JAK SI UŽÍT TYROLSKO

JAK SI UŽÍT TYROLSKO

V podstatě je jedno, jakým směrem se v Tyrolsku vydáte, po celou dobu vás bude provázet krásná horská krajina regionu nacházející se v srdci Alp. Pro mne to byla dech beroucí příroda!

Věděli jste, že pouze 13% půdy v Tyrolsku je obyvatelných? Zbytek jsou, uhádli jste, hory! Tyrolsko má téměř 600 vrcholů přes tři kilometry nad mořem. Ale nabízí také mnohem víc, než jen tyčící se vrcholky. Samozřejmě kromě outdoorových aktivit v létě i v zimě tu najdete prostý klid a pohodu. Stále se tu dodržují staré zvyky a tradice. Mimochodem, věděli jste, že je tu více vesnických dechovek než vesnic?

My jsme se rozhodli strávit zde několik dní a objevit tak pár značených turistických a horských stezek. Musím se přiznat, že mě hodně bavilo toulat se po mírných vrchovinách v srdci Alp.

INNSBRUCK JAKO HLAVNÍ MĚSTO

Hlavní a největší město Tyrolska znají všichni, kdo jezdí do Itálie na lyže přes známý Brennerský průsmyk a hlavně příznivci sportu. Konaly se zde zimní olympijské hry v letech 1964 a 1976. Na městu je velmi sympatická jeho blízkost k přírodě. Proto jsme se rozhodli udělat si v Innsbrucku stanoviště, odkud jsme podnikali výlety.

Myslím, že hlavní předností města jsou okolní uhrančivé hory a malebné historické centrum. Drtivá většina pamětihodností se nachází v centru, takže je zvládnete pěkně pěšky.

ZLATÁ STŘECHA

Ve městě žil habsburský císař Maxmiliána I., který přemístil své sídlo z Vídně právě do hlavního města Tyrolska. Žil v něm až do svojí smrti. S jeho osobou se váže několik městských pamětihodností. Jednou z nejznámějších je i takzvaná Zlatá střecha — dům v centru města, ve kterém žil císař. Dům je v podstatě považován za symbol celého Innsbrucku.

Stříšku výklenku zdobí více než dvě tisícovky pozlacených tašek, jako upomínka na císařův druhý sňatek s milánskou princeznou Biancou Marií Sforzou (Blankou Marií Milánskou). Manželství to bylo spíše z rozumu. Balkon domu využívali manželé k pozorování festivalů, turnajů a dalších událostí, které se konaly na náměstí.

Zlatá střecha je teď symbolem Innsbrucku.

ULICE MARIA -THERESIEN – STRASSE

Hlavní nákupní ulice se jmenuje Maria-Theresien-Strasse. Zde seženete vše, co člověk potřebuje k hodnotnému zážitku, jako jsou stylové restaurace, příjemné kavárny, luxusní butiky, velké obchody, ale i malé obchůdky se suvenýry.

Innsbruck je plný malebných domků a ulice Maria-Theresien Strasse je opravdu moc pěkná.

KATEDRÁLA SV. JAKUBA

Své putování po Innsbrucku můžete zakončit v mohutné katedrále sv. Jakuba, která byla postavena ve středověku. Uvnitř středověké katedrály se nachází cenný obraz Madony s dítětem od německého malíře Lukase Cranacha a nádherně zdobené varhany.

Vede tudy Svatojakubská cesta.

SKOKANSKÝ MŮSTEK NA STADIONU BERGISEL

Až mnohem později ve městě vznikla jedna z jeho dominant, skokanský můstek na stadionu Bergisel, jehož autorkou je slavná architektka Zaha Hadidová. Na vrcholu věže je kavárna a vyhlídková plošina. Z ní vám neunikne, že přímo pod areálem se nachází hřbitov a sportovci skáčou jeho směrem. Docela černý humor, což? Nikomu se tu však nic fatálního nepřihodilo.

A pokud vás přestane bavit centrum města, projděte se po promenádě podél řeky Inn. Ta vám nabídne úchvatné výhledy na okolní hory.

KAM SE VYDAT NA VÝLET

STEZKA ZIRBENWEG

Mezi takovou snadnější a střední trasu patří stezka Zirbenweg. Najdete tu úžasná panoramata údolí Inntal, jež nabízí nádherný výhled na 400 skalnatých vrcholů v Alpách, včetně masivu Karwendel. Tato stezka se táhne vysoko nad tyrolským hlavním městem Innsbruck a městečkem Hall in Tirol. Stezka je lemována pomalu rostoucími borovicemi. V němčině se jim říká „Zirbe“, odtud název celé stezky. Tyto stromy se vyskytují v nadmořské výšce od 1600 m a dožívají se až 400 let. Jejich vůně prý údajně uvolňuje stres.

Stezka Zirbenweg je součástí tyrolské orlí stezky (Adlerweg), což je turistická atrakce v Innsbrucku.

Od horské stanice lanovky Patscherkofel (1 964 m) je začátek stezky jasně označen dřevěnou značkou, která vás vítá: „Wilkommen am Zirbenweg“.

Na stezku se dostanete z Igls a to lanovkou Patscherkofelbahn až do výšky 1 964 metrů nad mořem. Většina stezky je rovná a zůstává přibližně 2 000 metrů nad mořem.

První část stezky Zirbenweg nabízí vynikající výhledy do údolí řeky Inn a na pohoří Nordkette. Cesta je široká a rovnoměrná. Z hlavní cesty však existuje spousta příležitostí zabloudit k vyhlídkovým bodům s lavičkami.

Další úsek stezky Zirbenweg se vyznačuje hustými keři. Po cestě bylo hlavně dost keřů borůvek, ale ty tady rostou až v srpnu.

Informační tabule v němčině a angličtině (bohužel někdy jen v němčině) podávají zajímavá fakta o geologii a vegetaci podél stezky.

Na jednom místě je dřevěné „kukátko“, kterým byste měli vidět 750 let starou kamennou borovici, nejstarší žijící strom v Tyrolsku. Předpokládá se, že vyklíčila k životu na počátku habsburské dynastie kolem roku 1273. V roce 1926 byla prohlášena za národní památku. Možná jsem slepá, ale nemůžu vám s jistotou říct, že jsem dotyčný strom opravdu viděla. 🙂

MÍSTNÍ SPECIALITY

Žízeň můžete uhasit v některé horské restauraci po cestě. Ty jsou většinou na místě s výhledem. Já si pochutnávala na tyrolské polévce Knödel Suppe.

Tyrolská polévka Knödel Suppe

Na konci túry vede trasa z kopce k chatě Tulfeinalm a poté až k lanovce Halsmarterlift. Lanovkou se dostanete zpět dolů do Tulfes a odtud se můžete autobusem vrátit zpět na Igls. My jsme tuto trasu šli pěšky.

Stezka Zirbenweg je otevřená zhruba od konce května do konce října. Může se vám však stát, že pokud půjdete v červnu, tak můžete mít na svém výšlapu ještě kus sněhu. Je to opravdu velmi poklidná procházka, projdete si ji klidným tempem, odpočinete si a v klidu můžete pozorovat nádhernou scenérii.

Po každém kilometru uvidíte značku, která vám říká, jak daleko vám zbývá, což je třeba pro děti vítaným povzbuzením. Věřte, že bylo i pro mne.

TULFES

Tato farmářská vesnice se nachází na náhorní plošině nad Hall in Tirol v údolí Inntal, na slunném místě na úpatí hory 2 677 metrů.  Je tu spousta hezkých domečků s dřevěnými střechami.

MŮJ TIP: 

V létě na výlet vyjděte co nejdříve, aby vám přes den nebylo horko, protože většina trasy je pěkně na sluníčku, ale je také méně pravděpodobné, že na stezce potkáte příliš mnoho dalších turistů. Pokud jste flexibilní a počasí vám to umožňuje, vyhněte se chůzi v neděli, kdy je stezka nejrušnější. Taky myslete na to, že se počasí v Alpách může během několika minut změnit, proto si raději vezměte s sebou pláštěnku. Zkrátka než vyrazíte, naučte se efektivně balit své věci pro pěší turistiku.

Vstupné: Zpáteční jízdenka, která zahrnuje autobus a lanovky, stojí 24,50 EUR za dospělého a 15 EUR za dítě. Bez jízdenky na autobus je to 22,50 EUR, respektive 14 EUR.

STEZKA OKOLO 3 JEZER V OKOLÍ Kühtai

Okolí Kühtai je opravdu krásné. Dokonalá turistická oblast vás zavede až do výšky 2400 m a projdete kolem více než tuctu horských jezer. Tato oblast je jak stvořená nejen pro ty, kteří trpí alergiemi a astmatem, ale také pro ty, kteří hledají čerstvý horský vzduch a jedinečné alpské panorama.

Proč byste se měli na tuto panoramatickou stezku vydat? V okolí jsou snadno dostupná tři jezera, kterými jsou nádrž Finstertaler, jezero Plenderle a jezero Hirscheben.

A navíc tu kvete alpínský rododendron a svahy jsou v okolí vesnice díky své jedinečné barvě opravdu nápadné.

Kühtai je součástí obce Silz, která se nachází přímo v srdci Stubaiských Alp v krásném údolí Sellrain. Žije tu pouze 10 obyvatel, je to jedna z nejmenších lokalit v Tyrolsku. Název vesnice pravděpodobně pochází od farmy zvané „Chutney“ (kravská pastvina), která již existovala v roce 1288. Dalším zajímavým faktem o Kühtai je, že je nejvýše položeným lyžařským střediskem v celém Rakousku!

Po cestě jsme se několikrát setkali i s uvítacím výborem krav. Není se čeho bát, jen se kolem nich tiše pohybujte a dávejte pozor na jakékoli náhlé a neočekávané chování.

V létě v této nádherné alpské oblasti žijí ovce a jejich pastýři. Ale ne vždy to bylo takové tiché místo. Před 350 lety tady čelili důlní dělníci drsným podmínkám a hledali v této odlehlé oblasti měď, galenit a pyrit.

MŮJ TIP:

Vezměte si s sebou pohodlné boty! Já jsem se úplně zamilovala do botů TRAILTALON 290. Neklouže to v nich, netvoří se puchýře a jsou ohromně pohodlné. Koupíte je např. v obchodě Nalehko nebo v Rockpoint.

Procházka byla velmi příjemná a já jsem z ní byla nadšená. Krásně jsem se nadýchala čerstvého vzduchu a užívala si božích výhledů na jedinečné hory.

KLÁŠTER STAMS

Po cestě z obce Kühtai do města Innsbruck jsme se zastavili u cisterciáckého kláštera Stams v tyrolském městě se stejným názvem Stams. Klášter tu byl založen roku 1273 tyrolským hrabětem Menhardem II. a jeho manželkou Alžbětou.

V klášteře se nachází krásné fresky na stropě a štukatury. Dalšími pokladem kláštera je sál Bernardisaal, kaplička Heilig-Blutkapelle a schody„Prälatenstiege“. V klášterním kostele byl pohřben nejen zakladatelský pár, ale také Habsburkové Fridrich IV. a Zikmund a Bianca Marie Sforza, manželka Maxmiliána I., či Jindřich Korutanský.

Mně osobně se líbily dvě „cibulové kupole“, které jsem zahlédla už z dálky.

Musím říct, že z procházek v době léta jsem byla moc nadšená. Čerstvý horský vzduch je opravdu balzám na duši. Takže pokud nejste zrovna válecí typ, který rád tráví dovolenou u moře, tak doporučuji dovolenou strávit právě v Tyrolsku.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.