Jak strávit 3 dny v Siem Reap?

V mnoha lidech panují předsudky, že Kambodža je zaostalá země a nemá smysl tam jet. Ale já si myslím, že naopak je to nádherná země plná milých a krásných lidí a smysl to má velký. Kambodžu bych nazvala klidně skvostem Jihovýchodní Asie. A pokud vám mohu radit, vydejte se na cestu co nejdřív, dokud ji ještě tolik turistů neobjevilo!

Vždycky, když jsem byla v Thajsku, říkala jsem si, že se musím podívat do Kambodži. Je tak blízko a z Bangkoku je téměř na dosah. A jak to udělat? Není třeba si kupovat drahou letenku z Prahy do Siem Reapu. Pokud jste v Bangkoku, vezměte si taxík a ten Vás přiveze přímo na hranice Thajska s Kambodžou. Pak jen vezmete bágly a pěkně po svých projdete oběma celními kontrolami. Hlavně si nezapomeňte s sebou fotky na víza! No a potom, když budete na kambodžské straně, odchytnete si dalšího, tentokrát kambodžského taxíka. Co můžu poradit, cenu si usmlouvejte pořádně, protože taxikáři jsou na světě všude stejní. Já jsem ještě hodného taxikáře nepotkala. No a potom z kambodžských hranic dojedete přímo do Siem Reap.

Tomu všemu se můžete vyhnout, pokud se rozhodnete jet autobusem. Jediné, co budete ale potřebovat, jsou silné nervy. Musíte počítat s tím, že vás čeká dlouhé čekání na hranicích, protože z Bangkoku všechny autobusy přijíždí na hranice ve stejnou hodinu.

Projížďka na slonech může být docela zábavná..

My zvolili cestu taxíkem. V Kambodži nás čekalo první překvapení. Byla jsem trošku v šoku, když nám náš milý taxikář zastavil těsně před městem a řekl nám, že do města už nemůže. Čekal tam na nás další kumpán s kočárem. A myslím to doslova. Tak ne, že bych nechtěla jet kočárem jako princezna, ale přeci jenom po dlouhém letu letadlem a dlouhé cestě taxíkem nemáte náladu smlouvat ještě o ceně kočáru. Nakonec to dopadlo tak, že jsme mu vysvětlili, že nebudeme nic platit navíc a do kočáru jsme nenastoupili. Museli jsme si od něj vzít číslo a slíbit, že se mu určitě ozveme.

Proč miluji Kambodžu? No, čím začít…Asi proto, protože se stále rozvíjí a její návštěva zůstává stále pro mne opravdovým dobrodružstvím. Řekla bych takové to Thajsko před 20 lety.

Nenechte se odradit taxikáři. Bohužel bývají první, s kterými cestovatel přijde do styku v cizí zemi. Někoho to může dosti otrávit. Siem Reap je velmi příjemné městečko a najdete tu velmi hezké skromné hotely. Lidé se tu pořád usmívají a je to jeden velký balzám na duši.

Den 1

Žádný výlet do Siem Reap by nebyl kompletní, kdybyste nenavštívili chrámový komplex. Proto jste sem i přijeli, ne? Doporučuji koupit tří denní permanentku do chrámů za 40 USD nebo denní permanentku za 20 USD. Závisí to na vás, kolik chrámů chcete vidět.  Celá oblast se rozprostírá na ploše 400 kilometrů čtverečních a má více než tisíc chrámů. Dnes jsou chrámy poutním místem pro všechny Kambodžany. Ale nejen pro ně. Takže se připravte na davy cestovatelů ze všech koutů světa. Hlavně z Japonska. Ti samozřejmě fotí o sto šest. Vždycky mne zajímalo, co s tolika fotkami dělají. Nevíte náhodou? Dávám palec nahoru tomu, kdo vyfotí fotku bez jediného turisty!

Kdo neviděl alespoň jeden chrám v Kambodži, jako by nebyl!

Chrámy jsou v různém stavu a některé jsou dokonce v havarijním stavu. Např. v Angkoru je restaurování velkou prioritou a památky jsou zařazeny do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Každý chrám opravuje jiná země. V zastoupení je tu i Česká republika. I když v porovnání třeba s japonským týmem máme na starosti mnohem menší chrám. Pokud máte rádi chrámy, tak budete v chrámovém ráji. Těch je tady hodně a vyplatí se plánovat, protože všechny nestihnete. Jsou tu mezi nimi docela velké vzdálenosti.

Plánujte!

Co se mi líbí na asijských zemích, že si koupíte exotické ovoce na ulici za babku.

Pokud máte 3 dny na návštěvu, vyplatí se zapojit trošku mozkové buňky, trošku zapřemýšlet a plánovat. Hlavně si nemyslete, že to všechno zvládnete pěšky. Docela dobrý nápad je, pokud je vás víc, pronajmout si tuk-tuk na celý den nebo pokud jste sám, pronajmout si kolo. A nebojte se, nachodíte se ažaž. Chodit celý den na slunci může být velmi úmorné. Nezapomeňte si tedy pohodlné boty a oblečení (myslete na to, že jste v buddhistické zemi) a hlavně si vezměte s sebou vodu!

 Angkor Wat

Chrámy Angkoru jsou jedny z nejkrásnějších na světě. Angkor Wat je toho zdárným příkladem.

Není pochyb, že Angkor Wat je jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit na světě. Podívejte se třeba na takovou vlajku Kambodže. To mluví za vše.  Dříve to bylo centrum khmerské říše a dnes je to duchovní srdce Kambodže. Byl původně postaven jako hinduistický chrám věnovaný bohu Višnu, a teprve poté přeměněn na buddhistický chrám v 14. století.  Nejkrásnějším zážitkem je začít den prohlídkou chrámu již v brzkých ranních hodinách. Východ slunce nad Angkorem patří k nejhezčím zážitkům, který jsem kdy zažila. Ten je k nezaplacení. A to se mi původně vstávat vůbec nechtělo.

V Kambodži byli Francouzi. Skvělá věc, kterou tady zanechali, jsou výborné bagetky. A když budete vstávat tak brzy ráno, mohou být pro vás skvělou snídaní.

Náš řidič tuk-tuku na nás čekal už v 4:45 u vchodu do hotelu. Je to docela mazec, vstávat tak brzo ráno, ale věřte mi, vyplatí se to. Připravte se na to, že tu bude spousta lidí. Byla jsem překvapená, kolik jich mělo stejný nápad. Udělat fotku bez lidí je téměř nemožné. Byla jsem i chvilku skeptická, že jsme bez šance udělat pěkný záběr. Ale i tento dav vytváří úžasnou atmosféru, kdy s lidmi z celého světa s baterkou v ruce čekáte, až se ukáže slunce.

Úžasná ranní atmosféra. Tolik národností na jednom místě. Ale pozor, připravte si ostré lokty!

Jediné, co musíte vědět, jak porazit davy a kam umístit svůj fotoaparát. Slunce tu vychází docela pomalu, alespoň mně to přišlo celou věčnost. Můžete se posílit francouzskou bagetou, která tady zbyla ještě po francouzských kolonizátorech.  Když přijdete brzy ráno, tak máte ještě šanci najít si hezké místo, kde se vám bude dobře stát. Davy lidí uvidíte nejen ráno, ale i po celý den v komplexu. V 5:30 se začne komplex plnit turisty. Ne nadarmo se říká, že Angkor je jedním z divů světa. I když mně se osobně líbily i jiné chrámy. Ty jsem si ale nechala na jiný den.

Když vám vytráví po celém dni, tak skvělé jsou křehké placičky s cukrovou pěnou.

Masáž

Po celém dni budete utahaní a vyřízení. Zasloužíte si kambodžskou masáž. Já bych řekla, že není tak bolestivá jako thajská. Masérská studia tu najdete na každém kroku. My jsme si našli studio, kde zaměstnávali slepé maséry. Říkali jsme si, že určitě budou mít cit v rukou. A taky že měli! Můj masér si našel místo na rameni, které bylo ztuhlé, a neustále mi ho masíroval. Chvílemi jsem myslela, že umřu. Ale jinak je kambodžská masáž velmi příjemná.

Den 2

Chrámy, kam se podíváš

Angkor Thom

Místní tomuto chrámu říkají chrám „Uncle Tom„.  Jeho vstupní most je lemovaný 54 kamennými válečníky. Většina z hlav válečníků „chybí“, což se krásně vyjímá na fotkách.

No všechny chrámy za jeden den nestihnete. Připravte se na to. Ale vždyť zítra je taky den.

Ta Prohm

Znáte film Tomb Raider? Víte kdo je Lara Croft? Ne? To nevadí.  Nádherný je chrám Ta Prohm prorostlý kořeny stromů, kde se natáčel tento film v hlavní roli s Angelinou Jolie. A nenechte si ho opravdu ujít, protože je nádherný, mystický řekla bych až strašidelný.

Americká herečka a režisérka Angelina Jolie natočila film o Rudých Kmerech v Kambodži. Film First They Killed My Father (Nejdřív zabili mého otce) vznikl dle skutečného příběhu a knihy aktivistky Loung Ungové. Za vlády Rudých Khmerů v 70. letech bylo v Kambodži zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru nejméně 1,7 milionu lidí.Chtěla tak ukázat svým dětem skutečný svět…

Phimeanakas

Tento chrám nelze nezmínit. Chrámu se říká Nebeský chrám.  Není sice tak krásný jako ostatní chrámy, ale je náš! Ne tak úplně náš, ale na jeho opravě pracoval tým pod vedením českého sochaře Michala Blažka. V rámci projektu GOPURA tu byly restaurovány sochy lvů a slonů. Z původních 48 se jich zachovalo pouze 7. Ostatní byly rozmetány po okolí a Blažek je kousek po kousku hledal a skládal. Má poklona pane sochaři!

To jsem asi byla po dlouhé době pyšná, že vidím českou vlajku. Na světě je málo dobrovolníků a hlavně takových, kteří jedou zachraňovat do světa památky za svoje peníze. Všechna čest panu sochaři Michalu Blažkovi.

Nemá smysl jmenovat všechny chrámy. Já říkám, každý si tu najde svůj chrám, který se mu bude líbit.

Návštěva bizarního nočního trhu

Starý trh „PSAH Chas“ se nachází přímo v centru města. Je to zábavné místo k návštěvě, ale asi to není místo pro přecitlivělé žaludky. Jedná se o trh s potravinami, kde se budete prodírat labyrintem tabulek se syrového masa, nepříjemně páchnoucího ovoce a ryb, místních uzenin a hrozných prasečích hlav. Uprostřed toho všeho najdete spoustu místních žen, které tu prodávají, nakupují, smějí se a vyjednávají.

Já prostě asijské trhy miluji!

Starý trh je samozřejmě rájem pro milovníky nakupování.  A vězte, že tady najdete skoro všechno! Od ohromujících uměleckých děl až po směšné padělky. Řekla bych, že Kambodžané jsou hardcore prodejci a při smlouvání a vyjednávání můžete ušetřit velké peníze. Můžete si tu koupit oblečení (doporučuji slonové kalhoty), jídlo a suvenýry.

Vždycky když někam jedu, přivezu si sebou malý obrázek. I kdyby to měl být třeba pohled.

Jedli jste už někdy smažené hady, štíry, šváby či tarantule? No musím se přiznat, že dobrodružná stránka mojí osobnosti má určitý limit. No, upřímně se nebojím jíst podivné potraviny, ale některé věci opravdu nemusím a do pusy nedám. I když cena je víc než příznivá  1 USD. Ale, proti gustu…

No, proti gustu…..

PUB STREET

Ulice, která vypadá přes den tak nevinně večer pěkně ožívá. Něco jako Khoasan Road v Thajsku. Najdete tu restaurace, bary, obchody a školy vaření. Zajděte si na drink do lokálu „Ankor What?“. V tomto baru hrají skvělé melodie a je tu chladná atmosféra, v tom dobrém slova smyslu. Takže pokud jste byli celý den na horkém sluníčku, není nic lepšího než se zchladit a dobít baterky právě tady. A hlavně tu najdete příznivé ceny. Anebo si zkrátka najděte svůj podnik, kde se vám bude líbit. Je jich tady opravdu hodně.

Hospoda Angkor What?

3 den

Kurz vaření

V Siem Reap je spousta škol s kurzy vaření. Jako kdyby se s nimi roztrhl pytel. Já absolvovala cenově dostupný a dobře hodnocený v Le Tigre du Papier. Kambodžské jídlo je velmi lahodné a řekla bych, že je to taková směsice thajské a indické kuchyně. Značka ideál! Jeho chuť je mírnější a je určitě méně pikantní. Kurz začíná tím, že si nejprve vyberete v menu jídlo, které se chcete naučit a které chcete vařit. Následně vás kuchařští instruktoři povodí po místních trzích a naučí vás rozeznávat všechny ty tajemné ingredience, které budete potřebovat k vytvoření kulinářských mistrovských děl.

Nejdřív jsme šli nakoupit na trh. Tady by se určitě hygienik vyřádil. 🙂

A cože je to tradiční kambodžské jídlo? Mezi nejoblíbenější tradiční pokrm patří „amok“. Amok je dušená ryba pokrytá drceným arašídy, kokosovým mlékem a vejci, která je zabalená v banánovém listu. Dále si můžete vyzkoušet velmi chutný zelený mango salát nebo čerstvé jarní závitky.

Thajskou a vietnamskou kuchyni zná každý. Kmérská kuchyně je mimo kulinářský radar. To se ale určitě během příštích let brzy změní. Národní jídlo AMOK je totiž přímo famózní.

Taneční představení

Co si ale určitě nenechte ujít, je tradiční tanec Apsara. Tuhle podívanou nabízí zdarma některé restaurace. Vy si jen musíte objednat jídlo a představení je v ceně. Lidé v Kambodži jsou milí a pracovití, velkorysí, pohostinní a vnímaví. A stejně taková je i hudba či tanec.

Kambodžanky působí velmi křehce…

I když míra chudoby klesla na polovinu, Kambodža je stále velmi chudá země. Na Kambodžanech to ovšem není znát. Jsou stále usměvaví. Někde jsem četla, že kdo zavítá do Kambodži, vrátí se zpátky. Asi na tom něco bude, protože tato země mne očarovala a já mám v plánu se určitě jednou vrátit.

Pořád ještě uvažujete zdali se tam vydáte?

Díky, že mne čtete

Sylva

Comments

  1. Ado says:

    Ešte by som odporučil aj chrám Beng Mealea – bol tam točený Indiana Jones. Trochu „z ruky“ a preto menej prefláknutý ako Angkor. Za pár dolárov požičať skúter, 30 km smer Damdek po parádnej ceste.. oplatí sa.

  2. Pavel says:

    Pěkný článek, ale na slonech nejezdit! Nejsou na to stavěny a je to týrání. Pro zážitek se slony se dá navštívit sloní rezervace, kde se o ně hezky starají a nejezdí na nich.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.