PŘEŽILA JSEM ZEMĚTŘESENÍ. A CO VY?VĚDĚLI BYSTE, CO MÁTE DĚLAT?

PŘEŽILA JSEM ZEMĚTŘESENÍ! A CO VY? VĚDĚLI BYSTE, CO MÁTE DĚLAT?

Ten den konečně vysvitlo na Bali sluníčko. Je kolem osmé hodiny večer, sedím s rodinou na pokoji a plánujeme si program na další den. Nejprve se začíná třást postel a najednou se třese celý pokoj. Nebo se mi to jen zdá? Ne, třese se celá země!

Kdysi jsem viděla v televizi pořad o Japonsku, kde si děti v mateřské školce nacvičovaly, jak se chovat v době zemětřesení. Snaží se tam na tento přírodní fenomén být alespoň trochu připraveni. Mě však nikdo na nic takového nepřipravil. Nevím proč, ale nějak mi utkvělo v paměti, že bych si v době zemětřesení měla sebou sbalit nejnutnější věci. Takže zatím, co už moje rodina vyběhla ven z hotelu, já jsem hledala peněženku a věci, které bych si vzala sebou. 🙂 Upřímně?  Je to blbost! V tuto chvíli není důležitá plná peněženka, koupený nový kufr, nejoblíbenější šaty, ale váš život!!

Musím se přiznat, že jsem napoprvé zemětřesení nepoznala, protože jsem ho nikdy nezažila na vlastní kůži. Myslela jsem si, že právě bouchla sopka a já jsem od ní docela dostatečně daleko, takže se mi nemůže nic stát. Jenže to nebyla žádná sopka, ale normální zemětřesení. Vše trvalo jen pár minut. Podle informací ze stránek o aktuálním zemětřesení šlo o zemětřesení 6.9 stupně Richterovy škály. Epicentrum bylo vzdálené asi 35 km od Bali, v moři pod ostrovy Gili Air a Gili Travangan. Velké škody napáchalo i na Lomboku. Ano, přesně pod těmi ostrovy, na které jsme se měli za 3 dny vydat.

Je to zvláštní pocit! Jediné, co se vám honí hlavou je, že si říkáte – přestane to nebo to bude dál pokračovat? Bohužel ano, protože zhruba v intervalu dvou hodin byly cítit další dotřesy. Ty se opakují ještě čtyřikrát. Ráno se zatřese jen stůl se snídaní, pak už nic.

JAK POZNAT, ŽE NEBUDE DALŠÍ ZEMĚTŘESENÍ JEŠTĚ VĚTŠÍ

Poznáte to právě podle druhého dotřesu. Pokud je slabší než ten první, můžete se uklidnit. Naopak pokud je přetřes silnější, znamená to, že se můžete připravit na “velký úder”.

Nebudu vám lhát, pořádně mě to celé vystrašilo. Asi jsem nebyla sama, protože jak jsem se později dozvěděla ze zpráv, v té době bylo spousta lidí v restauracích či ve svých hotelových pokojích. Jakmile došlo k zemětřesení, začali vybíhat ven a vyšilovat. Náš hotel byl situovaný u rýžových polí, na hotelu nemluvili ani pořádně anglicky. Když jsme se ptali, co to je, nedostali jsme žádnou odpověď. A možná i díky tomu jsme byli v mezích normy klidní.

JAK SE TEDY ZACHOVAT? 

Teď už víte, jak takové zemětřesení vypadá. Třese se celá zem. Jenže ta zem je nejvíce bezpečná, takže pokud se zrovna nacházíte na hotelovém pokoji, tak se jej snažte, co nejdříve opustit. Nemůže si být totiž jisti, jestli vaše budova zrovna nespadne. První zemětřesení je většinou silné, takže opravdu nemáte čas si sebou brát nejnutnější věci, jak jsem si původně myslela. poprvé jsme si nestačila ani nasadit boty a když jsem šla po schodech, tak jsem se modlila, abych to stihla.

PÁR RAD Z INTERNETU, JAK SE CHOVAT PŘI ZEMĚTŘESENÍ

BĚHEM ZEMĚTŘESENÍ

V budově vyhledejte nejbližší bezpečné místo:

1 Přitiskněte se k nosné stěně, k rámu dveří nebo se schovejte pod pevným stolem, pultem nebo postelí. Uhaste otevřený oheň, protože hrozí nebezpečí výbuchu plynu z porušeného potrubí nebo požáru.

2 Vzdalte se od vnějších dveří, oken a skleněných ploch.

3 Pozor na volně se pohybující předměty.

4 Nedostatek času většinou nedovoluje vyhledat nejbližší kryt. Nejvíce zranění vzniká při vybíhání v panice z domů a při vbíhání do úkrytů. Proto při vybíhání z domů dávejte pozor na padající římsy a komíny.

5 Jste-li ve výtahu, opusťte jej v nejbližším patře.

6 Když vás otřesy zastihnou na schodech, sedněte si, jednou rukou se přidržte zábradlí a druhou si chraňte hlavu.

VE VOLNÉM PROSTORU

1 Vyhledejte otevřená místa dále od budov, mostů, stožárů vysokého napětí a vysokých stromů (volná prostranství).

2 Pokud vás zemětřesení překvapí za jízdy nějakým dopravním prostředkem, co nejrychleji zastavte (pokud možno na nějakém volném prostranství), ale nevystupujte ven.

PO ZEMĚTŘESENÍ

1 Zachovejte klid !

2 Buďte připraveni na dotřesy.

3 Pokud nejste sami vážně zraněni nebo zavaleni, poskytněte první pomoc sobě i ostatním.

4 Zapněte si rádio a sledujte instrukce.

5 Nepoužívejte výtah. Může být poškozen nebo zablokován výpadkem proudu.

6 Zkontrolujte rozvody plynu, vody a elektrické vedení. Při poškození uzavřete hlavní přívod.

7 V budově a okolí vyhledejte možná ohniska požáru, podle možnosti je buď uhaste nebo zavolejte hasiče.

8 Pozor při opouštění budovy, stále se ještě mohou řítit římsy, komíny a jiné části budov.

9 Žádné soukromé telefonní hovory. Telefonní síť musí být především využita pro organizování záchranných prací, při přetížení hrozí výpadky.

10 Žádné soukromé cesty autem, protože silnice musí zůstat volné pro rychlé přesuny policie, hasičů a záchranných vozidel.

11  Sledujte příkazy policie, hasičů a záchranných týmů.

12  Jste-li zavaleni, pokuste se klepáním na kovové nebo jiné předměty přenášející dobře zvuk přivolat pomoc.

13  Pokud máte mobilní telefon, pokuste se přivolat pomoc přes své blízké nebo přes tísňové telefonní linky.

KDE NAJDETE NEJAKTUÁLNĚJŠÍ INFORMACE?

Už jsem psala, že jsem nebyla připravena a v hotelu nám nic neřekli. Takže samozřejmě jako jediný mi pomohl internet, kde jsem začala hledat informace. A začala jsem hledat i to, zdali nehrozí třeba výbuch sopky nebo tsunami, protože jsme se měli vydat právě na ostrovy.

Nejprve jsem hledala informace na Asean Earthquake Information Centre – kde najdete seznam již proběhlých zemětřesení. Dozvíte se, i jak silné bylo. To je vám, ale celkem k ničemu, protože vás zajímá, co máte dělat dál.

European-Mediterranean Seismological Centre (EMSC) – lidé tu přidávají komentáře k zemětřesením. Aspoň se dozvíte, jak to vnímají jinde.

Pacific Tsunami Warning Centre – stránka, kde se dozvíte, zda nehrozí tsunami.

The Center for Volcanology and Geological Hazard Mitigation (PVMBG) – aktuální informace o sopečné činnosti (ve sloupci vpravo je seznam různých sopek a indikátor jak jsou na tom).

Pro váš klid se taky můžete zaregistrovat na ministerstvu zahraničí ČR v

Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD). Měli by vám poslat  varovnou SMS. Nevím, jestli to funguje, ale doufám, že ano.

Když se podíváte na všechny ty informace, zjistíte, že co se týče rizikovosti, je Bali v porovnání s ostatními oblastmi v Indonésii na tom tak středně. Sice se nic nestalo, ale ještě pár dní poté jsem měla tiky z každého záchvěvu. Bála jsem se jít do sprchy, co kdyby mne to přistihlo znovu tam. Druhý den se zemětřesení opakovalo znovu a tentokrát mne probudilo přesně o půlnoci ve spánku. Není to nic příjemného, ale jelikož jsem byla už trochu znalá věci, stihla jsem se rychle obout. Když jsem pak dorazila ke schodům, zemětřesení ustalo. Druhý den se mi začali ozývat kamarádi a rodina, zda jsme v pořádku. Nevím, co dávali v televizi, ale věřte, že média si rádi věci dobarvují.

A co naše ostrovy? Ty nakonec naše ubytování zrušily, i když se začátku tvářily, že se nic neděje. Bohužel oblast Lomboku a přilehlých ostrovů byla zasažena hodně a zůstala uzavřena pro turisty. Zůstali jen ti, kteří chtěli pomoc s odklízením trosek, které napáchalo zemětřesení.  Naopak na Bali se čas nezastavil, ale žilo se dál, jako by se nic nestalo. Místní nám však říkali, že byli velmi šokovaní a měli strach. Náš taxikář, který nás vezl na výlet, nás ale ubezpečil, že se nemusíme bát. Že bude zase všechno v pořádku, protože místní se modlí. Ale nejen za sebe, za Bali, ale i za ostatní část Indonésie, aby byla v pořádku.

Je to stejně sranda, když zjistíte, že pokud vám nejde o holý život, tak vám jde vlastně o prd!

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.