15 ZPŮSOBŮ, JAK SI UŽÍT SLADKÝ ŽIVOT V ŘÍMĚ JAKO VE FILMU

15 ZPŮSOBŮ, JAK SI UŽÍT SLADKÝ ŽIVOT V ŘÍMĚ

Možná to bude znít jako klišé, ale pokud bych vám mohla poradit, jak si užít “Věčné město” neexistuje lepší rada jako toto staré rčení: “ Když jsi jednou v Římě, chovej se jako Říman.” Hned první den pochopíte, proč se Řím řadí k nejkrásnějším místům na světě.

Stylově oblečení Italové, barokní kostely, vily změněné na muzea, příjemné slunné počasí, dekadentní těstoviny a veliké kopečky zmrzliny. Toto úžasné místo se stalo kulisou mnoha slavných filmů a mnoho z nich patří k mým oblíbeným. A taky musím uznat, že Římu to v nich moc sluší. A co tedy dělat v Římě? Můžete se jako já vydat po stopách právě vašeho oblíbeného filmu.

1 CESTUJTE LACINĚ Z LETIŠTĚ DO CENTRA

Na začátek jedna rada, která sice nemá nic společného s žádným filmem, ale bude se vám hodit, jak ušetřit na začátku některé peníze za dopravu. Po přistání na letišti Fiumicino, kdy projdete příletovou halou, se můžete do centra Říma dostat několika způsoby. Já si zvolila ten nejlacinější, a to je autobusovou dopravou. Nejdete tu spoustu autobusových společností. Autobusy odjíždí v blízkosti příletů Terminálu 3 a pokračují do zastávky hlavního vlakového nádraží Termini. Jednosměrný lístek zakoupíte za 7 Euro. Cesta trvá zhruba kolem 45 minut a autobusy jezdí v 30 minutových intervalech. Odtud můžete pokračovat až do vaší cílové destinace. Já už dál nepokračovala a kvůli pohodlí jsem si vybrala hotel poblíž. Je to totiž blízko na metro a na vlaky, ale i směrem na letiště. Pokud se ovšem rozhodnete pokračovat dál, můžete použít metro, jako nejlacinější způsob dopravy po městě. Římské metro má jen dvě linky, takže se určitě neztratíte. Jízdenka stojí 1.5 eura a platí 100 min. Koupit si ji můžete jednoduše v automatu. Já vám však doporučuji, projít si toto krásné město pěšky. Ale abych vás neochudila hned na začátku o nějaký film, pokud věříte na osud, tak do Říma zkrátka musíte. Myslela si to i Marisa Tomei ve filmu Italské námluvy. Odletěla do Říma, aby zde našla Damona Bradleyho, kterého ji předurčili duchové jako manžela. A co myslíte, našla tady pravou lásku?

2 NEZAPOMEŇTE HODIT MINCI DO FONTÁNY

A teď už pěkně filmově. Neznám snad reprezentativnější filmovou scénu z Říma než ta, ve které se Anita Ekberg s Marcellem Mastroiannim koupou ve Fontáně Di Trevi ve filmu Sladký život. Fontánu navrhl Nicola Salvi a nachází se v samém centru Říma. V jejím středu stojí socha boha Neptuna. Udělat fotku bez turistů, je tu skoro nemožné. Můj tip: Přivstaňte si brzy ráno a pokud se vám podaří dostat se sem do 8 hodin, můžete si pořídit fotografii dokonce bez davů. A to přeci za to stojí, ne? K fontáně se váže několik zvyků a pověr a kdo ví, které jsou pravdivé. Lidé tu hází mince, aby se do věčného města vrátili.

Jiná pověra říká, že pokud do fontány vhodíte minci, naleznete v Římě pravou lásku, a když vhodíte další, budete mít v Římě šťastnou svatbu.Nebo to můžete udělat podobně jako mladá americká Newyorčanka, kterou hraje Kristen Bellová ve filmu Rande v Římě. Zklamaná láskou při procházce starobylou metropolí ukradne z fontány zamilovaných několik mincí. Pokud vám můžu radit, vy to raději nedělejte, protože krást mince z fontán je přísně zakázáno a nakonec byste mohli dostat pěkně tučnou pokutu.

V Římě se nachází spousta fontán a ty nejkrásnější najdete na slavném náměstí Piazza Navona, které je lemované barokními paláci, obchody, kavárnami a bohatými fontánami.

3 OCHUTNEJTE ITALSKOU ZMRZLINU NA ŠPANĚLSKÝCH SCHODECH

Kdo by neznal americkou romantickou komedii Prázdniny v Římě s Audrey Hepburn a Gregory Peckem. Kdo by nechtěl usnout u Fontány Di Trevi, povozit se na Vespě římskými ulicemi či vychutnat si zmrzlinu na Španělských schodech. O kvalitě filmu svědčí také to, že byl nominovány na 10 Oscarů a Audrey Hepburn získala Oscara za hlavní roli.

Pod Španělskými schody se nachází Fontana della Barcaccia od slavného Berniniho. Náměstí bylo v minulosti cílem aristokratů a věhlasných umělců – Liszta, Byrona, Stendhala či Wagnera. Náměstí Piazza di Spagna lemovaly malé kavárničky, hotely a ateliéry.

4 VLOŽTE RUKU DO ÚST PRAVDY, JEN POKUD MÁTE ČISTÉ SVĚDOMÍ 🙂

Pokud máte čisté svědomí, nezapomeňte navštívit Ústa pravdy, italsky La Bocca della Varitá, která jsou umístěna pod podloubím kostela Santa Maria in Cosmedin. Kostel je známý tím, že uchovává vzácné relikvie, ostatky sv. Valentýna. Ano, je to právě ten mnich, kvůli kterému se začal slavit svátek všech zamilovaných. Ústa pravdy představují jednoho z pohanských bohů. Maska je vyrobena z mramoru, váží 1,2 tuny a její průměr je 175 cm. Takže pokud jste odvážní a máte čisté svědomí, nebojte se do jeho otevřených úst vložit ruku, tak jako to udělala Audrey s Gregorim v již zmiňovaném filmu Prázdniny v Římě .

Utváří se tu mnohem menší řada na čekání než u jiných památek, neplatí se tu žádné vstupné a postačí, když přispějete do kasičky libovolnou částkou.

5 NAVŠTIVTE SYMBOL MĚSTA – KOLOSEUM, JEDEN ZE 7 NOVÝCH DIVŮ SVĚTA

Projděte si starověký Řím a navštivte symbol města – Koloseum. Právě tady se mi vždycky vybaví hodiny dějepisu, a protože mi přijde, že jsme se ve škole římským dějinám věnovali více prostoru než těm českým, tak mám docela barvitou představu o tom, jak to tehdy mohlo tady vypadat. Musím uznat, že je to místo, které musí ohromit snad každého. Vešlo se do něj až 50 tisíc návštěvníků a sloužilo pro pobavení obyvatel Říma. Konalo se tu několik typů her, jako jsou souboje gladiátorů, lovy a simulace námořních bitev. Během dopoledne se tu konala vystoupení se zvířaty, která dokonce někdy bojovala proti sobě. Se zvířaty bojovali otroci, váleční zajatci, zločinci či dobrovolníci.

V poledne se v aréně konaly popravy zločinců a otroků, které byly prokládány komickými čísly, tak aby to bylo pro diváky zábavnější. Poprava byla zasazena do děje nějaké hry, která končila smrtí hlavního hrdiny. Odpoledne byly na programu gladiátorské souboje. Gladiátoři byli váleční zajatci, zločinci, otroci, kteří byli pro boj vycvičeni v gladiátorských školách. Díky možnosti zaplavit téměř okamžitě arénu vodou se zde mohly odehrávat i námořní bitvy.

Vstup na hry byl zdarma, čehož prostí občané s potěšením využívali přesně podle oblíbeného hesla – chléb a hry. Se stejným potěšením se poněkud drsné zábavy zúčastňovali i příslušníci vyšších vrstev, včetně císaře, které vše sponzoroval. Je to neuvěřitelné, když si to člověk toto všechno uvědomí. Dodnes má Koloseum jedinečnou a tajemnou atmosféru, a opravdu se vyplatí vystát frontu na lístky (1 lístek stojí 12 euro a platí 2 dny. Dostane se s ním i na Forum Romanum a Palatinum). Vždycky si tady vzpomenu na výrok jednoho mnicha: „Dokud stojí Koloseum, bude stát i Řím, ale když Koloseum padne, padne i Řím – a pádem Říma skončí celý svět.“ A taky na film Gladiátor s Russelem Crownem.

6 VEZMĚTE SI SEBOU DOSTATEK VODY A VYDEJTE SE DO PULZUJÍCÍHO CENTRA STAROVĚKÉHO ŘÍMA  – FORUM ROMANUM

Forum Romanum je nejstarším místem v Římě a již v 5. století bylo přirozeným centrem města, sloužilo jako trh a také se zde shromažďovali občané k náboženským i jiným slavnostem. Za doby císaře Augusta se plocha postupně začala zaplňovat chrámy z mramoru, vznikaly tu baziliky, prostory pro obchod a soudy.

Forum bylo i pamětníkem projevů mnoha významných řečníků – např. Cicera nebo Marca Antonia, který zde pronášel smuteční řeč po zavraždění Caesara. Ten se objevuje v mnoha filmech, ale k nejslavnějším patří film Julius Caesar v hlavní roli s Marlonem Brandem.

7 POMODLETE SE V NEJMENŠÍM STÁTU SVĚTA – VE VATIKÁNU

Americký thriller Andělé a démoni v hlavní roli s Tomem Hanksem alias Robertem Langdonem, natočený podle stejnojmenné knihy Dana Browna, vás zavede do římských tajných chodeb, katakomb, krypt a katedrál. A hlavně do Vatikánu!

Na pravém břehu řeky Tiber leží nejmenší stát světa Vatikán, hlavní sídlo papežů. Od roku 1929 je Vatikán svrchovaným státem, který je nezávislý na Itálii. Nejvyšší hlavou státu je papež, kterého chrání elitní jednotky Švýcarské gardy. Vatikán má své vlastní noviny a rozhlasovou stanici, která vysílá po celém světe. Na území tohoto malinkatého státu se nachází obchody, banky, malá železniční stanice a pošta. Vatikánská pošta je dokonce rychlejší než ta italská. 🙂

Ve Vatikánu můžete strávit jeden nebo klidně i dva dny. Člověk tu opravdu nevychází z údivu. Už jen příchod na náměstí Svatého Petra je zážitkem. Gianlorenzo Bernini zde vytvořil velkolepé architektonické barokní dílo. Bazilika svatého Petra je největším katolickým chrámem, na jehož výstavbě se podíleli mistři v čele s Raffaelem a Michalengelem. Pozor! Do chrámu vás nepustí s odhalenými rameny a musíte mít dlouhé kalhoty. Vezměte si raději při procházkách Římem alespoň šálu, kterou se můžete zahalit, jinak vám spousta církevních památek zbytečně unikne.Pokud máte dost času, určitě si nezapomeňte prohlédnout si Vatikánská muzea a galerie. Vatikán soustřeďuje jednu z největších uměleckých sbírek na světě. Nachází se tu i slavná Sixtinská kaple. V této soukromé papežské kapli se konají konkláve kardinálů při volbě nového papeže.

8 NECHTE SE OHROMIT MONUMENTÁLNOSTÍ ANDĚLSKÉHO HRADU A PANTHEONU

Celou návštěvu Vatikánu můžete zakončit procházkou k Andělskému hradu. Byl útočištěm papežů v dobách nepokojů a církev jej také využívala jako vězení a mučírnu. Vězněn tu byl např. Giordano Bruno. Byla zde vybudována i tajná úniková chodba, která spojovala Andělský hrad s chrámem sv. Petra. Součástí hradeb jsou čtyři věže, které jsou pojmenovány po sv. Matoušovi, Janovi, Markovi a Lukášovi. Most k Andělskému hradu (Ponte S. Angelo) lemují jej sochy andělů, které projektoval Bernini a symbolizují Kristovo utrpení.

Film Andělé a démoni vás zavede do Pantheonu. Pro návštěvníka Říma takřka povinného filmu. I když se nechcete zařadit mezi ostatní poutníky po místech z této knihy, stejně se neubráníte a budete si říkat: „Tady ten Langdon nezachránil toho kardinála, protože přišel pozdě.

9 OBJEVTE KLENOTY SOUKROMÉ SBÍRKY VE VILLE BORGHESE

Pokud se rozhodnete navštívit Vatikán, připravte se na šíleně dlouhé fronty, v kterých můžete klidně strávit i 4 hodiny. A pokud jste jako já, nemáte rádi fronty, ale galerie milujete, vydejte se do Villi Borghese, kde se nachází galerie.

Tento palác patřil kardinálu Scipionu Borghesovi a sloužil jako místo pro uložení kardinálovy soukromé umělecké sbírky. K největším klenotům sbírky patří díla Berniniho, Raffaellovo, Tizianova, Botticelliho, Rubense, Cranacha a Caravaggia. Vstupenky je nutné si rezervovat předem (13 euro), protože se může stát, že vás bez rezervace nepustí. Já však měla štěstí a pustili mne i bez rezervace.

Pauline Bonaparte jako Venus Victrix

Caravaggio – Chlapec s košíkem ovoce

10 TOULEJTE SE ŘÍMSKÝMI ULIČKAMI

Nebo se jen tak můžete toulat římskými uličkami jako to dělal Woody Ellen ve filmu Do Říma s láskou.

Na svých toulkách se tak můžete dostat na kopec Kapitol, který se tyčí nad Forem Romanem. Svým návštěvníkům nabízí i nezapomenutelné výhledy na Řím. Nejkrásnější způsob, jak se můžete dostat nahoru, je po Michelangelově schodišti Cordonata.

11 NAKUPUJTE, KDE NAKUPUJÍ ŘÍMANÉ

Ulice v Římě jsou hlučné a rušné. Máte tak pocit, že jste pořád v centru dění. Najdete tu spoustu kamenných obchodů s velkým výběrem a věřte mi bude obtížné odolat tomuto pokušení. Máte dokonce na výběr. Můžete nakupovat v krásných luxusních buticích na pěší zóně Via dei Condotti, která začíná u Španělských schodů. Najdete tu značky především světových tvůrců, kde prim samozřejmě hrají ty italské, jako je Prada, Dolce & Gabanna, Armani či Valentino. Je to taková italská “Pařížská”. Můžete se tak vyparádit podobně jako to udělala americká rodina Griswaldovi v hlavní roli s Chevy Chasem ve filmu Bláznivá dovolená v Evropě.

Ale pokud jste jako já a máte trochu hlouběji do kapsy, nemusíte vůbec zoufat. V Římě najdete zboží i za přijatelné ceny. Obchody jsou téměř všude. Ulice Via Vittorio Veneto a Via del Corso jsou dobře známými nákupními ulicemi. Co mi přijde docela vtipné, že na oblečení si Italové hodně potrpí, ale o svá auta se moc nestarají. Ulice jsou tady velmi úzké, tak i nová auta mají spoustu škrábanců a odřenin.

12 KUPTE SI KVĚTINU NA NÁMĚSTÍ KVĚTIN

Pokud se rozhodnete nakupovat potraviny, můžete je nakoupit čerstvé přímo na trzích či tržnicích. Takovým nejznámějším trhem, který se nachází přímo v centru města, je trh Campo de’Fiori neboli Náměstí květin. Tento trh začal fungovat dokonce již v 19. století. Tržiště je otevřeno každý den. Prodávají se tu nejen květiny, ale i ovoce, zelenina, těstoviny, sirupy, káva a olivový olej.

13 DEJTE SI KÁVU NA „STOJÁKA“

Možná se vám vybaví scénka z filmu Jíst, meditovat, milovat, kdy se Julia Roberts snaží objednat kávu v jednom z barů a moc se jí to nedaří. Co se týče italské gastronomie, tak má spoustu nepsaných pravidel, která se více či méně dodržují. I když je překročíte, nikdo vám za ně hlavu neutrhne, budete se ale cítit tak trochu trapně. Na co si tedy dávat pozor? Začneme třeba mojí milovanou kávou. Italové ji pijí po cestě do práce ve svém oblíbeném baru. Ke kávě si nesedá, ale pije ji výhradně “na stojáka” u pultu. Malý šálek espresa s pěnou oříškové barvy a jemnou a lehkou strukturou povzbudí, zahřeje, dodá energii, je velmi rychlá a levná. Kávu vám barman nabídne ve vyhřátém miniaturním šálku. Cena kávy se liší podle toho, zda si ji objednáte na baru, nebo si sednete ke stolku a někdo vás obslouží. Na baru zaplatíte kolem 1 eura. Přijde mi to velmi sympatické, protože tuto cenu zaplatíte i v centru města. Jestliže si dáte kávu u stolku, zaplatíte dvojnásobek. Co je ještě povoleno, dát si cappucino se sladkým pečivem. A to pouze na snídani. V případě, že si tento nápoj objednáte po obědě, budou se na vás dívat jako na blázna. Pokud si objednáte latte, dostanete mléko, ne kávu s mlékem. Na to pozor, abyste nebyli překvapeni. Co však nikdy nedělejte, nekupujte si kávu “take away”. To se opravdu považuje za barbarství.

A nezapomeňte si ke kávě dát něco dobrého.

14 NAVŠTIVTE NEJSLAVNĚJŠÍ KAVÁRNU ANTICO CAFFÉ GREKO, KDE PIL KÁVU I CASANOVA

Zajděte si do kavárny Antico Caffé Greco, která sídlí na jedné z nejlepších adres v Římě na ulici Via Dei Condotti nedaleko Španělských schodů. Vypráví se, že tu Nikolaj Vasiljevič Gogol napsal několik stánek Mrtvé duše a mezi návštěvníky patřili Byron, Goethe, Mickiewicz, Stendhal, Wagner či vášnivý milovník Casanova.

15 NEBOJTE SE MÍT ŽÍZEŇ

Řím se pyšní světově proslulým propracovaným systémem veřejných vodovodů a na ně navazujících fontán. Na každém rohu tu narazíte na stovky dalších malých fontánek či „nosáčů“ (nasoni), jak se pítkům podle tvaru jejich kovového kohoutku říká. Z nich nepřetržitě teče voda dovedená do města z kopců vzdálených i 80 kilometrů. Je chladná, osvěžující a má výbornou chuť!

Filmových snímků a záběrů z Říma je samozřejmě stovky. Můžete se jimi inspirovat nebo si své zážitky po svém návratu prostřednictvím filmů připomenout. A jak to máte vy? Který z filmů natočených v Římě se vám líbil nejvíce?

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.