OBJEVTE HAIGHT – ASHBURY: HIPPIE ČTVRŤ SAN FRANCISCA

 

OBJEVTE HAIGHT – ASHBURY: HIPPIE ČTVRŤ SAN FRANCISCA

San Francisco se dostalo do mé TOP 10 míst, kam bych se zase ráda jednou vrátila. A to taky díky čtvrti HAIGHT – ASHBURY. I když se musím přiznat, necítila jsem se tu moc bezpečně. 🙂 Tato čtvrť je plná homeless, kteří spí nebo stanují na chodníku. Řekla bych i lidí, kteří berou drogy a vypadají docela mimo. Při své první návštěvě města jsem si řekla: „Ty jo, to město je taková rozdvojená osobnost!“ Abyste pochopili, jak to myslím. Přijde mi, že toto město má mnoho tváří a jako by každá čtvrť měla svoji vlastní osobnost. A právě tato část San Francisca je pěkný úlet! 🙂 A nemyslím to nějak zle, zkrátka mi přijde velmi zajímavá. A to z hlediska historie, kultury a architektury. Haight-Ashbury je totiž rodištěm kultury hippies. A proto jsem se sem moc těšila. Miluji hudbu 60.let. Musím se přiznat, že mne to tu zcela dostalo.

Při psaní článku jsem poslouchala písničky, které se vztahují k hnutí hippie. A řeknu vám byla to pecka. A abyste si mohli jako já tento článek pořádně vychutnat, doporučuji vám si k četbě tohoto článku pustit jednu z následujících melodií, které dotvářely cool atmosféru tohoto města a tehdejší doby:

Janis Japlin – Piece of My Heart

Grateful Dead – Friend of the Devil

Jimi Hendrix – Hey Joe

Graham Nash – Hey You

Janis Jophin – Mercedes Benz

 

ČTVRŤ HIPPIE

Umělecká scéna v této čtvrti vznikla ještě před vznikem hnutí hippies. Na počátku 60. let 20. století se totiž mnoho členů hnutí Beat přestěhovalo ze čtvrti North Beach do Haight-Ashbury kvůli rostoucím cenám nájmů. Až potom tu vzniklo hnutí hippies.

Ve čtvrti se usadilo mnoho hudebníků, včetně Grateful Dead, Janis Joplin a Jefferson Airplane. Hnutí se stalo populární v roce 1967, kdy na  popovém festivalu v Monterey vystoupili Jimi Hendrix, The Who a The Mamas & the Papas. Určitě všichni znáte písničku Scotta McKenzieho San Francisco (Be Sure to Wear Flowers in Your Hair), která plně vystihuje podstatu tohoto období.

SUMMER OF LOVE

V roce 1967 se díky mediální publicitě hippie do San Francisca sjížděli tisíce mladých lidí. V tomto létě se jich sjelo dokonce 75000. A tak tu právě v 60. letech propukl fenomén Léta lásky (Summer of love). Přilákal davy mladých lidí, kteří věřili v mír, lásku a svobodu. Dívky nosily korálky a náramky, muži měli dlouhé vlasy a vousy jako dřevorubci. Tváře jim rámovaly účesy, které nosili i členové hippie kapel. Bohužel tu ale někteří propadli užívání drog a to zejména LSD. Město zachvátilo násilí.

Co dnes zbylo z minulosti Haight-Ashbury? Co byste měli zahrnout do svého itineráře, abyste objevili tuto úžasnou čtvrť, která je  bohatá na zajímavá místa? Pojďme to společně zjistit!

JAK SE SEM DOSTAT?

Ačkoli se centrum čtvrti nachází na křižovatce ulic Haight Street a Ashbury Street, nejsnadněji se sem dostanete městskou hromadnou dopravou (linky 6, 7, 37 a 43). Vystoupíte na křižovatce ulic Haight Street a Masonic Avenue (jeden blok na východ). Odtud můžete začít prozkoumávat hlavní tepnu čtvrti (Haight Street). Nebo sem přijedete jako já autem. Bohužel míst, kde parkovat zdarma je tu fakt málo.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA NA HAIGHT STREET

Jakmile dorazíte na křižovatku ulic Haight a Masonic, nejprve se projděte po ulici Haight směrem na západ. Najdete zde mnoho obchodů a kaváren, které se snaží obnovit atmosféru Léta lásky s pestrobarevnými nápisy a nábytkem, vystaveným barevným vintage oblečením, křiklavými nástěnnými malbami, kuřáckými obchody, obchody s tibetskou duchovní kulturou a tetovacími obchody.

Během procházky využijte příležitosti nejen k nákupům v San Franciscu. V mnoha velmi neobvyklých obchodech prodávají výrobky, jenž jinde jen těžko seženete. Ponořte se tu do jedinečné čtvrti, která jako by si v některých ohledech stále uchovávala idealistický sen hnutí hippies, který se v krátké době bohužel rozpadl.

Pokud se budete dívat pozorně, narazíte na pár týpků oblečených v džínách a s pletenými čelenkami, kteří tady posedávají v oparu pochybného kouře. Já jich tady potkala opravdu hodně a musím říct, že mi to nebylo moc příjemné.

Zde je několik zajímavých míst, která doporučuji navštívit při procházce po ulici Haight:

Love on Haight

Tento obchod s pestrobarevným oblečením ovlivněným Summer of Love nemůžete minout.

The Love of Ganesha

To je další z úleťáckých obchodů, které byste neměli minout.

Piedmont Boutique (1452 Haight St)

Hned nad nápisem tohoto butiku trčí z výlohy ve druhém patře pár dámských nohou, které vás přimějí zastavit se a nahlédnout dovnitř tohoto obchodu, kde se prodávají umělé kožešiny, disco šaty, šaty s peřím, masky, paruky a náramky.

Hodiny na křižovatce ulic Haight a Ashbury

Na křižovatce ulic Haight a Ashbury najdete hodiny, které se zasekly na 16:20, což je slangový výraz, kterým místní označují marihuanu.

Pocta Jimimu Hendrixovi (1524A Haight Street)

Muž, kterého Rock and Roll Hall of Fame označuje za „pravděpodobně největšího instrumentalistu v dějinách rockové hudby“, se koncem 60. let přestěhoval do čtvrti Haight, stejně jako mnoho jeho vrstevníků. Jeho bývalý byt, který se nachází jen o pár dveří dál od křižovatky Haight-Ashbury, je nyní navždy natřen červenou barvou na počest Hendrixe a jeho písně „Red House“.

V roce 1970 se drogová problematika, která ovládla Haight-Ashbury, rozšířila po celém světě. Šestnáct dní předtím, než Janis Joplin zemřela v sedmadvaceti letech v Los Angeles na předávkování drogami, postihl Jimiho Hendrixe v Londýně úplně stejný osud.

V budově sousedící s Jimi Hendrix Redhouse najdete Haight Street Market, kde se můžete zásobit místními bioprodukty a koupit si hotová jídla (ideální na rychlou svačinu).

Abu Salim

Tento podnik je mnohem zajímavější svým vzhledem Summer of Love než svými hamburgery… zaslouží si alespoň jednu fotku!

Amoeba Music:

Hippie obchod s deskami, CD, DVD a tričky. Je součástí nezávislého řetězce (Rasputin Records), který v Bay Area působí již od 70. let.

The Red Victorian

Historický penzion, který byl svědkem všech historických etap této čtvrti. Není možné si ho nevšimnout, když ho míjíte na ulici.

ULICE COLE STREET

Udělejte si malou odbočku a odbočte doleva do Cole Street, kde můžete obdivovat street art.  Najdete tam zajímavé nástěnné malby.

GOLDEN GATE PARK

Pokud budete pokračovat po ulici Haight Street, ocitnete se u vstupu do jednoho z největších parků v San Franciscu. V době Léta lásky nebylo neobvyklé, že v tomto parku zdarma vystupovali umělci jako Janis Joplin. Park je tak rozsáhlý, že sahá až k Ocean Beach. Vzhledem k jeho rozloze to není ideální místo pro rychlou procházku. Pokud se rozhodnete sem zavítat, můžete  tu navštívit alespoň krásnou Japonskou čajovou zahradu. Ta se nachází asi dvacet minut od křižovatky ulic Stanyan Street a Haight Street.

OBJEVTE DOMY CELEBRIT

To bych nebyla já, abych se nevydala po stopách slavných hippies. Ve čtvrti se nachází také řada historicky a kulturně významných domů, které patřily hudebníkům, básníkům, spisovatelům a ilustrátorům, kteří ovlivnili hippies. V těchto domech se však nyní bydlí nebo jsou na prodej, takže nečekejte nějaký obrovský zážitek.

Zde je jejich seznam s adresami:

710 Ashbury St: domov skupiny Grateful Dead;

635 Ashbury St: domov Janis Joplin

122 Lyon St: další dům Janis Joplin

612 Ashbury St: dům Country Joe McDonalda

1018 Page St: domov skupiny Big Brother and the Holding Company

1550 Page St: Dům „Hippie Temptation“, který se proslavil zejména po natočení dokumentu televize CBS

1828 Page St: dům Rona Donovana (ilustrátora plakátů pro psychedelické rockové koncerty)

1452 Haight St: dům Jimiho Hendrixe

879 Haight St: domov punkové skupiny Flipper

636 Cole St: domov Charlese Mansona

731 Buena Vista West: domov Grahama Nashe a Bobbyho McFerrina

264 Downey St: domov básníka a dramatika Michaela McClureho

32 Delmar St: domov Sida Viciouse

Žena s jedním z nejlepších hlasů všech dob jela v roce 1963 stopem z Texasu do San Francisca, „jen aby se dostala pryč“. V San Francisku bydlela se svým přítelem Country Joe McDonaldem z psychedelické rockové skupiny Country Joe and the Fish v bytě č. 3 na Lyon Street 122. Ano,  není to nikdo jiný než Janis Joplin.

Domov Janis Joplin. „Na jevišti se miluji s pětadvaceti tisíci lidmi a pak jdu domů sama.“ prohlásila Janis. Tady se stala legendou, než ve svých 27 letech tragicky zemřela na předávkování heroinem.

Jeden z nenápadných domů o blok jižněji od ulice Haight má údajně temné podhoubí. Na adrese 636 Cole prý v roce 1967 bydlel Charles Manson, který se zde snažil naverbovat uprchlé hippies do svého gangu.

Ve městě bylo v té době příliš mnoho kultů, kterým nemohl konkurovat, a tak Manson své členy přestěhoval do jižní Kalifornie, kde si brzy získali neblahou proslulost.

Domov Charlese Mansona. 636 Cole St. u ulice Haight. V tomto domě v Haight Ashbury bydlel nejznámější kalifornský hippie. V knize Manson vlastními slovy popisuje Charlie své dny hippies v San Francisku: žebrání, prodávání trávy a LSD drobným dealerům, píchání si drog na koncertech Grateful Dead, balení patnáctiletých dívek, hraní na kytaru za drobné. Právě tady vznikl kult “ Manson Family“. Ten tvořili především mladé dívky. O několik let později Charlieho mladí přátelé zabili Sharon Tateovou a Rosemary La Biancovou. Manson byl odsouzen na doživotí.

BUENA VISTA PARK

Haight-Ashbury je obklopeno 3 krásnými veřejnými parky: Golden Gate Park, The Panhandle (ten je nejméně zajímavý) a Buena Vista Park, který obklopuje čtvrť na opačné straně Golden Gate Parku. Park Buena Vista je příjemným místem k jídlu, ale také skvělou příležitostí k osvěžující procházce na vrchol kopce, odkud je krásný výhled na most Golden Gate a panorama San Francisca.

Vedou tudy různé cestičky. Jsou sice porostlé stromy, které někdy trochu brání ve výhledu, ale zároveň představují jeden z hlavních rysů tohoto parku a připomínají malý kopcovitý les.

PAINTED LADIES

Prozkoumáním ulice Haight Street to však nekončí! Tato čtvrť je jednou z nejlepších oblastí, kde můžete obdivovat Painted Ladies, barevné domy ve viktoriánském stylu, které se staly skutečnými ikonami San Francisca. Ty nejzajímavější z nich se nacházejí nedaleko oblasti Haight Street.

Možná si budete jako já tady klást spoustu otázek, kde se vzala celková atmosféra tohoto jedinečného místa.  Mám pro vás dobrou zprávu. V jednom hippie obchůdku s knihami na ulici Haight se mi podařilo pro vás tuto záhadu rozluštit a zjistit odpovědi na otázky, bez jejichž vyluštění jsem se nechtěla vrátit domů.

Představte si, že si zkrátka před vaším barákem někdo postaví stan na chodníku a rozhodne se tu bydlet.

Co jsou zač všichni ti zvláštní lidé?

Mnoho homeless přišlo fo Haight- Ashbury najít další lidi v podobné situaci. Někteří mladí lidé sem přišli zažít dobrodružství. Najdete tu však i spoustu lidí, kteří mají zdravotní problémy nebo potřebují něčí pomoc.

Kde jsou všichni ti hippies?

Budete se možná divit, ale mnoho hippies stále ještě žije na ulici Hight. Jejich život je jednoduchý, snaží se být kreativní, navštěvují se ve svých zahrádkách, každý měsíc pořádají mírové vigilie  a píšou knihy.

Najdete tu hippies všech věkových kategorií:

  • Starší hippies (z Léta lásky) – které sem chodí navštěvovat vnoučata,
  • Hippies středního věku – ti zase následují amerického zpěváka a kytaristu  Jerryho Garcia či hudební skupinu The Grateful Dead, většinou jsou to potomci starších hippíků
  • Mladí hippies – cení si zásad spolupráce, tvořivosti a velkorysého života. Sdílejí byty s ostatními mladými lidmi a žijí podle těchto zásad ve čtvrti Haight.
  • A samozřejmě sem přichází spousta hippies z celého světa!

Návštěva této čtvrti byl pro mne velký zážitek, i když celou dobu jsem se modlila, aby naše zaparkované auto bylo pořád na svém místě. 🙂

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.