Rozhovor s Petrou Seidlovou, spoluzakladatelkou projektu Liška Mazaná

Seznamte se s…Petrou Seidlovou, spoluzakladatelkou projektu Liška Mazaná. Petra vede zážitkové kurzy domácí kosmetiky a učí ostatní ženy, jak se starat o svou pleť, či jak si vyrobit svůj vlastní make-up a tvářenku. V jejím obchůdku se můžete naučit, jak si vyrábět kosmetiku, ale rovněž si koupit spoustu pěstících olejů, másel a kosmetických vychytávek. Petra je velmi kreativní a připravila tu rovněž Liščí balíčky, které můžete darovat jako dárek. A to nejen o Vánocích. S Petrou se velmi příjemně povídá. Mě okouzlila tím, že dokáže opravdu poradit a všechno krásně vysvětlit. Po celou dobu se mi hezky v obchodu věnovala a to ještě netušila, že s ní budu chtít udělat rozhovor. 🙂 Pokud uvažujete, že byste rádi do své péče o pleť zařadili přírodní produkty, tak se neváhejte za Petrou a její kolegyní Terkou do obchůdku na Veverkově 10 v Praze vypravit. Jsem si na 100% jistá, že budete nadšení, tak jako já.

Jak by ses představila čtenářům Chilli&Chocolate?

Náladová, inspirativní a taky někdy drzá

INSPIRACE

Firmu „Liška mazaná“ vlastníš napůl s Terezou Máčelovou. Prozraď mi, jak jste začínaly a proč právě výroba kosmetiky?

Firmu jsme založily před třemi lety. Nemáme ani přesné datum. Pracovaly jsme na ní dlouho, celý koncept vznikal postupně a následně i název. Obě jsme atopičky, a pokud máš nějakou alergii, tak řešíš, co si dáváš na kůži. Ale to nebyl opravdu hlavní důvod.  Nejprve jsme poznávaly na sobě, co nám dělá dobře a pak jsme teprve začaly vyrábět mastičky a balzámy na rty. To mělo obrovský úspěch u kamarádů na Vánoce. Jenže potom všichni chtěli, abychom jim to znovu vyrobily. To samozřejmě pořád nešlo. Tak jsme se s Terkou rozhodly, že je to všechny raději naučíme. A tak postupně začaly vznikat naše zážitkové školení. Byla jsem vždycky součástí zajímavých projektů. Před 4 lety jsem dělala workshopy zaměřené na rukodělné věci. V „Pracovně“ na Žižkově jsem si vymyslela projekt, který byl zaměřený na replikování věcí z Pinterestu. Ten tehdy v Čechách ještě nebyl moc známý. Mně to přišlo jako velký zdroj inspirace. Byla jsem i součástí projektu „Já na tom dělám“, který se zabýval recyklací (peněženky z magnetofonových kazet, atd.). Časem jsem přišla na to, že domácí kosmetika mě nejvíc baví a naplňuje, a že je to super téma, které je opravdu světové.

Foto pro magazin ZEN Jana Tapio a Dorota Velek

Byly tvoje začátky těžké? Je těžké si založit takovou firmu?

Mám tu výhodu, že jsem nikdy nebyla normální zaměstnanec. Nepracovala jsem v žádné korporátní společnosti. Vždycky jsem měla moc hezké práce. Snažím se do své práce dávat hodně energie, tak si nedovedu představit, že bych ji dávala pro někoho jiného. Liška mazaná je karmický projekt. Strašně si stojíme za tím, proč a pro koho to děláme. Naše práce nás naplňuje a moc nás baví. Hrajeme si na vánoční skřítky a vytváříme originální dárky pro někoho jiného. Lidé si sem chodí vyzvednout věci osobně a to nás strašně nabíjí energií. Slyšela jsem moc hezkou větu: „Podnikání je služba.“ To se mi moc líbí a snažíme se ji naplňovat. Pokud se ženeš jen za ziskem, tak to nikdy pořádně nefunguje a dlouho to nevydrží.

Jaký byl tvůj první výrobek?

Můj první výrobek byl kokosový balzám na rty. Je to takové univerzální mazání. Byla jsem z toho tak nadšená, že jsem si hned vyrobila balzám na rty s medem. Ale ten mi nevyšel. Až později jsem zjistila, že med je strašně těžký, oproti olejům a voskům. Musí se po dobu promíchávat, když balzámová směs chladne. Nebo jsem vyráběla čokoládový balzám. Ten ovšem hodně barvil rty. Hrozně mám ráda spojení čokoláda a máta. Jenže máta dost ochlazuje. Což na zimu není docela dobrý nápad, protože člověk má potom pocit ledového polibku. Jednu dobu jsem byla nadšená z kyseliny citrónové na úklid. Přitom taková blbost. 🙂 Všechny hrnce s vodním kamenem z kurzů jsem tím vyčistila. Mám ráda takové jednoduché věci. Čím jednodušší, tím větší radost mi to dělá. A toto všechno mne velice nadchlo a já zůstala u tohoto tématu i nadále.

 

Přemýšlely jste někdy, že byste si vymyslely a vyrobily vlastní kosmetickou řadu?

Určitě to bylo velké téma, nad kterým jsme přemýšlely. Bylo by to super vyrábět Lišku Mazanou jako prodávanou kosmetiku, jenže ono to není úplně jednoduché. Lidi, kteří prošli procesem tzv. vytvářením bezpečnostního listu (hodně lidí tomu říká certifikace), nechtějí sdílet svoje know-how. Je to opravdu složité a následně jsme si uvědomily, že je to i velmi nákladné mít svoji vlastní výrobnu. Hlavní důvod, proč jsme se rozhodly nejít tímto směrem je, že to taky není moc zábavné. Nedovedla bych si představit, že budu celý den zavřená v nerezové kuchyni a vyrábět tam produkty pro někoho neznámého. Touto cestou jít nechci a Terka to cítí stejně. Pro nás je lepší dělat kurzy. Na kurzech je vždy neopakovatelná atmosféra. Vzniká tady hezká synergie žen. Když k nám ženy i muži přijdou nakoupit, tak nákup tady trvá půlhodiny, než si všechno povíme o olejích, máslech, atd. Takový svět se mi moc líbí.

Zavedly jste bezobalový nákup ingrediencí, jste vlastně taková ekologická drogerie. Vaše krabičky jsou z recyklovaného papíru a všechny obaly jsou ze skla. Proč jste se pro to rozhodly?

Byla to jedna z prvních věcí, na které jsme se shodly. Nebyl to sice náš prvotní cíl, ale zjistily jsme, že kurzistky si chtějí kupovat ingredience pro vlastní potřebu. Z naší zkušenosti nám nevyhovuje, že na e-shopech si nemůžeš koupit gramáž, kterou zrovna potřebuješ. Což je logické, protože vše je předem nachystáno v pytlících ve skladu. A to stejné se odehrává i v supermarketu. Tam je taky všechno předem připravené v balíčcích. Pomalu si nemůžeš prodavačce dovolit říct, že bys chtěla něco jiného. Vzpomněly jsme si na knížku „Bylo nás pět“ a na normální koloniál, masnu či lahůdky. Proto si u nás můžeš koupit skleněný obal koupit, donést si svůj a ingredience si v nich donést domů. Taky hodně lidí nám tady obaly nechává. U nás ti navážíme přesné množství. Nechceme zbytečně plýtvat ingrediencemi. Jsou to přírodní zdroje. Je třeba k těmto darům mít určitou úctu a zbytečně je nevyhazovat. Zkrátka nemám ráda plýtvání.

Jaký je rozdíl mezi podomácku vyrobenou a certifikovanou kosmetikou? Jaké má výhody a nevýhody?

Myslím, že jsou to dva přístupy. Pokud se rozhodneš nakupovat certifikovanou kosmetiku v drogérii nebo obchůdku s BIO kosmetikou, tak jsi pořád zákazník. Věříš, že ti tato kosmetika pomůže, neublíží a ty nebudeš na nějakou složku alergická. Musíš si hlídat certifikáty a číst si složení. Sbíráš tak zkušenosti, jaká firma ti vyhovuje. Kdežto v té domácí výrobě máš všechno zcela ve svojí režii. Vyrábíš si kosmetiku z takových ingrediencí v takové kvalitě či množství, které si sama zvolíš. Je to samozřejmě i finančně levnější. Neplatíš za marketing. Myslím, že je to takto pohodlnější a hravější.

K výrobě domácí kosmetiky by se měly používat kvalitní ingredience. Jak se třeba poznám, že jsou kvalitní? Co třeba takový olej?

Kvalitu poznáš na základě doporučení, osobních zkušeností, vůně a barvy. Lepší jsou za studena lisované oleje. Všechno je o svobodném výběru.

FIT/GURMÁN

Jak se udržuješ v kondici? Oblíbený sport?

Dřív jsem byla určitě aktivnější, než jsem teď. Hodně jsem jezdila na kole, to jsem si spojila i s cestováním do práce. Běhání mne přestalo bavit, ale moc ráda chodím. Mám ráda silové cvičení – cvičení s vlastní vahou.

Jak moc řešíš stravu? Držíš se třeba nějakého systému?

Spíše stravu neřeším. Do firmy si nosíme krabičky a jednou či dvakrát si zajdeme společně s Terkou někam do restaurace. Ne vždy je to samozřejmě nejzdravější volba. Mám moc ráda sladký, ale teď jsem to omezila jen na hořkou čokoládu.

Vyrábíte na kurzech odličovací vody, krémy a dekorativní kosmetiku. Nabízí se mi tady otázka, jak se o sebe staráš?

Všechny věci, které vyrábíme na kurzech, vychází z naší potřeby. Čistím si pleť večer a ráno. Já osobně používám odličovací květovanou vodu spolu s oleji, které střídám. Z olejů u mě vítězí argonový olej. Ráda používám lehké krémy. Když mám hodně aktivní ekzém, tak si do krému dávám takový vylepšováky, jako je například urea, která hezky hojí ekzém. Tu kupuji na e-shopech. Používám minerální make-up, který vyrábíme na kurzech. Dále potom balzám na rty a na tělo šlehané krémy. Vlasy si myju marockým jílem s amlou (šampón). Tento indický namletý angrešt vyrovnává PH vlasů. Nebo ještě zkouším různé ingredience, tak abychom je mohly nabízet našim zákaznicím. Jako například avokádový olej, reethu (znám jako ořech na praní), atd. Zatím si neumím vyrobit řasenku, tu bych se chtěla naučit.

Jaká je tvoje oblíbená kuchyně? Vaříš vůbec ráda, když celou dobu vaříš na kurzech?

Dřív jsem strašně ráda pekla. Ráda taky vařím, ale bohužel to nějak nešlo skloubit s prací. A musím se přiznat, že mne vaření trošku přestalo bavit díky tomu, že hodně času trávím vařením na kurzech. Doma vaření většinou nechávám na příteli.

Co se týče kuchyně, vždycky jsem měla ráda italskou kuchyni. Přítel přestal jíst lepek a obecně sacharidové jídla, tak jsem ji značně omezila. Jinak mám ráda thajský jídla, a to hlavně thajské polévky.

TRAVEL

Jaký máš vztah k cestování? Máš oblíbené místo, město a nějakou vysněnou destinaci? Kam nám doporučíš určitě vycestovat?

Já cestuji moc ráda. Ale když máme obchůdek, je třeba všechno tomu přizpůsobit. Minulý rok jsme to vymysleli hezky. Nejdřív jsem jela na 5 týdnů pryč já a potom Terka odjela na dalších 5 týdnů. Takže jsme se hezky vystřídaly. Byla jsem v Asii a ta mne opravdu nadchla. Ráda bych se tam ještě jednou podívala. Baví mě být baťůžkář. Před jedenácti lety jsem se byla díky svým rodičům v létě učit angličtinu v Austrálii a potom jsme cestovali. Bylo to ovšem celkově takové hektické, míjeli jsme parky a já si řekla, že se tam musím za deset let vrátit a projet ji pořádně. A vidíš, deset let dávno ubylo a já jsem tam ještě nebyla.

OSOBNÍ

Máš nějaké plány do budoucna?

Určitě máme spoustu plánů. Budeme dělat rekonstrukci, tak aby toto místo dobře sloužilo jako obchod, ale i na kurzy. Chceme mít větší portfolio kurzů. Od našich účastnic vychází poptávka na kurz zaměřený na vlasy. Moc ráda bych se naučila vyrábět řasenku. Ráda bych to přidala do kurzů. A taky jsme pořád nevymyslely, jak udělat e-shop, který neposílá balíčky plné plastů. Takže plánů máme určitě hodně.

Jaký je tvůj životní sen?

Nevydělávat si na živobytí. Dělat takovou práci, u které můžeš žít a nečekat na to, až budeš moci žít. Myslím, že je to strašně důležité. Chci, aby mě moje práce bavila.

Co bys vzkázala čtenářům blogu Chilli&Chocolate?

Najděte si v životě takovou práci, která vás bude bavit tak, aby byl váš život naplněný. Najděte si takové hobby, které vás bude bavit a když dokážete, že se z vašeho hobby stane vaše dennodenní práce a časem budete mít z toho i peníze, bude to skvělé. Myslím, že doba, ve které žijeme, je skvělá. Každý může dělat, co ho baví. A nemusí to být jen podnikání. Mám ráda citát z knížky „Kraď jako umělec“ od Austina Kleona: „To, co děláte během prokastinace, by měla být práce, kterou byste se měli živit.“

 

Líbil se vám článek? Tak jej nezapomeňte sdílet a dát o něm vědět ostatním…

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.