TO NEJLEPŠÍ ZE SICÍLIE

TO NEJLEPŠÍ ZE SICÍLIE

Sicílie se vám dostane pod kůži! Je vysoce návyková a teď už vím, že jedna návštěva vám jako mně nikdy nebude stačit. To vám zaručuji! Kromě vyhlášených památek z dob Řeků a Římanů či úžasných staveb pozdějšího baroka vám Sicílie nabídne nádhernou krajinu. Pokud jste plážový povaleč, tak si přijdete taky na své. Moře je tu krásně tyrkysově modré. Ostrov byl odjakživa důležitým strategickým bodem, který postupně obývali různí dobyvatelé jako Řekové, Římané, Arabové, Normané, Francouzi a Španělé. Možná jsem barbar, ale mě moc nebaví vykopávky, ale tady mi to nějak moc nevadilo. Naopak jsem byla moc překvapená. Toto střídání vládců znamenalo mnoho různorodých památek, ale v neposlední řadě se také odrazilo ve způsobu budování měst. Městečka se tak ze strategických důvodů budovala na kopci. Odtud byl dobrý rozhled po okolí. A to byl pro mne rovněž úžasný zážitek. ♥

DÁTE NA PRVNÍ DOJEM? 🙂

Dáte na první dojem? Já nedám. 🙂 Pokud byste dali, tak první setkání se Sicílií může být pro vás celkem šok. Rozpadající se kamenné domečky namačkané na sebe bez ladu a skladu, oprýskané omítky a hnědé okenice. Málo zeleně a kytky skoro žádné. Zato na silnici spousta odpadků a celou tu atmosféru dotváří auta, motorky s klaksonem, který je na silnicích pořád slyšet. Možná vás naplní i smíšené pocity. Nenechte se však zmást. V tom všem tkví krása Sicílie. Když to ovšem vezmete z druhé strany a jste romantická duše jako já, tak vás zcela uchvátí. ♥ Chátrající budovy mají tady takové zvláštní kouzlo.

NA SILNICI JAKO NA RUSKÉ RULETĚ

Cestování po sicilských silnicích má svoje nespoutané kouzlo a je jen pro otrlé. 🙂 A to především ve větších městech jako je Palermo a Katánie. Tady se totiž hraje ruská ruleta, a to bez jakýchkoli pravidel, ohledů a slitování. Přišlo mi, že každému, kdo si sedne v těchto větších městech za volant, se najednou zatmí před očima a místo logických reakcí nastoupí jakási reakce v podobě Pavlova reflexu a každý se snaží být první. „Jsou to pěkní magoři!” jsem si říkala. Troubí se tu o sto šest, a to si prosím neberte osobně. Najednou v jednom pruhu jedou dvě auta vedle sebe a z bočních uliček se snaží protlačit další auta. Může se vám klidně stát, že najednou proti vám v protisměru vyrazí další auto. Chcete-li se z tohoto blázince někdy dostat, musíte chtě nechtě na jejich hru přistoupit. Zapomeňte na dobré vychování, na nějaké hloupé přednosti zprava, plná čára neexistuje a jeďte všemi možnými způsoby dopředu. Buďte jako místní – trubte, nadávejte, používejte různá gesta a telefonujte. Pokud se vám zdálo, že by se nemělo vjíždět do zákazů, na chodníky či předjíždění zprava, zleva – vše je dovoleno. A nezapomeňte, že barevná světla na semaforech jsou jen pro obveselení. Ale pozor! Jediné, co není povoleno, je zastavit se. I kdyby jediným důvodem mělo být to, že se potřebujete rozhlédnout a zorientovat v tomhle blázinci.

SYRAKUSY A OSTROV ORTIGIA

O tom, že Syrakusy patří na seznam UNESCO, nebudete ani chvilku pochybovat. Syrakusy jsou dost velké město a náleží k nim i ostrov Ortigia, což je stará část města. Musím se přiznat, že mě historické centrum úplně očarovalo. Je to opravdu kouzelné místo. Ostrov je s pevninou spojen dvěma mosty. Nechala jsem se jen tak unášet jeho ulicemi a snažila se objevovat každý kout.

LA PIAZZA DEL DUOMO

Náměstí mně naprosto vyrazilo dech. Co mě však zaujalo více, nebyla ovšem barokní katedrála sama o sobě, ale především zvláštní světlo, které osvětlovalo monumentální budovu a celé náměstí. Zářivý nádech se odrážel od stavby a působivě přecházel do šedivých odstínů, kam slunce nedosáhlo. V této pěší zóně obklopené starými budovami se nachází nejen katedrála, ale také Palazzo Beneventano nebo Arcibiskupský palác.

KOSTEL SANTA LUCIA ALLA BADIA

V nedalekém kostele zasvěceném sv. Lucii je vystaveno Caravaggiovo dílo „Pohřeb svaté Lucie“. Významný malíř se v Syrakusách krátce zastavil v roce 1608, kdy také jako Dionýsovo ucho (Orecchio di Dionisio) označil jednu ze zdejších jeskyní. Název jí zůstal dodnes.

KATAKOMBY

Když už budete na náměstí LA PIAZZA DEL DUOMO, tak vedle katedrály je vstup do katakomb. Podzemní chodby ještě před křesťanským pohřebištěm fungovaly jako výborně propracovaný městský vodovodní systém. V současné době se do vlhkých, temných chodeb chodí podívat turisté, kteří obdivují, jak se tady kdysi během zemětřesení schovávali místní občané.

ARCHEOLOGICKÝ PARK NEAPOLIS

Tento archeologický park shromažďuje v Syrakusách většinu řeckých a římských památek.  Najdete tu řecké divadlo, římský amfiteátr a obětiště Hieróna II.

UCHO DIONÝSOVO

Uvnitř parku se nachází také několik jeskyní, z nichž nejznámější je ta, které se říká Ucho Dionýsovo. Je to vlastně bývalý lom, který byl opuštěn a používal se jako vězení. Když se na jeskyni pořádně zadíváte, tak tvarem opravdu připomíná obrovské ucho. Proslula skvělou akustikou a podezíravý císař Dionýsos tu prý poslouchával, co si vězni uvnitř povídají. Přírodní jeskyně je dlouhá 65 m, vysoká 23 m a široká 11 m.

ŘÍMSKÝ AMFITEÁTR

Určitě je to největší stavba tohoto druhu na Sicílii. Z větší části byl vytesán ve skále. Svou konstrukcí připomíná Koloseum, což potvrzuje domněnku, že se zde konaly i gladiátorské hry.

ŘECKÉ DIVADLO

Toto řecké divadlo pocházející z 5. století patří mezi největší divadla řeckého světa. Vešlo se do něj až 17 000 lidí, sloužilo i jako parlament, a dokonce i jako místo, ve kterém se odehrávaly veřejné soudy. Divadlo se dodnes využívá a konají se tu divadelní představení.

PEVNOST CASTELLO MANIACE

Město se pyšní také středověkou pevností Castello Maniace. Část pevnosti vybíhá do moře a je z ní působivý výhled do dáli.

PAPYRUS

Pokud byste rádi objevili místo, kde se nachází papyrus jen tak volně v Evropě, najdete jej jedině tady. Je to jeden ze symbolů Syrakus. Roste tady spontánně, což je samo o sobě unikátní. A to ve vodní ploše Arethusin pramen. Když zapátráte v řecké mytologii, zjistíte, že to byla společnice bohyně lovu Artemis. Z papyru se v Syrakusách dodnes vyrábí papír, ze kterého místní umělečtí řemeslníci vytvářejí jedinečné hodnotné suvenýry.

ARCHIMÉDES

Syrakusy byly v minulosti také velkým vědeckým centrem celé Sicílie. Narodil se tu například jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob Archimédes.

Určitě si všichni vzpomenete ze školy na jeho zákon:

Těleso ponořené v kapalině (které je v klidu), je nadlehčováno tíhou kapaliny tělesem vytlačené.

Tento matematik, fyzik, filosof, vynálezce a dokonce i astronom zavedl pro nás již známé pojmy jako těžnice, různé vzorce, objevil kladku a spoustu dalších, na jeho dobu zcela převratných objevů.

NOTO

Asi nejrozšířenějším architektonickým stylem na Sicílii je baroko. Má to na svědomí zemětřesení, které v 17. století ostrov postihlo takovou silou, že bylo zničeno mnoho měst. V té době se však Sicílie těšila značnému zájmu bohatých šlechtických i královských rodů. A tak se začalo s novou výstavbou. Byli povoláni věhlasní architekti, kteří navrhli celá města i jednotlivé stavby jako paláce a kostely. V uličkách najdete bohatě zdobené portály, balkonové podpěry, rámy oken i celé fasády budov, které vás kompletně zahltí. Právě takovou ukázkou je město Noto, kde platí „baroko, kam se podíváš”.

PALAZZO NICOLACI

Tento palác byl postaven jako soukromý šlechtický dům pro rodinu Nicolaci, částečně byl prodán vládě města Noto. Dnes se v této části nachází veřejná knihovna s tisíci svazky, mezi nimiž jsou španělské a latinské rukopisy. Vy se však máte možnost do paláce taky podívat.

Nicolaciové byli měšťanskou rodinou v období po zemětřesení v roce 1693, které zničilo starobylé město Noto. Jejich bohatství vzrostlo díky vlastnictví půdy. Do dnešní doby někteří členové palác obývají.

Palácové sídlo známé jako Palazzo Nicolaci je největším palácem v Notu. Dnešní barokní budova má asi 90 místností. Co je moc pěkné, že fasádu zvenčí zdobí honosné balkony s křivolakými kovanými balustrádami, které zdobí sochy mořských panen, sfing a okřídlených koní.

MODIKA

Toto město se kromě baroka vyznačuje tím, že je označováno jako město čokolády. Tato pochoutka se tady totiž vyrábí od dob, kdy místní šlechta vlastnila kolonie bohaté na kakaové boby.

Přišlo mi, že paní prodavačka byla pyšná na tradiční výrobu. Nezapomněla nám zdůraznit, že čokoláda je bez příměsi, bez tuku nebo mléka, zkrátka je to čistá čokoláda s cukrem a různými příchutěmi, mezi kterými nechybí ani chilli.

RAGUSA IBLA

Je to tradiční sicilské město, které je postavené na skále. Toto město mě naprosto fascinovalo! ♥ Nedivím se, že je na seznamu UNESCO. Je opravdu velmi neobvyklé. Je rozděleno na dvě části – Upper Town a Ibla. Když tu bylo zemětřesení, zničilo většinu města. A tak se polovina lidí rozhodla postavit své domy na hřebeni nad městem a druhá polovina obyvatel se rozhodla, že naopak zrekonstruuje staré město. Já jsem bydlela v Upper Town. Pěšky jsem se tak do starého města dostala pěkně po schodech. Je to docela prudké klesání a stoupání, takže si docela máknete.

Po cestě však najdete zajímavé výhledy a průchody do skrytých zákoutí. I když se cestou zapotíte, tak objevíte spoustu nádherných budov vyzdobených v barokním stylu. Je to pastva pro oči, která pro trochu námahy fakt stojí. Samozřejmě se dívejte pod nohy, kam šlapete, ale nezapomeňte se podívat na balkony. Ty jsou tady opět nádherně zdobené.

KATEDRÁLA DUOMO DI SAN GIORGIO

Jako cíl ve starém městě jsme si dali katedrálu. Výstup k ní byl docela dramatický, protože po celou dobu nás doprovázel docela silný vítr, bylo pod mrakem a vypadalo to, že bude každou chvíli pršet. Ale i v takovém počasí se dá jít.

KOSTEL SANTA MARIA DELL’ITRIA

Když jsem si hledala památky, které bych chtěla v Raguse vidět, tak mne zaujala modrá klenutá zvonice kostela Santa Maria dell’ Itria. Pod modrou kopulí je osmiúhelníkový buben s osmi panely, které zdobí vzory květin ve stylu rokoka. Kostel stojí ve staré židovské čtvrti města a byl založen ve 14. století rytíři Malty.

AGRIGENTO A ÚDOLÍ CHRÁMŮ

Pokud pojedete do Agrigenta, tak určitě musíte navštívit Údolí chrámů, které se nachází v sousedství města. Jsou tu moc pěkné udržované olivové a mandlové háje. Řekové si tu na skalnatém svahu stavěli své chrámy, aby už z dálky při pohledu od moře byly vidět jejich siluety. Řecká kolonie tu byla postavena osadníky, kteří sem přijeli z řeckého ostrova Rhodos. Určitě vás neudiví, že Agrigento se dostalo mezi památky UNESCO. Největším rivalem města byly právě Syrakusy.

Archeologická oblast nacházející se u Agrigenta je opravdu unikátní. Je to jakési nejbohatší seskupení zachovalých řeckých chrámů na světě. Tento rozsáhlý archeologický park se skládá z 8 chrámů a samozřejmě ještě z dalších vykopávek, které tu byly postaveny mezi lety 510 až 430 př. n. l.

HERKULŮV CHRÁM

Herkulův chrám je nejstarším chrámem v Agrigentu. Dochovalo se z něj už jen osm majestátných sloupů. Přesto zbytky kdysi honosné stavby uvidíte už z daleka, jak se vypínají nad údolím.

CHRÁM SVORNOSTI A SOCHA IKARUSE

Tento chrám je nejpůsobivější památkou celého areálu a patří k nejlépe dochovaným antickým svatyním na světě. Do dnešních dní se dochoval díky tomu, že byl v 6. století přeměněn na křesťanský kostel. Proto se bohužel nezachovalo nic z původní antické výzdoby interiéru.

V blízkosti chrámu se nachází pohozená socha Ikaruse. Bronzová socha tu leží od roku 2011 a dřive byla součástí výstavy soch polského umělce Igora Mitoraje. Sochy tehdy měly zvýšit zájem veřejnosti o archeologii. Myslím, že se to podařilo, protože téměř veškeré pohlednice z Údolí chrámů jsou s torzem Ikara. Způsob, jakým je socha vystavena na zemi, opravdu zvyšuje zájem. Především u dětí, které na ni lezou.

CHRÁM BOHYNĚ HÉRY

Chrám stojí na vrcholu kopce a je zasvěcen tradiční ochránkyni mateřství a porodu. Z chrámu se zachovala sloupová kolonáda. Zničil ho požár, který založili Kartaginci. Později jej obnovili Římané. Na místě byl také objeven monumentální obětní oltář, na kterém mohlo být obětováno najednou až 100 volů.

CHRÁM DIA OLYMPSKÉHO

Tento chrám nebyl nikdy dokončený. Z části za to mohlo zemětřesení či Kartaginci. Jeho zajímavostí však bylo, že kromě sloupů střechu nesly i obrovské kamenné postavy, tzv. telamóni. Kopii jedné z nich s názvem il Gigante, uvidíte uvnitř archeologického muzea. Dalšího obra, který tu kdysi stál, leží na zemi nedaleko chrámu. Měří 7,75 m. Obři nebyli z jednoho kusu, ale skládali se z kamenných bloků a potom je sochaři omítli a nabarvili.

SVATYNĚ PODZEMNÍHO BOŽSTVA

Svatyně stojí nedaleko Diova chrámu. Do současnosti se zachovaly pouze čtyři sloupy.

ZAHRADA KOLYMBERTA

Zahradě se říká přírodní ráj na zemi. Oáza je opravdu velmi klidná a můžete tu tak odpočívat ve stínu, relaxovat a načerpat síly. Bude vás obklopovat vůně pomerančovníků, mandlovníků a olivovníků.

ARCHEOLOGICKÉ MUZEUM

Nenechte si ujít návštěvu archeologického muzea, které se nachází trošku dál od celého archeologického areálu. Takže až si budete kupovat vstupenku, musíte se rozhodnout, zdali chcete vstupenku jen do areálu nebo chcete ještě navštívit i muzeum. Myslím, že je to docela nutnost, protože muzeum obsahuje vše, co tu bylo nalezeno, ale hlavně vám všechny ty ruiny a chrámy dá do kontextu.

PALERMO

Taky jste jako malí hráli hru „Městečko Palermo spí“? Úkolem hráče (Občana) je taktizováním určit Vrahy a přitom ochránit sebe. Já si vždycky přála být Detektiv. Ten je jmenován tajně Starostou, zná jméno vrahů a nenápadně pomáhá Občanům městečka Palerma. Většinou jsem byla ale vrah. 🙂

Palermo je typické jižní středomořské město, které je hlučné, rušné, ukřičené a živé. Je to fascinující místo, které je stvořeno nejen k prohlídce nejrůznějších památek a zajímavostí, ale i k bezcílným toulkám ulicemi, kde můžete vstřebávat nezapomenutelnou atmosféru.

Dříve místní noviny plnily novinky plné krvavých vražd. Ty už jsou naštěstí minulostí. Pokud vás tato minulost zajímá, více najdete v mém článku „PO STOPÁCH MAFIE NA SICÍLII„. Dnes je Palermo relativně bezpečným místem pro život. Alespoň já jsem si tu přišla docela v pohodě. Naopak jsem tu narazila na moc vstřícné lidí.

TRH LA VUCCIRIA A BALLARÓ

Lidé jsou na Sicílii velice přátelští a bezprostřední. Milují jídlo. Místní pouliční trhy nabízejí opravdové delikatesy a svou atmosférou připomínají africké nebo arabské tržnice.

Ulicemi starého Palerma se táhne místní trh. Prodavači tu stojí u svých krámků a hlasitě tu vychvalují svoje zboží. Samozřejmě tím lákají kolemjdoucí ke koupi. To mě hodně bavilo. Krásně se tu mísí vůně zeleniny a koření. Přišlo mi, že jako kdybychom nebyli ani v Evropě, ale spíš někde v bazarech Blízkého Východu.

KATEDRÁLA NA NÁMĚSTÍ PIAZZA DELLA CATTEDRALE

Jedná se o historický skvost, zasvěcený Panně Marii. Uvnitř můžete obdivovat královské hrobky. Místo tu mají největší vládci Sicílie. Vy se však zaměřte na patronku svatou Rozálii. Tato křesťanská světice žila na Sicílii ve 12.století a uctívá se jako ochránkyně proti nakažlivým nemocem. Její popel je uložen ve stříbrném relikviáři. Podle legendy, když byl popel přivezen do města, tak je zbavil morové epidemie.

Moc pěkné je i náměstíčko před katedrálou, které zdobí vysoké palmy a hezky upravené živé ploty.

CAPELIA PALATINA 

V Palatinské kapli objevíte zářivé zlaté mozaiky, vykládané mramorové podlahy a arabské vyřezávané dřevěné stropy připomínající krápníky, tzv. MUKARNYCelý vnitřek je vyzdoben mozaikami, které ilustrují biblické příběhy Starého i Nového zákona. Podívaná je to opravdu úchvatná.

STREET ART

Mě moc bavili boční uličky mimo hlavní promenádu. Ty se pomalu rozpadají a v podstatě to nikoho netrápí. I když budete mít štěstí tak jako já, narazíte tu na street art.

Palermo, steerart

KOSTEL LA MARTORANA

Tento kostel je opravdu nádherný a patří mezi nejvýznamnější středověké kostely Palerma. Má úžasně přepychové mozaiky, které zdobí jeho interiér a díky nim je nezaměnitelný. Prý by tu většina mladých obyvatel Palerma chtěla mít svatbu, ale termíny jsou zamluvené na dlouhé měsíce dopředu. Celý lahodí oku a já se jim fakt nedivím.

KOSTELÍK SAN CATALDO

Kostel San Cataldo je ukázkou pro Palermo typického arabsko-normanského stylu. Uvnitř je moc pěkný. Strop má tři charakteristické červené, vypouklé kopule (kuboly) a merlony v arabském stylu.

Tato starobylá stavba v 18. století dokonce sloužila jako pošta. Najdete tu i prvky arabské architektury. Na dveřích si pozorný návštěvník všimne malého jeruzalémského křížku – takové byli zvyklí nosit poutníci do Svaté země.

SAN CATALDO

FONTÁNA PRETORIA

Tato slavná fontána je známá také pod nelichotivým názvem „fontána hanby“. Proč? Stojí v ní totiž několik nahých soch z bílého mramoru. Sicilanům tak strašně nahota vadila, že v minulosti byla fontána dokonce zastánci mravnosti rozebrána na 644 kusů, aby byla poté opět sestavena. V okolí fontány najdete krásné budovy. Z jedné strany ji lemuje palác s městskou radnicí a ze strany druhé barokní kostel Chiesa di Santa Caterina z 16. století.

SANT‘ ELIA

Tuto malou vesničku Sant‘ Elia můžete navštívit cestou z Palerma do Cefalu. Břehy tohoto krásného místa jsou omývány Tyrhénským mořem. Malebná vesnička je rozdělena do několika částí. Tou nejnavštěvovanější je část Sant’Elia, kde se nachází obdivuhodná zátoka s křišťálovou barvou moře.

CEFALÚ

Městečko je nádherně položené u moře pod horou, jež prý připomíná svým tvarem hlavu koně nebo osla. Tedy proto název cefalu. Mně to tedy tak nepřišlo. Je tu hodně turistů, protože Cafalú patří na seznam snad všech turistických cílů.

Bavilo mne jen tak se procházet uličkami městečka, nakukovat do výloh krámků a prolízat si terásky. Romantické úzké dlážděné uličky k tomu úplně vybízí. Když se jimi budete procházet, dýchne na vás ta pravá „nostalgická“ Itálie. Hlavní třídou starého města je úzká, ovšem elegantní ulice Corso Ruggero. Je lemovaná bary, obchody se suvenýry i luxusními butiky. A i když cefalské uličky byly přeplněné, tak to kupodivu městu neubírá na kráse.

Snad všechny z uliček vás dovedou ke schodům, po kterých lze sestoupit ke starému přístavu. Je tu pěkná písečná pláž, která se táhne pod celým starým městem. Za mě je to největší magnet celého Cefalù. Pláž je sevřena starým městem, a to zase mohutným skaliskem se strmými stěnami Rocca di Cefalù.

Nezapomeňte se taky podívat do staré arabské prádelny, kam nepřetržitě teče ledová voda z hor.

ETNA

A když už budete na Sicílii, musíte se jít podívat na Etnu. Sopku můžete v pohodě objet kolem dokola. Už jenom cesta k ní vypadá jako byste jeli do středu země. Budete tak míjet města postavená z lávy, ale najdete tu i neuvěřitelně úrodnou krajinu, kde pozemky od sebe dělí zídky. Nezapomeňte, že na vrcholu je zima a hodně tam fouká, tak se raději teple oblečte.

TAORMINA

Říká se, že toto smyslné městečko je nejkrásnějším a nejživějším městem na ostrově. Říká se, kdo nebyl v Taormině, jako by nebyl na Sicílii. Mě se městečko taky moc líbilo, ale musím přiznat, že poté, co jsme si projeli Sicílii, se mi tu líbilo asi nejmíň. A proč? Na můj vkus tu bylo moc turistů, zbytečně předraženo, ale na druhou stranu tu najdete moc hezké výhledy.

Náměstí Piazza IX. Aprile je místo, kde se schází spousta lidí a kochají se nádhernými výhledy.

Mezi místa, kde byste se měli alespoň na chvíli zastavit, patří i vyhlídková terasa Piazza IX. Aprile. Kromě úžasného výhledu na pobřeží se známou pláží a poloostrůvkem Isola Bella se na terase můžete podívat do kostela Chiesa Sant´Agostino.

Ulice jsou tu moc hezky zdobené. Najdete tu hezké butiky, kde prodávají šperky z  kamene z Etny. A tak si můžete třeba  udělat radost jako já.

BAM BAR

Bam Bar je roztomilá malá kavárna-bar v historickém centru Taorminy, jen pár kroků od slavného Corso Umberto, a je tím pravým místem, kde si po dvouhodinové procházce můžete sednout, odpočinout si a občerstvit se. Já to bohužel neudělala, protože tam bylo totálně plno. A proč jsem tam tak strašně chtěla jít? No protože se tady natáčel seriál druhá série Bílý Lotos – Série 2. 🙂

TEATRO GRECO

Kam se určitě musíte v Taorminu podívat, jsou zbytky antického řeckého divadla Teatro Greco, které bylo rekonstruováno a dodnes se s oblibou využívá. Je v něm skvělá akustika a úžasný výhled na město či okolní krajinu. Divadlo bylo lehce přestavěno na římský amfiteátr, aby se v něm mohly konat oblíbené gladiátorské zápasy. Bylo tu až téměř 20 000 míst pro diváky. V tu dobu byla stavba druhou největší svého typu na Sicílii, hned po té v Syrakusách.

CATANIA

Catania je město, kam možná jako já přiletíte. Je to taková vstupní brána do Sicílie. Je tu tedy mezinárodní letiště, které leží kousek od města a za humny je největší evropská sopka. Tak jsem si říkala, že to bude zavánět turistickým megatrhákem. Jenže tou Catanie fakt není. Spousta lidí bere Catanii jen jako přestupní stanici. 

PIAZZA DEL DUOMO

Toto náměstí pro vás bude středobod zájmu, protože tu najdete spoustu památek. Městem jsem nebyla tak fascinovaná jako jinými sicilskými městy. Možná to dotvářela všudypřítomná šeď domů.
Fontana dell’Elefante se slonem z černé lávy a egyptským obeliskem najdete uprostřed náměstí Piazza del Duomo. Možná si říkáte, proč mají v Catanii něco, co připomíná spíš Blízký východ, než Evropu. Vysvětlení je jednoduché. Muslimové, kteří žili v Catanii říkali městu Balad-el-fil, což v překladu znamená Město slona.

CATTEDRALE DI SANT’AGATA

Je tu ovšem opravdu krásná barokní katedrála, kterou na Piazza del Duomo určitě nepřehlédnete. Katedrála je zasvěcena svaté Agátě, patronce města.
Podle legendy Agáta údajně dokázala svým závojem zastavit proud tekoucí lávy. Za tenhle čin Agátě poděkovali tím, že ji hodili lvům.  Jak se říká: „Za dobrotu, na žebrotu“

STREET ART

Co ulička v Catanii, to unikát! Některé uličky mi spíš připomínaly Kubu. Ale i tady najdete street art, který se snažím v každém městě objevovat.

GURMÁNSKÝ RÁJ

Místní lidé rádi chodí do restaurací na večeři, která se považuje za společenskou událost. A čím je sicilská kuchyně výjimečná? Je to v její jednoduchosti. Žádné míchání chutí, žádné nepředvídatelné kombinace, pár osvědčených ingrediencí a je to. Její kouzlo tkví především v čerstvosti potravin. Myslím, že tu pořád existuje pojem sezónní surovina. Nabídka v restauracích mi přišla poměrně stejná, samozřejmě se restaurace odlišovaly díky umu kuchařů.

Nejznámější sicilskou specialitou jsou asi ARANCINI, které dostanete v barech po celém ostrově. Jedná se o smažené rýžové koule nebo homole plněné masovým ragú nebo šunkou s mozzarellou.

Další specialitou, kterou musíte nutně ochutnat, jsou sladké CANNOLI. Jsou to křehké trubičky. Těsto se vypracovává z hladké mouky, vepřového sádla, cukru a červeného vína. Trubičky se plní sladkou ricottou, což je úžasný ovčí tvaroh, který můžete jíst jak sladký, tak slaný.

Co mne asi nejvíc baví na ochutnávání místních jídel? Jsem přesvědčená, že některé věci by se měly jíst jen v místě jejich původu. A to proto, protože někdy ať děláte, co děláte, nikdy nedosáhnete místní vyladěné chuti. Důležitá je podle mne i čerstvost.

Co může pro většinu turistů být velkým překvapením?  Většina restaurací otevírá až po 19 hodině. Přes den se můžete posilnit v místních barech. No i obědové menu mi přijde, že souvisí se sicilským uspořádáním života. Ve 13 hodin totiž začíná siesta, která trvá dvě až tři hodiny. Pokud si tedy chcete odpočinout jako místní, tak nejlepší čas je od jedné do čtyř, což je čas siesty, která je svatá.

SICILSKÁ KERAMIKA

S keramikou se na Sicílii setkáte skoro na každém rohu. Na ostrově je rozšířená majolika, což je italská keramika zdobená cínovou glazurou v oslnivých barvách. Tento postup zdobení keramiky přinesli na Sicílii ve středověku Arabové ze severní Afriky. Majolika se pak rozšířila z ostrova do celé Itálie. Sicilská keramika však nikdy není stejná – liší se od sebe stylem, barevností i motivy.

Keramiku zdobí převážně sytě modré či zelené barvy, delikátní odstíny žluté a tu a tam červený detail. Jako suvenýr si tu můžete pořídit malované kachličky, různé postavičky nebo užitkovou keramiku, jako jsou barevné vázy, hrnečky či talířky. Mě však zaujaly slavné sicilské hlavy. Starověký příběh vypráví o sicilské služebné, která uřízla hlavu svému maurskému milenci, který ji lhal, a přitom měl doma ženu. Jeho hlavu potom použila jako květináč pro svou bazalku.

Symbolem Sicílie je Trinacria, která zobrazuje ženskou hlavu s křídly a se s třemi nohami. Nohy složené do trojúhelníku symbolizují trojúhelníkový tvar ostrova a také tři provincie, na které se v minulosti ostrov rozděloval. Tento symbol najdete na nejrůznějších cedulkách s názvy obchodů a barů. Domů si tyto hlavy můžete dovést v podobě keramiky.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

DALŠÍ ČLÁNKY Z ITÁLIE, KTERÉ BYSTE SI NEMĚLI NECHAT UJÍT

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.