BYLINKOVÁ TERAPIE, ANEB JAK LÉČILY NAŠE BABIČKY

BYLINKOVÁ TERAPIE, ANEB JAK LÉČILY NAŠE BABIČKY

Horké dny jsou nenávratně minulostí. Přichází podzim se svými hýřivými barvami oděnými do mlživého oparu a zima již pomalu, ale velmi jistě klepe na vrátka. Nevím, jak jste na to vy, ale já s přechodem ročního období vždycky na podzim ztrácím energii. V září slavím narozeniny a mám je spojené s tím, že většinou se v tuto dobu počasí zlomí, prší a začíná být škaredě. S omezeným množstvím slunečních paprsků na mne lezou chmury, jsem rozladěná a mám podzimní depku. Ta většinou plynule přejde přes celou zimu a nemůžu se dočkat jara.

BYLINKY MILUJI OD MALIČKA

Podzim pro mne představuje i sušení ovoce, pití bylinkových čajů a burčáku. Když jsem byla malá, tak mě táta učil poznávat bylinky. Podnikali jsme spolu výpravy, ze kterých jsme si nosili spoustu bylinek. Z lékárny mi vždycky donesl vazelínu a já si vyráběla různé masti, které jsem pak ostatním členům rodiny mazala na ruce. Bylinky jsme sušili různě na půdě a já s nedočkavostí vyčkávala, kdy si z nich uděláme čaj. Ovšem čím jsem byla starší, tak jsem přestávala bylinky sbírat a moje vášeň se úplně vytratila.

KAŽDÁ ŽENA MÁ INTUICI LÉČIT

Čirou náhodou jsem na Facebooku narazila na zážitkový workshop “Bylinkaření”. Bylo to, jako kdybych se najednou ocitla ve svém dětství. Vrátila jsem se k tomu, co jsem jako malá ráda dělala. Musím se přiznat, že takový balzám na duši jsem teď potřebovala. Tyto zážitkové workshopy pořádá úžasná bylinkářka Monika Galasovská, žena s velkým Ž. Monika pochází z Frýdku Místku, a že je ze severní Moravy, poznáte během vteřiny. 🙂 Díky ní jsem strávila příjemné sobotní odpoledne, kdy jsem si odnesla spoustu nových poznatků o kytičkách, ale hlavně jsem si krásně psychicky odpočinula. Ona mi tak vlastně trochu „spadla z nebe“. Umí skvěle poradit bez zbytečného humbuku – jasně, čistě, se srdcem a tak i nějak vlastně přistupuje k životu i k bylinkám.

NEMUSÍTE SE BÁT, ŽE VÁS OTRÁVÍM BYLINKAMI.

TO VÁS SPÍŠ OTRÁVÍ HLOUPÍ LIDÉ!

Workshopy pořádá Monika vždy na určité téma a to v závislosti na sezóně, podle toho jaké bylinky jsou zrovna aktuálně v naší přírodě k nalezení. Takže každý kurz je zcela jedinečný a unikátní. Monika nám prozradila po které bylince teď na podzim sáhnout. Velmi důležitá informace je, že bylinky nerostou jen někde na Moravě, ale i v Praze.

A KTERÉ BYLINKY MÁTĚ VY NEJRADĚJI?

Celý workshop probíhal v přátelské atmosféře a sešla se tu fakt dobrá parta. Všechno ženy (ale i muži jsou vítáni). A tak jsme všechny společně krájely, míchaly a vařily bylinky. Dozvěděla jsem se, jak se zharmonizovat a prožít toto podzimní období v pohodě a ve zdraví. Vyrobily jsme si levandulový sirup, mast z měsíčku lékařského, tinkturu na imunitu, ženské víno a olejíček na opuchlé oči ze světlíku lékařského a chrpy modré. Učily jsme se poznávat bylinky jako lichořeřišnice, máta, meduňka, měsíček, jetel červený, levandule, yzop, divoká růže, heřmánek, dobromysl a řebříček, čekanka a tužebník lékařský.

SBĚRATELKA HERBÁŘŮ

Taky jsme zabrouzdaly do čistě ženských témat a dozvěděly jsme se spoustu zajímavostí, historek a příběhů nejen z bylinkářského světa.  Monika má v krámku spoustu herbářů. Co je mi na Monice sympatické, že je sbírá po antikvariátech. No, co vám budu povídat, bylo to skvěle strávené odpoledne. Příjemnou atmosféru dotvářel zvuk krásných francouzských šansonů, které se linuly celým obchůdkem.

STYLOVÝ OBCHŮDEK

Kurz probíhal v opravdu nádherných prostorech obchůdku “Bylinkové terapie”. Co vás určitě překvapí, že se nachází v Dittrichově ulici, mezi Palackého náměstí a Karlákem. Toto místo má opravdu úžasný koncept. Stylový modro- bílý interiér na vás dýchne domácí atmosférou starých časů. Najednou se ocitnete v místnosti plné bylinek, krémů, návodů, receptů a herbářů. Můžete tu posedět u bylinkového čaje, kávy, vína, polévky či dortů. V zadní části obchůdku se nachází „dámský pokojíček“ s výhledem do zeleného dvora. Ten je jako stvořený k odpočinku a relaxaci.

ZAPOJTE DO ŽIVOTA BYLINKY, POHYB A KVALITNÍ JÍDELNÍČEK!

Věřte mi, ale vůbec se mi nechtělo z takového krásného místa odejít. A jak to máte vy? Raději sáhnete po prášcích a lécích nebo po bylince? Jsem toho názoru, že pokud zapojíte do svého života více správných bylinek, pohyb a kvalitní zdravý jídelníček, tak se začnou dít opravdu úžasné věci.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.