HIT POSLEDNÍ DOBY:K MOŘI NA PÁR DNÍ.VYRAZTE NA MALTU!

HIT POSLEDNÍ DOBY: K MOŘI NA PÁR DNÍ VYRAZTE NA MALTU

Možná to máte taky tak. Potřebujete vypnout a jediné, co vám udělá dobře na duši je, že někam odletíte. Miluji letiště! Možná se vám vybaví úvodní scénka z filmu Román pro ženy, kdy Zuzana Konócz představuje svoji maminku Simonu Stašovou: “ Maminka milovala letiště. Jakmile vstoupí do letištní haly, začíná myslet anglicky, ale s českým pasem.” Tak to jsem přesně já. :-))

Toto prostředí mě uklidňuje a už jen ten pocit, že někam poletím, mi vhání ten správný adrenalin do žil. Myslím, že Malta je skvělý způsob, pokud chcete strávit dovolenou na atraktivním místě, ale přitom nechcete absolvovat dlouho cestu. Najdete tu spoustu krásných památek a hlavně vás tam čeká krásně barevné moře.

ST. JULIAN

Pokud si budete hledat ubytování na Maltě na internetu, tak na vás vyskočí hotely v tomto městečku. Tato bývalá rybářská vesnička se nachází v malém zálivu. Jsou tu k vidění stovky malých rybářských loděk, které jsou zakotvené v přístavu. Co je děsně fajn, že se tu můžete proplétat malými uličkami a obdivovat i další památky. Ale, co je nejvíc, když se jen tak vydáte podél moře pěšky přímo do Valetty.

Nebo můžete rovnou běžet! Každý rok se tu koná půlmaraton a maraton v jednom. Běžecká trasa se hezky line podél pobřeží až do hlavního města Valetty. Na každém kroku hraje živá hudba a nadšení turisté tu povzbuzují běžce. Mezi těmito běžci se míjí chodci. Pokud si zrovna nevěříte nebo nejste v kondici, můžete si celou trasu pěkně projít. Znáte to,  není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. 🙂

MARSAXLOKK – RYBÁŘSKÝ PŘÍSTAV

Největší rybářský přístav na Maltě, který je vyhlášený rybími trhy. Více než polovina ryb se uloví právě tady. Trhy se tu konají každý den, ale ten největší je každou neděli. Kromě ryb tu najdete i věci pro každodenní potřebu.

Přístav je sice malý, ale určitě vás nabije energií. Je úžasné pozorovat, jak se na mořské hladině houpou pestrobarevné loďky “LUZZU”. Ty jsou pestře pomalovány žlutou, červenou, zelenou a modrou barvou. Na přídi se nachází pár očí, které jsou přisuzovány egyptskému bohu Usirovi. Mají rybáře chránit před pohromami.

MLČÍCÍ MĚSTO MDINA

Ve středověku se Mdině říkalo „Šlechtické město“, protože v něm žila šlechta. Dnešní Mdina je na tak význačnou turistickou destinaci až příliš klidná, a proto si vysloužila přízvisko „Tiché město„. V 16. století bylo dokonce hlavním městem. Mdina je považována za jedno z nejkrásnější město Malty. V těchto malebných uličkách tohoto města jako kdyby se zastavil čas. Nachází se tu spousta paláců, kaplí, kostelů a mohutných středověkých hradeb. A díky této bohaté směsi stavebních památek, je toto městečko v podstatě jedna velká pěší zóna, kde platí zákaz vjezdu motorových vozidel.

VALETTA – PERLA MALTY

Myslím, že skoro každý zná tento slavný přístav z obrázků. Má nezaměnitelné architektonické  skvosty s krásnou katedrálou. Myslím, že se právem nachází na seznamu UNESCO. Ulice ze 16. století jsou opravdu nádherné.

Valettu založili rytíři řádu sv. Jana kvůli ochraně tzv. Velkého přístavu. Katedrála sv. Jana je opravdu úchvatné barokní dílo. Nachází se tu Carravaggiovo mistrovské díloStětí Jana Křtitele”. Výzdoba je tady opravdu famózní. Říká se, že podlaha kostela je jednou z nejkrásnějších na světě. Najdete na ní náhrobky rytířů různých barev. Pokud si vezmete sebou batoh, tak vás hned u vstupu donutí, abyste jej nesli vepředu. Tak jako mne. 🙂 Je to z toho důvodu, abyste něco  nerozbili.

Jednou z nejrušnějších ulic je Public street. Je to taková hlavní pěší tepna města, kterou lemuje spousta obchůdků, kaváren a restaurací.

DOPRAVA NA MALTĚ

Určitě mějte na paměti, že se tu jezdí vlevo. Pokud se nerozhodnete pro půjčení auta, vsaďte na autobusy. Tak jak v Itálii vedou všechny cesty do Říma, tak na Maltě vedou všechny cesty do Valetty. Pro vás to znamená, že pokud se rozhodnete jet vlastně kamkoliv, skoro vždy pojedete přes hlavní město. V autobuse zaplatíte  1,5 Euro a máte dvě hodiny k dobru, abyste se dostali do svojí destinace. A pokud si nejste jistí, kde správně vystoupit, není nic lehčího než se zeptat řidiče. Mluví se tu totiž anglicky.

KOSTELY

Malta je křesťansky založená země. To, že tady vládnou silné křesťanské tradice, si uvědomíte při každém kroku. Například jen ve Valettě se nachází třicet kostelů. Ty jsou bohatě zdobeny a každý má svůj příběh.

VÝHLEDY NA MOŘE

Na Maltě jsem byla v únoru. Skoro všichni tam chodili v zimních bundách a já jen v tričku. 🙂 Zkrátka pokud je pod 20°C, tak místním je zima. Já však zažívala první náznaky jara. Takže pokud uvažujete, že potřebujete na chvilku vypnout a vyletět alespoň na chvíli z republiky a přitom zůstat v Evropě, neváhejte a navštivte Maltu.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.