TOSKÁNSKO JE JAKO SEN

TOSKÁNSKO JE JAKO SEN

Musím se přiznat, že Toskánsko mne zcela uchvátilo svými krásnými scenériemi, středověkými historickými městy s romantickými uličkami, kostely, krásnou kopcovitou krajinou,skvělým vínem a jídlem. Toskánsko je považováno za jednu z nejkrásnějších oblastí Itálie a opravdu právem. A proč jsem se tam tak toužila vydat? Krajině na Jižní Moravě kolem Kyjova, kde jsem se narodila, se říká „Moravské Toskánsko“. Tak jsem chtěla vědět, jestli je to pravda.

Toskánsko je jako sen – olivové sady, cypřiš, vinice a taky výborné víno. Ale hlavně všude kolem lidi, kteří nikam nespěchají a umí si všímat života kolem. A že je o co stát. Perfektní místo na mentální očistu a gastronomické zážitky.

A abych si tu krásu nenechávala jen pro sebe, podívejte se mnou na ty nejkrásnější místa, která jsem v Toskánsku navštívila.

CHIANTI

Tato oblast se nachází jen pár kilometrů od Florencie. Najdete tu kultovní  starobylé vinohrady, olivové háje a románské Pieve (venkovské kostely).

Vinné hrozny se používají na výrobu rubínově červeného vína Chianti Classico a Chianti. Vína se prodávají pod značkou Gallo Nero (Černý kohout). Najdete zde řadu venkovských silnic ideální pro výlet autem nebo na kole. Celá tato oblast je považována za ráj jídla a vína. Budete hodně stoupat do kopce, protože středověké malebné vesničky, která tady najdete, jsou většinou postavené na kopci.

MONTEFIRALLE

Tato středověká ves se rozkládá na velkém kopci. Nahoru pojedete velmi úzkou silnicí, takže jeďte pěkně pomalu, protože pokud narazíte v protisměru na auto, tak to může být velmi nepříjemné. Nic pro zbrklé řidiče! Z vesnice jsou opravdu nádherné výhledy. A čím se proslavilo? Bylo domovem Ameriga Vespucciho, objevitele, který následoval Kolumbovu cestu do Ameriky.

GREVE IN CHIANTI

Toto městečko je centrem místního vinařství. Mne zaujalo velmi atraktivním náměstím, kde jsem si koupila místní keramiku. Najdete tu hlavně obchůdky s velkým výběrem místního vína.

CASTELLINA IN CHIANTI

Je to malá středověká vesnička, kterou založili Etruskové a v 15. stol  ji opevnili Florenťané. Z parkoviště Castellina jděte na ulici Via Ferrucio, přejděte ke klenutému podloubí, které bylo používáno ke starověkým náboženským rituálům. Nachází se v nadmořské výšce 580 m n. m., prochází jí téměř všechny důležité spojnice oblasti. A jako bonus jste tady vyhráli kouzelné panoramatické výhledy na zdejší půvabnou krajinu.

Castellina in Chianti je rovněž hlavním centrem Chianti Classico, které sdružuje zdejší významné vinaře. Chianti Classico je totiž zároveň celosvětově uznávanou a respektovanou značkou vína. Právě tato oblast se může pyšnit stejnojmennou značkou prvotřídního vína. Další středověkou památkou je kostel San Salvatore (Chiesa di San Salvatore) postavený v neorománském slohu, jehož interiér je zdoben freskami (např. Madonna s dítětem).

SIENA

Siena má jedinečné kouzlo a starodávnou historii. Je strašně fajn se tu jen tak procházet po dlážděných ulicích ve stínu zděných budov. Centrum města je zapsáno na seznamu památek světového dědictví UNESCO. Město údajně založil Senus, syn Rema, jednoho ze zakladatelů Říma. Ve skutečnosti bývala Siena etruskou osadou, která byla později ovládána Římem. Ovšem v tomto městě je legenda hodně živá. Narazíte tu na celou řadu soch vlčice Lupy, zvířete, které odkojilo Romula a Rema.

Za patronku města je považována sv. Kateřina, jíž je věnovaná spousta památek. Mučednice se proslavila především tím, že se jí objevila po těle stigmata, která si lidé vykládali jako spojení s Ježíšem.

NÁMĚSTÍ PIAZZA DEL CAMPO

Siena je klasické středověké kopcovité toskánské město a srdcem města je náměstí Piazza del Campo s nezaměnitelným skořápkovým tvarem. Myslím, že patří mezi nejpůsobivější náměstí v celém Toskánsku. Není nic neobvyklého, že na sienském náměstí Piazza del Campo lidé posedávají jen tak na zemi, aby si mohli atmosféru místa dokonale vychutnat.

KATEDRÁLA DUOMO DI SIENA

Katedrála v Sieně je jedním z předních budov gotické architektury v celé Itálii. Tato budova je prostě fantastická a její vnější design působí velmi vznešeně. Katedrála byla postavena ve 13. století a stála stovky let jako ikona města. Fasáda je z bílého, zeleného a červeného mramoru jako ve Florencii.

Mimo toto náměstí jsou středověké ulice Sieny lemovány obchody a rustikálními trattoriemi, které podávají tradiční toskánskou kuchyni.

MONTERIGGIONI

Kolem Monteriggioni se táhne středověké opevnění se 14 věžemi ze 13. století, jehož úkolem bylo ochraňovat nedalekou Sienu od nepřátelských florentských vojsk. Hradby si můžete dobře prohlédnout ze silnice Colle di Val d´Elsa. Kromě opevnění je ve městě ukryta celá řada historických a architektonických skvostů. Jelikož je vesnice situována v nadmořské výšce 200 metrů, nabízí překrásné výhledy do rozmanitého toskánského kraje.

Město bylo založeno v roce 1203 a kromě jeho jedinečného historického jádra vás určitě stejně jako mě pohltí příjemná a trochu tajemná středověká atmosféra. Já jsem byla nadšená z krásných staveb, které byly doplněny keramickou a sochařskou výzdobou. Centrem města je náměstí s pěkným románským kostelem a s obchůdky plnými řemeslných výrobků. My si tu koupili místní víno Castello di Monteriggioni.

SAN GIMIGNANO

Toto městečko se přezdívá „Manhattan středověku“. Město obepínají 2 km dlouhé hradby s několika vstupními branami. Nejhezčí z nich je Porta San Giovanni ze 13. století. V minulosti leželo na důležité obchodní a poutní stezce Via Francigena, vedoucí ze severní Evropy do Říma. Centrum města bylo zapsáno na prestižní seznam UNESCO.

Je tu trojúhelníkové náměstí Piazza Della Cisterna – je pojmenované podle nádrže ze 13. stol umístěné v jeho středu.

GALATERIA DONDOLI

Máte chuť na zmrzlinu? Tak tady si ji určitě dejte! A to přímo v Galateria Dondoli – zmrzlinu tu vyrábí bývalý světový mistr v přípravě gelata Sergio Dondoli, který je členem italského týmu Světového šampionátu v přípravě zmrzliny. Mezi jeho nejslavnější kreace patří Crema di Santa Fina (šafránově – smetanové gelato) a Vernaccia sorbet.

Město ovšem proslavili rodové věže, které se snažily výškou překonat jedna druhou. Městští patriciové, často zámožní obchodníci, si je totiž budovali jako výraz svého bohatství a moci. Každý si přál mít vyšší věž, než má jeho soused. Rodové věže měly zároveň obrannou funkci, proto mnohdy nemají ani okna. Dnes jich v San Gimignanu zůstalo 15. Nejvyšší z nich – Torre Grossa – se tyčí do výšky 54 metrů a kdysi určovala maximální výšku, kterou ostatní věže nesměly přesáhnout.

Úzké vydlážděné uličky jsou plné stylových butiků se suvenýry, vinoték s toskánskými víny, kaváren, zmrzlináren a dalších obchůdků s typickými místními produkty.

VOLTERRA

Volterra je velmi dobře zachované starověké a středověké historické město s hradbami a branami ležící na strmém a skalnatém vrchu. Město dosáhlo svého největšího rozkvětu právě za Etrusků.

Hradby mají prý odtažitý vzhled, který považovala spisovatelka Stephanie Meyerová ve své sérii Stmívání za ideální místo pro slety nejpřednějších vampýrů. Upřímně jsem moc nepochopila, co spisovatelka na těch hradbách měla, mně přišly úplně normální. 🙂

PISA

Vybalím vám to hned na začátku. Tato bývalá námořní velmoc, která soupeřila s Janovem a Benátkami, mne docela zklamala. Až na místě jsem pochopila, proč tu turistické autobusy zastavují pouze na půl dne. Protože tu dohromady nic není.

NÁMĚSTÍ ZÁZRAKŮ (PIAZZA DEI MIRACOLI, TÉŽ PIAZZA DEL DUOMO)

Toto náměstí je obklopené nádhernými stavbami. Z nich je bezesporu nejslavnější Šikmá věž (Torre Pendente), samostatně stojící zvonice katedrály.

TORRE PENDENTE (ŠIKMÁ VĚŽ V PISE)

Šikmá věž měří 55 metrů a má 180 sloupů. Do 18. století byla věž stabilní, ale potom se začala znovu naklánět. Nejvíce byla odkloněna 4,5 metrů od své osy. Tady jsme měly opět štěstí, protože jsme se vyhnuli díky pandemii davům.

Naše prohlídka se konala hned za půl hodiny, což by se nám za normálních okolností a ještě k tomu v Itálii nestalo. To raději doporučuji koupit lístky online, vyhnete se tak zklamání, že dnes na vás nezbylo místo. Prohlídka věže trvá zhruba 30 minut, pouští se tu po malých skupinkách a zavazadla si budete muset nechat dole u pokladny. I kabelku či malý batůžek, tak na to pozor!

Když jsme tu byli mi, tak aby se tu zachovala dostatečná vzdálenost, každý dostal „bzučák“ a běda vám, kdo se přiblížil. :-)) Vzhledem k tomu, že mám závratě, tak je pro mne návštěva jakékoliv věže velkým utrpením. Nebylo tomu jinak ani v případě návštěvy této věže a hrůzu mi nahánělo už jen to, že je šikmá. :-))

DUOMO SANTA MARIA ASSUNTA

Tady je vstup zdarma v rámci vstupenky na Šikmou věž. Pozor ovšem na to, co máte na sobě. V tričku či šatech na ramínka vás tam nepustí. Při vstupu do katedrály jsou 3 bronzové dveře z hlavního vchodu, jež pocházejí z 16. stol. Jsou na nich vyobrazeny biblické výjevy, početí Panny Marie a narození Krista.

BATTISTERO

Zde byl pokřtěný Galileo Galilei. Říká se, že podle legendy měl přijít na periodu kyvadla pozorováním kývání lampy právě tady v katedrále.

Pokud budete hledat jako já v Pise street art, tak vás zklamu. Moc ho tady není. Snad za zmínku stojí tvorba Keitha Haringa.

KEITH HARING

Keith Haring se rozhodl navštívit Pisu díky svému přátelství s toskánským mužem, kterého potkal v New Yorku. Když přijel do Itálie navštívit svého přítele, byl okamžitě oslněn autentickou krásou tohoto místa a rozhodl se zde strávit několik dní. Tuttomondo je naprosto krásná nástěnná malba. Dokončil ji za pouhé čtyři dny, zaujímá velkou zeď kostela Sant’Antonio. Představuje ódu na štěstí a lásku k životu.  Nástěnná malba zaujímá plochu 180 metrů čtverečních a je tvořena 30 propojenými postavami, které představují mír a harmonii.

K návštěvě Toskánska samozřejmě patří především návštěva Florencie. Článek na blogu najdete samostatně  – tady. A pokud jste jako já fanda do street artu, tak jsem pro vás vytvořila Miniprůvodce street artem po Florenciitady.

TOSKÁNSKÁ KUCHYNĚ

Toskánsko je třeba si hlavně vychutnat všemi smysly. Jak je známo, láska prochází žaludkem, což je další důvod proč milovat Toskánsko.  K této nádherné krajině patří samozřejmě i výborná kuchyně. Tady to určitě platí dvojnásob – „Jezte a pijte jako místní„.

BÍLÉ LANÝŽE

Není to rostlina, ale nerozmnožuje se jako ostatní houby. Nemůžete ji ani uměle pěstovat či šlechtit. Co je to? No přeci tolik drahocenný lanýž!Lanýže mají pravděpodobně afrodiziakální účinky a už první nadechnutí dává tomuto tvrzení za pravdu.

UZENINY

Nechybí ani klobásy a salámy, slovo salám dokonce pochází z italského „salame“ (solená uzenina, maso) – původně latinsky „salare“ – solit. Nejznámějším salámem je mortadella.

2 JÍDLA, KTERÁ JSEM VŮBEC NEZNALA A MOC MI CHUTNALA

PAPPA AL POMODORO

Je to klasický toskánský pokrm, který se skládá z několika málo běžně dostupných surovin. Suchý chléb, zralá rajčata, olivový olej a aromatická bazalka jsou v tomto receptu přeměněny v chutnou hustou „polévku“.

PANZANELLA

To je velmi jednoduchý chlebový salát. Je to takové prosté jídlo, ve kterém se zužitkují zbytky starého chleba. Připravíte ho velmi lehce doma tak, že starší a okoralý chléb rozmočíte ve vodě a smícháte se zeleninou a zalijete zálivkou z vinného octa a olivového oleje. Do zálivky můžete přidat ančovičky, kapary a  česnek. Základem receptu jsou ale vždy rajčata a bílý chléb z předchozího dne. Já ochutnala takovou tu chudou verzi z ciabatty.

Kde oblast leží:

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Comments

  1. Valéria says:

    Krásne ste to zrobila, túžim po návšteve Toskánska aj ja.

    1. Sylva says:

      Děkuji moc 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.