MOŽNÁ SE TAK NARODILA, MOŽNÁ SI TO SAMA VYROBILA. BUĎTE LIŠKA MAZANÁ!

MOŽNÁ SE TAK NARODILA, MOŽNÁ SI TO SAMA VYROBILA. BUĎTE LIŠKA MAZANÁ!

Taky jako já milujete život ve městě? Já na něm mám ráda všechny ty neomezené možnosti, kavárny, divadla, parky, kina a zábavu. Ať už je váš důvod jakýkoliv, negativně se podepisuje na stavu pleti. Možná dokonce trpíte nějakou kožní nemocí. Tak, a co teď? Odstěhovat se z města? Ne, nemusíte se kvůli tomu stěhovat na samotu u lesa. Stačí, když se naučíte o pokožku správně pečovat a chránit ji.

RITUÁLY KRÁSY ANEB OBJEVTE ELIXÍR MLÁDÍ

To, jak vypadá vaše pleť, je odrazem stavu vašeho těla. Pokud tedy nejste zdravá a v rovnováze, nemůžete očekávat krásnou a zářivou pleť. Důležité je hodně spát, pít dostatek tekutin, vyhýbat se alkoholu, cigaretám, rafinovanému cukru a uzeninám a hlavně se naučit o svoji pokožku pořádně starat. Tyto rituály krásy zná každá z nás. Mnoho z nás důvěřuje kosmetickému průmyslu a věří, že používá účinné elixíry mládí. Jenže ty nám můžou někdy škodit, aniž bychom si to uvědomovaly.

A možná jste na tom tak, že jste si chtěly vyrobit samy svoji kosmetiku, ale bály jste se, že se po ní osypete či zvolíte nesprávné ingredience. Věřte mi, není nic lehčího. Na internetu existuje spousta návodů a byla napsána spousta knížek na toto téma. Jenže vy můžete zvolit úplně jinou cestu a zajít si třeba na nějaký kurz, kde vás to všechno naučí, a dozvíte se další zajímavé věci, které se nikde jinde nedočtete.

LÍŠKA MAZANÁ

A pokud to myslíte staráním se o sebe sama vážně, anebo potřebujete třeba jen přesvědčit, že cesta, na kterou se chcete vydat, je správná, objevila jsem pro vás úžasné místo s příznačným názvem LIŠKA MAZANÁ, které se nachází v Praze ve Veverkově ulici. Založily jej Petra Seidlová a Tereza Máčelová, které tu pořádají kurzy domácí kosmetiky. Obě jsou atopičky a jednoho dne je zkrátka přestalo bavit chození k dermatologovi a do lékárny. Začaly se víc zajímat o stravu, jak na ně působí jednotlivé oleje a  začaly si vyrábět mastičky samy. Jejich podnikání je tak trochu punkové. Petra s Terkou se rozhodly, že se chtějí spíše věnovat vedení kurzů a učit ženy, jak  si takovou kosmetiku vyrobit, než výrobě certifikované kosmetiky, pro někoho koho neznají. Začaly předávat svoje znalosti, které načerpaly čtením knih, blogů  a článků.

To je mi na nich velmi sympatické! Učí ženy, že pokud si toho vyrobí více, než původně chtěly, můžou to dávat jako dárky a to nejen o Vánocích. A hlavně vlastnoručně vyrobený výrobek má úplně jinou energii, než když si jej koupíte někde v drogerii a pořádně ani nevíte, co obsahuje. Místo, které holky vytvořily, je opravdu úžasně voňavé a najdete tu různé vychytávky, které se používají na výrobu pleťové a dekorativní kosmetiky či pro výrobu čisticích prostředků. Nejen, že si můžete tyto ingredience naživo očichat,  ale můžete si je zde v malém množství i koupit. Vše najdete pěkně ve skle, protože tady se zkrátka snaží jít s dobou a zbytečně nevytvářet plastové obaly.

PŘEMÝŠLELI JSTE NĚKDY O TOM, CO OBSAHUJÍ VAŠE PŘÍPRAVKY?

Přemýšlely jste někdy o tom, co obsahují přípravky na vaší poličce v koupelně nebo kosmetické taštičce? Velkým hitem je teď například arganový olej a mnoho kosmetických výrobků se pyšní tím, že je jejich složkou. Když se začtete do etikety na výrobku, zjistíte, že to je někdy tak zanedbatelné množství, které vám nijak nepomůže. Mnoho výrobců uvádí, že jejich produkt obsahuje parfém.  Ale co si máme pod tímto pojmem představit? Určitě nic zdravého.

Ne každý výrobce kosmetiky vám prozradí výrobní tajemství! Čím delší trvanlivost kosmetika má, tím vyšší a agresivnější bude obsah umělých konzervačních látek. V kosmetice se používá například alkohol neboli etanol. Ten sám o sobě není tak účinný, a proto se používá ve vysokých koncentracích, které následně pokožku vysušují a dráždí. Některé z nás mají citlivou pleť. Toto podráždění si můžete vypěstovat každodenní péčí. Důležité je vybírat si veškeré pečující, čistící a vyživující přípravky a vyhnout se těm, které obsahují potenciální dráždivé látky. Ať jsou to různé emulgátory, barviva nebo syntetické vůně. Musím se přiznat, že já zrovna nepatřím k těm, kdo čte etikety. Nečtu je na potravinách a ani na kosmetických výrobcích. Jenže, to se teď změní! Tento kurz mne k tomu totálně nakopl!

V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA

A co se tady naučíte? No hlavně, že v jednoduchosti je krása. Že výroba domácí kosmetiky není  určena jen těm, kteří mají kožní problémy, ale může být ku prospěchu každému. Uvědomíte si, že kůže je náš největší orgán. Více než polovina toho, co na ni naneseme, se vstřebává do krevního oběhu. Z toho jasně plyne, že pokud používáte běžnou kosmetiku, tak syntetické látky v ní obsažené se nám dostanou do našeho těla. V podstatě by mělo platit, že co si dáváme na pleť, bychom měly být schopny bez následků i snít. 

Celý kurz tentokrát vedla sama Petra. Předala nám spousty „mazaných“ doporučení a hlavně nám vysvětlila, že když si tvoříte svoji vlastní kosmetiku, tak máte obrovskou svobodu, sami si volíte složení a kvalitu vámi vybraných ingrediencí. Důležité je taky respektovat svoje potravinové alergie a přistupovat ke všemu se selským rozumem. Ženy jsou emočně více otevřené a dokážou instinktem rozpoznat věci, které jsou jim příjemné, a které nikoliv.

DVOUFÁZOVÁ ODLIČOVACÍ VODA

Prvním produktem, kterým jsme si na kurzu vytvořily, byla dvoufázová odličovací voda, která se skládá ze tří ingrediencí – destilovaná voda + květová voda + oleje. Z květových vod jsem si vybrala růžovou vodu, která je vhodná pro suchou pleť, působí jako prevence proti stárnutí pleti, zklidňuje ji a zmírňuje alergické reakce. Některé holky si zvolily levandulovou vodu, která je vhodná pro pleť smíšenou a mastnou, akné, působí regeneračně a pomáhá s prevencí proti vráskám. Třetí, nejsložitější složkou, je přírodní rostlinný olej.  Je to právě on, který odličuje. Aby naše pokožka nebyla podrážděná, je důležité jej kombinovat s vodou. Obsahuje kyselinu linolovou, nenasycenou mastnou kyselinu, která posílí přirozenou ochrannou funkci kůže. My si mohly vybrat z olejů jako je arganový, jojobový, mandlový, malinový, atd. Já si udělala právě takovou malou směsku těchto zmiňovaných.

Výroba je opravdu jednoduchá. Tyto ingredience se zkrátka smíchají dohromady a vznikne úžasná odličovací voda. A je opravdu boží! První dny jsem se jí pořád jen odličovala, i když jsem nemusela. 🙂 Nejenže vám oleje promastí hezky pleť, ale růžová voda krásně voní a já se po ní cítila celkově velmi dobře naladěná.

VLASTNÍ RTĚNKA

Taky jste si někdy chtěly vyrobit vlastní rtěnku? Já tedy ano. V kurzu jsme dostaly na výběr, buď si vyrobit veganský balzám na rty, balzám na rty nebo rtěnku. Hádejte, co jsme všechny zvolily? Každá žena potřebuje ke kráse něco jiného, někdy však stačí maličkost.  Osobně si myslím, že by to měla být právě rtěnka. Co je perfektní, že tento rtěnko-balzám vydrží docela dlouhou dobu (až tři roky), protože neobsahuje vodu. Miluji na rtech, když balzám po něčem voní. A proto jsem zvolila kombinaci vanilka a mrkev.

HYDRATAČNÍ KRÉM

Jako třetí výrobek jsme si vyráběly ve dvojicích hydratační krém, kde základ je voda. Přidává se zde rovněž konzervant a krém tak vydrží 6 měsíců. Musím se přiznat, že bez krému nedám ani ránu. Mám to odkoukané od mamky. Vždycky měla moc hezkou pleť a nikdy jí její věk nikdo nehádal. Na koupelnové poličce jí nikdy nechybí krém. Samozřejmě i velkou zásluhu hrají geny. Já jsem vždycky krémy měnila, protože jsem nechtěla, aby si na ně pleť zvykla. Ideální surovinou, jak si vyrobit domácí krém je bambucké máslo. Samo o sobě je velmi bohaté na vitamíny a hodí se k výrobě hutných hydratačních krémů. Ty jsou vhodné na vysušenou nebo stárnoucí pleť. Rozpouští se ve vodní lázni a poté se do něj zapracovávají další suroviny, jako je emulgační vosk, vitamin E, pečující a esenciální oleje dle vlastního výběru.

Mám ráda vůni jasmínového čaje, takže to byla jasná volba. A dokonce jsme se na tom shodly i v naší dvojce. Byla jsem velmi překvapená, že výroba takového krému není vůbec složitá. V běžných krémech je spousta konzervantů, díky tomu vám taky vydrží pár let. Tento krém sice nevydrží až tak dlouhou dobu, ale to je právě na něm tak super. Můžete si jej zase znovu vyrobit. Já už to mám v plánu a těším se, že budu kombinovat nové vůně i oleje.

Z KURZU ODCHÁZÍM NADŠENÁ!

Musím se přiznat, že výroba domácí kosmetiky mne naprosto nadchla, protože vím, že můj výrobek bude vždy čerstvý a hlavně vím, co v něm je. Možná si řeknete, že byste to taky rády zkusily, ale nemáte na to čas. Věřte mi, všechno je o prioritách. Důležité je, srovnat si to všechno v hlavě, co je pro nás nejdůležitější. Není třeba být zcela ortodoxní, důležité je pochopit základní věci. Pokud se bojíte, že byste výrobu nezvládly, není nic lehčího než si zajít na tento kurz. Já ho vřele všem doporučuju! Na tom mém se sešla fajn parta, což kurz povznese vždy na mnohem zajímavější a zábavnější.

Možná si kladete ještě otázku, proč Liška mazaná? Je to symbol zneužívaného zvířete, které si vždycky najde tu svoji cestičku. Je to symbol nejen kožešin, ale představuje i určitou oprsklost. Zkrátka Petra a Terka chtějí dělat věci jinak. To se jim daří na jedničku a já jim v tom moc fandím.

Taky si rádi doma vyrábíte kosmetiku?

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Comments

 1. sarushef says:

  Ten koncept je bombastickej, to by se mi taky libilo zkusit 🙂
  <

 2. Michelle says:

  Díky moc za tip. Snažím se teď přejít na přírodní kosmetiku. Zatím jsem si doma vyráběla obličejový olej a tohle zní hodně dobře :-).

 3. EllaIN says:

  Úžasný článek. Tento kurz budu muset jednou navštívit :-*

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.