VÝLET NA HORU ŘÍP

VÝLET NA HORU ŘÍP

Říp! Jméno této hory zná každý Čech, ne? A pokud ne, tak by to měl hned napravit. Zbožný muslim, který je toho schopen, je povinen aspoň jednou za život vykonat pouť do Mekky. I když tomuto náboženství moc nefandím,  tak si myslím, že jednou za život by každý správný Čech, pokud je toho schopen, měl vykonat malý výlet na horu Říp.

Na horu Říp na počátku historie Zemí českých vystoupil praotec Čech.

“Pojďme pod tuto horu, skotu odpočineme…“

Následně se tu se svým kmenem u hory Říp usídlil a kraj po něm dodnes nese jméno. Když jsem byla malá, tak jsme si vždycky s kamarády dělali legraci, že je velká škoda, že se praotec Čech zastavil právě tady a nepopošel se svým kmenem o trošku dál k moři. 🙂

TROŠKA HISTORIE

První zmínky o Řípu jsou již v Kosmově kronice z počátku 12. století. Praotec Čech se objevuje se pod latinským jménem Boemus. Právě Kosmas píše, že se tady rozhodl usídlit se svým kmenem. Dalimilova kronika uvádí, že musel opustit svou zem, protože se dopustil vraždy. No a v Hájkově kronice se dočtete, že  byl u paty Říp pohřben. A co vlastně značí slovo Říp? Slovo “Říp“ prý v jazyce předslovanských obyvatel znamenalo “hora”. Od poloviny 19. století byl Říp nejednou dějištěm táborů lidu a národních manifestací. Odtud byl do Prahy slavnostně přivezen jeden ze základních kamenů Národního divadla.  Tato památná hora se stala inspirací pro mnohé umělce. Díky její kráse vytvořili některá svá díla například básníci Jan Neruda nebo Svatopluk Čech. Její krásu opěvovali ve svých dílech také malíři Josef Mánes, Mikoláš Aleš nebo Max Švabinský.

MAGICKÉ MÍSTO

Říp lze vnímat jako magické místo. Je to osamělá hora, která se tyčí do výšky 459 metrů nad mořem. Obsahuje magnetovec, který jí dodává určité fyzikální vlastnosti. Střelka kompasu každým krokem míří jinam. Často zde také nefungují dobře mobilní telefony a vysílače. To se stalo i mě, když jsem chtěla volat rodičům, abych jim sdělila, kde se právě nacházím. Vrchol Říp byl vždy dominantou pro široké okolí a geologické podmínky v místě od dávných dob zajišťují silné vyzařování z nitra Země do širokého okolí. Schválně se zkuste oběma rukama dotknout stěny rotundy a možná ucítíte jemné vibrace. 🙂

VÝLET NA HORU ŘÍP VÁM PROCVIČÍ NEJEN NOHY, ALE I PLÍCE

Já se vydávám na tento výlet z nedaleké Roudnice nad Labem. Je to taková hezká procházka. Rozhodnete-li se na ni vydat, můžete tak učinit po třech značených stezkách. Stejnou cestou se budete vracet i zpět. Já se vydávám pěkně po modré turistické značce, ta je nejméně náročná. Kopec je vidět už z dálky. Nejprve minete parkoviště, které je od vrcholu vzdáleno asi 2 km chůze.

Na konci asfaltové cesty je rozcestník a několik laviček. Koho tato část trasy unaví, může si zde odpočinout. Já však pokračuji dál, protože mi to přijde předčasné.

Druhá část trasy je opravdu do prudkého kopce, protože je ze všech stran dosti příkrý. Na to pamatujte hlavně v zimě, protože to docela hodně klouže. Ale i za takového počasí potkávám ženy s kočárky či lidi o berlích.

MĚLNICKÁ VYHLÍDKA

Cestou vystoupáte k dalšímu odpočívadlu, které se jmenuje Mělnická vyhlídka. Tady si můžete udělat malou pauzu. Je tu logicky hezký výhled na město Mělník a jeho okolí. V popředí jdou vidět obce Krabčice, Rovné, Libkovice, Kostomlaty a Horní Počáply, které poznáte podle velké elektrárny. Vpravo od elektrárny se na horizontu nachází město Mělník. Dříve byl Říp bezlesý, dnes téměř celou horu pokrývá dubohabrový les. Z dalších dřevin se tu vyskytuje javor, borovice, jasan a lípa. Takže nebuďte zklamaní, když se vyškrábete až na vrchol, že tu není žádná vyhlídka. 🙂

ROMÁNSKÁ ROTUNDA SVATÉHO JIŘÍ A SVATÉHO VOJTĚCHA

Rotundu nechal vystavět kníže Soběslav v roce 1126, když u Chlumce porazil německého panovníka Lothara. Kníže Soběslav I. stávající kostelík nechal opravit a rozšířit. Rotunda samozřejmě musela za svůj dlouhý život zažít mnoho přestaveb. Nebyla to první svatyně na Řípu, podle historiků navázala na mnohem starší stavbu. Rotunda má štíhlou věž válcovitého tvaru. Ve věži visí dva zvony, jeden litoměřického mistra Tomáše ulitý r. 1509, druhý skoro stejné velikosti podle nápisu z r. 1491. Nejprve byla rotunda zasvěcena jen svatému Vojtěchovi, až v 16. století byla svěřena také pod ochranu svatého Jiří. Právě u příležitosti jeho svátku se v dubnu koná pod Řípem tradiční pouť, která se zachovala do dnešní doby. Pouť se koná vždy 24. dubna.

Vedle rotundy najdete i turistickou chatu Říp, otevřenou již v roce 1907. Na zdi chaty je připevněn patriotický nápis „Co Mohammedu Mekka, to Čechu Říp!

Doufám, že vás můj článek inspiroval k návštěvě hory Říp a brzy se vydáte na cestu.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.