UBUD – NEJMAGIČTĚJŠÍ MÍSTO, CO ZNÁM!

UBUD – NEJMAGIČTĚJŠÍ MÍSTO, CO ZNÁM!

Ubud se nachází v horách ostrova Bali.  Je to nejmagičtější místo s úžasnou energií, kterou jsem v jiném místě na světě ještě neobjevila. Je tu naprosto odlišná atmosféra od ostatních drsných a zaneprázdněných oblastí, jako je Kuta nebo Seminyak.

Je to hlavně kulturní centrum Bali, kde najdete spoustu barevných uměleckých galerií, muzeí a elegantních chrámů. Je to také domov velkého množství  zdravých restaurací. Takže pokud jste vegetarián nebo se zkrátka rádi dobře a kvalitně stravujete, tak se nemusíte bát, že tu umřete hlady.

Je rovněž na vás, zdali zůstanete po celou dobu v Ubudu nebo se vydáte na nějaký výlet. Protože skoro všechny cesty zkrátka vedou do Ubudu. Poblíž se nachází řada dalších slavných balijských zajímavostí, jako jsou posvátné koupací vody Tirta Empul, a pokud rádi žijete kulturním životem, tak tady se určitě vyřádíte.

1# CAMPUHAN RIDGE WALK

Pod tímto názvem se skrývá poklidná oblíbená procházka. Projdete se tu jen několika málo kopci s výhledem na rýžová pole a dolů do údolí. Po cestě je dokonce restaurace s lázněmi, kde si můžete vychutnat nápoj nebo jídlo s výhledem.

Po cestě není mnoho stínu, takže je nejlepší vyjít brzy ráno nebo později večer, abyste viděli západ slunce. Protože je tato cesta profláklá, po cestě natrefíte i na spoustu běžců.

2# RISE FIELDS WALK

Věděli jste, že průměrný Indonésan sní denně 400 gramů rýže? Tato procházka mne bavila asi nejvíc. Je velmi příjemné se procházet vyšlapanými cestičkami přes rýžová pole a nasávat vesnickou atmosféru. Snad jedinou nevýhodou je, že i po těchto úzkých cestách se projíždějí motocykly. Dávejte si tedy pozor, až budete uhýbat, abyste neskončili v bahně. Vím, o čem mluvím. V očích Indonésanů rýže představuje posvátný pokrm. Místní věří, že rýže má svého ducha a že cyklus jejího pěstování je podobný životnímu cyklu ženy. Například pokud vám v Indonésii někdo nabídne jídlo, je neslušné rýži nedojíst. Pokud už jste plní, můžete nechat maso nebo zeleninu, ale nikdy nenechávejte rýži. Je to velice neslušné.

Co se týče pěstování rýže, to je opravdová věda. Terasovitá rýžová políčka se označují slovem SAWAH. Ohromnou výhodou je, že rýže vypěstovaná ve vodě vůbec nevyčerpává půdu. Postavit takovou terasu není vůbec jednoduché, protože je důležité, aby všechna patra  byla propojená, a proto je potřeba se starat o každou část pole úplně stejně. Proto je důležité, aby v políčkách byla voda krásně čistá a kvalitní, políčka se musí neustále udržovat a pravidelně plít. Voda musí neustále proudit, protože kdyby přestala, půda začne zahnívat a na spodních terasách se vysušovat. Když se sklidí úroda, posečené pole se vypálí a nechá ležet ladem, aby se postupně mohla připravit pro další cyklus. Nakonec se rýže usuší a uskladní. Na Bali se věří, že dokud není rýže vymlácena, pořád v ní přebývá její duch.

3#  TANEČNÍ VYSTOUPENÍ – KECAK

Ubud je známý svými tradičními tanečními představeními. Ze začátku jsem neměla příliš vysoké očekávání, ale kecakový neboli opičí tanec mne dostal. Přibližně 60 mužů opičí armády dodává zvukovou stopu strašidelných zpěvů, zatímco tanečníci vytvářejí krásný příběh unesené manželky božského prince Ramy. Tento tanec se tancuje skoro už 100 let. Krásnou Situ musí její manžel  zachránit pomocí opičího vojska vedenému Hanumanem. Všichni hlavní účinkující jsou krásně ozdobně oblečeni, opičí armáda má na sobě jen dlouhé sarongy kolem pasu a červené květy ibišku za jedním uchem. Celý tanec je působivý. Podle zvuků mužského opičího vojska, které vydávají, se dá snadno poznat, jde-li o dramatickou či klidnou scénu. No a někdy jsem to opravdu nepoznala.

4# KURZY VAŘENÍ

Ubud je silně umělecký. Můžete se tu naučit spoustu dovedností včetně malířství, klenotnictví a batikování. A co je úplně nejlepší, můžete se naučit  vařit po balijsky. Dnes je to oblíbená turistická aktivita, takže musíte počítat s tím, že na kurzu bude spousta cizinců. Většina těchto kurzů se neodehrává přímo v Ubudu, ale v jeho okolí. Výhodou takového kurzu je, že to, co si uvaříte, tak si taky sníte.

Nejdříve se začíná návštěvou trhu, rýžových polí a pokračuje se přípravou a vařením vlastního jídla. Nejdříve nám vysvětlili, jak a co se bude přesně vařit. Všechny suroviny na talířcích byly nachystané tak, abychom věděli, co budeme přesně v každém pokrmu potřebovat. Balijci hodně používají pro udržení zdraví a krásy kokosový olej a kořeny kurkumy, galangalu a zázvoru. A suroviny jako česnek, chilli, bobkový list, citrónová šťáva se v pokrmech neustále opakují.

My jsme se naučili i jak se připravuje kokosový olej, protože Balijky připravují na něm většinu pokrmů. Panenský kokosový olej je totiž nejkvalitnější, protože se vyrábí přirozeně a neobsahuje žádné chemikálie. Tyto kurzy jsou většinou velmi dobře organizované a liší se pouze výběrem menu. Takže pokud vám můžu poradit, předem se podívejte, co jdete vařit, aby to nebylo něco, co vám nechutná. Já se účastnila kurzu PERIUK BALI COOKING CLASS.

Staralo se o nás celkem 5 Balijek, které neustále odnášely špinavé nádobí, myly ho a pomáhaly nám se vším, co se zrovna třeba nedařilo.  Každý pár dělal ve stejnou chvíli to samé, jen v malém množství. Takže všichni krájeli, pak smažili, ochucovali a nakonec se všechny naše výtvory smíchaly v jeden. Byla tu parta mladých lidí z celého světa a všichni jsme si pomáhali. Jen mi chvílemi vadilo, že je nás moc a ztrácela jsem pojem o jídle, které zrovna vaříme. Ale jinak určitě doporučuji.

5# JÍDLO S VÝHLEDEM

Co se mi asi nejvíc líbí na ubudských restauracích je, že jich spousta má krásné výhledy. Nejen, že se kvalitně najíte, ale i relaxujete a přitom se kocháte výhledy na rýžová pole či potůčky.

6#MONKEY FOREST – OPIČÍ LES

Kdo se bojí, nesmí do lesa! A kdo se bojí opic, tak nesmí do opičího lesa! Ale to až tak neplatí pro Monkey Forest. Ano, tento les proslavili opice, které najdete na každém kroku, ale pokud je nebudete nějak provokovat, tak se vlastně nemusíte bát. Nakonec to může být i příjemná procházka lesem s chrámy a banyanskými stromy, kde  se budete cítit jako ve filmu Indiana Jones. Buďte i tak však opatrní! Opice jsou zloději a mohou být i agresivní. Neberte si sebou sáčky se svačinou, pozor na vaše kapsy či sluneční brýle a kameru si dejte pořádně kolem krku. Banán asi nemusím zmiňovat. 🙂 Zkrátka neprovokujte je nebo skončíte s opicemi, které vás budou obtěžovat. Možná to může znít zábavně, ale na Bali se pořád vyskytuje vzteklina, a pokud vás některá z nich kousne nebo poškrábe (není to nic ojedinělého), budete potřebovat sérii injekcí.

7# UMĚLECKÉ GALERIE

Ubud je velmi umělecké město. Můžete tu navštívit spoustu malých studií, kde můžete koupit umělecká díla nebo velká umělecká muzea, abyste se dozvěděli o historii umění v Ubudu. V Muzeu umění Neka jsem si nejvíce užívala balijské umění místních umělců. Vystavených obrazů není zas tolik, abyste se v nich utopili,  ale dost na to, abyste získali přehled o vývoji balijského malířství od 19. století do současnosti. Od obrazů s motivy wayang kulit až po moderní čmáranice a la Picasso. 🙂

Mně se osobně nejvíce líbilo muzeum Antonia Blanca, který mi v určitých momentech připomíná Salvadora Dalího. Byl přesně tak ulítlý jako on. Kreslil převážně balijské ženy a to většinou nahé. Jeho díla jsou známy pod názvem “Bali breast”.

Blanco byl tímto ostrovem zcela fascinován. Žil a pracoval v kouzelném domě na kopci až do své smrti spolu se svou ženou, oslavovanou tanečnicí Ni Ronji, kde vychovávali čtyři děti. Obklopen svěžími zahradami, rýžovými poli a banyánským stromem stojícím nad rodinným chrámem, si pro sebe vytvořil novou realitu. Jeho výtvory z tohoto izolovaného světa se staly vyhledávanými milovníky umění a sběrateli. Byl uznáván nejen v Indonésii, ale i v zahraničí, kde získal řadu ocenění. Měl sen, aby se jeho studiové sídlo změnilo na muzeum. Jeho syn Mario mu splnil další sen a stal se z něj malíř.

8# PARÁDNÍ NAKUPOVÁNÍ

V Ubudu je spousta ladných obchodů se suvenýry, ale také jsou zde kvalitní butiky prodávající oblečení, šperky či vybavení pro jógu. Na ulicích Hanoman, Goutama a Monkey Forest Roads najdete spoustu možností. Mě asi osobně nejvíc bavili obchůdky s úchavtně vonícími éterickými oleji z champaky a frangipani, typických místních květin. Tradiční a typický pro Bali je i éterický olej z citrónové trávy a kajeputu, které tam lidé používají k odpuzování hmyzu a k léčení.

Pro levné oblečení a suvenýry si raději zajděte na centrální trh na Jalan Raya, ale připravte se na vyjednávání. Spousta z vás si jej bude například pamatovat z filmu Eat, Pray, Love v hlavní roli s Julií Roberts. Hlavní trh s ovocem a zeleninou otvírá brzy ráno a v odpoledních hodinách tu najdete spíše výrobky uměleckého a řemeslného ražení a taky spoustu suvenýrů. Takže doporučuji přivstat, protože znáte to: „První zákazník je něco jako Bůh do domu, na kterém si určitě nikdo nebude chtít vydělat. Možná! “ 🙂

9# ZAJDĚTE SI NA MASÁŽ

Jedním z nejpopulárnějších aktivit jsou zde samozřejmě masáže všeho druhu. Masážní domy tu najdete na každém rohu, takže si stačí jen vybrat na co máte zrovna chuť.

10# PURA GANUNG KAWI

Pokud vás omrzí trávit celou dobu v Ubudu není nic jednoduššího než si udělat výlet, třeba do chrámu PURA GANUNG KAWI. Tento chrám z 11. století představuje svatyně vytesané do skály v dolní části údolí řeky. Je to 30 minut jízdy autem od Ubudu a stojí za to zkombinovat tuto návštěvu s Tirta Empul. Doporučuje se jej navštívit brzy ráno nebo v pozdějších hodinách, protože jedině tak se vyhnete davu turistů a prodejcům suvenýrů.

11# FABRIKY S BATIKOVANOU LÁTKOU

V továrnách s batikovanou látkou vznikají jedinečné ruční kusy vyráběné ženami.  Jedná se o techniku barvení a vosku. Indonéská tradiční batika má své jedinečné vzory a v Indonésii se stala společenským oděvem. V podstatě balijské ženy a muži nic jiného nenosí. Když pojedete na nějaký výlet, tak vás určitě do nějaké fabriky zavezou. Podle mne jsou však docela předražené.

12# ZAJDĚTE SI NA KÁVU

A nemůžu jak jinak než skončit kávou. V Ubudu najdete spoustu krásných a moderních kaváren. Čerstvá káva z Indonésie je specifická tím, že je příjemně silná a kořeněná. Mně osobně chutná, protože má voňavé kořeněné podtóny. Indonésie určitě patří k výrazným dovozcům káv a vy si její degustaci určitě nenechte ujít.

Myslím, že po tom všem jste pochopili, že procházka Ubudem určitě stojí za to. A pokud se tu nechystáte alespoň chvilku pobýt, určitě si sem alespoň udělejte výlet. Ubud je totiž opravdovou perlou ostrova, což pochopíte velmi záhy! 😉


Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.