13 DŮVODŮ, KVŮLI KTERÝM JSEM SE ZAMILOVALA DO SYDNEY

13 DŮVODŮ, KVŮLI KTERÝM JSEM SE ZAMILOVALA DO SYDNEY

Jsou města, která vám vždycky zůstanou v srdci. Při první návštěvě máte pocit, že jste je kdysi navštívili. Tomu pocitu se říká „deja vu“. A já ten pocit měla, když jsem navštívila Sydney.

SYDNEY JE MĚSTO STUDENTŮ

To, že je Sydney multikulturním městem, to ví každý. A já bych řekla, že je to město plné mladých lidí, tzv. studentské město. Ale najdete tu i studenty staršího rázu, protože spoustu lidí sem přijelo na delší dobu a studentské vízum jim to jako jediné umožňuje. Máte možnost se tu poznat s lidmi z celého světa a udělat si tak spoustu přátel. Co mi přišlo chvílemi směšné, že o každé národnosti se říká, že je pro ni něco typické. A tady jsem to zažila na vlastní kůži. Určitě platí, že Italové jsou upovídaní, že z Uruguayců a Brazilců sálá oheň a jsou velmi temperamentní, Kolumbijci jsou moc pěkní lidé, Mexičané jsou velmi komunikativní a veselí, Francouzi jsou velcí gentlemani a lichotníci, Rusové jsou pyšní, Španělé jsou moc hluční, Číňané jsou děsně snaživí a zvědaví, Maďaři jsou moc kamarádští, Japonci jsou moc slušní a Slováci jsou naši bratři. Zkrátka takový malý babylon!

Zjistila jsem, že se mi hodně líbí graffiti. Čtvrť Bondi je jich plná.

JE TU DRAHO! AŤ ŽIJE SUSHI!

Když se řekne škola, tak si okamžitě vzpomenu na sushi. Australané milují asijskou kulturu. Jsou přímo posedlí japonskými nebo thajskými restauracemi. Já tak většinou řešila svoje obědy, protože jsem došla k názoru, že jídlo, které si připravím doma, mne stojí úplně stejně, jak když si jej koupím v některé z těchto restaurací. Je to docela paradox, protože u nás je to docela luxusní lahůdka, tady je docela jedinou levnou věcí. A tak vždy sushi byla jasná volba!

AKTIVNÍ ŽIVOTNÍ STYL

Musím říct, že lidé v Sydney jsou hodně aktivní, fit a hubení. Taky tu žije spousta hezkých lidí. Kdo by měl představu, že Sydney je placka, alespoň já jsem takovou představu měla, tak je na omylu. Město je plné kopců a myslím, že i trošku trvá, než si zvyknete na vyšší teploty. Spousta lidí tu běhá podél pláže. Chris, náš učitel business angličtiny na jazykové škole taky běhal. Vždycky nám říkal, že si pustí písníčku „Riptide“ od Vance Joy a běží podél pláže Coogie. A když nemůže, dá si ranní kávu v místní kavárně a udělá si „selfie“. Spousta lidí taky na pláži cvičí. Vždy ráno, když jsem šla pracovat do kavárny blízko Coogie beach, míjela jsem hodně lidí, kteří za brzkého rána cvičili.  A to se mi na Sydney líbí a vlastně na celé Austrálii, že lidé tu žijí velmi aktivně. Chodí tu ve sportovním oblečení a botách. Kdo ví, třeba se vrátili z běhu nebo běhat teprve půjdou. A cestičky podél pláží k tomu přímo vybízejí.

Jó, tak to si představuji povalečský život. Jít na pláž a půjčit si knížku, když mám na to zrovna chuť. Jednu takovou jsem zrovna našla na Coogie beach.

MOTIVAČNÍ NÁPISY

Já osobně mám moc ráda motivační nápisy. V mé knihovničce najdete spoustu knih s touto tématikou. Dodává mi to sílu, odvahu a inspiraci. Mám hned lepší náladu. Tady je najdete na ulicích, v metru, v obchodech, kavárnách a sami Australané je mají vyvěšené i doma na zdi. Takže pokud jste jako já, budete v motivačním ráji.

A pak jsem zjistila, že jediná věc, která mne limitovala, jsem byla já. Moje myšlenky. Tak jsem je změnila.

NÁRODNÍ JÍDLO MŮŽOU BÝT KLIDNĚ I ÚSTŘICE

Pamatuji si, jak jsme ve škole měli vyprávět o naší národní kuchyni. A po chvíli přišla řada na tu australskou. Způsobilo to docela rozruch, protože v podstatě Australská kuchyně neexistuje. Žije tu spoustu národností, které sem přinesli kromě svých zvyků i svá typická jídla. Tak třeba typickým jídlem může být „Fish and Chips“ anebo klidně „Ústřice“. Pokud je máte rádi jako já, budete v ústřicovém ráji. Máte je možnosti ochutnat na rybím trhu, kde jsou vždy čerstvé. Anebo se můžete za nimi vydat do ústřicových farem.

Ústřicový ráj to napohled.
Díky mému kamarádovi a taky mému zaměstnavateli Rickovi jsem se mohla účastnit jedné velké narozeninové párty. On teda říkal, že tam fotit nemám. Ale tohle fakt nešlo nevyfotit. 🙂 Spočítal mi to a ten den jsem snědla 120 ústřic.

NEWTOWN – ČTVRŤ UMĚLCŮ

Newtown je jedna z nejstylovějších čtvrtí umělců, co znám. Je tu spousta kaváren, galerií, butiků a divadel. Zkrátka správný underground jak se patří. Ulice jsou plné grafitů a některé jsou opravdu krásná umělecká díla. Jednou z nejznámějších památek je kresba „Mám sen“ nástěnná malba, která existuje jako pocta Martinu Lutheru Kingovi, která se datuje k roku 1991. Já v této čtvrti narazila na velmi dobrou kávu, zmrzlinu a ukořistila jsem tu super trička, náušnice ve tvaru muffinu a hlavně designové puntíkaté boty.

V Newtownu jsem potkala ty největší úleťáky. A víte co? Bylo to super. 🙂

BONDI BEACH A BONDI JUNCTION

Bondi beach patří mezi nejoblíbenější pláže v Sydney. Byla to první pláž, kterou jsem chtěla strašně vidět, a taky i viděla. Byla jsem překvapená, kolik lidí se tu věnuje kultu těla. A jak říkám já, bez vysportovaného těla na Bondi nelez. No asi něco na způsob, jak si snížit ego snadno a rychle. Na pláži si můžete dát za krásných lidových 18,90 $ třeba fish and chips.

Bondi Junction je křižovatka vlaků a autobusů. Taky místo, kde jsem chodila do školy. Můžete tu vlastně elegantně nakoupit v nákupních supermoderních centrech Westfieldu, která zdobí zvučná jména jako Dior, Prada a Gucci. Najdete tu taky spoustu jógových center, kde se můžete za ranních brzkých hodin pořádně protáhnout svá záda. Chodí sem cvičit i hodně starších lidí, kteří určitě nevypadají na svůj věk.

Bondi beach je úplně krásná pláž. A plná fit lidí. Ty malé tečky v moři jsou surfaři. 🙂

COOGEE A RANDWICK

Pro pláž Coogee mám slabost. Je stejně pěkná jako Bondi Beach a řekla bych, že i v určitém ohledu krásnější, pohodovější a poklidnější. Nikoho tady nezajímá, co máte na sobě nebo jestli jste přijeli autem nebo autobusem. Měla jsem to štěstí, že jsem tady mohla pracovat v malé tiché kavárničce. Každé ráno našimi nejčastějšími zákazníky byli borci vracející se ze surfování pro vyhřátou kávu a vydatnou snídani. Australané zkrátka vědí, jak si užívat života.

Čtvrt Randwick nelze nezmínit. Nachází se tu jedna z restaurací zvaná Rell´s kitchen, kde jsem začala vařit svoji první kávu. Zde jsem taky poznala svého prvního zaměstnavatele Ricka, který mne zaměstnal ve své potápěčské firmě. Žije tu taky teta mého kamaráda. Zde řidiči autobusů staví pouze na zamávání. Randwick není snobský, ale hlavní je, že je odtud blízko na pláže.

Rellś kitchen team
S mojí Kate

MANLY

Sydney je město plné pláží, proto nelze nezmínit pláž Manly. Na dlouhém pásu písku se to hemží lidmi, které vyvíjí různé plážové aktivity. Je tu spousta hospůdek, barů, restaurací a obchůdků přeplněných plyšovými klokany a věcmi s australskou vlajkou. A kouzelné je, že se na tuto pláž dostanete lodí, zvn. Ferry.

Tak jistěže jsem musela jednoho přivést domů. 🙂

JÍZDNÍ ŘÁDY, KTERÉ NIKDO NEDODRŽUJE

Doprava v Sydney se může pro cestovatele zdát mírně obtížná. Našinec má na výběr několik možností. Já nejčastěji používala vlaky, monorail, Ferry a autobusy. Vlaky jsou tu spojeny s metrem, protože v centru jezdí i pod zemí. Já hodně jezdila monorailem, jehož dráha je visutá nad městem. Taky bych ráda nebo spíš nerada zmínila autobusy.  Většina zastávek nemá jízdní řády, a pokud má, tak je nikdo nedodržuje. Na pořádku jsou tu častá zpoždění, takže pokud nechcete přijít někam pozdě, je důležité s tímto počítat. Doprava je tu astronomicky drahá a to i pro Japonce. Vyplatí se koupit předplacenou kartu. Platí se podle vzdálenosti a podle toho, v kterou denní dobu jedete. Po určitém počtu jízd v týdnu, jsou jízdy pak zdarma. Náš učitel Chris přišel s ohromnou vychytávkou. Vždycky během přestávky ve škole vyběhl do ulic a tam si najezdil kratší trasy za míň peněz a tak dokázal ušetřit spoustu peněz.

Jó, tak tohle Ferry není. Ale pokud řeknu James Cook a jeho objevitelská loď, tak se někteří z vás možná chytnou.

KNAFEH JERUSALEM STREET FOOD

Už jste někdy slyšeli o „Jeruzalémském pouličním jídle“? Já jej objevila až v Sydney na Food street festivalu. Je to úžasná pekárna sídlící v přepravním kontejneru. Hned na první pohled mne tento náklaďák oslovil svým grafitovým designem.  Na tuto super myšlenku přišel Ameer El-Issa a jeho palestinská rodina, která nyní žije v Sydney. A čím je tohle všechno tak jedinečné? Pro nezasvěcené,  Knafeh je sladký tvarohový desert, posypaný drcenými pistáciemi namočenými do cukrového sirupu. Vrchol tohoto koláče je pěkně křupavý.  Řekla bych takové sýrové crème brulee Středního východu.  Každý jej dělá trochu jinak, ale této vousaté partě chlapíků se daří péct skvěle. A hlavně všechno to je jedna velká show. Vaří, tancují a zpívají. A taky vám napíšou na podnos něco vtipného. Za noc obslouží 2000 až 3000 zákazníků. Kolem nich je opravdu skvělá atmosféra. Se svým auťákem jsou pokaždé na jiném místě. Zakládají si na tom, že nikdy dopředu nevíte, kde se budou nacházet příští týden. O jejich poloze se vždy dozvíte jen z Facebooku. Mají i hodně štamgastů, kteří za nimi cestují i do vzdálených míst. Neustálé měnící se adresa není ovšem překážkou. Je tu spousta fanoušků, kteří se jich nemůžou nabažit.

Jak už jsem říkala, australské jídlo může být cokoliv. Tak proč ne zrovna Knafeh?
Design pojízdného vozu je taky bomba.

AUSTRALSKÝ FASHION A BEAUTY STYL

Líbí se mi, že se tady každý cítí svobodně. Najdete tu sice i naškrobené kravaťáky, ale většina lidí chodí sportovně. Holky tu nosí černé nebo i barevné legíny, tričko a k tomu tenisky. Většinou značky Nike. V létě samozřejmě plavky a k tomu šortky. Protože vždycky je důvod si odskočit na pláž. Najdete tu ale i spoustu střelených lidí a někdy máte pocit, že někde v okolí se musí zaručeně konat maškarní ples. S kamarádkou Beátou jsme měly takovou úchylku, že jsme si je fotily na mobil a posílaly si tak svoje dennodenní úlovky.

Pouliční styl může vypadat i takto. 🙂 S Kazuki jsme právě vybírali na ulici židličky do bytu. 🙂

Čím mi toto město rovněž imponuje je, že tu najdete spoustu obchůdků s asijskou kosmetikou. Jsem přímo úchylná na pleťové masky, kterých je tu plno. Některé jsou docela srandovní, např. s obrázkem pandy. O tomto kosmetickém zázraku musím jednou napsat článek. Já totiž na ně nedám vůbec dopustit. Lepší vzpruhu pro svou pleť neznám. Pracují velmi hloubkově, vyhlazují a vypínají. A hlavně efekt je vidět hned!

ARCHITEKTONICKÉ SKVOSTY

Nebylo by fér, kdybych nezmínila, že Sydney je město, kde najdete velmi krásné stavby.  Nemá smysl je tady popisovat, od toho jsou průvodci. Sami posuďte na mých fotografiích.

Sydney opera

SYDNEY MI BUDE CHYBĚT…♥

Mám tu své oblíbené kavárny, obchůdky se sushi, místa, kde se tančí salsa, místa, kudy jsem se ráda jen tak procházela a pláže. Zůstali mi tu hlavně kamarádi. Myslím, že pro mne Sydney bude město, kde se dobře pracuje, učí, tančí a jen tak lelkuje.

Usmívej se často. Cestuj, pokud je to možné. Říkej si vždy pravdu. Nikdy se nepřestaň učit. Buď vděčný za to co máš. Buď sám sebou.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku. 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.