JAK SI UŽÍT 1 DEN V NÁRODNÍM PARKU SEQUOIA

JAK SI UŽÍT 1 DEN V NÁRODNÍM PARKU SEQUOIA

Myslím si, že na naší planetě není mnoho míst, která by se vyrovnala právě tomuto národnímu parku. Připravila jsem pro vás krátkého průvodce, jak tu strávit intenzivně jeden den. Pokud jste v Kalifornii, tak vám návštěva národního parku Sequoia určitě nesmí chybět. Už jen jeho přezdívka by vás měla nalákat. Říká se mu „Země obrů„. A věřte, že si ji nevysloužil jen tak pro nic za nic!

Uvnitř tohoto kalifornského národního parku najdete obrovské hory, drsné kaňony, jeskyně, a jak název napovídá i největší stromy. Ano, právě tady se nachází nejmohutnější stromy na světě. Při pohledu na obvod stromu, který zůstává silný i vysoko ve větvích, je snadné pochopit proč. I když sekvoje nejsou nejvyššími stromy na světě, jejich výška je přesto impozantní. Několik vzácných sekvojí dokonce dorůstá do výšky jakou má 26patrová budova!

VÍTE VŮBEC, CO JE SEQUOIA (sekvoja)?

Sekvoje obrovské patří mezi nejstarší stromy na světě a některé se dožívají více než 3000 let! Jsou to také jedny z nejodolnějších stromů na světě. Hustá a vláknitá kůra sekvojovců, která může dosahovat tloušťky až 31 cm, je odolná proti plamenům a izoluje je od žáru ohně. Kromě toho jim chemická látka zvaná tanin obsažená v kůře dodává odolnost proti houbovým hnilobám a dřevokaznému hmyzu.

Sekvoje obrovské mají na rozdíl od většiny stromů mělký a široce rozprostřený kořenový systém. Je opravdu úžasné, že tak mělký kořenový systém dokáže uživit tyto mohutné stromy! Poškození kořenů, silný vítr a taky půdní vlhkost mohou vést k vyvrácení, které je hlavní příčinou úhynu těchto stromů.

KOLIK DNÍ POTŘEBUJETE K NÁVŠTĚVĚ PARKU?

Já si upřímně myslím, že vám stačí jeden den. A to z toho důvodu, že i během tak krátké doby můžete absolvovat několik pěkných túr, potěšit se úžasnými výhledy či se jen tak volně procházet mezi lesními giganty. Pokud patříte mezi milovníky pěší turistiky, je pro vás tento národní park ideální, protože je zde spousta turistických stezek, kterými se můžete toulat.

VSTUPNÉ DO NÁRODNÍHO PARKU SEQUOIA

Poplatek za návštěvu národního parku Sequoia je 35 dolarů pro osobní vozidlo nebo 20 dolarů pro pěší nebo cyklisty. Tento poplatek platí 7 dní a umožňuje také vstup do národního parku Kings Canyon.

MŮJ TIP:

Doporučuji  vám však zakoupit průkaz „America the Beautiful“, který stojí pouze 79,99 USD a vztahuje se na VŠECHNY národní parky na celý rok!

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT, NEŽ SE VYPRAVÍTE DO PARKU 

Podobně jako v jiných parcích Ameriky, i tady je telefonní spojení omezené. Mobilní signál je k dispozici v blízkosti hlavních vstupů. Veřejné Wi-Fi je k dispozici v návštěvnickém centru Foothills a v návštěvnickém centru Kings Canyon (Grant Grove). V létě tu může být značně přeplněno, tak s tím raději počítejte. Přijeďte brzy, vyhnete se tak dlouhému čekání u vstupních stanic a hlavně zácpám na oblíbených parkovištích.

MŮJ TIP: Nenajdete tu ani žádné čerpací stanice. Proto si nádrž natankujte raději před vstupem do parku.

NÁVŠTĚVNICKÁ CENTRA

V národním parku Sequoia jsou dvě návštěvnická centra – Lodgepole Visitor Center a Floothils Visitor Center. Turistické informace jsou k dispozici také v Muzeu „Obřího lesa“ a na stanici Mineral King Ranger Station.

VYHLÍDKOVÁ TRASA

V národních parcích Sequoia a Kings Canyon je několik úžasných vyhlídkových cest. Můžete se tak projet po několika cestách, které tyto dva oblíbené národní parky USA spojují! Doporučuji vám trasu přes Generals Highway. Je to známá dálnice, která spojuje oba národní parky Sequoia a Kings Canyon a vede přes mnoho nádherných sekvojových hájů. V této oblasti se také nachází mnoho výchozích bodů pro stezky nebo se tu můžete zastavit a užívat si krásné vyhlídky.

Smyčka Majestic Mountain: Jedná se o novější dopravní tepnu v národních parcích Sequoia a Kings Canyon, která vlastně spojuje tyto parky s dalšími částmi Kalifornie, včetně Yosemitského národního parku.

STRAVOVÁNÍ V PARKU

Možnosti stravování v parku jsou omezené, proto si předem naplánujte, že si na celý den přibalíte jídlo a dostatek vody. Jen nezapomeňte dodržovat zásady „Leave No Trace“. Tzn. že po konzumaci jídla si zabalit veškeré odpadky a zbytky jídla s sebou (včetně jablečných jader, banánových slupek apod.).

DÁVEJTE SI POZOR NA MEDVĚDY

Dávejte si pozor na medvědy! A v podstatě byste měly udržovat bezpečnou vzdálenost od všech volně žijících zvířat. Na cedule s medvědy tady v podstatě narazíte na každém kroku. Pokud se rozhodnete přenocovat, tak použít kovové krabice na potraviny. V kempech jsou k dispozici a vy si do nich uložíte jídlo, ale také kosmetiku. Nic takového nesmí zůstat ani v autě.

PĚŠÍ TURISTIKA

V této krásné lesní oblasti je spousta stezek. Je jen na vás, jak si den naplánujete. Nejprve se však podívejte na oficiální stránky parku – tady, zdali nějaká ze stezek není uzavřená.

Mezi nejoblíbenější místa a stezky patří:

STROM GENERÁLA SHERMANA

(GENERAL SHERMAN TREE)

Jednou z hlavních atrakcí celého parku, kterou určitě nesmíte minout, je největší strom na světě. Tento úžasný strom má obvod spodní části kmene přesahující 30 m a je vysoký 83,8 m. Ke stromu generála Shermana vedou dvě stezky na severním konci Giant forest. Na hlavní stezku zaparkujte na parkovišti u Wolverton Road. Tato zpevněná stezka (jejíž součástí jsou schody) klesá půl míle z kopce sekvojovým hájem GIANT FOREST. Stezka je krátká, ale při návratu na parkoviště je nutné stoupat do kopce. Bezbariérová stezka je dostupná také z malého parkoviště (a zastávky kyvadlové dopravy) na okraji silnice Generals Highway. Tato krátká stezka vede několik set metrů od parkoviště k tomuto velkému stromu.

MŮJ TIP:

Tento velkolepý strom vzbuzuje respekt a pokoru. Ale pozor – fronty na fotografování u tohoto krasavce mohou být dlouhé. Doporučuji přijít co nejdříve a připravit se na čekání. A to hlavně během víkendů a rušné letní sezóny.

MORO ROCK

Moro Rock je jednou z nejoblíbenějších stezek v parku a určitě si ji nenechte ujít! Vystoupáte 400 schodů na vrchol tohoto žulového monolitu a získáte jeden z nejlepších výhledů na Great Western Divide a kaňon řeky Kaweah daleko pod vámi.

Jedná se o velmi krátký výlet, ale pro někoho náročný kvůli strmým schodům (350 schodů, převýšení 100 m stoupání na vrchol). Parkoviště Moro Rock se nachází u silnice Moro Rock/Crescent Meadow Road. Mějte na mysli, že v zimě je zavřeno a kyvadlovou dopravu parku lze použít pouze o letních víkendech a svátcích.

STEZKA VELKÝCH STROMŮ (BIG TREES TRAIL)

Stezka velkých stromů je dlouhá cca 1 km a obchází Round Meadow. Začíná poblíž Giant Forest Museum a můžete si tu prohlédnout úžasné sekvoje. Stezka obchází moc hezkou louku a podél ní  je řada informačních panelů, které popisují ekologii sekvojí. Je zpevněná a bezbariérová a je tak zpřístupněna i pro vozíčkáře.

GIANT FOREST MUSEUM

Muzeum je určitě skvělým výchozím bodem a poskytne vám informace o obřích sekvojích a přírodní historii parku. Můžete si tu promluvit i se správci parku a vzít si mapku, abyste se mohli vydat na okolní stezky.

CESTOVÁNÍ PO PARKU

Abyste se vyhnuli problémům s hledáním parkovacích míst, můžete tu využít bezplatnou kyvadlovou dopravu, která jezdí od muzea na další místa v parku. A to od konce května do začátku září. Auto si zaparkujte na parkovišti Giant Forest Museum u silnice Generals Highway.

TUNNEL LOG

Ale pokud se jako já rozhodnete, že kyvadlovou dopravu nevyužijete a pojedete autem, určitě si projeďte tímto tunelem. Počítejte s tím, že nebudete jediní, kdo dostali tento skvělý nápad. 🙂 Pokud je vaše vozidlo menší než 8 stop, můžete touto padlou sekvojí projet. Tento obrovský strom je vysoký 5,2 m a široký 2,5 m a je docela sranda se tímto obloukem projít.

Strom spadl přes silnici v roce 1937. O rok později byl skrz něj proražen tunel. Od té doby jím návštěvníci mohou projíždět. Pro větší vozidla a kyvadlovou dopravu je k dispozici objízdný pruh. Jedná se o jediný strom, kterým lze v parku projet.

MOJE TIPY, JAK SI OPRAVDU PARK UŽÍT:

  • Mobilní telefonní služby nejsou vždy k dispozici.  Stáhněte si raději všechny mapy off-line. Zkontrolujte, že je máte všechny.
  • Seznamte se s oblastí trochu dříve, než sem pojedete. Proto se raději podívejte na oficiální stránky parku, zdali jsou všechny stezky otevřené, abyste na místě nebyli zklamaní.
  • V parku je omezené vybavení.  Před vstupem se zásobte jídlem, benzínem a vodou.
  • Využijte jednotné vstupné pro vstup do národních parků Sequoia a Kings Canyon! Vyplatí se vám!
  • Silnice mohou být v zimě nebezpečné. Před průjezdem vždy zkontrolujte stav silnic a v období sněhové nadílky se také ujistěte, že máte na pneumatikách řetězy.
  • Tohle je země medvědů! Vždy musíte dobře skladovat potraviny a odpadky, abyste neriskovali, že o ně přijdete.
  • Nezapomeňte si ověřit, zda aktivity, kterých se chcete zúčastnit, nevyžadují povolení.  Pokud ano, můžete si je před cestou do národního parku Sequoia získat na webu Recreation.gov.

Pokud chcete zažít dobrodružství v přírodě, tak právě tento národní park je ideálním místem. Jsem toho názoru, že dokud nestojíte vedle těchto stromových gigantů, nedokážete pochopit jejich velikost! Doufám, že vám tento průvodce pomůže rozhodnout se, jak nejlépe strávit čas v parku!

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.