VERONA A NA SKOK K JEZERU LAGO DI GARDA

VERONA A NA SKOK K JEZERU LAGO DI GARDA

Verona je krásné městečko regionu Veneto v severní Itálii. Dokonce druhé největší za Benátkami. Už kdysi Goethe a Mozart jej pojmenovali jako super místo pro dovolenou. Díky mírnému počasí a nádherné architektuře je ideálním místem pro strávení prodlouženého víkendu. Samotné centrum města není moc velké a všude se tu dostanete pěkně pěšky, takže nebudete ani muset využívat veřejnou dopravu.

Městu opravdu nechybí romantické kouzlo a samozřejmě každému se tady vybaví scéna shakespearovské tragédie Romeo a Julie. Ale o té až později.

ARENA

Zapomeňte na Koloseum v Římě! Verona má svou vlastní verzi, která je stejně velkolepá a možná lépe zachována. Nachází se uprostřed historického centra města. Tato národní památka sice není známa mnoha lidem, ale je triumfem římského inženýrství a je opravdovým zázrakem. Je to moc hezký funkční amfiteátr pod širým nebem, jehož historie sahá dva tisíce let zpět do starověkých římských časů. Nyní hostí všechny druhy koncertů a představení, včetně vynikajícího letního operního festivalu. A pokud nebudete vědět, co se započatým večerem, je to skvělé místo pro strávení letního večera.

PIAZZA DELLE ERBE

Verona má úžasné množství půvabných náměstí a Piazza Delle Erbe je jedno z nejhezčích. Toto krásné náměstí se nachází přímo v srdci historického centra Verony, takže tady opravdu neplatí žádná výmluva, že byste jej měli vynechat. Náměstí lemují různé důležité budovy, včetně Torre Lamberti, Palazzo Maffeia a Case dei Giudici.

Náměstí oplývá nádhernou architekturou, včetně radnice (na severní straně) s působivou Torre dei Lamberti. Domy jsou tu zdobeny nádhernými freskami a velmi hezká je kašna na náměstí. Jediné, co se mi moc nelíbilo, že právě v srdci tohoto města prodejci prodávají kýčovité suvenýry.

VÝHLED NA MĚSTO – PIAZZALE CASTEL SAN PIETRO

Krásný výhled na Veronu najdete na Piazzale Castel San Pietro. Je tu opravdu bezkonkurenční výhled.

Po stopách Romea a Julie

DŮM JULIE (CASA DI GIULIETTA)

Kdo by neznal krásnou epickou hru od Williama Shakespeara Romeo a Julie, odehrávající se v tomto romantickém městě.  Dům najdete na ulici Via Cappello a je v podstatě domnělou budovou ze slavné scény, kde Romeo pozdravuje Julii a ona k němu mluví z balkonu. A pokud máte strach, že budovu nenajdete, tak se bát nemusíte. Stojí se tu velká fronta.

Vchod k slavnému balkónu je úplně zaplněn čmáranicemi. Ano, jsou to opravdu čmáranice. Lidé si myslí, že toto je nejlepší místo na světě, kde můžete napsat vyznání lásky. Připadalo mi to spíš jako vandalství. K malému balkónu směřuje spousta lidí, tak si malováním po zdech krátí cestu.

Zatímco jsem čekala ve frontě, abych se dostala do domu, pozorovala jsem, co se děje kolem mě. V podstatě většina lidí, kteří jdou do domu, chtějí jen vidět slavný balkon a vyfotit se s Julií.

Když jsme si vystáli frontu, tak můj první dojem byl „WTF, toto je tady tak malé??!!“. Ano, opravdu je. Filmy se dokáží pěkně lišit od reality. Ale ani tak jsem se nenechala odradit.  Pokračovala jsem s nadšením, že se dostanu dovnitř.

Juliina socha (ať už je to podobná Julii nebo ne) je spojená s legendou. Říká se, že kdokoli položí ruku na jeden z Juliiných prsou, bude mít štěstí v lásce. Další legenda říká, že pokud se dva milenci dotknou prsou zároveň, tak jejich láska zůstane věčná. Svobodní lidé se této sochy dotýkají a očekávají, že jim přinese skutečnou lásku jejich života.

Bohužel při naší návštěvě za její sochou bylo pověšeno plátno, aby zakrylo místo, kam byli milenci zvyklí lepit žvýkačkou různé vzkazy. Byly to většinou zprávy a dopisy pro Julii.

Na tomto malém prostranství je malý obchod, kde si můžete koupit visací zámky, dopisy atd. Na kousek papíru vám vyšijí zdarma vaše jméno, a pokud si koupíte kuchařskou zástěru, tak vám na ni vyšijí přesně stejné jméno, samozřejmě taky zdarma. Julii můžete nechat dopis a k tomu teď slouží schránka upevněná u vchodu do obchodu.

Prostor před Juliiným domem, tedy i výhled na slavný balkón či Juliinu sochu, je bez poplatku. Za vstup tady platíte v případě, pokud se rozhodnete navštívit Juliin dům. V ceně lístku pro dospělé je i vstup do Juliina hrobu. Děti neplatí nic, pouze vstup do Juliiny hrobky.

A co uvidíte v domě?

Musím se přiznat, že jsem byla z domu velice zklamaná. V podstatě tam skoro nic není. Celou dobu se mi v hlavě honily dva scénáře. Buď se ho pokusili zrekonstruovat podle toho, co bylo v původním filmu nebo to bylo místo, kde natáčeli jeden z filmů.

Myslím, že neexistuje důkaz, že zde žili Kapuletové (Juliina rodina). S jistotou víme, že Verona byla městem, které si Shakespeare vybral pro své dílo. V celém domě najdete útržky z této hry, které si můžete přečíst.

V jedné velké místnosti najdete dva převleky, které údajně patří Julii a druhé Romeovi.

Asi nejhezčí místnost byla ložnice.

Ale myslím si, že se všichni shodneme na tom, že nejdůležitější částí domu je balkon. Ačkoli jde o uměle vytvořený balkón a jakkoliv byla pravda zkrášlena, přesto je tento dům velkou atrakcí. Uvnitř domu je výběr informativních displejů o nejtragičtějším milostném příběhu všech dob.

JULIIN KLUB

Možná jste viděli filmDopisy pro Julii“. Pokud ne, doporučuji před návštěvou Verony shlédnout. Hlavní hrdinka Američanka Sophie přicestuje do Verony a setká se tu se skupinou dobrovolnic. Jejich prací je odpovídat na dopisy toužících žen, které je vkládají do mezer ve zdech starobylého domu. Právě tady Sophie objeví dopis napsaný před padesáti lety! A začne se odehrávat dojemná a zároveň hravá love-story.

.. kde lidé, kteří trpí, mohou zanechat vzkaz a požádat Julii o pomoc.

(z filmu „Dopisy Julii“)

Není to jen výmysl filmařů, ale klub opravdu existuje. Příběh Juliiných dopisů začal ve 30. letech 20. století, kdy Ettore Solimani, strážce Juliiny hrobky, začal shromažďovat první dopisy, které lidé zanechali u hrobu, a protože byl fascinován tímto fenoménem, začal na dopisy odpovídat a stal se tak prvním „Juliiným sekretářem“. Klub Julie byl založen ve Veroně v roce 1972 na základě myšlenky Giulia Tamassie a skupiny umělců a vědců, které spojila vášeň pro shakespearovskou legendu.

Já si myslím, že v dnešní technologické éře, v níž dominují rychlé zprávy jako emaily, textové zprávy a WhatsApp, jsou ručně psané dopisy privilegovaným prostředkem k vyjádření pocitů. Ale je to asi dnes velmi ojedinělé. Ve všech zemích stále existují tisíce lidí, kteří si berou pero a list papíru, aby psali Julii.

Klub Julie zpracovává poštu již mnoho let. Tým dobrovolníků odpovídá každému ve jménu nejslavnější hrdinky v literatuře. Každý dopis přečtou, přeloží, zodpoví a poté uloží do archivu, který obsahuje tisíce milostných příběhů a nespočet slov lásky. Klub Julie je nezisková kulturní organizace, předsedá jí Giulio Tamassia a spravuje ho jeho dcera Giovanna Tamassia společně se skupinou vášnivých a kompetentních dobrovolníků.

Klub Juliet také pořádá cenu „Dear Juliet“, cenu udělovanou nejkrásnějším dopisům, „Juliet’s Birthday“, která oslavuje tuto slavnou literární postavu, a také „Writing for Love“ (Scrivere per amore), literární cenu za milostné romány a jiné kulturní akce.

A pokud máte nutkání, napište svůj dopis taky a pošlete jej do Verony způsobem, který vám vyhovuje: poštou, e-mailem či dejte do schránky klubu.

Napište Julii – tady 

JULIINA HROBKA (TOMBA DI GIULIETTA)

Pokud navštívíte Juliin dům, v ceně vstupenky bude Juliana hrobka. Ano, prý právě tady Julie  v míru odpočívá. Je to velmi pěkné místo nacházející se dost daleko od centra města. Skoro nikdo tady nebyl, protože se možná lidem nechce jít tak daleko. Dříve hrob ležel ve starověkém klášteře San Francesco al Corso. Hrob je prostý sarkofág z červeného mramoru, který se již na počátku XIX. století stal poutním místem. Místo navštívili slavní spisovatelé a básníci, mezi nimi George Byron a Charles Dickens. Stejně jako mnoho jiných turistů, dokonce i Maria Luisa z Rakouska, vdova po Napoleonovi, v roce 1822 vzala několik kamenů na výrobu vzácného náhrdelníku. Dnes je hrob přesunut do sugestivní krypty, kde mohou lidé stále žít v romantické atmosféře Shakespearovy poezie.

Říká se, že sarkofág z červeného mramoru je pouze rekvizitou z filmu natočeného v klášteře v roce 1937. Nebuďte však zklamaní, mramorový sarkofág je prázdný. Julie v něm není. Hrobka stojí uprostřed prázdné krypty. Okraje sarkofágu jsou zubaté, protože mnoho lovců suvenýrů z něj odštíplo kousky mramoru.

Nachází se tu dokonce obřadní síň, takže se můžete provdat či oženit stylově ve městě lásky.

V bývalé klášterní zahradě, poblíž arkádového sloupoví, stojí mramorová busta Williama Shakespeara.

SKUTEČNĚ ŽILI ROMEO A JULIE NEBO TO JE JEN FIKCE?

Populární tradice říká „ano“, ale veronské kroniky XIII. století neuvádějí žádné historické důkazy tohoto smutného příběhu, který se podle literárních pramenů odehrál ve Veroně v roce 1302 za vlády Bartolomea della Scaly. Rodina „Montecchi“ (nebo „Monticoli“) a „Cappelletti (nebo„ Dal Cappello“) tady skutečně ve 13. století žila. Prvním, kdo o dvou soupeřících rodech napsal, byl Dante Alighieri ve své komedii. Literární původ příběhu Romea a Julie sahá až do roku 1530, kdy příběh popsal italský romanopisec Luigi Da Porto. Zápletku o několik let později použil ve svém románu i Matteo Bandello, který měl obrovský úspěch a byl přeložen do francouzštiny. Toto dílo poté převzal a přepsal do veršů Artur Brooke. Báseň byla jistě hlavním zdrojem inspirace pro Shakespeara, který v roce 1596 napsal svoji hru „Romeo a Julie“, která se stala ze všech děl nejslavnější.

Rodina Capuleti (původně Dal Cappello) žije od třináctého století v krásném domě na ulici Via Cappello 23, který je dnes známý jako „Juliet’s House“. Na základním kameni vnitřního oblouku vedoucího z ulice do dvora vidíme znak potvrzující jeho vlastnictví, s kloboukem vyraženým v mramoru.

Ať je pravda jakákoliv, tento jedinečný fenomén učinil z Verony celosvětově známé „hlavní město lásky“.

KDE VE VERONĚ NAKUPOVAT?

Možná je to italská láska ke všem krásným a módním věcem, ale nákupní scéna ve Veroně je vynikající! Centro storico (staré město) je domovem jedné hlavní nákupní ulice (Via Mazzini), která má vše od H&M až po Valentina. Najdete tu také řadu opravdu „funky“ italských obchodů, které prodávají obrovské množství kreativně navržených a vzorovaných oděvních výrobků.

A pokud nemáte náladu nakupovat, tak si jen v některém z obchodů dejte výbornou zmrzlinu.

Pokud ve Veroně pobýváte delší dobu, zvažte celodenní výlet k jezeru Garda, abyste prozkoumali tuto krásnou oblast přírodních krás.

GARDSKÉ JEZERO

V Itálii je mnoho skvělých jezer, ale žádné není tak působivé a mohutné jako Gardské jezero. Pokrývá plochu 369 čtverečních kilometrů. Je to jedno z největších jezer v Itálii a také oblíbené místo pro dovolenou díky příznivému klimatu, nádherné scenérii a množství dostupných atrakcí.

My jsme navštívili městečko Malcesine.

MALCESINE

Město Malcesine leží asi 49 km od Verony na břehu Gardského jezera.   Město bylo vystavěno pod mohutnou horou Monte Baldo a nabízí krásný pohled na jezero. Často bývá nazýváno „Perlou jezera Garda“ a pro mnohé návštěvníky je to nejmalebnější místo kraje.

V minulosti byl městem okouzlen i německý básník a spisovatel Johann Wofgang von Goethe. Ten tu byl dokonce vyslýchán na místní radnici ohledně podezření ze špionáže, jelikož si kreslil skicu hradu.

Městečko si asi budete nejvíc spojovat s hradem Scaligerů nad jezerem. Z věže se naskýtá překrásný výhled na okolní krajinu. Jezero má oblázkové pláže a umožňuje příjemné koupání.  Milovníci vodních sportů  se tady můžou hezky vyřádit, protože jezero je pro aktivní dovolenou jako stvořené. Mezi oblíbené sporty patří plachtění a windsurfing.

Itálie je opravdu celá nádherná a moc ráda se sem vracím. A co vy? Které město v Itálii máte nejraději?

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.