SINGAPUR – ZEMĚ, KDE JE PLIVAT ZAKÁZÁNO, ALE VAŘIT DOVOLENO! SINGAPURSKÝ SATAY

SINGAPUR – ZEMĚ, KDE JE PLIVAT ZAKÁZÁNO, ALE VAŘIT DOVOLENO! SINGAPURSKÝ SATAY

Pokud toužíte podívat se do Asie, ale odrazuje vás rozdílná kultura a zvyky, je nejrozumnější svou cestu zahájit v Singapuru. Je to taková „Asie pro začátečníky“.

Až poté můžete podniknout pokročilejší výpravy do Malajsie, Číny a Indie. Singapur je bezpečný, čistý a hlavně se v něm domluvíte anglicky. Pohybovat se tu můžete snadno metrem. A přitom se na každém kroku můžete krmit levnými čínskými, indickými a malajskými specialitami. Díky pestré záplavě pouličních stánků, jídelen a restaurací je Singapur spolu s Hongkongem jedním z povinných cílů gurmánů. Mám moc ráda Food Centra v Asii a v Singapuru jsou úplně super. Jsou to takové „paláce jídla“, které jsou plné vývařoven, stánků s občerstvením a prodejen kávy.

Pokud bych si měla vybrat jen jedno jídlo, z těch spousty specialit, které jsem v Singapuru ochutnala, vybrala bych si SATAY (saté).  Dávám si ho v každé asijské zemi, ale tady jsem ho ochutnala poprvé. Satay neboli Saté je původně indonéský pokrm z ochuceného masa ve formě špízu, který je připraven na grilu. Saté pochází z ostrova Jáva. V Indonésii se saté stalo národním jídlem a odtud se rozšířilo i do dalších zemí jihovýchodní Asie, jako jsou Malajsie, Thajsko, Filipíny, Brunej a Singapur.

Příprava tohoto pokrmu je velmi jednoduchá a jsem přesvědčená, že tento recept zvládne úplně každý. Výborná je k tomuto pokrmu arašídová omáčka. V asijských obchodech u nás ji můžete koupit již hotovou. Já mám však ráda, když si to vyrobím sama.

Arašídová omáčka

CO BUDETE POTŘEBOVAT:

1 šálek opražených arašídů

4 šalotky

2 stroužky česneku

2 lžičky tamarindové šťávy

1 stonek citronové trávy

20gr zázvoru

2 lžičky hnědého cukru

2 lžičky sójové omáčky

Jděte do toho:

Příprava je jednoduchá. Závisí jen na vás, zdali vše rozmixujete v mixéru nebo použijete hmoždíř. Já pro tentokrát použila mixér. Vložila jsem do něj česnek, šalotku, zázvor, citrónovou trávu a vše pořádně rozsekala do pasty.

Směs jsem vyndala z mixéru a poté jsem do něj vložila polovičku arašídů a rozmixovala vše najemno. Druhou polovičku jsem rozsekala nožem nahrubo. Vše jsem smíchala v misce a přidala tamarindovou šťávu společně s šálkem horké vody.

Rozehřála jsem pánvičku, přidala olej a nakonec vložila celou směs. Vařila jsem ji minimálně 10 minut a přidala ještě hnědý cukr. Vše jsem vařila tak dlouho, dokud omáčka pořádně nezhoustla.

Nakonec jsem přidala sójovou omáčku. Tady je důležité, abyste ochutnávali! Sojovou omáčkou jsem dosolila celou směs.

Marináda na saté

CO BUDETE POTŘEBOVAT:

2 šalotky

2,5 cm zázvoru

4 stroužky česneku

1 polévková lžíce koriandru

1 polévková lžíce mletého kmínu

1 polévková lžíce mleté kurkumy

1 lžička kari

2 polévkové lžíce sójové omáčky

4 polévkové lžíce olivového oleje

410 ml kokosového mléka

2 polévkové lžíce hnědého cukru

1 lžička soli

Kuřecí saté

Co budete potřebovat:

1 kg kuřecích prsou bez kůže

18-20 cm bambusových špejlí

Jděte do toho:

Nejdříve jsem si nakrájela kuřecí prsa na proužky velké 4 cm x 8 cm a vložila je do misky. S pomocí hmoždíře jsem utřela šalotku, česnek, koriandr a zázvor, aby vznikla hustá pasta. Pastu jsem přidala do misky ke kuřecímu masu a přisypala mletý koriandr, kmín, kurkumu, kari, přilila sójovou omáčku, olej, kokosové mléko a přidala hnědý cukr a sůl.

Vše jsem pořádně promíchala prsty, dokud se směs nespojila v hladkou kaši a neobalila kousky kuřete. Vše jsem přikryla celofánem a nechala přes noc marinovat v ledničce.

Druhý den jsem si bambusové špejle namočila na hodinu do vody, aby při grilování neohořely.

Na každou špejli jsem si navlékla pár proužek kuřecího masa. Tak jako kdybych ho prošívala.

Maso můžete ugrilovat venku nebo v troubě. Já k tomu použila domácí gril. Kuřecí saté jsem tak pěkně ugrilovala po obou stranách 5 až 7 minut. Maso chytne místy až černou barvu. Já to mám tak zkrátka ráda. Saté často obracejte a můžete i potírat zbylou marinádou.

Saté podávejte horké s arašídovou omáčkou. V Asii se podává s rýží. Já osobně mám ráda k tomu jen nadrobno nakrájenou zeleninu.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.