O MNĚ

MŮJ PŘÍBĚH…

Ahoj,

vítám Vás na mém barevném blogu Chilli&chocolate. Jsem moc ráda, že jste tady. Jmenuji se Sylva a jsem velký blázen do cestování, poznávání nových kultur a taky velký gurmán. Vždycky jsem měla touhu vyprávět o svém cestování. A nejlepším způsobem, aby se to dozvědělo co nejvíce lidí, bylo založit si tento cestovatelský blog. Myslím, že z mých článků poznáte, že cestování je moje vášeň. Pokud bych si měla vybrat, jestli si koupím kabelku nebo letenku, tak je vám jasné, co si vyberu. 🙂

PROČ CHILLI&CHOCOLATE ?

Chilliandchocolate.cz

V Austrálii jsem se zcela zamilovala do kávy. Zjistila jsem se, že pro Australany je to jejich náboženství. Kávu pijí hodně a to několikrát denně. Poznají, že je z s kávou něco špatně a neváhají vám ji vrátit. A když už jste v Sydney, tak zkrátka chcete mít nejlepší brigádu na světě, ne?! 🙂 Proto se ze mne stala baristka. Naučila jsem se o kávě opravdu hodně. Na jednom kávovém festivalu jsem v mexickém stánku ochutnala kávu s čokoládou a na povrchu posypanou chilli. Tato kombinace mne naprosto ohromila. Byla to zkrátka láska na první pohled! ♥ Když jsem přijela zpátky do Prahy, byla jsem přesvědčená, že budu mít taky vlastní kavárnu a ta se bude jmenovat právě Chilli&Chocolate. Ale znáte to přísloví:“Člověk míní, život mění!“ Nakonec mi jen zůstal název (co kdyby jednou:-)), který ovšem odpovídá přesně mému způsobu cestování.  Zkrátka moje cestování je sladké a někdy je pořádně něčím okořeněné!♥

BOHATSTVÍ TKVÍ HLAVNĚ V ZÁŽITCÍCH

Chilliandchocolate.cz

Jsem autorkou všech fotografií, které najdete u mne na blogu, Facebooku nebo na mém Instagramu. Zkrátka ráda píšu, fotím a sdílím to, co se mi líbí. Cestovala jsem snad už od malička. Když jsem byla malá, tak jsme bydleli šest let na Slovensku. Podnikali jsem různé výlety, navštěvovali jsme hrady či zámky, a já si vždycky myslela, že po Sametové revoluci, nějaký ten zámek zdědíme a já budu bohatá. Bohužel se tak nestalo. Až když jsem byla starší, jsem pochopila, že  daleko cennější než vlastnit zámek či pole, je lepší vlastnit zážitky. U nich máte jistotu, že je vám nikdo nevezme! 🙂

 

CESTUJI UŽ OD MALA

Vždy jsem snila o tom, že jednou budu velkou cestovatelkou a možná i spisovatelkou. Putování po cizích krajinách byl pro mne vždy takový velký magnet. Jako malá jsem sledovala filmy, které se odehrávaly v exotických zemích. Určitě znáte filmy Muž z Acapulca a Muž z Honkongu. Ty patří mezi moje nejoblíbenější. A taky jsem velká sběratelka cestovatelských knih či průvodců z dalekých krajů, které mám doma nasbírané z antikvariátů.

A co mě na cestování baví? Nejraději mám část plánování. Miluji proces hledání letenek, ubytování, procházím antikvariáty, knihkupectví nebo šmejdím na internetu, abych si našla, co nejvíce informací. Zkrátka všeho, co k tomu patří. Nerada jezdím někam jen tak nepřipravená. A jak říká můj táta, cesta se dá prožít třikrát – když se na ni připravuješ, cesta samotná a když o ní vyprávíš potom ostatním. Já s ním naprosto souhlasím.♥

BERU CESTOVÁNÍ JAKO URČITÝ DRUH POZNÁVÁNÍ

Chilliandchocolate.cz

Nevím, jak to máte vy, ale beru cestování jako určitý druh poznávání. Během doby jsem získala kopu inspirace, čas sama pro sebe a hlavně nové intenzivní zážitky. Věřím, že cestování a poznávání nových krajin mění pohled na svět a rozšiřuje obzory. A klidně vám to můžu říct konkrétně: získáte sebevědomí, nabijete se energií, kterou vám dodají lidé z jiného kulturního prostředí, ochutnáte neskutečně dobré jídlo, protože každá země má to svoje vyhlášené a hlavně zažijete kopu zábavy, na kterou budete vzpomínat celý život. Jsem přesvědčená, že pokud to funguje u mne a dalších tisícovek milovníků cestování, tak podobný efekt to bude mít i na vás.

ŽIVOT V ZAHRANIČÍ

Na svém blogu, bych ráda inspirovala ty, kteří se bojí vyjet do zahraničí a začít život někde jinde. Mně se to dvakrát povedlo a myslím si, že to zvládne každý! Stačí jen chtít. Pro mne to byla super rozhodnutí. Miluji Anglii!  Já jí říkám můj druhý domov. Tady jsem zažila úžasné dny jako Au-Pair a našla si kamarády, troufám si říct, na celý život. Byla jsem tenkrát ze všeho pořádně nervózní a vykulená. Pamatuji si to jako teď, když jsem přijela s obrovským kufrem v autobuse Student Agency po 16ti hodinách do Londýna,  a čekala na nádraží na svou rodinu. Tehdy se mi otevřel úplně jiný svět. Bylo to nejlepší, co jsem mohla pro sebe udělat. Nejenže jsem se naučila docela obstojně uklízet, ale dodala jsem si velkou odvahu mluvit anglicky a nestydět se za to, když něco řeknu špatně. Svět mi ležel u nohou! Fakt! Zážitek k nezaplacení!

Až mnohem starší jsem vyjela na vízum Work and travel do Sydney v Austrálii. Tady jsem si uvědomila, že nic není zadarmo, že existují povolání, kde se opravdu nadřete, a že každodenní dělání kávy není jen udělat z mléčné pěny hezké srdíčko nebo kytičku. 🙂 A taky že není sranda denně se učit a pak po zbytek času pracovat. Ale i tak mi tato země darovala obrovskou svobodu a já si tak mohla odpočinout od každodenních stereotypních starostí.

Žádný z těchto zážitků nebyl jednoduchý. Byla to ovšem ta nejlepší škola života, jakou jsem si mohla dopřát a díky tomu mne jen tak něco nerozhází. Získala jsem obrovský nadhled a pokoru, které jsou v životě tak strašně moc potřeba. Nezapomeňte, každý den!

ČÍM SE ŽIVÍM?

Chilliandchocolate.cz

Bohužel kromě cestování musím chodit i do práce. 🙂 Pracuji v současné době jako projektový manažer a dlouho dobu jsem pracovala jako business analytik.  Zodpovídám za plánování, organizování, řízení a kontrolu realizace projektu, tak aby všechno proběhlo ve stanoveném termínu a taky ve stanoveném rozpočtu. Přijde Vám to nuda? Ale vůbec ne, naopak. Řekla bych, že je to hodně podobné jako cestování. Taky plánujete, organizujete si výlety, snažíte se neutratit všechny peníze a všude přijet včas. Více o mé práci najdete na Linkedin.

Sylva Horáková
Vždycky jsem měla hezké fotky:-)

Nechte se mnou inspirovat k dalším cestám, poznejte se mnou romantická zákoutí staré Prahy či kouzelná místa české zemičky, objevte se mnou street art ukrytý v temných uličkách měst, navštivte se mnou krásné antikvariáty či kouzelné obchůdky s knihami po celém světě, připomeňte si se mnou tradice, na které se už téměř zapomnělopoznejte magické tvůrčí lidi a vydejte se se mnou za gastronomickými zážitky.

Děkuji, že mě sledujete!

Sylva