Scarborough nejčastějším sportem bohatých aristokratů a vojenských důstojníků. V roce 1933 tu byl založen dokonce Klub British Tunny Club a plukovník (později sir) Edward Peel byl jeho prvním prezidentem. Častým cílem místních rybářů byl atlantský tuňák obecný (Thunnus Thynnus). To je opravdu velká a silná ryba, pravděpodobně nejsilnější ryba na světě. Z té doby existuje spousta záznamů a to včetně světového rekordu, že u pobřeží Yorkshire byl chycen prutem a šňůrou tuňák. Asi nejznámější je světový rekord uloveného tuňáka o velikosti 798 liber (362 kg).

WHITBY – KDYŽ SE RÁDI BOJÍTE

Dalším rybářským městem je Whitby, ve kterém se námořním dovednostem učil James Cook, který odtud později vyplouval na objevitelské plavby.

Městečko však proslavil irský spisovatel Brama Stoker, který zakomponoval Whitby Abbey do děje svého románu a stvořil legendu upírského knížete Drákuly. Vytvořil tak nejznámější dílo hororové literatury s krvelačným hrdinou. Říká se, že Stoker si nechal román nadiktovat samotným Vladem III. Tepeșem, knížetem z rumunské Transylvánie, který za své hrůzovlády okolo roku 1450 nemilosrdně narážel na kůly své nepřátele. Ten se právě stal předlohou upírského Drákuly. Své dílo napsal tak děsivě, že budete mít večer strach, aby vás Drákula nekousnul do krku.

Ruiny Whitby Abbey se nachází na samotném vrcholu města, kde je nádherný výhled na celé město a plující lodě. Dostanete se tam lehce, když vyběhnete 199 schodů nebo můžete být chytří a zajedete si autem až na kopec jako vymyslela Evča.

YORK

POKUD MÁTE RÁDI HARRYHO POTTERA

York je hlavní metropole známého hrabství Yorkshire ležící na soutoku řek Ouse a Foss na severu Anglie. Bylo dokonce hlavním městem Anglie ještě před Londýnem. Právě zde najdete památky římské i vikingské minulosti. Toto město bylo hlavním střediskem jak Římanů, tak i Vikingů, za jejichž působení neslo název Jórvik. Toto starobylé sídlo York byste si rozhodně neměli nechat ujít.

THE SHAMBLES

Pro mě má však právě York kouzlo díky množství úzkých uliček v centru města. Asi jednou z nejznámějších je ulice The Shambles, což v překladu znamená něco jako masné krámy. Je plná nejen hezkých středověkých baráčků, ale i krámků se vším možným včetně hospod či pekáren. Některé domky v této ulici jsou dokonce až ze 14. století, kdy v této ulici podnikalo několik řezníků. Dnes tu žádného nenajdete, ale na některých domech jsou stále k vidění háky, na které řezníci věšeli maso.

Tato ulice vypadá jako Příčná ulice z Harryho Pottera, což je pro jeho fanoušky super místo. V této roztomilé ulici najdete 3 úžasné obchůdky, v nichž si můžete koupit dárky s touto tématikou. Přiznám se, že uličku jsme si prošli hned dvakrát, protože se nám moc líbilo, jak to tu všechno vonělo.

YORSKÁ KATEDRÁLA

V Yorku se nachází Yorská katedrála, která je jednou z největších katedrál severní Evropy. Nejstarší písemné důkazy hovoří o dřevěném kostele, který zde stál již v roce 627. Současná gotická katedrála byla postavena ve 13. století.

FUDGE KITCHEN SHOP

Na tuto chutnou sladkou, měkkou a vláčnou hmotu zvanou fudge (čte se fadž) narazíte v Yorku hned v několika obchodech. Slovo fudge se dá přeložit jako něco nepovedeného nebo zmařená práce.

Tato pochoutka se poprvé objevila a zrodila vlastně nešťastnou náhodou v Americe, kdy jedna americká studentka ve státě New York v roce 1889, při výrobě karamelu neohřála směs na dostatečnou teplotu. Takže místo karamelu vznikla jen hmota, kterou označila za fudge. Díky jejímu omylu vznikla jedna z nejlepších sladkostí vůbec.

V tomto obchůdku se vyrábí fudge s různými příchutěmi. Já jsem si v obchůdku zakoupila „Belgickou čokoládu“ (Belgian Chocolate Swirl Vegan) skládající se ze sójového mléka, vanilkové fazolové pasty a belgické čokolády a „Čokoládu s pomerančem“ skládající se ze šlehané čokolády, kakaa a pomerančů.

KINGSTON UPON HULL

A nemůžu nezmínit město Kingston upon Hull, kde teď žije moje kámoška Eva. Městu se říká zkráceně Hull. V průběhu své existence se stalo město tržním městem, vojenským a rybářským přístavem či obchodním a průmyslovým centrem.

Pro mne mají své kouzlo především uličky a to zvláště na podzim. Jsou krásně zbarvené spadlým barevným listím.

Z Hull se dostanete vlakem bez přestupování přímo do Londýna. Ale to už je jiný příběh – tady.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.