4 TURISTICKÉ TRASY V CINQUE TERRE

4 TURISTICKÉ TRASY V CINQUE TERRE

Bylo by velkou chybou se po Cinque Terre vozit pouze jen vlakem. Pobřeží národního parku skrývá krásné scenérie díky roztroušeným vesničkám, které jsou vystavěny na hlubokých mořských srázech. Díky poloze vesniček na pobřeží, které stoupají nahoru křivolakými uličkami, se můžete kochat krásnými rozhledy do okolí celého parku.

Tento národní park má celou řadu stezek pro pěší a horskou turistiku. A já vám to vřele doporučuji, protože tyto ptačí výhledy stojí za to, a hlavně ji ze spodu od moře vaši turističtí konkurenti prostě neuvidí. A to stojí za to, ne?

Původně jsme si chtěli projít všechny stezky mezi všemi vesničkami Cinque Terre. Je jich však hodně a bohužel některé stezky na východě byly právě teď uzavřeny kvůli sesuvům půdy a jejich obnova bude nějakou dobu trvat.

1. TRASA

VIA DELL’AMORE ANEB STEZKA LÁSKY

Riomaggiore je s Manarolou spojeno takzvanou stezkou lásky, která je dlouhá cca 1 kilometr a představuje jednu z nejoblíbenějších turistických tras vedoucích kolem pobřeží. Je to právě jedna ze stezek, která je nyní pro veřejnost uzavřena. Stezka vede mezi vesnicemi Riomaggiore – Manarola. Hlavní část stezky je uzavřena, ale vy si můžete alespoň malý kousíček projít. Pravděpodobně bude otevřena od května 2023. Za označení stezka lásky vděčí italskému novináři Paolu Monellimu, který byl fascinován skutečností, že v průběhu druhé světové války se zde zamilované páry obou městeček tajně scházely. Dnešním turistickým trendem je při cestě po Via dell’Amore zavěsit zámek jako symbol věčné lásky.

2. TRASA

STEZKA Z MANAROLY DO CORNIGLIA

Na začátku této cesty je docela obtížný úsek. Budete strmě stoupat do schodů, ale jakmile se dostanete na vrchol, za odměnu budete mít k dispozici úchvatné výhledy z ptačí perspektivy. Projdete se kolem svatostánku známého jako „Madonna del Luogo“.

Krátce nato se stezka vyrovná a vaše cesta povede nad pobřežím krásnými políčky ve skalách, vinicemi a olivovými háji až do Corniglia. Pokud jste srágory, můžete si pomoci tak, že vyjedete kyvadlovým zeleným autobusem nad Manarolu do Volastry a odsud se malými chodníčky pustit do velmi postupného klesání mezi terasovitými vinicemi až do Corniglie. Nastoupáte zhruba 300 metrů a 600 metrů klesnete.

Svahy jsou tu porostlé vinicemi i olivovníky a jsou tak strmé, že vinaři a pěstitelé jezdí za svými políčky lanovkou.

 

Mně se tento výlet moc líbil, i když ze začátku mi prudké stoupání dalo opravdu zabrat. Cesta nám zabrala zhruba dvě a půl hodiny a samozřejmě jsem ji prokládala plno zastávkami na focení.

VOLASTRA

Vaše cesta povede přes vesničku Volastra. Po celou dobu tu obyvatelé Volastry pěstovali olivovníky a vinnou révu a ve skutečnosti ji pěstují stále. Volastra je obklopena olivovníky a vinicemi. Název Volastra pochází z názvu „Vicus Oleaster“, což v latině znamená vesnice oliv. A teď vám stejně jako mě je zcela jasné, proč vesnička byla tak pojmenována. Nejúžasnější charakteristikou Volastry je, že je velmi blízko Cinque Terre a je jim podobná a zároveň tu nenajdete žádné turisty. Můžete zde zůstat v baru nebo v restauraci, odpočinout si a obdivovat úžasné výhledy. Vesnice má v zásadě 2 ulice, takže tady se určitě neztratíte. Hlavní atrakcí je středověký kostel, který se nachází ve vyšší části obce.

3.TRASA

STEZKA Z VARNAZZY DO MONTEROSSO AL MARE

Tato trasa je mezi turisty Cinque Terre nesmírně oblíbená, a proto si za ni zaplatíte. Proto se vám vyplatí použít kartu Cinque Terre, kde máte vstup na trek zdarma nebo si zkrátka budete muset zaplatit vstup. Stezka (SVA2) začíná z okouzlujícího malého přístavu Vernazza z protějšího náměstí, kterému dominuje kostel Santa Margherita di Antiochia, pocházející z XIV. století a hrad Doria.

V prvních částech stezky je krásný výhled na Vernazzu. Stezka je snadno schůdná a procházíte se mezi terasovitými vinicemi, které produkují místní víno. Po chvíli uvidíte Monterosso al Mar, které se nachází v zátoce. Cestou dolů budete míjet další řadové vinice.

Když se dostanete do Monterosso z turistické stezky, přijdete nejprve do staré části Monterosso. Najdete zde mnoho kostelů, roztomilých uliček a restaurací. Je tu také malá pláž a přístav. Městečko je rozděleno na dvě části a nová část leží směrem na sever od staré části. Nová část má nejdelší pláž v oblasti a podél se nachází restaurace. Zde najdete všechny slavné obrázky slunečníků na pláži a útesy v moři.

4.TRASA

Z MONTEROSSO AL MARE DO LEVANTO

Nejpanoramatičtější stezkou v Cinque Terre je bezpochyby turistická stezka č. 1 spojující Levanto s Monterosso al Mare. Lezení se odehrává uprostřed středomořské vegetace, můžete se kochat rostlinami jako je vřes, myrta, arbutus, tmel a borovice Aleppo. Cesta vede ze začátku mezi vilami a zalesněným prostorem a pak najednou začnete být obklopováni  jinou krajinou, téměř pohádkovou.

 

Na cestě minete zříceninu kostela Sant’Antonio (XIII. století), což je ideální místo pro zastávku a obdivování scenérie.

Trasa končí v  Levantu  u Castello De Rossi, postaveného na starobylém hradu Malaspina. Sem už přijdete po široké dlážděné pěší ulici, která se tyčí prudce nad parkem Villa Agnelli a nabízí širší výhled na Levanto a jeho záliv.

CO S SEBOU NA CESTU

Určitě se oblečte pohodlně a myslete na to, že pokud půjdete ve vedru, budete potřebovat hodně vody. Tu si vezměte s sebou, protože na cestě ji nikde nekoupíte. Co určitě nepodceňujte, je pohodlná obuv. Místní krajina k procházkám v žabkách nebo jiné plážové obuvi sice svádí, ale nenechte se zmást. Místy to po kamenech trošku klouže či jsou kameny špičaté, tak by se vám nešlo moc dobře. Italové se dokonce rozhodli zakročit proti nezodpovědným turistům, a tak zavedli pokutováni pro ty, kteří na mnohdy strmé stezky vyrazí v pantoflích či žabkách. Důvodem jsou podle strážců parku častá zranění způsobená právě nevhodnou obuví. Hříšníci mohou zaplatit od 50 do 2500 eur (v přepočtu zhruba 1300 až 64 tisíc korun).

MŮJ TIP:

Vyjděte raději brzy ráno, vyhnete se tak velkému horku a taky dalším turistům! Nejprve jsem nechtěla šplhat do kopců, ale teď toho vůbec nelituji. Naopak, kde jinde bych měla tak úžasné výhledy a mohla tak udělat spoustu fotek. A mám pro vás jedno tajemství, které jsem využívala docela často. Pokud nemůžete, zkrátka foťte! 🙂

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.