SAN FRANCISCO: MĚSTO SVOBODY

SAN FRANCISCO: MĚSTO SVOBODY

San Francisco je úžasné! Je to jedno z měst, které vás fakt dostane. A to i v dobrém či špatném slova smyslu. Na každém kroku tu najdete plno krásných renovovaných viktoriánských domů , čínskou či italskou čtvrť nebo nejklikatější ulici na světě. Toto město vám během jednoho dne nastaví svou stinnou či hezkou tvář. A to opravdu stojí za to!

I takové obchůdky v San Francisco najdete. Moje milovaná Audrey Hepburn: „Věřím v růžovou. Věřím, že smích je nejlepší spalovač kalorií. Věřím v líbání, hodně líbání. Věřím, že je třeba být silný, i když se zdá, že se všechno nedaří. Věřím, že šťastné dívky jsou ty nejhezčí. Věřím, že zítra je další den, a věřím na zázraky.“

CHYBY, KTERÝCH BYSTE SE NEMĚLI DOPUSTIT PŘI NÁVŠTĚVĚ TOHOTO MĚSTA

No, nezačínám možná optimisticky, ale než jsem jela do San Francisca, tak jsem na tyto informace narážela docela často. Říkala jsem si: „Takové bláboly! :-)“ Byla jsem trošku překvapená, protože jsou hodně pravdivé. Proto bych vám je ráda už na začátku předala, abyste se mohli před cestou připravit a nebyli tak překvapení a neznepříjemnilo vám to cestu.

1) POŘÁDNĚ SE OBLEČTE

A myslím to smrtelně vážně! I když jedete v létě! Vezměte si několik vrstev a hlavně teplé oblečení! Ano, to je jižní Kalifornie. Ne nadarmo se městu říká „Město v mlžném oparu„. Počasí je tu velmi mírné, celoročně kolem 20 C. Většinu nocí se táhne mlha, která právě město ochlazuje. Zabalte si tedy do kufru několik vrstev, včetně velkého tlustého svetru nebo bundy. Ano, i v létě.

2) VEZMĚTE SI POHODLNÉ BOTY

San Francisco je město, kde se dá v pohodě chodit pěšky. Připravte se však na to, že kopce tu mohou mít sklon až 31 %. Tzn. že jsou opravdu strmé! Takže si pořádně jako já máknete.

 3) BEZDOMOVCI

Ano, jsou tu bezdomovci, stejně jako ve většině velkých měst. Ale tady mi přijde, že je jich nějak víc. A jsou všude. Nezapomeňte, že bezdomovectví nezbavuje člověka lidskosti, i když to tak lidé, kterých se to týká, cítí. A obvykle to není jejich volba. Pokud se necítíte bezpečně, klidně jděte dál, další blok bude úplně jiný. Mnozí z nich mají problémy s duševním zdravím, jiní možná byli vyhozeni ze svých domovů. Jedná se o složitou problematiku, do které se zde nebudu nořit. Většinou se však drží stranou a nikoho neobtěžují, mimo žádostí o peníze. Buď je dáte, nebo ne. Záleží na vás. Bohužel vloupání do aut jsou v turistických oblastech města neuvěřitelně častá. Pokud máte auto, nenechávejte v něm nic, o co nechcete přijít, když ho zaparkujete!

NORTH BEACH ANEB MALÁ ITÁLIE

North Beach se nachází v severovýchodní části San Francisca a na severu sousedí s přístavištěm Fisherman’s Wharf, na východě s Embarcaderem, na jihu s Finanční čtvrtí, na jihozápadě s Čínskou čtvrtí a na západě s Russian Hill (kde se nachází ulice Lombard).

North Beach je jednou z nejoblíbenějších čtvrtí San Francisca. Je známá jako Malá Itálie San Francisca, protože italští přistěhovalci si zde z North Beach udělali svůj domov. Domovem North Beach se stala také Beat Generation. Dnes je tato čtvrť kulturní směsicí místních obyvatel, turistů a přistěhovalců.

I když třeba nemáte rádi historii, přece jenom byste se měli o této čtvrti něco málo dozvědět. Pomůže vám to totiž zlepšit váš zážitek.

BARBARY COAST

Může se zdát zvláštní, že čtvrť s názvem North Beach není ve skutečnosti u vody, ale existuje pro to vysvětlení. V 19. století se tato oblast skutečně nacházela u zálivu, ale v průběhu let bylo pobřeží uměle rozšířeno o nové pozemky. Byla i součástí slavné čtvrti červených luceren známé jako Barbary Coast, oblasti s tanečními sály, bary, kluby a nevěstinci, která vznikla v důsledku zlaté horečky. 

Čtvrť má italské kořeny, o čemž dnes svědčí velké množství italských restaurací. Díky rekonstrukci po zemětřesení v roce 1906 se do této oblasti přistěhovalo mnoho italských přistěhovalců. Bydlel tu dokonce profesionální baseballový hráč Joe DiMaggio, který kromě toho, že v těchto ulicích vyrůstal, tu žil s Marilyn Monroe.

BEAT GENERATION

Dalším významným obdobím pro North Beach byla 50. a 60. léta 20. století, kdy se čtvrť stala místem setkávání beatnické generace.  Mezi ně se řadí tato slavná jména: Jack Kerouac, Lawrence Ferlinghetti, Allen Ginsberg a Neal Cassady.  Beatnická generace (Beat Generation) předcházela hnutí hippies, které hodně ovlivnila.

KNIHKUPECTVÍ CITY LIGHTS

Jak je známo, North Beach byla po dlouhá léta kolébkou alternativní kultury. Stopy, které zde zanechali Kerouac, Ginsberg a jejich souputníci, jsou dlouhodobé a v ulicích čtvrti stále přítomné. V Knihkupectví City Lights byla vydána některá z nejdůležitějších a nejkontroverznějších děl tohoto období. Kvůli Ginsbergově knize Howl & Other Poems byl vydavatel Lawrence Ferlinghetti (zakladatel nakladatelství City Lights Books) dokonce zatčen.

ULIČKA JACKA KEROUACA

Přímo na rohu mezi knihkupectvím a kavárnou Vesuvio se nachází ulička Jacka Kerouaca, která je celá pokryta nástěnnými malbami věnovanými tomuto velkému spisovateli.

BEAT MUSEUM

Když budete pokračovat po Broadwayi, narazíte na Beat Museum, malé muzeum s nahrávkami, knihami, plakáty, fotografiemi a časopisy z dob beatového hnutí. Jsou zde i další místa, která byla důležitými místy setkávání beatových autorů.

KAVÁRNA VESUVIO

Při návštěvě North Beach si nelze nevšimnout, že je tato čtvrť poseta italskými restauracemi a kavárnami. Některé z nich mají historický význam a zachovaly si historickou atmosféru. Například kavárna Vesuvio byla otevřena v roce 1948 hned vedle knihkupectví City Lights a byla častým místem setkávání nejen Beat Generation, ale také umělců, jako byli Bob Dylan, Paul Kantner (Jefferson Airplane) a Francis Ford Coppola. Jen je tu takový drobný háček. Pokud tu budete s dětmi anebo nejste plnoletí, tak vás do restaurace zkrátka nepustí. A pozor, plnoletost je v Americe od 21 +. 🙂

CAFFE TRIESTE

Nemusíte však smutnit. Existuje další kavárna, kam vás jisto jistě pustí. A hlavně není o nic méně slavná. Dalším významným podnikem je totiž Caffe Trieste. Byla otevřena v roce 1956 a je považována za první italskou kavárnu na západním pobřeží. I zde se scházeli intelektuálové Beat Generation a mnozí umělci ji dodnes hojně navštěvují. Právě zde napsal Francis Ford Coppola scénář ke Kmotrovi. I když nejste milovníci kávy, toto místo má tak jedinečnou atmosféru klasické italské kavárny smíšenou s bohémskou náladou, že stojí za to zastavit se alespoň na zákusek!

Dát si kávu v první kavárně na jižním pobřeží Ameriky je zkrátka povinnost. A nebudete mi věřit, ale chutná úplně jako v Itálii. :-))

CHINATOWN

Pravděpodobně už víte, že čínská čtvrť v San Francisku je největší čínskou komunitou mimo Asii. A toto místo vás svou atmosférou jistojistě dostane. Můžete zde strávit půl dne pojídáním dim sum, nakupováním suvenýrů a možná na chvíli zapomenete, že jste v Americe.

Město bylo založeno v roce 1848, kdy začala emigrace z Guangdongu a Hongkongu. Čínská čtvrť v San Francisku je nejhustěji osídlenou oblastí na západ od Manhattanu. V této čtvrti žije více než 100 000 lidí, z nichž mnozí hovoří pouze mandarínskou nebo kantonskou čínštinou. Tady se dostanete do zcela nové dimenze. Můžete si tu jako já koupit třeba čínský kalendář svého znamení. 

V Čínské čtvrti byly zakládány i první nevěstince. Čínští gangsteři si uvědomili, že zlato se neskrývá v horách, ale v obchodě. Začali proto ve velkém organizovat dovoz dívek z Číny, kterým bylo zhruba mezi 10–16 lety. Některé z těchto dívek prodaly chudé čínské rodiny, některé byly uneseny a některé přijely do San Francisca pod příslibem „lepší“ práce. Po příjezdu byly prodávány na aukcích a v hrůzných podmínkách často umíraly velmi mladé. Za záchranu mnoha dívek se zasloužila dáma jménem Donaldina Cameron. Odhaduje se, že zachránila na 3000 dívek, i když jí několikrát vyhrožovali smrtí. Chodila do nevěstinců a pomáhala dívkám utéct. Zajímavý příběh statečné ženy. 

Taky si vaše děti myslí, že serete peníze? :-))) Omlouvám se za ten výraz, ale lepší překlad mne nějak nenapadl. :-)))

Jeden blok od továrny na sušenky štěstí se nachází hlavní nákupní ulice čínské čtvrti. Stockton Street začíná u Market Street přes Union Square. Najdete tu vše od módních obchodů až po obchody s ovocem, zeleninou, kořením a čerstvými rybami.

LOMBARD STREET

Projít se nejklikatější ulicí je zkrátka paráda. Vyjděte nejprve nahoru na Lombard Street, a když se ohlédnete, uvidíte její křivolakou část! Jen se pěkně blbě fotí.

Nachází se tu i několik skvělých viktoriánských domů a bez ohledu na roční období na nich budou kvést květiny!

FISHERMAN’S WHARF

Toto místo je naprosto jiné. Jedná se o historickou rybářskou čtvrť, pokud ji lze takto definovat. Spíš mi přišlo, že jsem se najednou ocitla ve výstřední čtvrti plné turistických atrakcí. Nejenže tu najdete velký zmatek, ale také slaný vzduch. A řekla bych chaotického a bezstarostného ducha, který vytváří zvláštní kontrast s uspořádaným způsobem, jakým se lidé chovají v obytných čtvrtích. Teprve potom jsem pochopila.

PIER 39

A pokud se vám nechce tuto část navštívit, měli byste sem alespoň zajít, abyste viděli slavné molo Pier 39. Je to největší obchodní molo v San Francisku s ochablými a hlučnými lachtany na bárkách, restauracemi s mořskými plody, bizarními atrakcemi, obchody se suvenýry a pastmi na turisty. To se vám určitě bude líbit! Mně tedy moc!

A pak tu najdete ty, kteří do této oblasti přijíždějí, aby se nalodili na loď do Alcatrazu. Najdete tu i rybáře, kteří sem jezdí, protože mají rádi rybaření a rádi poslouchají zvuk vln narážejících na rybářské lodě zakotvené u mola. Baví je pohled na změť lan, kbelíky plné sítí a provazů, vybledlé bójky a nádrže plné ryb právě ulovených v zátoce. Zkrátka, každý si tu najde něco svého.

RESTAURACE BUBBA GUMP

Jedná se o tematickou restauraci v duchu filmu Forrest Gump. Jmenuje se podle Forrestova kamaráda Bubba, který byl jeho kamarádem ve Vietnamu, kde zemřel. Vyprávěl mu o chytání krevet a Forrest díky tomu zbohatl. Ale každopádně jste to určitě viděli, takže víte, o čem to je, a pokud ne, běžte se na to co nejdřív podívat. Je jasné, že restaurace se tedy specializuje na krevety a všechny druhy mořských plodů. Interiér je velmi neformální, jakoby záměrně lehce ošuntělý, podobně jako rybí restaurace někde na jihu. 

„Moje máma vždycky říkala, že nejdřív musíš hodit minulost za hlavu, abys mohl jít dál.“ Forest

Venku před restaurací je lavička s bonboniérou a s obřími bílými teniskami. Můžete si do nich zastrčit nohy a nechat se vyfotit. Už od vchodu si můžete prohlédnout filmové rekvizity a fotografie, staré značky aut a vlastně všechno možné, co je s filmem spojeno. Opravdu skvělý nápad!

Bubba Gump je řetězec rozšířený po celých USA. Každá ta restaurace je trochu jiná, ale vždycky velmi vzdušná, a když to jde, otevřená do okolí.

PROJÍŽĎKA TRAMVAJÍ

Jak jsem uvedla na začátku článku, po San Franciscu jsem se procházela pěšky, ale nejúchvatnější způsob, jak se dostat na Fisherman’s Wharf, je tramvají. Můžete nastoupit na lince Powell/Mason na konci Powell Street. Při jízdě tramvají budete mít tak hezký výhled na celé San Francisco. Tramvají dojedete na křižovatku ulic Taylor Street a Bay Street. Tam musíte vystoupit.

PLAVBA DO ALCATRAZU

V zátoce se pohybují nejen rybářské lodě, ale také turistické lodě směřující do Alcatrazu, strašlivého sanfranciského vězení, kde byl vězněn Al Capone a další zločinci. Alphonse Gabriel Capone byl jedním z nejznámějších šéfů organizovaného zločinu v USA. Působil ve 20. letech 20. století. Přestože se má za to, že měl na svědomí popravy mnoha desítek lidí, žádná z vražd mu nikdy nebyla prokázána. Abych byla přesná, lodě vyplouvají na tento ostrov z mola 33 a nejsou součástí přístaviště Fisherman’s Wharf. Kromě toho je důležité vědět, že na rozdíl od jiných atrakcí v oblasti, si vstupenky do Alcatrazu nemůžete koupit při příchodu na molo. Jsou totiž vyprodány několik měsíců dopředu. Na to pamatujte!

GOLDEN GATE BRIDGE

Symbol San Francisca a současně nejznámější a nejfotogeničtější visutý most na světě. S ním chce fotku každý. Já ji bohužel nemám, protože kdykoliv jsem jej chtěla vyfotit, tak byl bohužel v mlze. Věděli jste, že most měl být původně černý nebo šedý? Červená byla nakonec zvolena proto, že dobře ladí s okolím a současně je poměrně dobře viditelná v mlhách, které jsou zde více než časté. O tom vím své. 🙂

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Comments

  1. Jiří Kafka says:

    Audrey a prázdniny v Římě 👍😁 Hezky píšete a to jsem přečetl zatím jen 1/3 . Sedím totiž na přednášce v Letňanech😃. Jednu jsme dali i spolu…✌️🌎

    1. Sylva says:

      Tak to mne těší, že se vám to líbí. 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.