MINI PRŮVODCE STREET ARTEM VE FLORENCII

MINI PRŮVODCE STREET ARTEM VE FLORENCII

Florencii zná každý jako město v Itálii, které je známé po celém světě tím, že je rodištěm renesance. Toto toskánské město přitahuje po staletí návštěvníky, kteří tu obdivují nádhernou práci Leonardo Da Vinci, Michelangela, Donatella, Botticelliho, Brunelleschiho, atd.. Florenťané jsou velmi hrdí na to, že se v jejich městě renesance narodila. Všechno je tu proto věnováno tomuto rozhodujícímu období evropské historie. Dalo by se dokonce říci, že Florencie zůstala v renesanci poněkud zaseknutá. I dnes toto italské město má jedinečný cit pro umění.

V posledních letech se objevila nová generace umělců, kteří zahájili novou renesanci, aby znovu přiblížili umění lidem. Ulice a zdi paláců jsou jejich „plátnem“ a dokonce ani dopravní značky nejsou v bezpečí. Umělci městské renesance usilují o to, aby město bylo o něco barevnější, abyste se usmívali, a dokonce se vás snaží přimět přemýšlet a samozřejmě inspirovat.

I já se vydala do ulic obdivovat jejich dílo. Stačí se jen projít dlážděnými uličkami historického centra a já vám garantuji, že budete ohromeni. Zde umělci zakryli zdi, dopravní značky a pouliční lampy uměleckými díly street artu. Chápu, že není snadné vytvořit street art ve městě, jako je Florencie, kde je každá ulice a náměstí plná historických budov, skupin turistů nebo „obchodníků“, kteří se vám snaží prodat levné obrazy, trička a další suvenýry. Jsem však toho názoru, že „Street art, je-li dobré, je darem městu a jeho obyvatelům“.

Dříve renesance oslovovala vládce a mesiáše umění, dnes nás naopak pouliční umělci nutí myslet mimo zajeté koleje a někdy jejich díla sdílí dokonce velmi silná společenská poselství. Prostřednictvím různých šablon či stříkáním barvy umělci komunikují své emoce. Pouliční umění tu najdete v různých podobách. V jednom bloku najdete nečitelné graffiti, úryvky z italské poezie, sochy vyčnívající ze zdi, nádherné obrazy lidí všech tvarů a barev a dokonce drzé nálepky s odkazy na různé iniciativy.

Zkrátka Florencie ví, jak být městem, které vytváří dialog mezi uměním minulosti a budoucnosti, a já bych vám ráda ukázala, co jsem všechno objevila na svých toulkách ulicemi historického centra Florencie. Protože jsem si všimla, že se tu nachází několik opakujících se motivů, provedla jsem výzkum, abych zjistila jejich význam a našla umělce, kteří stojí za těmito uměleckými díly.

Vytvořila jsem pro vás rychlého průvodce Street Artem, tak abyste se mohli seznámit s nejslavnějšími městskými umělci Florencie.

CARLA BRUTTINI

Jednou z mála žen ve světě italského street artu je Carla Bruttini, známá pod pseudonymem Carla Bru. Je to známá malířka a svá díla vystavuje v galeriích a muzeích a nyní i v ulicích Florencie. Nejslavnější tvorbou, která pochází z jejího ateliéru v okrese San Niccolò, je zrzavý šaman, mocný ženský symbol, který najdete na různých místech ve městě. I já jej našla.

BLUB

Tak do tohoto umělce jsem se tajně zamilovala. Musím se přiznat, že se mi jeho práce moc líbí. Další tajemný italský umělec se skrývá pod přezdívkou Blub. Jeho díla jsou přímo spojena s městem, kde jsou vytvořena.

Blub je umělec, který většinou pracuje v ulicích historického centra Florencie. Já jeho díla však našla i v dalších italských městech. Svým projektem L’Arte sa nuotare (Art ví, jak plavat) zobrazuje slavná umělecká díla a postavy hlavně v modré, bílé a černé. Obvykle jsou to lidé, kteří souvisejí s uměleckým světem.

Co je dělá tak jedinečným? Všichni nosí potápěčskou masku a jsou ponořeni pod vodou. Blub často používá kovové dveře plynoměrů a elektroměrů, na které zpočátku maloval přímo, ale nyní na ně přilepuje plakáty své práce, protože jsou pravidelně odstraňovány. Takže vám raději nebudu uvádět ulice, kde je najdete.  Může se totiž stát, že dílo, které jsem já viděla dnes, vy zítra už na místě nenajdete. I já byla svědkem, když jsme šli stejnou ulicí další den, jak jeho dílo přes noc někdo zničil. Proč? To fakt netuším.

EXIT/ENTER

Tak tento florentský umělec si říká Exit / Enter. Jeho díla se šíří po celém Toskánsku, ale většina se nachází zde ve Florencii. Stylizovaní muži (liniové figurky) obvykle drží malé červené srdce nebo někdy i balónek na velmi tenkém provázku, který spojuje muže s naším nejdůležitějším orgánem. Své postavy maluje černě.

Jeho cíl? Získat pár úsměvů, provokovat diváky a stimulovat představivost. A věřte mi, svými minimalistickými kresbami rozjasní váš den nebo vás přinutí zastavit se a chvíli přemýšlet. Zkrátka chce vás donunit, abyste zpochybňovali smysl života, jak jej známe nyní. Hvězda tohoto umělce roste i mimo Itálii, počátkem tohoto roku byla jeho tvorba představena v muzeu Street Art Museum v Amsterdamu.

Já osobně jsem cítila silný význam za každým jeho kusem, na který jsem narazila, a ocenila jsem, jak každá ilustrace byla jedinečná a lišila se od ostatních a od jakéhokoli street artu, který jsem kdy viděla.

CLET ABRAHAM

Florencie je plná dopravních značek, které byly transformovány tvůrčím duchem bretaňského umělce Cleta Abrahama. Tento pouliční umělec pochází z Francie, ale posledních dvacet let strávil v Itálii. Jeho práce se trochu liší od toho, co je obvykle vnímáno za pouliční umění. Florencie a v podstatě i další města v Toskánsku jsou bludištěm jednosměrných ulic, kde jsou zásadní dopravní značky. A právě dopravní značky patří mezi jeho výtvory.

Clet si všiml, že dopravní značky jsou všudypřítomé a tato myšlenka ho vedla k tomu, že se pokusí potlačit formální poselství značky a raději je nabídne z nové perspektivy a to z duchovního, intelektuálního a hlavně z vtipného hlediska. Témata jeho děl se liší od témat náboženských až po ty, které souvisejí s etikou práce, až po témata, která jsou jen pro zábavu.

Na značkách jsou přidané šípy, které se vlévají do srdcí, spousta panáčků a třeba taková dopravní značka slepé uličky se tu stala symbolem ukřižování. Čím se však Clet liší od ostatních pouličních a grafitti umělců je skutečnost, kterou je třeba zdůraznit. Jeho nálepky nic nepoškozují a lze je snadno ze značek odstranit.

I přestože mu byla někdy udělena pokuta, pokračoval ve jménu umělecké svobody dál. Dokonce se povídá, že v tajemných ulicích Florencie se záhadně začaly objevovat vtipné nálepky a brzy se ukázalo, že to byl Clet, který v noci jezdil kolem města na kole a zdobil je.

Dokonce můžete navštívit Cletovo studio ve Via Dell’Olmo 8r, kde si můžete koupit samolepky nebo další zábavné předměty. Zkrátka hledání Cletových značek může být dokonce velká zábava a pokud jste tu s dětmi, tak je to možná bude bavit víc než návštěva galerie.

Jak jste si už určitě všimli, já street art miluju. Líbí se mi neskutečně barevný přístup těchto umělců k životu. A tak se chvílemi moje návštěva Florencie proměnila na procházky, kde jsem se každý den snažila najít nové kousky. Každý z těchto umělců má svůj vlastní osobitý styl, a jakmile víte, co hledat, začnete je hledat po celém městě. Já to tak dělám už několik let.

A co vy? Máte taky rádi Street Art nebo vám to přijde jako vandalismus? Budu ráda za váš názor…

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.


 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.