ZTRACENA V HONKONGU

Ztracena v Hongkongu

V českém překladu Hongkong doslova znamená „Voňavý přístav“, což je spojeno s faktem, že v minulosti se tu hodně vyskytovali rybáři a vyváželo se odtud kadidlo. Přístav tu propojoval Evropu s Asií. Ze tří stran jej obklopuje Jihočínské moře. Až v průvodci jsem se dočetla, že se Hongkong rozkládá na 260 ostrovech. Když si to uvědomíte, pochopíte mnohem snáze, co znamená pro místní lidi moře a lodě.  Na Hongkongu se mi líbí to, že se tu mísí moderní svět s tradiční Čínou se zašlými uličkami a krásnou přírodou.

Ztracena v Hongkongu

Ani se mi nechce uvěřit, že to kdysi byla malá rybářská vesnička. Dnes tu najdete nejen mrakodrapy ve finanční čtvrti, ale i čtvrti, kde žijí Číňané, Indové, Pákistánci a mnoho dalších národností. Málo měst na světě má takovou silnou vnitřní energii jakou má Hongkong. Myslím, že je to právě to město, které je třeba zažít.

MĚSTO BEZ ADRESY

Hongkong je takové město bez adresy. Neexistuje tu standardní formát adresy, PSČ a v podstatě žádné hranice, na které jsme zvyklí tady v Čechách. Dokonce jsem četla, že se všechna příchozí pošta třídí ručně. Strašně by mne zajímalo, jak se v ní místní pošťáci orientují.

HISTORICKÉ TRAMVAJE

Na dvoupatrové historické tramvaje narazíte snad na každém kroku. Tyto tramvaje tu jezdí od roku 1904. Jsou potištěné různými reklamami a narvané k prásknutí. Super zážitkem je, pokud se vám podaří dostat na horní palubu. Naskytnou se vám tak zajímavé pohledy na rušnou metropoli. Jízdné je paušální a velice levné. Tramvaje jezdí pouze na ostrově Hongkong z čtvrti Kennedy Town do čtvrti Shau Kei Wan a některé přes Happy Valley (Šťastné údolí).

VIKTORIA PEAK

Na vrchol Victoria Peak se dostanete historickou tramvají – zubačkou Peak Tram. Je tady prý dech beroucí výhled. Myslím, že ano. Já bohužel měla tu smůlu, že jsem neviděla totálně nic. Protože pršelo a byla strašná mlha. Ale i tak tento pidi výlet stál za to.

Ztracena v Hongkongu

MRAKODRAP, KAM SE PODÍVÁŠ

V této metropoli najdete nespočet mrakodrapů, dokonce až 118 patrové. Tato mrakodrapí záplava vás ohromí už při přistání. Věděli jste, že je jich zde mnohem víc než například v New Yorku na Manhattanu?
Ve městě nenajdete pouze moderní budovy, ale i několik krásných architektonických perel z britské koloniální doby. Přes to všechno tu najdete i spoustu zelené plochy, které jsou opravdu na dosah ruky. Můžete si tak v klidu posedět na některé z laviček.

NÁKUPNÍ RÁJ

V Hongkongu je největší hustota obchodů na celém světě. Dá se tu nakoupit levněji než u nás. No asi takhle, musíte myslet na to, že Číňané jsou mnohem menší než Evropani, takže při mojí výšce 171 cm tady oblečení moc nekoupíte. Najdete tu ovšem trhy, kde zakoupíte tradiční výrobky čínského umění a řemesel.

GASTRONOMICKÉ ZÁŽITKY

Hongkong je městem úžasného jídla, a je to jedno z největších gastronomických center v celé Asii. Důkazem, že se tady kvalitně najíte, je rovněž fakt, že hodně restaurací bylo oceněno michelinskou hvězdou. Pokud byste měli ochutnat jen jedno konkrétní jídlo, tak si určitě dejte rýžové knedlíčky DIM SUM. Jsou naprosto famózní.

Ztracena v Hongkongu

Kantonské knedlíčky nazývané dim-sum jsou místní specialitou a jejich náplní je pečené vepřové, krevety nebo jiné maso. Knedlíčky se vaří v páře a mají zvláštní sladko-slanou chuť. Konzumace dim-sum je společenskou událostí.

Pokud vám můžu nějakou restauraci doporučit, tak v Hongkongu je jedna rarita. Najdete tu jedinou jídelnu oceněnou michelinskou hvězdičkou – Tim Ho WanKowloonu. Na stůl se zde stojí fronty, rezervace se nedělají. Ale věřte mi, že se na tento gastronomický zážitek vyplatí počkat. Kuchař a zároveň majitel Mak Kwai Pui dříve vařil v hotelu Four Seasons, ale v roce 2009 si otevřel svoji vlastní restauraci a od té doby má neustále obsazeno. Jeho dim-sum jsou vyhlášené po celém Hongkongu, a pokud máte čas, určitě sem zajděte.

AVENUE OF STARS

Chodník slávy se nachází na břehu hongkongské Victoria Bay. Najdete tu kovové plastiky a samozřejmě otisky hongkongských herců. Je to taková imitace hollywoodského chodníku slávy.  Asi mezi nejznámější patří Jackie Chan a Bruce Lee. Toto místo je opravdu kouzelné s velmi krásnou scenérií. Můžete tu pozorovat proplouvající lodě a taky mrakodrapy na protějším břehu. Večer se tu koná světelná a hudební show. – Symphony of Lights.

Tato show symfonie světel je každý večer ve 20:00 hodin. Zahrnuje více než 40 budov a trvá 14 minut.  Jedná se o jednu z největších laserových show na světě. Skládá se z pěti hlavních témat znázorňujících energii, ducha a rozmanitost města.  Za hudebního doprovodu se spustí lasery, které rozsvítí panorama mrakodrapů.

Ztracena v Hongkongu

Ztracena v Hongkongu

MACAO

Macao je bývalá portugalská kolonie a leží hodinu jízdy lodí z Hongkongu. Je tu známá unikátní koloniální architektura, která byla dokonce zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO. Při mé návštěvě ukrutně pršelo, takže většinu času jsme trávili v nákupním centru The Venetian Macao, kde si na chvilku přijdete jako v Benátkách. Můžete se projet na gondolách nebo si zajít do kasina. Moc hezký je hotel Grand Lisboa, jehož tvar připomíná lotosový květ.

Z Hongkongu se do Macaa dostanete nejlépe rychločlunem z Macau Ferry Terminal (lze i z dalších míst). My jsme využili služeb společnosti Cotai Jet, takže lze veškeré informace o cenách za lístek a frekvenci spojů dohledat na jejich stránkách. Plavba trvá asi hodinu, kterou strávíte v pohodlných sedačkách klimatizované kryté paluby. Jedinou nepříjemností tohoto výletu je fakt, že formálně opouštíte Hong Kong, takže na imigračním oddělení v přístavu musíte odevzdat vstupní formulář do země a na lodi pak vyplníte imigrační formulář Macaa, načež se celá procedura opakuje znova večer při návratu do Hong Kongu, takže kromě neustálého vyplňování dotazníků, obohatí váš pas ještě čtyři nová razítka.

Na Hongkong vám stačí pár dní, ale určitě tato návštěva stojí za to.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.