MALEBNÉ MĚSTEČKO MARIAZELL

MALEBNÉ MĚSTEČKO MARIAZELL

Zjistila jsem, že čím jsem starší, tak mám mnohem raději malá města. A převážně ta, co bys kamenem dohodil do přírody. Spoustu takových krásných měst či vesniček najdete u nás v Čechách, o tom žádná. Ale hromada kouzelných městeček se nachází třeba v Rakousku. Přes Vánoce jsem zavítala do malebného městečka Mariazell, které mne naprosto očarovalo.

JAK SE TAM DOSTANETE

Mariazell je malé městečko, které se nachází na samém severu Štýrska (v Rakousku), takže se tam dostanete v pohodě za 5 hodin z Prahy. Nachází se v oblasti severních Vápencových Alp. Pokud jste věřící, tak vězte, že do města vede i několik poutních tras. Délku trasy si můžete samozřejmě určit sami, podle své kondice nebo vašeho zdravotního stavu. Například z Vídně je trasa dlouhá 100 km a začíná na předměstí Wien-Rodaun. Na trase najdete velké množství ubytovacích a stravovacích zařízení. Co mně se osobně velmi líbí, že na cestě najdete spoustu typických rakouských venkovských domů obklopených nádhernou přírodou. Pasou se tu prý i krávy s dlouhou srstí.  Já sice za sebou takovou žádnou pouť nemám, ale pokud budete mít oči řádně otevřené, tak i při jízdě autem nebudete o tohle všechno ochuzeni.

KRÁSNÁ BAZILIKA OPŘEDENÁ LEGENDOU

Ačkoliv se jedná o velmi malé městečko, tak je Mariazell poměrně hodně známý. Jedná se totiž o nejvýznamnější poutní místo Rakouska a také o jednu z nejvýznamnějších mariánských svatyní střední Evropy. Jak jsem již říkala, do městečka se dostanete po několika poutních trasách. Ty vedou do baziliky Mariazell, která uchovává sošku Panny Marie ze 13. století z lipového dřeva. Sošku sem údajně prý přinesl mnich Magnusbenediktinského kláštera Sv. Lambrechta. Měl poskytnout zdejším lidem podporu a duchovní péči. Večer 21. prosince mu však téměř před cílem spadla do cesty obrovská skála, která mu nedovolovala pokračovat v jeho pouti, a tak se Magnus obrátil s modlitbou o pomoc na Boží Matku. Najednou se skála rozlomila a mnich tak mohl pokračovat dál. Po příchodu do cíle Magnus postavil sochu na pařez, nad nímž postavil přístřešek, který sloužil jako kaple a zároveň i jeho příbytek.  Ano, hádáte správně, po „Marii v cele (tak by mohl znít český překlad)“, bylo pojmenováno samostatné městečko. Pro Rakušany je toto poutní místo národní svatyní a Mariazellskou Madonnu nazývají také Magna Mater Austriae, což znamená Velká Matka Rakouska.  Po celý rok je soška oděná do drahých vyšívaných šatů.

BAROKO, KAM SE PODÍVÁŠ

Za období baroka se Mariazell těšil velkému rozkvětu a prosperitě. Už v té době bylo městečko důležitým poutním místem. Původní gotický kostel zažil velkou a honosnou přestavbu. Tuto podobu můžete obdivovat dodnes. Prostory uvnitř jsou opravdu veliké, tak aby se tam vešli všichni přicházející poutníci. Ještě než se dostanete k bazilice, budete míjet lacině vypadající stánky, které jsou plné církevních serepetiček a taky obyčejných cetek. V posledních letech se sem čím dál více poutníků vydává i z Česka.

PEKÁRNA PERNÍČKŮ PIRKER

Na své si tu přijdou i děti.  Z největších lákadel přímo ve městečku byla pro mne určitě pekárna medových perníčků Pirker. Před Vánočními svátky odtud prý putuje do celého světa až 10 000 perníků každý den, což zní opravdu neuvěřitelně. V prodejně byli dokonce otevřené dveře do místnosti, kde se vyrábí nádherné a voňavé svíčky z včelího vosku. Produkty tu najdete čistě přírodní. Pekaře tu můžete dokonce sledovat při práci a být živě u výroby perníků. Najdete tu čichové stanice, ve kterých můžete přivonět k včelímu medu a k různým kořením. Nejenže ochutnáte perníky, ale dozvíte se i zajímavé informace o tradici pečení perníků v Mariazell.  Můžete sledovat, jak slavné perníky vznikají, a to od vyválení těsta, nanášení polevy a zdobení. Perníky jsou zde i hodně plněné a slepované marmeládou.

LIKÉRKA ARZBERGER

V blízkosti prodejny se nachází malá likérka, která vyrábí nápoj Arzberger. Je to velmi aromatický likér, který podobně jako u nás Becherovka, si střeží svůj tajný recept. Jediné co víme, že tajná receptura obsahuje 33 druhů bylinek. Tento žaludeční likér tu můžete zakoupit ve třech různých provedeních a jeho blahodárné účinky jsou známé po celé generace a to nejen v Rakousku. Cajetan Arzberger vyvinul tuto jedinečnou recepturu v roce 1883 a od té doby se předává z generace na generaci.

VEČERNÍ PROCHÁZKY MĚSTEM

Mariazell není jen kostel. Nejen bazilika, která jde vidět široko daleko, je překrásná, ale i celé městečko. Má malé náměstíčko s pestrobarevnými domky. Spiritualita tu ovšem na vás dýchá na každém kroku.

LIDOVÁ KULTURA

V městečku narazíte na obchůdky s místní štýrskou lidovou kulturou. Ve výkladních skříních tak můžete obdivovat místní kroje, které jsou součástí každodenního života ve Štýrsku. Protože pocházím ze Slovácka, kde se tradice velmi dodržují, tak vím, že by se tradice neměli ignorovat. Tady jsou spjaty s ročními obdobími a přírodou. Kroje tu mají nejrůznější vzory, materiály, barvy a jsou jednoznačně v módě. Mezi tradiční patří tzv. dirndl. Pro zdejší kraj jsou typické barvy zelená, růžová a černá. Z materiálů se používá hedvábí, len a bavlna. Pro ženy se skládá kroj z horní části – leibu, sukně z pevného materiálu pod živůtkem- kittlu a přes sukni se váže zástěra se stuhami – schürze. Mezi doplňky patří také barevné stuhy, krajky, volánky či korálky.

Pro muže jsou zase neodmyslitelné kožené kalhoty, které se dědí z otce na syna. Jejich výroba je nákladná. Kalhoty váží dokonce několik kilogramů. Zdobí je knoflíky z jeleních parůžků a ruční výšivka. No nekup to. 🙂

CESTA Z MĚSTA

Poblíž městečka se nachází lyžařské středisko Mariazell Bürgeralpe, kde si lyžaři a snowboarďáci přijdou na své. Není tu sice největší nadmořská výška, ale i tak je tu dostatek sněhu. A pokud by sníh nebyl přírodní, tak v provozu bývá i umělé zasněžování. Lyžařům je k dispozici osm sjezdovek s celkovou délkou 11 km, na nichž si každý lyžař najde tu svoji, ať už je to začátečník nebo zkušený jezdec. Myslím, že pro rodiny s dětmi je to úplně ideální. Není to daleko a dítě můžete klidně přihlásit do lyžařské školy.  A pokud jako já nejste vyznavači zimních radovánek, nebojte se, že se budete nudit. Můžete se vydat na procházku zimní krajinou s dech beroucími vyhlídkami do okolí. Je možné, že cestou budete potkávat běžkaře v této krásně zasněžené přírodě.

Tak snad jsem vás navnadila a teď šup vzhůru k výškám!

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.