I LOVE COFFEE! PROČ? PROTOŽE MI DÁVÁ SUPERSÍLU!

I LOVE COFFEE! PROČ? PROTOŽE MI DÁVÁ SUPERSÍLU!

Podzim mám spojený s jednou super událostí a to je Prague Coffee Festival. Festival pořádá spolek Coffee Embassy z.s., jehož hlavním cílem je propagace kávové kultury. A to se mu daří na výbornou! Takže jistě chápete, že jsem nemohla chybět.

HESLO COFFEE EMBASY Z.S. ZNÍ:

NAUČÍME VÁS KÁVU:

MILOVAT

PŘIPRAVOVAT

DEGUSTOVAT

SRKAT

TŘÍDIT

PĚSTOVAT

PRAŽIT

Na celé akci se mi líbí, že zaplatíte vstupenku a po celou dobu můžete pít tolik kávy, kolik vaše tělo zvládne. Vzpomínám na svoji první návštěvu festivalu. K ní se váže docela vtipná historka. Přijela jsem s Austrálie a považovala se za maximálního profesionála, co se týče přípravy kávy.  Na festival jsem vyrazila i se svou kamarádkou Hankou. Po celou dobu jsem do ní hustila všechny moje předem nasbírané moudra. Hanka mezitím neustále ochutnávala a už si ani nepamatuji, kolik káv za ten den vypila. Tehdy jsem měly koupené lístky na dva dny. Druhý den mi v 10 hodin ráno volala, že nikam nejde, protože šla spát až v 6 ráno. Takže pozor na kofein, ať nedopadnete jako Háňa!

CO JE CUPPING?

Co mě na festivalu hodně baví, že festival není jen o stáncích, kde vám naservírují výbornou kávu, ale máte možnost se účastnit workshopů, degustací kávy tzv. cupping a přednášek se zahraničními hosty. Co mne vždy potěší, že mám možnost objevit nové chutě kávy z různých míst světa, které připravují baristé z kaváren a pražíren z celé Evropy. Díky tomu jsem poznala i nové zajímavé pražírny. Načerpala jsem spoustu nové inspirace, abych vás mohla tady poučovat na blogu.

Jako první jsem se účastnila CUPPINGU. Myslím, že je to základ. Máte tak možnost během 30. minut najednou ochutnat na základě náhodného výběru kávy, které se na festivalu nabízí.

A co to vlastně takový cupping je? Není to žádné sprosté slovo, ale je to metoda ochutnávání kávy, kterou používají pražiči a farmáři na celém světě už pěkně dlouho. Díky ní můžete porovnat jednotlivé vzorky. Možná bych to přirovnala k testování vína, jen s tím rozdílem, že z tohoto testování vyváznete střízliví. Tato degustace má jasně daná pravidla, kdy se dodržuje poměr vody a kávy, teplota vody a délka extrakce.

Nejdřív se začíná tím, že k umleté a suché kávě pěkně přičichnete. Myslím, že už v tuto chvíli si každý v hlavě volí svého favorita. Je to ovšem velmi předčasné. Hlavní roli tu hraje vůně. V hlavě si určujete, zdali je vám vůně příjemná a co v kávě cítíte. Můžete tak cítit například čokoládu, ořechy, med, karamel, lesní plody, citrusy, květiny, zkrátka další stovky vůní. Toto jsou příjemné vůně. Někdo může cítit i nepříjemné vůně, jako je například něco spáleného. Já osobně považuji vůni kávy za velmi příjemnou. V podstatě neznám nikoho kolem sebe, kdo by vůni kávy neměl rád.

Jakmile se určí vůně kávy, následuje zalití vzorků káv horkou vodou o teplotě zhruba 94°C. Většinou se používají kvalitní filtrované vody. Možná se budete divit, ale kvalita vody ovlivňuje výslednou chuť kávy. Proto je kolem ní tolik humbuku. Na povrchu se tak začne tvořit kávová krusta, kdy se po 3 minutách začíná opět hodnotit aroma. Cuppingovou lžičkou se následně krusta rozhrne a káva se naposledy zhodnotí. Pak se dvěma lžičkami odstraní veškerá pěna.

A pak se konečně hodnotí chuť. Je zajímavé, že například kávy, které vám tak krásně voněly ze začátku, vám najednou nechutnají nebo naopak. Káva se pěkně uskrvá, nepije!  Samozřejmě můžete kávu pít. Pokud byste byli ovšem na cuppingu o padesáti kávách, tak nevím, jak by to s vámi dopadlo. Mohlo by se stát, že nepůjdete spát dva dny.

MŮJ TIP:

Možná taková moje rada, pokud chcete pít kvalitní kávu, je důležité, aby všechny chutě byly vyvážené. Mějte taky na mysli, že před cuppingem se nedoporučuje jíst. Jídlo totiž může mít vliv na vaše chuťové pohárky.

JAK VYCVIČIT SVŮJ MOZEK A ZDOKONALIT SVÉ SENZORICKÉ SCHOPNOSTI!

Velmi zajímavá byla i přednáška Idy Steen, vědkyně kávové akademie CoffeeMind a doktorandka na Kodaňské univerzitě, na téma „Jak vycvičit svůj mozek a zdokonalit své senzorické schopnosti“. V současné době vyučuje kurz Sensory Performance v kavárnách Square Mile v Londýně. Během studií zahájila projekt o kávě ve spolupráci s Mortem Münchowem. Tehdy začala objevovat úžasný svět kávy a chtěla do jejích tajů proniknout hlouběji. Rozhodla se proto na toto téma napsat svoji diplomovou práci. Toto všechno nastartovalo její rostoucí zájem o kávu.  Pokud byste rádi vstoupili do tohoto světa, je důležité, abyste pochopili rozdíl mezi chutí a vůní.  A jak můžeme trénovat svůj mozek? Měli bychom trénovat svoji paměť, pozornost, soustředění a koncentraci. No zkrátka, toto všechno je velká věda.

Ida nám pustila toto video a vy si svoji pozornost můžete zkusit otestovat teď taky.

https://www.youtube.com/watch?v=IGQmdoK_ZfY

Tak co, prošli jste? 🙂

MŮJ TIP: 

Víte, jaká je tepelná prahová hodnota bolesti? 46°C . Takže na to bacha až si budete připravovat a pít kávu doma!

FARMY V NIKARAGUI

Musím se přiznat, že asi nejvíc se mi líbila přednáška Daniela Kolského, předsedy správní rady Coffee Embassy a zakladatele festivalu. Nevím, jestli mne víc zaujala jeho prezentace, kde nám ukázal marketingové obrázky ale i ty reálné, které v žádných časopisech a kampaních kávových řetězců nenajdete, nebo to byl jeho osobitý projev. Původně měla být přednáška o projektu české kávové farmy v Nikaragui. Na celém jeho projektu se mi líbí, že se snaží navštěvovat farmáře a fotit je. Když farmáře po několika letech znovu navštíví, fotografie jim přinese. Pro některé jsou to například jediné fotografie, které za svůj život mají.

ZPRACOVÁNÍ KÁVY V ETIOPII, BRAZÍLII, GAUTEMALE A NIKARAGUI

Nakonec nás ovšem provedl po zemích jako je Etiopie, Brazílie, Guatemala a Nikaragui, abychom si uvědomili rozdíl v pěstování, sběru, sklizni a zpracování kávy, která je po celém světě různorodá. Člověk si najednou uvědomí, jak je tento svět kávy velmi složitý, jak spousta okolností může ovlivnit třeba dovoz kávy. Může se stát, že káva dorazí až o několik měsíců později než původně měla. To, že světem vládne stále byrokracie, si člověk uvědomí třeba i na takovém kávovém festivalu, kdy pozvaný farmář nedostane do České republiky vízum, aby mohl na festivalu vystoupit. Mě to osobně velmi mrzelo a jsou věci, kterým někdy opravdu nerozumím. A jak říká pan Kolský: „ Zodpovědnost je na nás –  na nakupujících kávy, protože my určujeme, co za kávu se bude prodávat. Za těch 10 let, co se pohybuji v kávovém průmyslu, jsem se naučil, že je důležitá pokora. Hlavně k těm, kteří kávu pěstují.

Na co jsem se taky hodně těšila, byly prezentace jednotlivých kaváren.

Fjord coffee roaster – je společný projekt berlínských pražíren.
Rocket Bean Roastery – pražírna z Litvy. Jejich názvy kávy mě fakt baví. :-)))
Candycane coffee – jako bombónek ke kávě cukrová káva přímo z kávy
Stánek kavárny Mamacoffee byl krásný. Je to kavárna, kam ráda vodím svoje známé a nakupuju kávu.

Soutěž v latte art je opravdu super! Šanci má každý.

A jakou kávu jsem si přinesla domů? Asi nejvíc mne už při cuppingu dostala káva z produkce maďarské pražírny Casino Mocca. 😉

A CO VY? JSTE TAKÉ BLÁZEN DO KÁVY?

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Comments

  1. Misa says:

    To vypada moc dobre. Az se jednou vratim zpet, urcite tam zajdu. 🙂 Dekuji ti za podrobny popis a fotky. 🙂 Moc toho o pestovani kavy nevim. A ty prednasky zni take zajimave!

    1. Sylva says:

      Nemáš Míši zač. A až se vrátíš z cest, tak tam můžeme třeba zajít spolu. 🙂

  2. Dorota says:

    Według mnie takiego rodzaju blog to znakomita inwestycja. Nie ze wszystkim jednak tu do końca się zgodzę. Życzę powodzenia i zapraszam na mojego bloga. http://ogrzany.pl/.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.