12 DŮVODŮ PROČ JET NA FLORIDU

12 důvodů, proč jet na Floridu

Pokud uvažujete o nějaké zemi, kam můžete vyrazit v kteroukoliv roční dobu, kde se můžete koupat po celou dobu v moři, užívat si sluníčka, tak mám pro vás jeden typ – zajeďte si na Floridu. Florida je místem, kde panuje věčné léto, a proto se nazývá Sluneční stát.

Jednou z výhod určitě může být, že se tam domluvíte anglicky. I když na nás hned po příletu čekala jedna malá obtíž. Pronajali jsme si auto hned na letišti, a když jsme jej nastartovali, tak jsme zjistili, že všechno je ve španělštině. Ze začátku to vypadalo, že si ani nepustíme navigaci. 🙂 Ano, hodně obyvatel je tu španělsky hovořících. Přeci jenom Kuba je velmi blízko. Ale nenechali jsme se odradit a nakonec všechno jsme přenastavili asi po 15 minutách do angličtiny.

PROČ SE VYDAT NA FLORIDU A CO TAM ZAŽÍT?

ZAHRAJTE SI NA MILIARDÁŘE V NAPLES

Florida jsou bílé pláže, měkký písek, teplá voda a hlavně krásné východy a západy slunce. Co mne velmi překvapilo, že pláže jsou skoro prázdné. Máte tak pro sebe hodně místa a můžete si klidně dovádět v mořských vlnách. Pláže jsou poseté malými mušlemi, které můžete sbírat do úmoru. Na co si určitě dejte pozor, že v těchto vodách je docela normální, když natrefíte na miniaturní medúzu.

Naples je miliardářské městečko, kde můžete načerpat chybějící potřebnou energii a sílu před cestou po neskutečně dlouhých dálnicích. Toto městečko na západním pobřeží Floridy je známo hlavně tím, že se stalo domovem důchodců, které zde dožívají užít svůj důchod. Městečko najdete krásně uklizené a hlavně velmi tiché. Večer tu nenajdete otevřenou jedinou hospodu. Mě však toto městečko dostalo tím, jak je magicky elegantní, a že se svým bohatstvím nechlubí nějak okázale. Líbilo se mi večer procházet po 5th Avenue, která je vlastně veškerým centrem dění.

Exkluzivní hotely, před jejichž vchodem svítí palmy, které jsou ověšené světelnými řetězy jako vánoční stromečky. Nebudu vám lhát, ani v jednom z takových hotelů jsme nebydleli, a ani v žádné z takových restaurací jsme nejedli. Ale kávu ve Starbucks jsem si koupila, to je vám určitě jasné.

VYDEJTE SE PO STOPÁCH

ERNESTA HEMINGWAYE

Kdo jste už četl můj článek o Havaně, určitě jste pochopili, že Hemingway patří mezi moje oblíbené americké spisovatele. Hemingway pobýval v Key Westu se svojí manželkou Pauline v dvoupatrovém španělském koloniálním domě, kde je teď muzeum. V jeho domě se můžou návštěvníci prohlédnout jeho majetek, včetně jeho psacího stolu spolu s psacím strojem.

Toto je poslední Ernestova penny. Tu hodil na svou manželku v rozčilení, když mu řekla, že utratila všechny poslední peníze za nádherný bazén. Ten ji v roce 1938 vyšel už na slušnou sumičku – 20 000 dolarů.

Právě tady napsal 70% ze svých knih. Vznikl zde třeba román Zelené pahorky africké a jediné drama, které napsal, Pátá kolona. Hlavní atrakcí jsou všude přítomné kočky, které jsou tu chované jako královny. Říká se, že mají 5 noh. Mají na zahradě dokonce i svůj vlastní kočičí hřbitov. Musela jsem se sama pousmát, když jsem viděla, že na sedačku v obývací místnosti si nikdo nemůže sednout, ale kočky si mohou pochrupovat kdekoliv.

ZABĚHEJTE SI PO MARATONSKÉM MOSTU

Na cestě do Key West najdete krásné azurově modré moře a určitě doporučuji se udělat malou zastávku na nějakém místě. Je tu nespočet malých ostrůvků. Po cestě narazíte na městečko Maraton, kde se můžete zapsat třeba na další běh. Mně se tak málem stalo, protože mi paní nerozuměla, že se na závody jenom ptám. :-)))

Běh se uskutečňuje každý rok přes sedmimílový most, kdy jeho brány se uzavřou na dvě hodiny pro všechny projíždějící auta a tak na chvíli oddělí Key West od světa. Kolem 1500 běžců tu absolvuje závod na jeho počest.

Sedmimílový most obklopuje z jedné strany Atlantik a z druhé strany Mexický záliv. Voda je tu velmi mělká, a tudíž je krásně azurově modrá. Je plná ryb. Most je velmi opěvovaný. Mluví se o něm jako o technickém zázraku.

ZAHŘEŠTĚ SI V KEY WESTU

Key West je úžasné místo na nejjižnějším cípu Floridy, které na vás dýchne exotickou, plážovou, pohodovou, uklidňující a romantickou atmosférou. Je tu nespočet galerií, malebných roztomilých kaváren, rybích restaurací a architektonicky zajímavých domů.  Všude na vás dýchne ostrovní atmosféra.

O Key Westu se říká, že je celé takové bláznivé. Vládne tu svoboda názoru a projevu, takže ideální místo na zemi. Já bych obyvatele Key Westu spíše nazvala velmi tolerantní. Najdete tu velkou komunitu homosexuálu. Jejich vlajka se hrdě vlaje na mnoha místech. Poznáte je taky podle růžové barvy vozidel.

Key West je místo, kde najdete mraky barů a každý z nich má svoje kouzlo. Mně se osobně líbil jeden na hlavní třídě Duval Street, kde jsou všude vylepené peníze a podprsenky. Lidé si tu píší svá přání, vyznávají si lásku nebo jen tak zapisují své pocity. Blízko Duval Street naleznete zábavní čtvrť Mallory Square.

Tady ožívá vše při západu slunce. Noční život je zde opravdu pestrý. Ne nadarmo se městu říká ráj opilců. J Já bych taky řekla ráj bláznů a podivínů. Přijde mi, že si vyrojují vždy až k večeru, zřejmě po té, co celý den trávili střízlivěním. Nejsem, jsi však jistá, jestli se jim to daří dotáhnout do konce. Člověka to tak nějak spíše pobaví, než by byl z toho nějak překvapený.

Asi každý, kdo jede na Key West se chce vyfotit s velkým kuželem, který značí nejjižnější bod Severní Ameriky. Ten je po celý den obklopený turisty, kteří se u něj předbíhají a každý se snaží pro sebe ukrást nejhezčí fotku.

OBJEVTE KONŽSKOU REPUBLIKU

Když budete pozorní, tak naleznete ve výklencích oken symboly Konžské republiky. Nejedná se o nějaký vtip, ale o opravdovou republiku, která má svého vůdce, vládní vozidlo s vlajkami, vlastní vlajku a názory. Ačkoliv oficiálně neexistují, mají ty nejloajálnější hrdé obyvatele.

OCHUTNEJTE KEY LIME PIE

Co si určitě nezapomeňte v Key Westu dát, je limetkový koláč. Továrna, kde se vyrábí je opravdu skvělá a najdete ji velmi lehce podle její žluté barvy. Koláč je hodně kyselý, ale opravdu výborný.

SBÍREJTE MUŠLIČKY NA SANIBEL ISLANDU

Na letáčcích najdete, že tomuto ostrovu se přezdívá „mušličkový ostrov“. To není až tak pravda. Najdete hromadu mušliček, jejímž sbíráním a hledáním nejlepších kousků můžete trávit dlouhé hodiny. Můžete si dokonce zkusit posbírat šest mušliček, kterým se tady říká sinebelská šestka. Komu se to podaří, může se dokonce dostat do novin. Mně se to tedy nepodařilo.

ZAHREJTE SI NA KOSMOUNAUTY V KENNEDY SPACE CENTRU

Původně jsem si myslela, že je to návštěva spíše pro kluky. Ale nakonec jsme tu byli celý den a já jsem za to velice ráda. K vidění je toho tady opravdu hodně a radím, abyste si předtím než vyrazíte, cestu pořádně naplánovali. Atmosféra kosmonautiky na pozemcích NASA je fakt úžasná a musím říct, že mne totálně dostaly všechny ty přistávací plošiny, zahrady s raketami, které opustily naši pevnou zem, informace o všech těch vědcích a vesmírných poutnících, kteří věnovali celý svůj život vědě.

Asi nejvíc mne dostala simulace startu raketoplánu do vesmíru. Musím se přiznat, že nejprve jsem měla tak trochu strach, když jsme si začali sedat do sedátek jako na horské dráze s bezpečnostními pruhy a celý simulátor se otočil o 90 stupňů. 🙂 Všechno se začalo následně vrtět, rámus zesiloval a já čekala, kdy nás to všechny vystřelí až na oběžnou dráhu. Následně se ovšem otevřel plášť simulátoru a nabídnul nám pohled na nekonečnost vesmíru a mi se tak dostali do stavu beztíže. Jedná se o realistický start a musím říct, že jsem v těchto okamžicích pochopila hrdost Američanů.  Dalším z mých zážitků bylo, když jsem si mohla sáhnout na malou kostičku dovezenou z Měsíce.

Celým tímto areálem vás proveze autobus, jehož poslední zastávkou je velký areál, který je věnován misím Apollo. Jeho středem prochází raketa Saturn, rozdělená na jednotlivé části, aby si každý mohl prohlédnout i ty nejmenší detaily.

Procházka areálem je příjemná a lze na ni navázat návštěvou komplexu, mapujícího osudy jednotlivých misí Apolla 11. Tato posádka včele s Armstrongem a Aldrinem poprvé stanula na Měsíci. Najdete tu odložené poznámkové blogy, propisky, hrnky, bundy atd. Je to velké divadlo bez herců, z nahrávek se pouští autentický zvuk, na obrazovkách se zobrazuje startující raketa a odpočítávají se poslední sekundy do historického momentu.

Nachází se tu i malé muzeum, kde najdete různé artefakty, které se NASA podařilo zachovat. Například zápisky Armstronga v palubním deníku, helmy, měsíční kameny, celé skafandry a další vzácné kousky. Pokud pojedete na Floridu, určitě nezapomeňte sem zavítat, protože se dozvíte spoustu informací.

BĚŽTE SE OPALOVAT NA MIAMI BEACH

Pláž v Miami Beach je přesně taková, jakou jsem si ji představovala. Široký lán písku, hlava na hlavě, vyhřátý oceán a v mracích se prohání ultralighty s reklamními slogany lákající na nejrůznější akce a taky hlavně party v South Beach.

 

Mě asi nejvíc zajímaly hlídkovací věže, které znám ze seriálu Beachwatch. Bohužel jsem nezahlédla žádnou blondýnku spoře oděnou v červených plavkách či dobře vysportovaná a opálená těla místních záchranářů. Jen jsem si povzdechla, že je škoda, že se nikdo netopí.

Jinak tu najdete spoustu bohatých lidí, kteří se buď opalují na pláži, nebo paří na plážové party. Mně se osobně moc líbila ulice Ocean Drive, která je lemována hotýlky ve stylu Art Deco. Tady jsem fotila, jak snad každý barevný hotel. Velmi pěkný hotel Vila Casa Casuarina, kde byl italský módní návrhář Gianni Versace zastřelen svým fanouškem. Ten prý dokonce svůj vztek dusil v sobě 7 let. Dům se po jeho smrti stal kultovním místem, protože tisíce fanoušků chtějí vidět a vyfotit si schody, na kterých byl módní guru zavražděn. Můžete tu dokonce přespat za nekřesťanské peníze.

ZKROŤTE ALIGÁTORY V EREVGLADES

Tak tento park rozkládající se v jihozápadní části státu Florida je domovem mnoha vzácných zvířat, ptáků a rostlin. Ale hlavně tu najdete krokodýly. Poprvé v životě jsem si mohla potěžkat v náručí malé krokodýlí mládě.  Můžete tu absolvovat i projížďku na člunu.

Před návštěvou nás varovali před velkým množství komárů. Naštěstí žádné nálety se nekonaly. Abyste si mohly tento park alespoň z části prohlédnout, je dobé se účastnit nějakého výletu. My jsme se účastnili projížďky aerboatem. To je napůl člun a napůl vznášedlo. Každý člun měl svého osobního průvodce a náš byl takový „machírek“.  Celou dobu se předváděl a křoviska projížděl velkou rychlostí. Musím se přiznat, že chvílemi jsem se bála, že nás vyklopí. To se málem i stalo, když nám ukazoval, že je pánem svého člunu. Když se snažil projet přes křoviska, tak jsme mu říkali, ať to nedělá. Nakonec jsme tam uvízli a museli jsme čekat na další člun, protože naše hvězda si nevzala sebou mobil a ani vysílačku. 🙂 První jsme mysleli, že je to součástí této celé show. Všude kolem byli ve vodě aligátoři, tak jsme se modlili, aby nějakého nenapadlo za námi připlout. Pochopili jsme, že toto všechno nebylo v plánu a jde nám opravdu o život. Nakonec vše dobře dopadlo a my se dostali z mokřin.

Po této zkušenosti jsme navštívili aligátoří farmu, což je v podstatě takové menší ZOO. Zajímavé bylo i představení, kde jsme se dozvěděli zajímavé informace o aligátorech a byli svědky krmení. Chlapec, který aligátorům házel maso, byl opravdu odvážný. Měl i zjizvenou ruku. Říkal nám, že takové povolání se dědí po generacích a nikdy nepřemýšlel, že by dělal něco jiného.

VRAŤTE SE DO DĚTSKÝCH HER V ZÁBAVNÍCH PARCÍCH

Zábavní parky se stali hlavním důvodem, proč sem míří tolik návštěvníků. Najdete tu čtyři parky Walta Disney World, Universal Studios a ostrovy dobrodružství a Sea World Orlando.

Zvolili jsme hotel blízko parků a z hotelu jsme si tam došli za 10 minut pěšky. My jsme navštívili Universal Studios. Myslím, že filmoví fanoušci si tu přijdou na své. Narazíte tu na atrakce jako je svět Harryho Pottera, Transformers, Simpsonovi, Jurský park, krutopřísné horské dráhy a mnoho dalších atrakcí. Naštěstí jsme byli tady v období mimo sezónu, takže jsme nezažili velké fronty.

NAKUPTE SI V CUKRÁRNĚ PRO DOSPĚLÉ

VICTORIA SECRET

Pro mě každá dobrá dovolená musí být zakončena pořádným nákupem. Mně se v Americe nakupuje velmi dobře, protože oblečení je tu podstatně levnější než u nás. A hlavně tu mají moji oblíbenou značku Victoria Secret a návštěvu tohoto svatostánku pokládám za povinnost. A podle mne by ji měla navštívit každá dívka, které už začala růst prsa. Přijdu si tu vždycky jako v tranzu, který povětšinou trvá tak dvě hodiny.

Většinou mne vysvobodí zdravý rozum nebo spíše pomyšlení, že si zruinuji kreditní kartu. Většinou tu probíhá i Sophina volba – sportovní úbor nebo spodní prádlo? Takže letos si vezu domů tepláky. Proč? No logicky, nejdřív je třeba trošku sportovat a pak se můžete ukazovat ve spodním prádle. A věřte mi, že nikdy nebudete muset sportovat víc než po amerických snídaních. :-))

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Comments

  1. Eliška says:

    Super článek!!!! :-*

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.