10 NEJ AKTIVIT V AMSTERDAMU

Pojďte se mnou ochutnat kouzlo Amsterdamu! Zažijte se mnou to, co dělá Amsterdam Amsterdamem! Ráda bych vám v tomto článku přiblížila věci, které se mi na tomto městě líbily a já tak mohla vnímat jeho jedinečné prostředí z dob dávno minulých. Je to město kosmopolitní, moderní a zároveň se drží svých tradic. A věřte, že vás dostane nejen svým uměním, kulturou, architekturou, ale i svou atmosférou.

1 PROZKOUMEJTE VÁBIVÁ MÍSTA KOLEM KANÁLŮ

Centrum Amsterdamu je protkáno kanály a říká se mu Benátky severu. Najdete tu nejvíce pamětihodností. Jak tato zákoutí prozkoumat je, buď vyrazit na projížďku na loďce po kanálech, nebo si je projít zkrátka po svých. I když první možnost může být velmi lákavá, dávám přednost té druhé, která mne nic nestojí.

2 RÁJ CYKLISTŮ

Říká se, že v Amsterdamu je více kol než obyvatel. A já bych tomu i věřila. 🙂 Ježdění na kole je praktické, ekologické a mnohdy i elegantní. Najdete tu spousty půjčoven kol, takže pokud se nebojíte přidat do takového davu, není nic lehčího. Moje zkušenost však s nizozemskými cyklisty je taková, že chodec tady nemá absolutně žádné právo. Právě cyklisté jsou tady ti nepříliš ohleduplní a jsou opravdu rychlí. Takže bacha!

3 SÝROVÁ MÁNIE

Na obchody se sýrem narazíte snad na každém rohu. Sýr tady má tolik podob, až vám budou oči vylézat z důlku. Můžete tak ochutnat sýr s příchutí pistácie, levandule či piňa colády.

4 KVĚTINOVÝ TRH BLOEMENMARKT

Pokud máte rádi květiny, tak v Holandsku budete v květinovém nebi. Vydejte se ke kanálu Singel, kde se nachází jeden z největších městských květinových trhů na světě. A samozřejmě kromě tulipánů tu pořídíte všechny možné druhy květin.  Fantazii se meze nekladou! Tulipánový trh je otevřen celoročně každý den.

5 OBJEVTE ČTVRŤ 9 STRAATJES A VINTAGE HEAVEN

Právě tady se  nachází spousta designových obchodů. Je to živá čtvrť s řemeslnými podniky, speciálními restauracemi a bary, galeriemi a jedinečným množstvím malých, specializovaných a autentických obchodů. Některé obchody jsou opravdu bláznivé. 9 Straatjes znamená 4 hlavní kanály: Singel, Herengracht, Keizersgracht a Prinsengracht a devět malých uliček mezi nimi. Oblast se nachází uprostřed pásu kanálů, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Stačí vyhledat ulici Wolvenstraat a jste v srdci oblasti 9 ulic. A věřte mi, já byla v nakupovacím ráji. 🙂

9 Straatjes (9 malých uliček) je dobře známých díky velkému výběru restaurací. Od moderních a elegantních až po jazzové nebo čistě holandské. Tedy od cenově dostupných menu až po stylové, romantické restaurace. Dalo by se říct, že pro obyvatele Amsterdamu jsou kavárny druhým obývacím pokojem. Najdete jich tu opravdu mnoho. Mě bavily právě ty, které se nacházely v oblasti 9 STRAATJES. Ať už chcete nakupovat vintage, pořídit si jedinečné designové kousky nebo si prohlédnout starožitný nábytek, tady najdete vše.

6 BLEŠÍ TRHY NA WATERLOOPLEIN

Tady se ocitnete rázem v  jiné dimenzi městského života. Na ploše celého náměstí stovky prodejců nabízí nejrůznější předměty od tun oblečení, prostého vybavení domácnosti až po nejroztodivnější ozdůbky. Trhy jsou otevřené celý rok od pondělí do soboty v časech 9:30–18:00.

7 ČTVRŤ ČERVENÝCH LUCEREN

Protože jsem Amsterdam navštívila s dcerou, tak jsem tuto čtvrť nenavštívila večer, kdy tady všechno ožívá v kulisách sex shopů, peep show či sex divadel. Nizozemci jsou hrdí na svoji otevřenost a toleranci a tak tomu není jinak ani u této čtvrti. Věděli jste proč právě s červenými lucernami? Lépe se prý v tomto světle blýskají zuby a ženy jsou tak přitažlivější! Pár slečen je tu ovšem k vidění po celý den. Zkrátka tato čtvrť k Amsterdamu taky patří.

8  COFFEE SHOPY

Právě tady v Amsterdamu můžete nasát vůni konopí z Coffee shopů. Tohle je další magnet pro turisty, který jsme nevyzkoušely. Tady si dáte marihuanu i hašiš zcela beztrestně. A co vám jen můžu poradit – všeho s mírou.

9 ZAJDĚTE SI DO MUZEÍ

V Amsterdamu najdete spoustu muzeí, které by byla škoda nenavštívit. V muzejní čtvrti v jihozápadní části města najdete hned tři: Rijksmuseum, Muzeum Van Gogha a Muzeum moderního umění Stedelijk.

Jen jedna moje rada – většina vstupů do muzeí je online. Nezapomeňte si tedy lístek rezervovat v dostatečném předstihu, tak abyste pak nebyli zklamaní, že žádné lístky už nejsou k dispozici.

MUZEUM ANNY FRANKOVÉ (ANNE FRANK HUIS)

Právě toto muzeum je jedním z nejnavštěvovanějších v Amsterdamu a lístky se dají koupit pouze online. Nám se podařilo zabukovat lístky až k večeru, ale i tak tu bylo dost lidí. Lístky si rezervujete na určitý čas, ale pokud se na místo dostavíte dříve, pustí vás tak o 15 min, dříve ne. Časy tu opravdu dodržují. V muzeu se nesmí fotit a hned na začátku vám dají audio. Určitě si jej vezměte, protože bez něj by byla prohlídka docela o ničem a přišli byste tak o jedinečný zážitek.

Kdo byla Anna Franková? Byla to nizozemská židovská dívka, která se spolu se svou rodinou až do roku 1944 ukrývala v Amsterdamu. Během svého úkrytu si psala deník a zaznamenávala si do něj to, co zažila a co cítila během téměř dvou a půl let, kdy se společně se svou rodinou ukrývala před nacisty. Nakonec byla přesto odhalena. Stala se však jedním ze světových symbolů hrůz holokaustu a Annin deník je jedním z nejznámějších literárních děl na toto téma. Dlouhá léta se vedou diskuse o tom, kdo nakonec prozradil úkryt rodiny.

Muzeum má dvě části. Než vstoupíte do tajného úkrytu, projdete muzejní částí, která ukazuje život Židů během druhé světové války. Myslím, že je to skvěle vymyšlené, protože si návštěvníci můžou tak udělat představu, jaká hrůza byla druhá světová válka. Myslím, že je to docela důležité, abyste lépe pochopili toto místo. Na zdech najdete dobové fotografie a zápisky z deníku, které popisují, co už Židé nemohou, že nesmí do veřejné dopravy, do parků, do bazénů, do obchodů, do divadla  a spoustaú dalších omezení.

Obě části domu dělí knihovna v kanceláři bývalé továrny Annina otce. Půjdete nejdříve po strmém schodišti, kde najdete čtyři tajné místnosti, kde bydlelo osm lidí, kteří se ukrývali před nacisty. Nebuďte zklamaní, ale pokoje jsou prázdné. Nenajdete tu žádný nábytek. Co vás asi dostane, je Annin pokoj, kde zůstaly části výzdoby – fotky herců a myslitelů, které si sama na stěny nalepila. V době, kdy se tady rodiny skrývaly, v domě pracovali normálně zaměstnanci, kteří o jejich úkrytu nevěděli. Proto se museli chovat tiše, nesměli pouštět vodu nebo splachovat, i kroky byly slyšet. V domě tedy platil přesný časový plán, kdy se co smí, a kdy ne.

Musím přiznat, aniž bych to čekala, tak mne návštěva tohoto pietního místa dostala. Když stojíte na tom místě, kde se to vlastně stalo, běhal mi z toho až mráz po zádech. Ano, všichni si můžete přečíst Annin deník a vizualizovat si toto místo, ale být zde, v prostoru, kde se všechno odehrávalo, to byl velmi dojemný zážitek.  Je opravdu těžké si uvědomit, že ze světa zmizelo šest miliónů lidí jen kvůli válce. Že se najednou rozplynuly jejich sny a touhy. Obyvatelé tohoto místa se nakonec neuchránili. Nacisté je našli krátce před osvobozením Amsterdamu, dali je do koncentračního tábora a všichni tam umřeli těsně před jeho osvobozením, až na Otta Franka (otce Anny). Anna zemřela na tyfus v táboře Bergen-Belsen.

VAN GOGH MUSEUM

Pokud máte rádi Vincenta Van Gogha, tak by vám návštěva tohoto muzea neměla uniknout. Lístky si musíte rezervovat jen on-line přes internet. Jeho dílo je zde zobrazeno chronologicky a já jsem byla unešená výstavou malířových obrazů ovlivněných japonským uměním. Najdete tu malby Kvetoucí švestkový strom a Most v dešti.

RIJSKMUSEUM

Toto muzeum je největší muzeum v Holandsku a jedno z nejdůležitějších muzeí na světě. Budete mít možnost tu shlédnout na 8.000 historických a uměleckých děl. Mezi nejznámější díla patří Noční hlídka od Rembrandta. Doporučuji si vzít u známějších děl papírového průvodce, kterého najdete před každým dílem. Pomůže vám se tak zaměřit na určité detaily, které by vašemu oku třeba tak zůstaly skryty. Co jste možná nevěděli, že právě tento obraz v sobě skrývá skicu.

10 OCHUTNEJTE HOLANDSKÉ SPECIALITY

V Amsterdamu můžete uskutečnit kulinářskou cestu kolem světa. Je tu tolik kuchyní, kolik tu existuje kultur. Ale pokud chcete typicky něco holandského, nezapomeňte ochutnat syrové sledě (haring), stroopwafel (vafle, které jsou tvrdé, slepované sirupem) či hranolky s majonézou (kornout plný hranolek s poctivou porcí majonézy).

Doufám, že jste se Amsterdamem nadchli a pokud se na vydáte do Holandska, tak by vám návštěva této metropole neměla chybět.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.