SOLUŇ: MĚSTO S MAGICKOU PŘITAŽLIVOSTÍ BALKÁNU

SOLUŇ: MĚSTO S MAGICKOU PŘITAŽLIVOSTÍ BALKÁNU

Jsem si jista, že kdyby neexistovaly Athény, tak by Soluň byla řeckým městem číslo jedna. Soluň je velmi příjemným městem, které vás jistě překvapí. Voní to tu řeckým gyrosem, rybami a hlavně mořem.Ve městě nenajdete tolik turistů jako jinde, což vůbec nevadí. Budete mít alespoň čas v poklidu vychutnat si místo, kde se mísí antika s byzantskou kulturou.  Můj tip: Já jsem město navštívila o podzimních prázdninách a nic lepšího jsem nemohla udělat. V Řecku je 28.říjen taky Státním svátkem, takže do památek a muzeí je vstup zdarma. Ušetříte tím docela hodně peněz. A to se vyplatí!

Soluň je pořád důležitým střediskem křesťanství. Kázal zde apoštol Pavel a narodili se tady osvícenci Cyril a Metoděj. Většina městských kostelů a klášterů byzantského období je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Město založil makedonský král Kassandros a pojmenoval jej Thessaloniki po své ženě, sestře Alexandra Velikého.

Památník Alexandra Velikého – jedna z hlavních atrakcí města

PAMÁTNÍK ALEXANDRA VELIKÉHO

Když budete mít štěstí a bude hezky, můžete zahlédnout vrcholky bájného Olympu. Já bohužel moc to štěstí moc neměla. Jednou z hlavních dominant města je pomník Alexandra Velikého, který se nachází na nábřeží města v bezprostřední blízkosti Bílé věže. Obyvatelé Soluně mají zvláštní vztah k osobnosti Alexandra Velikého. Během jeho vlády totiž město dosáhlo maximální prosperity.

Promenáda vedoucí k přístavu

BÍLÁ VĚŽ

Po staletí byla věž součástí opevnění, které oddělovalo obytné oblasti od hřbitova. Dosahuje výšky 27 metrů. V roce 1912 byla budova vymalována bíle a získala své moderní jméno. Dnes je na území věže muzeum.

Bílá věž
Bílá věž
Ve druhé polovině 14. století bylo byzantské území silně okleštěno osmanskými Turky.
Soluň byla jednou z mála držav, které zůstaly císaři, ale dočasně se jí zmocnili Osmani.
Výhled z Bílé věže na moře
Schody vedoucí na výhlídku
Město bylo dobyto osmanským sultánem Muradem II. a přejmenováno na Selânik, a vydrželo v tureckých rukou téměř 500 let.
Pokud máte jako já závratě, tak se vůbec nemusíte bát.
Výhled na město je tady opravdu úžasný!
Výhled z Bílé věže na promenádu.
Z Bílé věže je i výhled na televizní věž OTE, která je vysoká 76 metrů. Na otočné plošině se nachází panoramatická restaurace.

NÁBŘEŽNÍ PROMENÁDA

Z Bílé věže je výborný výhled na dlouhatánskou ulici Leoforos Nikis. Ulice se nachází na místě městských hradeb, které byly zbořeny v 19. století. Rozkládá se od Bílé věže až po přístav. Jde o rušnou hlavní třídu lemovanou kavárnami, tavernami a bary. Krásně se tu projdete po širokém chodníku podél moře.

Výhled z Bílé věže na pobřežní promenádu v Soluni

Od Bílé věže pokračuje promenáda do pěší zóny. Právě tady Soluňané tráví svůj volný čas.

A co vy si vozíte z dovolené jako suvenýr? Já magnetky na lednici.
Prodávání balónků, práce jako každá jiná
I na podzim tu najdete stánky nabízející různé cukrovinky
5 Euro za karikaturu. 🙂
Musím říct, že jsem se strašně moc těšila k moři. Přijde mi ta Covidová pauza strašně dlouhá.
Na nábřeží najdete hlavně omladinu a udělat si obrázek bez lidí je zcela nemožné.
Soluňské deštníky – tato instalace byla v Soluni umístěna v roce 1997 a od té doby zdobí promenádu Néa Paralía.
Na promenádě narazíte na každém kroku na rybáře.

ARISTETOLOVO NÁMĚSTÍ

Místo, kde se konají koncerty, oslavy, politická shromáždění a další společenské akce. Nachází se tu monumentální neoklasicistní budovy hotelu Electra Palace.

Aristotelovo náměstí

Pokud nejste přímo muzejní typ, tak to vůbec nevadí. Muzea v Soluni se vám budou líbit. Nachází se tu jedinečné exponáty. Mne strašně překvapily moderní prostory. Exponáty byly úžasně nasvíceny.

Ve městě je i spousta zeleně.

ARCHEOLOGICKÉ MUZEUM

V muzeu je reprezentována historie regionu Makedonie. Je dokonce považováno za jedno z nejlepších v Řecku. Mnoho cenných artefaktů je starých několik set let a mají velkou historickou hodnotu.

Dionýsos – je synem nejvyššího boha Dia a jeho milenky Semely. Je bohem vína a nespoutaného veselí. Původně byl i bohem úrody a plodnosti.

Makedonie byla významným komerčním centrem v době antiky. Obchodníci odtud exportovali kovy, dřevo a víno. Zpátky nakupovali víno, olej, parfémy, zbraně, různá plavidla a vzácné syrové materiály ze vzdálených oblastí jako např. jantar z Baltského moře a slonové kosti z Východu.
O mozaiky není v muzeu nouze.

Jedna z výbav hrobu
Jedním z mnoha skvostů je ohromný, metr vysoký Krátér z Denveri. Jde o velikou bronzovou vázu, užívanou na výrobu vína. Derveni je významné archeologické naleziště severně od Soluně.
Světově známá zlatá Agamemnonova posmrtná maska. Asi nejznámější postavou působící v Mykénách je právě Agamemnon, Átreův syn. Za manželku pojal Klytaimnéstru, princeznu spartskou a sestru nejkrásnější ženy na světě Heleny.

MUZEUM BYZANTSKÉ KULTURY

Dalším moc pěkným muzeem je Muzeum byzantské kultury. Expozice je věnována kulturní historii Byzantské říše. Sbírka je umístěna v několika tematických místnostech.

Myslím, že tehdejší bižuterii bych dokázala nosit klidně i teď.

Hrob ve tvaru sudu

Svatý Atanáš Alexandrijský je jednou z nejvýznamnějších osobností křesťanského starověku.

Demetrios ze Soluně byl údajně římský voják, křesťanský mučedník. Odmítal pronásledovat křesťany, byl vězněn a později byl ve vězení zabit. Zemřel probodnutý kopími.

V městě na historii narazíte snad na každém kroku. Nachází se tu antické a  byzantské památky šmrnclé osmánským vlivem.

BAZILIKA SVATÉHO DEMETRIA

Jedním z byzantských skvostů je Bazilika sv. Démétria, patrona města. Původní stavba byla zbudována na počátku 5. století v místě starověkých římských lázní, kde byl Démétrios v roce 304 umučen. Původní budova byla zničena zemětřesením a požáry. V bazilice najdete krásnou vnitřní výzdobu. Jsou tu uloženy ostatky sv. Demetria ze Soluně.

Bazilika svatého Demetria
Interiér Baziliky svatého Demetria

CHRÁM HAGIA SOPHIA

V dolní části města se nachází jeden z nejkrásnějších chrámů ve městě, chrám Boží moudrosti neboli Hagia Sofia. Byl postaven podle vzoru svého tehdejšího slavného jmenovce v Konstantinopoli. Tento pravoslavný kostel je na seznamu světového dědictví UNESCO. Líbila se mi moc obrovská kupole s nádhernou stropní mozaikou s výjevem Nanebevstoupení.

Chrám Hagia Sophia
Hlavu vzhůru! Můžete obdivovat krásné mozaiky. V obří kupoli je překrásná zlatá mozaika, která zobrazuje Kristovo nanebevstoupení. Ústřední motiv obklopuje dvanáct apoštolů a Panna Marie s dvěma anděly.

GALERIŮV VÍTĚZNÝ OBLOUK

Mezi nejslavnější soluňské památky patří Galeriův vítězný oblouk, architektonická památka římské éry, klenoucí se nad hlavní třídou Egnatias.

Galeriův vítězný oblouk
Galeriův vítězný oblouk
Galeriův vítězný oblouk

ROTUNDA GALERIA

Stavba z počátku 3. století, pravděpodobně postavená na počest pohanského boha Dia.

CHRÁM PANAGIA DEXIA

Moc hezká výzdoba je v chrámu Panagia Dexia.

Chrám Panagia Dexia
Chrám Panagia Dexia
Chrám Panagia Dexia
Chrám Panagia Dexia
Chrám Panagia Dexia

ŘECKÁ AGORA A ŘÍMSKÉ FÓRUM

Římské starověké fórum bylo objeveno v důsledku vykopávek v centrální části Soluně. Ještě dříve zde sídlila řecká agora, tj. široké náměstí obklopené chrámy, veřejnými budovami a řemeslnými dílnami. Divadlo přežilo ze starověkých budov, které po restaurování začaly být využívány pro koncerty, jako v dobách starověkého Řecka a Říma.

Řecká agora a římské fórum v Soluni

PEVNOST EPTAPYRGIO

Pevnost byla až do 19. století využívána pro vojenské účely, poté se na jejím území nacházelo vězení.

Pevnost Eptapyrgio

HORNÍ MĚSTO NEBOLI ČTVRŤ ANO POLI

Čtvrť Ano Poli je velmi kouzelná čtvrť, kde se nachází nízké domky v původní středověké zástavbě. Určitě stojí za to se nahoru vyšplhat a pak se jen tak loudat dolů křivolakými uličkami starého města. Je tu moc hezký výhled na celé přístaviště a moře.

Čtvrť Ano Poli nejsou jen křivolaké uličky, ale taky nádherné výhledy.
Čtvrť Ano Poli působí místy velmi zchátrale, ale to vůbec nevadí.
Na náboženské motivy narazíte všude.
Street art v Soluni
Řecký salát na terásce jedné z restaurací s výhledem na město.
Ke každému jídlu v Soluni dostanete malý dezert zdarma. Musím říct, že je to velmi příjemné.

MODIANO MARKET

Tento trh je boží! Miluji trhy, kde se prodávají čerstvé ryby, maso, zelenina a ovoce, květiny či místní výrobky. Trh vznikl díky obchodníkovi židovského původu E. Modianovi. Nachází se poblíž Aristotelova náměstí téměř v samém centru Soluně.

Modiano Market
Modiano Market
Modiano Market
Modiano Market
Modiano Market – olivový ráj
Modiano Market
Modiano Market
Modiano Market
Modiano Market
Modiano Market

ŘECKÁ KUCHYNĚ

Myslím, že právem se řecká kuchyně řadí mezi nejlepší kuchyně světa. Jakmile ji jednou ochutnáte, pochopíte proč. Její nejsilnější stránkou jsou vždy čerstvé suroviny z místních zdrojů. Já osobně miluji olivy, olivový olej, sýr feta a z toho všeho stvořený „řecký“ salát. A vůbec mi nevadí, že si tu dávám „fastfoodový“ gyros. Na co se vždy těším jsou ovšem čerstvé ryby a mořské plody. Všimla jsem si, že Řekové si jídlo dokážou opravdu užívat. V restauraci jsme vždycky dostali zdarma nějaký zákusek či džbán studené pramenité vody. A to je velmi příjemné. Ten styl stolování a kuchyně mi velmi vyhovuje. Najíst se zkrátka v klidu a pohodě.

Restaurace To Dixti v ulici 18 Dimitsa Dragoumi

V Řecku si taky vždycky vzpomenu na film Moje tlustá řecká svatba. Skoro na každém rohu najdete cukrárnu a pekárnu.

Podle místních tuto sladkou dobrotu vytvořila pekárna Elenidis. Skládá se z křehkého těsta plněného krémem nebo pudinkem a je typická právě pro tuto oblast.

PROCHÁZKY PO MĚSTĚ

Asi bych to nebyla já, kdybych sem nepřidala nějaký street art. 🙂 Ano, i v Soluni jej najdete, ale není ho zase až tak moc. Takže hlavu vzhůru, ať o něj nepřijdete.

VEN Z PLÁŽE – PLÁŽ PEREA

Pokud vás omrzí ruch velkoměsta a budete chtít si na chvíli odpočinout u moře, není nic snazšího než nasednout na autobus, zajet k IKEA a tam přesednout na autobus č.72 . Vystoupíte ve městě Perea. Nenajdete tu sice bělostné pláže, ale můžete v klidu relaxovat a třeba se i vykoupat. V záři tu byla větší zima než v Soluni, ale našlo se pár odvážlivců, co si zašlo do moře zaplavat .

Pláž Perea

 KDYŽ ŘEKOVÉ SLAVÍ 28.říjen

Navzdory historii i své nátuře si Řekové užívají života plnými doušky. Jejich základním životním cílem je užít si, žít pohodlně teď a tady. Čert vem zítřek! Řek může za hostinu rozházet měsíční plat a zbytek měsíce stráví bez jediného haléře, ale se spokojeným úsměvem na tváři. Já to mám podobně s cestováním. Nenarodila jsem se náhodou jako Řekyně? 🙂

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.