Co dělat, když ztvrdnete v Jakartě? Objevte třeba Maledivy pro chudé!

Hektická Jakarta je hlavním městem Indonésie a má poněkud nešťastnou přezdívku, protože je často označována jako „velký Durian”. Kdo neví, co to je, tak vězte, že slavné štiplavé jihovýchodní ovoce. Mnoho turistů považuje Jakartu za vstupní a výstupní bod do Indonésie. Mnoho lidí tady zůstane jeden den. Pokud však projíždíte tímto městem a máte čas na to, abyste tady na chvilku zůstali, existuje široká škála atrakcí, při nichž si můžete vychutnat nádherné muzea až po různé národní památky.

Jakarta je také skvělým místem, kde se můžete dozvědět více o složité historii Indonésie a můžete navštívit celou řadu kulturně a historicky významných lokalit, jako je staré město a přístav. Kromě toho, že se vracíte do starých časů, tak vězte že, Jakarta je jedním z nejmodernějších měst Indonésie. Jakarta může být přeplněná, hlasitá a zaneprázdněná, ale rozhodně není nudná.

KOTA TUA

Kota Tua neboli Staré Město je historickou částí Jakarty. Je tu spousta starých budov, které byly přestavěny jako muzea. Tato krásná architektura pochází z koloniálního období Holandska. Celé centrální náměstí je dlážděné a je považováno za kulturní centrum města. Celá oblast je posedlá kavárnami.

MUZEUM WAYANG

Wayang je indonéské jméno pro tradiční loutky a patří mezi nejcennější kulturní tradice Indonésie. Chcete-li se dozvědět více o historii a kulturním významu wayangu, prohlédněte si toto loutkové muzeum, které vás vezme na cestu časem a dozvíte se, jak byly tyto úžasné objekty vytvořeny. Toto nevšední muzeum se nachází ve staré části města Jakarty. Sbírky zahrnují strašlivé masky, dřevěné loutky a show, které se koná každou neděli v 10 hodin ráno.

KAVÁRNA CAFE BATAVIA

Kavárna Batavia je něco jako naše kavárna Slávia v Praze. V jednom článku jsem si přečetla, že Batavia patří mezi nejlepší kavárny v Jakartě a dokonce v celé Indonésii. Dovolte mi však s tímto tvrzením nesouhlasit. Horší kavárnu neznám. Hodinu jsem čekala na zákusek, s tím, že jsem se musela sama připomenout. Nakonec mi sdělili, že se jim zákusek nepovedl a jestli si chci ještě počkat. A káva taky nic moc. Ale abych nebyla jen negativní, do kavárny se určitě i tak zajděte podívat. Nachází se na hlavním náměstí koloniální éry. Uvnitř najdete spoustu fotek slavných osobností, které ji navštívili. Mezi nimi se schovává i foto Václava Havla.

KAVÁRNA UPNORMAL COFFEE ROASTER

Pokud toužíte ochutnat opravdu dobrou kávu, zajděte si určitě do této kavárny.

PLÁŽ ANCOL

Možná vás nikdy nenapadlo, že takové velké město jako Jakarta má pláž. Pláže Ancol, která je součástí širšího města Ancol Jakarta Bay City, se zde skládá z pásu zlatého písku. Přestože je to technicky veřejná pláž, budete muset zaplatit vstupní poplatek. Najdete tu řadu atrakcí (Seaworld), jako je mořský svět a vodní park. Pokud se budete chtít dostat na přilehlé ostrovy, tak právě odtud vyplouvají lodě.

TAMAN MINI

Indonésie je dobře známá tím, že se skládá z více než 17 000 ostrovů a je rozdělena do 26 provincií. V důsledku toho je nepravděpodobné, že byste během vaší cesty navštívili celou obrovskou zemi.

Pokud ovšem toužíte nějaký region navštívit, ale z časových důvodů nestíháte, pak se vydejte do Taman Mini neboli  Mini Indonésie. Tento park je uspořádán podle provincií a najdete tu modely tradičních domů, můžete se dozvědět o místních tradicích, kostýmech a odlišných způsobech života v celém souostroví. A je to samozřejmě skvělé místo, pokud cestujete s dětmi.

TISÍCE OSTROVŮ ANEB MALEDIVY PRO CHUDÉ

Po nějaké době Vám, ale Jakarta začne připadat trošku nudná. Není nic lehčího než objevit další mini ostrůvky, které jsou z Jakarty vzdálené, co by kamenem dohodil. Byla jsem překvapená, že tisíce ostrovů jsou považovány za součást větší Jakarty. Takže pokud chcete nějaký čas strávit na pláži a být přitom blízko města, nebudete muset podnikat cestu příliš daleko.

Pouhých pár hodin mimo centrum města najdete Tisíce ostrovů, které se v indonéštině nazývají Pulau Seribu, a najdete tu nádherné pláže a zátoky. Nejlepší způsob, jak si ostrovy vychutnat, je podniknout výlet lodí a můžete tak skákat z jednoho ostrova do druhého.

OSTROV PARI

Ostrov Pari je součástí tisíce ostrovů, které se nacházejí přibližně 2 hodiny jízdy od přístaviště Muara Angke. Na ostrov jezdí pravidelné linky.

Ubytování na ostrově je hodně jednoduché. Takže zapomeňte na klasickou sprchu a splachovací záchod. 🙂

I když není tak exkluzivní jako další ostrovy, není o nic méně vzrušující. Můžete se koupat v křišťálově čistých vodách obklopených korálovými útesy. Vychutnat si východy a západy slunce.

Nebo jen tak odpočívat na čisté panenské písečné pláži Virgin Sand a večer si dát třeba ogrilovanou chobotnici. Jen zapomeňte na alkohol. Ostrov je silně muslimský. Nachází se tu jen jeden obchůdek s indonéským pivem Bintang a irským Guinness.

Ostrov se také stal centrem pro pěstování mořských řas.

Určitě nevynechejte výlet se šnorchlováním  kolem ostrova. Vždycky se někdo najde, kdo ho vám nabídne.

BOGOR

Do Bogoru se dostanete velmi snadno a to přímo z Jakartské stanice např. Kota, Gondangian a Manggarai. Tyto vlaky jsou sice obvykle přeplněné a aby jste si sedli, musíte mít štěstí. Samozřejmě to závisí v jakou denní hodinu pojedete.

Suryakencana Street Food

Pokud hledáte autentické místní jídlo, pak Suryakencana je místo, které nemůžete minout. Shromažďují se tu místní dodavatelé potravin, kteří vám poskytnou jedinečné kulinářské dobrodružství. A věřte mi, Vaše chutě budou určitě uspokojeny.

GANUNG  ČAJOVÉ PLANTÁŽE

Z Bogoru je to jen kousek do horské oblasti Puncak, kde se nachází čajové plantáže. Najdete tu i továrnu Gunung Mas na zpracování čaje. Bohužel v době, kdy jsem tam byla já, byla zavřená.  Když budete mít štěstí, tak můžete i vidět práci sběračů. Nezapomeňte ochutnat šálek čaje a čajové lístky si také koupit.

K čaji logicky patří med. Na tomto místě najdete spoustu krásně barevných domečků. Takové malované perníčkové chaloupky. 🙂 A to, že se tady živí medem, vám nemusí nikdo dlouze vysvětlovat. Je to patrno i z oblečení, které tady venku suší. 🙂

V Jakartě jsme plánovali, že budeme pouze jeden den. Bohužel otřesy a špatné počasí na Bali, hrozící tsunami na ostrovech Gili nás donutilo změnit plány. Místo plánovaného jednoho dne jsme nakonec tady zůstali týden. Toulali jsem se po Jakartě, udělali jsme si výlet na ostrov Pari a navštívili čajové plantáže. Nakonec jsme byli rádi, protože jsme objevili místa, kam bychom se asi nikdy nepodívali.

 

A co vy? Taky vás osud donutil změnit plány?

Líbil se vám článek?

Budu ráda, když o něm dáte vědět dalším…

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.