Mallorce se nadarmo neříká „perla Španělska“. Patří k největším španělským ostrovům a má toho opravdu hodně co nabídnout. Pokud hledáte místo, kde chcete chytat bronz na pláži, rádi byste sportovali či se věnovali turistice, tak jste na správném místě. Mallorca nabízí nejen opravdu krásné pláže, ale nádherné hory a najdete tu i historické památky. Já však největší výhodu vidím v tom, že se sem dostanete za dvě a půl hodiny letadlem (to je jako cesta autem z Prahy do Brna). Z jedné strany ostrova na druhou se dostanete do hodiny, takže v pohodě můžete stihnout všechny tyto aktivity. Mallorca je opravdu ráj, kde je krásně po celý rok.
1 NEJKRÁSNĚJŠÍ PLÁŽE A PŘÍMOŘSKÉ VESNIČKY
Na Mallorce objevíte moc hezké zátoky s přírodními plážemi. Tady máte ode mne pár tipů, které jsem na Mallorce navštívila.
CALA FIGUERA
Cala Figuera je částí města Santanyi a je známá především díky svému malebnému přístavu, který lze pěšky celý obejít a udělat si tak příjemný výlet. Malý přístav je obklopen ze dvou stran výběžky pevniny. Nenajdete tu sice pláž na koupání, ale to vůbec nevadí. Je fajn jen tak se procházet zátokou. U vody stojí desítky rybářských a kapitánských domků. Na vodě se houpají malé typické mallorské rybářské čluny. Já si připadala jako v nějaké vesničce Pepka námořníka. 🙂
PLÁŽ ES TRENC
Pláž Es Trenc je nejznámější, 2 km dlouhou písečnou pláží obklopenou písečnými dunami. Je součástí přírodní rezervace a díky tomu nenajdete kolem skoro žádnou zástavbu. Při naší návštěvě tu bylo hodně lidí, ale díky své délce nepůsobí tak přecpaně jako jiné menší pláže. Písek je tu světlý a jemný, což podtrhuje průzračně modrou tyrkysovou vodu. Jediné nečistoty, na které tu narazíte, jsou místy mořské řasy. Zkrátka budete si tu připadat jako v Karibiku. Jelikož se jedná o přírodní rezervaci, kde žije několik druhů ohrožených zvířat a rostlin, nenajdete tu lehátka, slunečníky, sprchy, občerstvení či restaurace. Pláž se nachází asi 40 minut autem z Palmy.
MŮJ TIP: Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody a nějakou svačinu, na pláži sice občas chodí místní a nabízí chlazené nápoje. Ale na to se nemůžete spoléhat. Právě i to je jeden z důvodů, proč je mezi místními tato pláž tolik oblíbená. Představuje pro ně útěk od rušnějších částí ostrova.
PLÁŽ CALA FORMENTOR
Tato malá pláž na severu ostrova patří mezi nejkrásnější pláže ostrova. Najdete tu jemný bílý písek a tyrkysovou vodu. Pláž leží v malebné zátoce ohraničené kopci a útesy. Kolem se prostírají mohutné piniové borovice.
CAP DE FORMENTOR
Jen pár kilometrů od městečka Pollenca najdete Cap de Formentor. Místní ho nazývají také jako místo setkání větrů ostrova (Meeting point of winds), což vám také napoví o tom, jaké podmínky zde očekávat. Jedná se vlastně o konec formentorského poloostrova, který je 20 km dlouhý. Je to nejsevernější cíp celé Mallorcy. Můžete si tu užít výhledy na skalnaté útesy a moře.
MŮJ TIP: Počítejte s tím, že během sezony je zde cesta přeplněná auty a může se stát, že budete muset jít stovky metrů pěšky podél zaparkovaných aut. V letní sezoně je pak cesta od 10:00 do 19:00 pro auta zavřená a je nutné jet autobusem. Při jízdě autem buďte velmi opatrní, silnice je úzká a řidiči-turisté často nepředvídatelně zastavují na fotopauzy či po cestě můžete potkat spoustu cyklistů.
SANT ELM
Město má takovou zvláštní energii. Jinou než zbytek ostrova. I tady najdete hezkou pláž.
CALA COMPTESA
Pláž Cala Comptesa se nachází asi 10 km západně od Palmy. Je to malá pláž, rozkládající se na dvou místech. Je rozdělena větším útesem. Kolem roste borový lesík. Díky němu si budete připadat jako v přírodě a skoro nepostřehnete, že jste vlastně ve městě. Voda je tu krásně čistá a mělká. Na pláži je sprcha se sladkou vodou, několik lehátek i slunečníků. Také tu najdete bar. Bohužel tu byla hlava na hlavě i takto na jaře.
PLATJA D’ES CARBÓ
Tato zátoka je hodně podobná Es Trenc a najdete je pár km od sebe. Je to divoká pláž, takže tu narazíte občas na řasy. Nejedná se však o žádný bordel, nýbrž o přírodní záležitost. 🙂 Jinak je to krásná písečná a klidná pláž obehnaná písečnými dunami. Zdejší pláž je ideální na dlouhou procházku s občasným vykoupáním nebo pro ty z vás, kteří chtějí mít soukromí a nebýt nikomu na očích.
PORT DE POLLENCA
Na promenádě v Portu de Pollenca se nachází velký počet kaváren a barů, v nichž si můžete dát něco k pití a chvilku si odpočinout. Žádný z podniků není sice nějak extra, ale vzhledem k příjemné atmosféře to vůbec nevadí. Říká se, že tato plážová promenáda patří k nejkrásnějším na ostrově.
Můžete si tu udělat i procházku podél pobřeží směrem do Alcudie.
2 ZAJDĚTE SI NA MÍSTNÍ TRH
Trhy se většinou konají v sobotu dopoledne a já jsem během svého pobytu navštívila trh v Santanyí. To je taková sympatická obec, kde najdete kavárničky, bary a hlavně moc hezké butiky. Pokud máte rádi boho styl, budete si připadat jako v ráji. Trh se tu koná od 8 do 13:30 hodin nedaleko kostela. Připravte se, že tu bude hlava na hlavě.
3 PROJDĚTE SE PO STŘEDOVĚKÝCH HRADBÁCH
ALCÚDIA
Na severu ostrova najdete dřívější hlavní město – Alcúdii. Jako první vás při vstupu do města přivítají středověké hradby ze 13. století, které se zachovaly v perfektním stavu až do dnešních dnů. Můžete si dokonce na ně vystoupat. Jsou vysoké 6 km a dlouhé 1,5 km.
Narazili jsme tu dokonce na takovou zapadlou restauraci plnou andělíčků.
4 VYDEJTE SE NA POUŤ DO LLUCU
Tento krásný klášter byl postavený ve 13. století. Věřící z celého světa se sem sjíždí poklonit Černé madoně. Prosí tu o uzdravení nejen pro sebe, ale i pro své blízké. Podle legendy tu pastýř ovcí jménem Lluc (Lukáš) v lese v horách mezi kameny našel sošku madony z tmavého dřeva. Přinesl ji faráři z nedaleké vesnice, který chtěl sochu umístit do svého kostela. A když to tak udělal, madona se znovu objevila v lese. To se opakovalo celkem třikrát. Proto se farář rozhodl vybudovat na tomto místě pro madonu kapli, ke které začali chodit poutníci.
V Llucu si zajděte do místního muzea. Prvně jsem si říkala, že to zrovna nebyl moc dobrý nápad, ale nakonec jsem byla mile překvapená. Najdete tu hezkou sbírku obrazů, ale i keramiky.
5 VYSTOUPEJTE 345 SCHODŮ
POLLENCA
Toto městečko patří k dalším moc hezkým městečkům na Mallorce. Je to město spisovatelů a malířů. Dodnes se tu soustřeďuje velký počet umělců a galerií.
Hlavní atrakcí tohoto města je Kalvárie. Kostel Montision stojí na úpatí kopce. Ke kapli vede tři sta šedesát pět schodů. 1 schod za každý den v roce. Takže si pořádně rozmyslete, kdy tuto trasu půjdete, protože výstup v horku je docela za trest. Schody jsou obklopeny cypřiši z obou stran a celkem 14 třímetrovými kříži, které mají symbolizovat utrpení, které Ježíš musel snášet při své křížové cestě.
6 NAVŠTIVTE GALERII
OBJEVTE KATALÁNSKÉHO MALÍŘE ANGLADA CAMARASA
Že vám toto jméno nic neříká? Tak vězte, že Anglada Camaras patří mezi největší katalánské malíře všech dob. Působil v Katalánsku či ve Francii. Některé jeho obrazy nemají daleko k expresionismu. V jeho dílech se hodně objevuje pařížská a folklórní tématika. Krátce před vypuknutím první světové války se přesunul z Paříže na Mallorcu. Usadil se v malebné zátoce městečka Port de Pollenca a do svého díla si okamžitě zapracoval mallorskou tématiku. Maloval místní krajinu či podmořský svět. Na ostrov se ještě jednou vrátil, dožil tu a zemřel. A proč toho malíře zmiňuji? V místním kostele totiž probíhala velmi zajímavá výstava věnovaná jeho působení na ostrově.
7 PROJDĚTE SI HLAVNÍ MĚSTO
PALMA
Staré město má krásné uličky, jimiž se můžete procházet donekonečna. Najdete tu spoustu barů, kaváren či restaurací.
KATEDRÁLA LA SEU
Když se řekne Palma, tak si většina z vás vybaví katedrálu Panny Marie (katedrála La Seu). Kdo by ji taky neznal. Jedná se o jednu z největších gotických katedrál na světě. Říká se jí také katedrála světla. Její základní kámen byl položen na ruinách arabské mešity. Pověst praví, že ji nechal postavit král Jakub I. Dobyvatel, když slíbil bohům, že pokud vyvázne z bouře, která ho zastihla, když připlouval na Mallorcu, aby ji osvobodil od nadvlády Arabů, tak postaví chrám. V katedrále najdete také tvorbu slavného architekta Gaudího a to baldachýn u hlavního oltáře. Já jsem již po druhé měla smůlu, protože katedrála byla zrovna zavřená.
PALÁC ALMUDAINA
Tento maurský palác se nachází hned vedle katedrály. Kdysi fungoval jako sídlo maurských vezírů, dnes zde sídlí historické muzeum a rovněž je to oficiální rezidence španělské královské rodiny. Pokud se zdržuje na ostrově král, jižní křídlo není přístupné veřejnosti.
PLAZA MAYOR
Centrem starého města je právě toto typické obdélníkové náměstíčko. Najdete zde stánky, bary a často se právě zde konají různé kulturní akce.
PEKAŘSTVÍ FORN TEATRE
Toto nejznámější pekařství na ostrově se nachází pod náměstím Plaza Mayor, které funguje již více než 100 let. Jeho vchod s výlohou najdete zachycený na mnoha pohlednicích a pokud chcete ochutnat něco typického, určitě ho navštivte.
MALLORSKÝ MODERNISMUS
Musím přiznat, že katalánská secese se mi moc líbí. Jsou pro ni typické zaoblené tvary, které jsou inspirovány přírodou, stromy a květy.
ARABSKÉ LÁZNĚ BANYS ARABS
Arabské lázně v zahradě bývalého panského sídla patří k několika málo dochovaným stavebním dílům z maurského období. Pocházejí z 12.století a patřily jedné urozené arabské rodině. Je tu moc hezká zahrada s kaktusy, palmami, pomerančovníky a fontánami. Takové ideální místo pro relaxaci. Jen nebuďte překvapení. Je to tu docela malé.
STREET ART
Pokud jste si mysleli, že jsem zas nehledala street art, tak jste se mýlili. :-))) Ale nechtěla jsem vás s tím otravovat hned na začátku. Samozřejmě i na Mallorce najdete pomalované stěny, ale pouze v Palmě. Takže zbystřete, protože ho tam moc není.
8 NAKUPTE SI! CO TŘEBA SŮL?
SES SALINES
Pokud to máte jako já, tak se neobejdete bez toho, aniž jste si domů nedovezli nějaké dobroty či nějaký suvenýr. Mezi krásné dárky domů patří nejen víno, koření, perly (ty asi pro ty bohatší), ale i sůl. Ano, čtete dobře. Sůl! Na ploše 135 hektarů v Ses Salines se mořská sůl získává už déle než 60 let. Můžete tu s průvodcem navštívit areál, kde vám prozradí, jakým způsobem se získává luxusní sůl. Sůl si tu můžete nakoupit v přilehlém obchůdku nebo jeden obchůdek mají přímo v Palmě.
9 KULINÁŘSKÉ POTĚŠENÍ
V tradiční mallorské kuchyni se tu snoubí vlivy mnoha generací osadníků, které kdy na ostrov přišly. Své stopy tu zanechali Féničané, Římané, Arabové, Židé, Aragonci i Kastilci. Na co tu tedy narazíte? Mezi místní plodiny patří citrusy, olivy, kapary, fíky, med, mandle králičí, vepřové a jehněčí maso, ryby nebo plody moře. Já ochutnala borifarró (jelita), jamón serrano (sušená šunka), pica pica (dušené sépie s brambory) a samozřejmě TAPAS, tzv. španělské chuťovky. Ty se podávají na malých talířcích, teplé či studené.
10 DOPRAVA NA OSTROVĚ
Pokud se rozhodnete, že si nebudete půjčovat auto, můžete využít jako dopravní prostředek autobus. Po celém ostrově totiž pendlují neustále městské či příměstské autobusy EMT. A co je důležité, doprava je levná. V Palmě se nachází centrální podzemní terminál na autobusovou či vlakovou dopravu. Dostat se tak odkudkoliv do Palmy není problém.
Na Mallorce najdete krásná středověká městečka Deiá a Valldemossa, o nich se dočtete v mém dalším článku TREK PO GR221 ANEB „STEZKA SUCHÝCH KAMENŮ“ NA MALLORCE.
Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.
Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a Facebooku.