Pohlednice z Benátek

O Benátkách se říká, že jsou jedno z nejromantičtějších měst na světě, ale přesto mne spousta kamarádů od jejich návštěvy odrazovala. Prý jsou plné turistů, předražené a voda v kanálech smrdí. Myslím si, že se všichni hluboce mýlí. Já jsem se do Benátek zamilovala hned na první pohled. Pokud se chcete vyhnout davům turistů, je dobré si pro návštěvu vybrat vhodný termín. Já mohu klidně doporučit prosinec v době Silvestra, kdy je turistů přece jen trochu méně, zato počasí ujde. Památky jsou otevřené, takže se při velké zimě klidně můžete schovat do “tepla”. Předražené? O tom by se dalo diskutovat. Řekla bych, že jako všude ve větších městech v Evropě. Co se týče pachu, to už není zcela pravda. Na hygienu se tu velmi dbá. Každý dům má povinně čističku. Voda je tu dokonce rozvedena v celém městě do fontánek a pítek, podobně jako v Římě. Já zkrátka žádný pach necítila.

Choďte všude pěšky! Ono vám ani nic jiného nezbude…

Benátky si musíte zkrátka užít a prozkoumat každou uličku. Asi je zbytečné psát, že po městě se dá pohybovat jen pěšky nebo lodí. Benátky jsou jako labyrint, a pokud neoplýváte orientačním smyslem, je velmi pravděpodobné, že se ztratíte. Věřte mi však, že to nemusí být na škodu, protože jen tak bloudit v úzkých a klikatých uličkách, je super zážitek. Pokud nemáte hluboko do kapsy, můžete si vyjet na romantickou projížďku gondolou (za 80 €) či privátním taxíkem. Na gondolách jsou však nejvíce vidět Japonští turisté. Já jsem si třeba cestu zkrátila vaporettem, což je takový vodní autobus. Zaplatíte za 90 minut 7,5 € nebo 20 € za celý den. Lístek si koupíte v automatu. Určitě nejezděte na černo, protože se může stát jako mně, že narazíte na lodního revizora.

Mostů je tu habaděj, takže pokud táhnete s sebou zrovna kufr, si pořádně máknete.
Někdo jezdí do práce na kole, v autě a někdo zkrátka lodí.

Některé uličky vypadají velmi podobně, takže se může klidně stát, že se bez navigace ztratíte. Já klidně i s ní. 🙂
Stěny domků a paláců nejsou vůbec omítnuté. Ale i to má svoje kouzlo.

Jen tak si posedět na skleničce vína.
Za 80 € vám i klidně zazpívají.

Ubytujte se stylově! Třeba v paláci…

Ubytování v Benátkách je drahé, ale dají se najít dostupné 3* hotely . Jedná se většinou o staré domy, které jsou stylově vybavené pseudobarokním nábytkem ve stylu benátských paláců. Pokoje jsou malé a někdy z nich dýchá jejich stáří, takže člověku tu může připadat vzduch poněkud zatuchlý.

Baziliku San Marco musí vidět každý!

Pokud jste milovníkem památek, tak si zde přijdete na své. Město je plné galerií, muzeí a paláců.

Baziliku San Marco musí vidět všichni. Radím vám předem si zjistit, kdy jsou její brány otevřené, protože v době mší je pro turisty uzavřena nebo si budete muset vystát dlouhou frontu. Dovnitř vás nepustí ani s batůžkem či taškou. Úschovna je úplně někde jinde, takže si pak frontu vystojíte znovu, pokud tedy budete mít na to ještě sílu. Co vám mohu určitě doporučit, rozhodně je dobré vystoupit do muzea s galerií pod střechou s výhledem do hlavní chrámové lodě.

Je tu rovněž krásný výhled z balkonu na náměstí. Na náměstí sv. Marka je velkou zajímavostí Hodinová věž. Jedná se o nejstarší digitálky světa. Hodiny jsou znázorněny římskými číslicemi a minuty arabskými.

Náměstí sv. Marka je pojmenováno po evangelistovi Markovi, patronovi Benátek. Je velmi oblíbené u turistů a hlavně u benátských holubů.
První digitální hodiny na světě.

Gallerie dell´Accademia

Velmi pěkná galerie je Gallerie dell’Accademia vlastní nejvýznamnější kolekci benátského malířství od 14. do 18. století. V dřevem vykládaných sálech najdete nádherné malované obrazy. Většina uměleckých skvostů sem byla převezena z klášterů a kostelů za doby vlády Napoleona. Já byla unešena.

Krásně vyřezávané stropy jsou opravdu unikát.

Nejkrásnější antikvariát na světě – Liberia Acqua Alta

Choďte a dívejte se kolem sebe! Třeba jako já, narazíte na nějaké překvapení ,a to v podobě originálního antikvariátu Liberia Acqua Alta. Stojí za návštěvu, i když si nechcete koupit žádnou knihu. Je daleko od davu turistů a je krásně obrovský. Má opravdu neodolatelnou atmosféru, kde vládne pan Luigi Frizzo. Podařilo se mu vytvořit místo, kam se lidé rádi vracejí. Tedy skutečným vládcem jsou tu kočky. Ty tu mají naprostou volnost. Pobíhají mezi regály, leží na knížkách a koukají po návštěvnících. Je tu několik místností a všechny jsou plné knih. A to doslova. Až po strop. Zkrátka knížky, kam se podíváš. Záběr je široký od Mickey Mouse, Boccaccia až po pornografickou literaturu. Jazyková skladba je taky různorodá. Prý tu najdete i knihy v českém jazyce.

V hlavní místnosti najdete gondolu. Je plná knih. Teda těch gondol je tam trošku víc. Je zde i několik zákoutí, kde si můžete knihu „v klidu“ prohlédnout. Jděte až dozadu na malý dvoreček, kde můžete vystoupat až na zeď a dopřát si tak výhled na kanál. Vyhlídková terasa je z knih. Nemusíte se bát, terasa je stabilní.

Vrátím-li se někdy zpátky do Benátek, pak právě určitě  do tohoto antikvariátu.

La dolce Vita nemusí být jen v Říme, ale klidně i v Benátkách.

Nevzdávejte se známých turistických míst

Určitě se nevzdávejte známých turistických míst, ale jděte tam raději brzo ráno nebo až večer. Vyhnete se tak dlouhým frontám. Co mi dělá ovšem hezky na duši, jsou procházky bočními uličkami, kde jsou obchůdky se starožitnostmi a vedle nich výrobci tradičních karnevalových masek.

Canal Grande

Dóžecí palác

Most vzdechů

Giacomo Casanova toho za svůj život stihl tolik, že by to vydalo na životy desítek jiných mužů dohromady. „Cítil jsem, že jsem se narodil pro opačné pohlaví, vždy jsem ho miloval a dělal vše, co jsem mohl, pro to, abych jím byl milován.“ Život Giacoma Casanovy by se dal shrnout právě touto větou z jeho svižně napsaných pamětí.

Ochutnejte dobroty z rybího trhu

Pokud v Benátkách nemáte štěstí nebo nevíte, kde se najíst, zajděte si kolem oběda na trh Rialto, kde najdete stánky se zeleninou a rybami.

Pokud byste tu rádi nějakou rybku ochutnali, najdete tu  i rybí bistro Wenice Fresh food and take away. Dala jsem si tu mix mořských plodů v krabičce. Byla to směs smažených malých ryb, malých krevetek, baby chobotniček a chobotnic v tempuře umístěných na bílé polentě. Všechno krásně čerstvé! Mají tu rovněž různé druhy salátů z mořských plodů. A dopřála jsem si i gurmánský zážitek ve formě mušle sv. Jakuba.

Nedát si kávu v Itálii, by byl hřích. Je totiž hříšně hořká!

Benátky jsou také městem kostelů

V Benátkách na kostel narazíte skoro na každém rohu. Krásná je Basilica Santa Maria Gloriosa dei Frari. Nenechte se odradit vnější fasádou kostela, která je obyčejná. Zdání ovšem klame. Jakmile vstoupíte dovnitř, objeví se před vámi otevřený prostor se sochami a hrobovými kameny zabudovanými do stěn. Umělecká díla, která visí na stěnách, jsou opravdu úchvatná. Čeká na vás nejen pořádná dávka Tiziana, ale i dalších mistrů. Vstup do tohoto františkánského kláštera je zpoplatněn menší částkou, což vás určitě nesmí odradit od jeho návštěvy. V období Vánoc v boční straně kostela je umístěný krásný betlém. Odtud můžete bezplatně spatřit část baziliky.

Benátská maska

Když se řeknou Benátky, tak si každý představí karneval a s ním spjaté benátské masky. Ceny masek se liší. Některé jsou zhotoveny z kůže, z porcelánu nebo z papíru, a to speciální technikou, které se říká papírmašé. Původní masky měly spíše jednoduchý design. První zmínky jsou dokonce ze 13. století a výrobci masek měli dokonce svůj cech. Karneval se ve svých začátcích těšil velké oblibě, protože nižší vrstvy se totiž díky anonymitě pod maskou mohly na chvilku stát velkými pány a dámami. No, já když jsem si zkoušela zrovna masky v jednom místním obchůdku, prodavač mi podal bez ptaní vyzkoušet si masku kašpárka. Ano, zcela mne odhadl. 🙂

Pro mne budou vždycky Benátky úžasné místo, kam se určitě ještě jednou vrátím. Myslím, že mne do budoucna ani nezastaví placené vstupné do centra. 🙂

Líbil se vám článek?

Budu ráda, když o něm dáte vědět dalším…

 

Comments

 1. Bára says:

  Do Benátek se chystám v únoru – na cestě z Neapole, kde jsem na Erasmu, to vezmu přes Florencii, Benátky, Veronu a Milán. Díky za tipy, zvlášť za ten antikvariát, o to víc se tam teď těším. 🙂

  1. Sylva says:

   Děkuji Barčo, to mne těší. 🙂

 2. Kelvin Eagleton says:

  Great blog Sylva. How many days did you spend there. By the looks of your photos, you got around quite a bit and weren’t rushed. I see you had an interesting book to read.
  You have certainly taken many good photos. Thanks for sharing.

  1. Sylva says:

   Thank you Kelvin, just only 4 days. But I really love it there.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.