ÓSAKA, KJÓTO A NARA – JAPONSKÉ KLENOTY

ÓSAKA, KJÓTO A NARA – JAPONSKÉ KLENOTY

Japonsko mne vždycky fascinovalo. Už pěkně dlouho patřilo mezi země na mém Travel budget listu. Cestu jsem však delší dobu odsouvala, protože tato země nepatří mezi nejlevnější. O Japonsku se říká, že je drahé. A vězte, že je! Pokud si však svoji cestu předem pořádně naplánujete, tak můžete značně ušetřit.

Pro mne návštěva cizích míst neznamená jen honbu za památkami, ale také ochutnávání místní kuchyně. Ani nepřemýšlejte, že byste během své cesty po Japonsku vynechali město Ósaka, tuto mekku gastronomie. To by byla velmi neuvážená chyba. Protože tolik vynikajícího jídla na jednom místě, jen tak nenajdete. A věřte mi, nebudete vědět, kam zajít první. 🙂

ÓSAKA

Najít pěkné a cenově dostupné ubytování je v Kjótu nadlidský úkon. Proto jsme si raději zvolili Osaku, kam do našich destinací, kterých jsme chtěli navštívit , je to zhruba 15, 30 min a max. 1 hodinu.  A to se opravdu vyplatí, protože k tomu využíváme Japan Pass a jízdenky tak máme v ceně. O Ósace se říká, že to jedno z nejbezpečnějších měst. Musím říct, že jsem se tak cítila vlastně v celém Japonsku. Pro mne však Ósaka znamená převážně gurmánský ráj.

V Japonsku se nachází spousta samurajských hradů a právě ten v Ósace je moc pěkný.
Nabízí přímo úžasný výhled na celou Ósaku

DÓTOMBORI

Nejlepší čtvrtí, kde ochutnáte spoustu dobrot, je čtvrť Dótombori. Je to takové posvátné centrum místní gastronomie. Je tu hodně obchodů a stánků s obrovskými pohyblivými maketami místních specialit a retro neonových poutačů. Stánky a obchody tu přetékají chutnými jídly. V noci to tu zkrátka žije.

Místní mají velkou vášeň pro jídlo a všechno tu jde tak nějak ruku v ruce i s vysokými nároky na vybavení a servis v restauracích. V Ósace vzniklo dokonce množství delikates, které jsou mezinárodně uznávané a oblíbené. Nejsou to jen však místní delikatesy, ale i nezaměnitelná atmosféra, která mne dostala. Je to zkrátka živý bulvár plný vůní, obchodů, malých hospůdek a klubů či míst pro setkávání.

TAKOJAKI

Takojaki mne fakt dostaly na první dobrou. Je to opravdu nebe v puse. Jedná se o kuličky smaženého těsta s kouskem chobotnice. Zvenku křupavé a uvnitř vláčné, podávané s majonézou a speciální tmavou omáčkou. Podávají se většinou po šesti nebo osmi kouscích za cenu kolem 200 jenů (cca 40 CZK). Na co si jen musíte dát pozor, že jsou uvnitř docela dost horké. Nechte je raději nejdřív vychladnout, než se rozplynete nad jejich chutí.

MASO Z KOBE

Maso skotu wagyu se označuje jako „Kobe Beef“. Takto označované však může být pouze maso vyprodukované v japonském Kobe. Japonci považují wagyu za jeden ze svých národních pokladů a myslím, že právem. Chutná totiž božsky!

PASÁŽ ŠINSAIBAŠI

Pasáž Šinsaibaši je rájem shopaholiků v Ósace. Je to jedna z nejstarších a nejoblíbenějších nákupních ulic ve městě. V Ósace se nejen dobře najíte, ale i dobře nakoupíte. Je tu enormní množství obchodních domů a tradičních nákupních pasáží, kde najdete množství módních výstřelků.

UMEDA

V severní části Ósaky je čtvrť Umeda, kde se nachází největší nádraží JR Ósaka Station a stanice metra Umeda. Velká část této čtvrti, včetně nádraží a stanic metra, je spojena podzemními nákupními pasážemi s několika velkými obchodními domy v okolí a dohromady tak s tisíci obchody a restauracemi tvoří jeden z největších nákupních komplexů na světě.

Drogérie jsou na každém rohu. A tolik pokladů v nich.
A samozřejmě není nad to, když si můžete vytvořit make-up, který vám padne jako ulitý! 🙂

NARA – JELENÍ MĚSTO

Nara se přezdívá jako jelení město. Na jelínky Sika tu narazíte na každém rohu a to opravdu úplně všude.

V Naře na vás dýchne zenové prostředí s krásnými historickými památkami. Toto starověké město bylo kolébkou japonského buddhismu a byla to zároveň první velká starověká metropole Japonska a hlavní město v letech 710–794  za vlády císařovny Genmei. Zajímavostí je, že v období raného středověku bylo na japonských ostrovech normální, aby se stala císařovnou žena a vládla tak celé zemi. To se ovšem později změnilo.  Nyní se pro stanovení následníka trůnu a budoucího císaře ženy z vlády vylučují, ale i  přesto mělo Japonsko doposud 9 vládnoucích císařoven.

Čím však dnešní město je nejvíce profláklé, jsou již zmiňovaní jelínci. Ti slouží jako poslové bohů a přináší štěstí. Proto když se stádo jelínků zrovna rozhodne lehnout si doprostřed silnice nebo vám ukradne tašku a sežvýká ji, tak s tím nikdo nic moc neudělá. Posel bohů je zkrátka posel!

Nejoblíbenější atrakcí je tu logicky krmení jelenů. Zvířátka si tak můžete prohlédnout velmi zblízka. Jsou zvyklá na krmení a za pár jenů si tu můžete koupit svazek sušenek přímo pro jelínky. Jen pozor, jdou po všem, co je pěkně kulaté. Mně dokonce šly po krytu z objektivu foťáku.

Velkou zajímavostí je, že se umí klanět podobně jako Japonci při prvním setkání. Takže pokud jim budete něco dávat, zkuste je takto pozdravit. A protože tuší, že něco dostanou, čekají rovnou u stánku s krmením. Já bych řekla, že jsou poměrně drzí. 🙂

CHRÁM TÓDAIDŽI

Tento nejznámější chrám se postavil díky vlivu buddhismu.  Kvůli neustálým epidemiím a častým přírodním katastrofám dal císař Šomu postavit obrovskou bronzovou sochu Buddhy, která měla Japonsku pomoci. Podle všeho je největší na světě.

Na jeho stavbě se podílela skoro polovina tehdejšího Japonska a spotřebovala se tařka veškerá produkce bronzu a to tehdy zemi velmi těsně přiblížilo z úplnému bankrotu. Nyní je památka zapsána na Seznamu dědictví UNESCO.  U jednoho ze dřevěných sloupů tu najdete řadu turistů, kteří se baví tím, že symbolicky prolézají Buddhovou nosní dírkou.  Pověst totiž slibuje tomu, kdo dírkou proleze, v příštím životě odchod do nirvány. Já to raději nezkoušela, protože jsem měla strach, že tam uvíznu a budou mě muset tahat jeřábem.

Nicméně toto místo je krásně fotogenické. Podél chrámů jsou zavěšené kovové lucerny a spousta kamenných stojí v zahradě.

KJÓTO

Kjóto už dávno není jen klidným místem. Vládne tu opravdové turistické šílenství a udělat si fotografii bez lidí je zcela nemožné.

ČTVRŤ GION

Mezi nejslavnější čtvrti Kjóta patří čtvrť Gion. Je to místo plné tradičních čajoven a kaváren s krásnými zenovými zahradami.

Pořád jsem si říkala, jestli tady spatřím nějakou pravou Gejšu, ale bohužel se tak nestalo. Našla jsem tu spíše soustu mladých Japonců (turistů) v tradičních oděvech, kteří se snaží ulovit to nejlepší foto či selfie.

Krásu tohoto místa dotváří především tradiční dřevěné domky MAČAJA postavené v čistě japonském stylu, což opravdu umocňuje úžasný zážitek.

Musím se přiznat, že do kouzla gejšských čtvrtí jsem se už zamilovala dříve. V Kanazawě se mi ovšem líbily víc.

SHIRAKAWA

Další malebnou částí Gionu je oblast Shirakawa, která vede podél Shirakawského průplavu. Kanál je lemován vrbami, restauracemi a čajovnami, z nichž mnohé mají pokoje s výhledem na kanál.

TRH NISHIKIKOJI – DORI

Pokud jste fanouškem tradiční japonské kuchyně, toto místo musíte navštívit. Trh nabízí různé druhy japonských surovin a produktů. A hlavně ochutnáte suroviny, které jste předtím určitě neochutnali.


Kromě čerstvých potravin a surovin zde najdete i další produkty spojené s vařením.

CHRÁM KIJOMIZUDERA

Kijomizudera patří mezi nejslavnější chrámy Japonska. Chrám je známý svou vysokou dřevěnou stavbou, která tvoří širokou terasu 13 metrů nad zemí. Nachází se v zalesněných kopcích východně od Kjóta. Byl dokonce zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Nachází se tu svatyně Jishu, která je věnována božstvu lásky. Ve svatyni jsou umístěny dva kameny, které jsou 18 metrů od sebe. Říká se, že pokud najdete úspěšně cestu k druhému kameni, budete mít štěstí při hledání lásky. Najdete tu spoustu lidí,  kteří se zavřenýma očima hledají druhý kámen.

ZENOVÁ ZAHRADA

Co mne v Japonsku opravdu nadchlo, je zenová zahrada. Baví mne ta dokonalost s přísnými pravidly. Říká se jí Suchá zahrada a představuje miniaturní stylizovanou krajinu určenou k odpočinku a meditaci. Jedná se o zahradu tvořenou pouze kameny, štěrkem a pískem, popř. mechem. Její tvar bývá zpravidla obdélníkový. Voda je nahrazena uhrabaným pískem vyjadřujícím vlny na hladině moře. Japonské Suché zahrady jsou řazeny mezi vrchol asijského zahradního umění. To spočívalo ve vytvoření skutečné krajiny na omezeném prostoru za použití minimálního počtu prvků v souladu se zásadami feng šuej.

CHRÁM KINKAKUDŽI

Tento krásný a fotogenický chrám je obklopen fascinující zahradou a nazývá se zlatý. A proč? Protože září jako samo slunce. Stěny pokrývají tenké plátky pravého zlata, což navyšuje nejen jeho krásu, ale i hodnotu této úchvatné stavby. Jsou zde také uchovány části ostatků Buddhy. Tuto stavbu najdete na Seznamu světových památek UNESCO.

BAMBUSOVÝ LES ARAŠIJAMA

Tak toto místo jsem strašně chtěla navštívit. Je to jeden ze symbolů Japonska a já se vůbec nedivím. Jen jsem byla zklamaná, že tu jsou davy partiček a zamilovaných párů. Všichni jsou tu na lovu za nejlepší fotkou. Procházím se 500 metrů dlouhou uličkou a snažím se alespoň trošku nasát atmosféru.  Bambusový šelest svým klidem a harmonií přehlučí i řev pobíhajících selfíčkářů, kterých si po chvíli přestávám všímat. Bambus je velice silný, jeho struktura je neskutečně pevná a stabilnější než ostatní stromy.

LIŠČÍ SVATYNĚ FUŠIMI INARI TAIŠA

Svatyně Fušimi Inari je nejdůležitější svatyní zasvěcenou božstvu Inari – božstvu plodnosti, rýže, saké, čaje, blahobytu a podnikání. Fušimi Inari je známá především pro svých 10 tisíc oranžových TORI bran, které tvoří takový tunel. Každá z těchto bran je darem od někoho, kdo tímto způsobem děkuje božstvu za své úspěchy či prosperitu. Takže na jednotlivých branách najdete japonsky napsané jejich jména. Není nad to, když se pojistíte do budoucna.

Okolo stezky jsou rozeseté menší svatyně a obchůdky se suvenýry a občerstvením.

Na každém kroku narazíte na sochy lišek s červenými bryndáky YODAREKAKETy v Japonsku představují mytologickou postavu KICUNE. To je takový inteligentní tvor s magickými schopnostmi. Mezi ty patří především transformace do lidské podoby, ve které dokáží každého ošálit. Většinou drží v tlamě nebo pod přední tlapou nějaký symbolický předmět, kterým je nejčastěji klíč, šperk, svazek rýže nebo papírový svitek.

UNIVERSAL STUDIO OSAKA

Pokud máte malé děti anebo jste sami ještě dospělé děti :-), tak není nic lehčího než navštívit jeden ze zábavních parků v Osace. Vyhrajete si tu klidně celý den.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.