ČESKÁ SVATOJAKUBSKÁ CESTA – VŠERUBSKÁ TRASA – 2. DÍL

ČESKA SVATOJAKUBSKÁ CESTA VŠERUBSKÁ TRASA

Jakmile překonáte svých prvních 30 kilometrů, nabudete dojmu, že to zvládnete. A to je dobře! A věřte mi, zvládnete to!

Moje druhá rada: Neplánujte! Je jedno kolik kilometrů denně ujdete! Je možné, že vás zradí vaše vlastní tělo, budete mít puchýře nebo objevíte krásné místo, kde se vám bude moc líbit a rozhodnete se tu na chvíli zůstat. 

TRASA: PŘÍBRAM – VYSOKÁ U PŘÍBRAMĚ – NESVAČILY – ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM – KASEJOVICE – NEPOMUK – PLÁNICE

Délka: 20,1 km

Jít po většinu času přírodou je velmi nabíjející. Přijde mi, že chůze přírodou podporuje kreativitu a všímavost, dozvíte se něco o sobě a uvolníte se. Vědci dokonce přišli na to, že procházky lesem snižují stres, snižují tlak, zlepšují pozornost a tak dále. V Japonsku dnes lesní koupele dokonce doktoři předepisují jako lék.

Terapie lesem, já zkrátka tu zelenou miluju! O procházet se po mechu je fakt boží!

VYSOKÁ U PŘÍBRAMĚ – PAMÁTNÍK ANTONÍNA DVOŘÁKA

Cestou po zalesněné krajině nedaleko Brd se dostanete do malé vesničky Vysoká u Příbramě. Myslete na to, že tu není pořádně kde se najíst. Tak na to myslete a na cestu si vezměte nějaký oběd. A hlavně vodu!  V krásném rozsáhlém parku se nachází novorenesanční zámeček, kde se nachází Památník Antonína Dvořáka věnovaný tomuto géniovi české hudby. Tento zámecký areál postavil Dvořákův švagr hrabě Václav Kounic. Najdete tu expozici věnované životu, dílu a pobytu Antonína Dvořáka ve Vysoké. Skladatel tu nadšeně sadařil, zahradničil, choval holuby a samozřejmě komponoval.

V dopisech svým přátelům psal, že se zde cítí velice šťastný. A já teď chápu proč. Je tu opravdu překrásně.
K zámečku se dostanete touto alejí. Je tu božský klid.
Samozřejmě tu nechybí ani památník.
Les je tu jako z pohádky.

RUSALČINO JEZÍRKO

Poblíž zámečku (přibližně 400 metrů) se nachází Rusalčino jezírko. Je to klasické rašelinové jezírko, které působí velmi tajemně, řekla bych až pohádkově. Název „Rusalčino“ jezírko ale vznikl až po Dvořákově smrti – v době, kdy opera Rusalka byla už slavným operním dílem.

Rusalčino jezírko – děj díla by se klidně mohl odehrávat tady, protože kolem jezírka jsou hluboké lesy.
Měsíčku na nebi hlubokém, světlo tvé daleko vidí, po světě bloudíš širokém, díváš se v příbytky lidí. Měsíčku, postůj chvíli, řekni mi, kde je můj milý? Vzpomněli jste si? Já tedy ano. 🙂
Nezapomeňte zvednout hlavu, protože je to fakt nádhera.
Les je tu nekonečný.
U Rusalčina jezírka je místo, kde si můžete odpočinout a třeba se i posilnit.
A na mapě to vypadá kousíček :-)))))

PŘES NESVAČILY

Cestou se setkáte s různými názvy měst a dědinek. Ale Nesvačily mne asi baví nejvíc.

Tak jo, holky nesvačily. 🙂

ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM

V podhůří Brd se nachází město Rožmitál pod Třemšínem. Hlavní obživou zde bylo pastevectví, pěstování obilí, cvokařství, dobývání chudé železné rudy, práce v lese a v železných hutích. Právě tady žil a tvořil Jakub Jan Ryba.

V této bývalé škole působil J.J. Ryba

Ten to však tady neměl lehké. Působil tu jako učitel, ovládal tři jazyky a skládal hudbu. Dbal, aby děti chodily do školy často, pilně a rády. Zaváděl ve škole spoustu novot. Díky tomu měl však spory s rodiči svých žáků. Své texty psal česky, tak aby tomu rozuměl i prostý lid. Z toho všeho trpěl depresemi, vyčerpaností a také trpěl zlatou žílou (hemeroidy). Proto se rozhodl ukončit svůj život sebevraždou podřezáním si krčních tepen břitvou. Jako sebevrah nemohl být pohřben na hřbitově, proto se místem jeho posledního spočinutí stal morový hřbitov, severozápadně od Starého Rožmitálu.  Teprve později na podnět jeho syna byly jeho ostatky přeneseny na hřbitov u kostela Povýšení Sv. Kříže. Jeho hrob patří k nejnavštěvovanějším hrobům tady na hřbitově.

Nemusíte se bát, že hrob J.J. Ryby nenajdete.

ZÁMEK

Nejcennější památkou města by klidně mohl být zámek, ten se však nachází v zchátralém stavu.

Zámek v Rožmitálu pod Třemšínem
Kaplička u zámku

KOSTEL SVATÉHO JANA NEPOMUCKÉHO

V centru města se nachází barokní domy a najdete tu i kostel sv. Jana Nepomuckého ze 13. století. V ochozu na kůru tohoto filiálního kostela se dochovala litinová deska s jedním z Rybových hesel: ”Abys byl lepším, pozoruj denně své činy a zkoumej je.”

Některé uličky v Rožmitále pod Třemšínem jsou velmi romantické

KOSTEL POVÝŠENÍ SV. KŘÍŽE

Kostel je postavený ve tvaru kříže. Největším skvostem kostela jsou historické varhany, někdy též nazývané Rybovy. Ten na ně hrával a právě tady poprvé představil slavnou Českou mši vánoční. Skladatelův hrob se nachází na blízkém hřbitově.

Ke kostelu vedou krásné schody
Česká mše vánoční „Hej Mistře“ – tuto desku najdete na kostele

CVOKAŘSKÉ MUZEUM

Ne, nebojte se! To není muzeum bláznů, ale naopak je muzeum zasvěceno cvokařskému řemeslu. Cvokařství už sice dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí.

Řemeslo cvokařství už neexistuje, ale byla by škoda, kdyby se na něj zapomnělo.

TRASA ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM A KASEJOVICE

Délka: 24 km

Z malebného Rožmitálu se po červené značce dostanete plynulým stoupáním do kopce na Třemšín. Třemšín je nejvyšší vrchol jižních Brd.

Někdy se vám stane, že cesta bude vypadat jako nekonečná. Jestli však najdete cestu bez překážek, určitě nikam nevede. 🙂
Opravdu by mě zajímalo, kdo vymyslel název tohoto místa? ! Nevíte?!
To cesta nám přináší štěstí, ne cíl. Asi něco na tom bude.
A kolik krav jsme po cestě potkali…..
Přírodní park Třemšín

TŘEMŠÍNSKÁ BOUDA

Cesta na Třemšín mi přišla nekonečná. Pořád jsem si říkala: „To dáš! Uvidíš, to holka bude stát za to!“ A taky, že stálo. 🙂

Jedno čínské přísloví říká: Projít světem deset tisíc mil je lepší, než přečíst deset tisíc svitků.
Třemšínská bouda je opravdu bouda 🙂
Třemšinská bouda
Nezapomeňte, že cestování není otázka peněz, nýbrž odvahy. Ale do dobrých bot raději investujte.

KAPLIČKA NA TŘEMŠÍNĚ

Kaple Proměnění Páně Krista na Třemšíně stojí údajně nad zasypanou studnou. Dal jej zbudovat tehdejší rožmitálský lesmistr.

Třemšín kaple – ukazatelé
Kaplička je opravdu malá.
Výhled na okolní krajinu určitě stál za to.
Přírodní park Třemšín je opravdu moc pěkný. A ten mech všude.
Byla jsem opravdu překvapená, že jsem neměla žádný puchýř. Jsem přesvědčená, že to byla zásluha dobrých bot.
V obci Starý Smolinec si můžete dát takové krásné razítko.

Z lesa Přírodního parku Třemšín přivádí poutníky cesta do střediskové obce Starý Smolivec.

Musím přiznat, že na jakékoliv trase Svatojakubské cesty, když jsem spatřila budku s razítkem, udělalo mi to vždy velkou radost.
Zbylá část etapy vede podél zvlněných polí a míjí několik rybníků, např. největší z nich je Metelský, jehož hráz vede nezvykle nad obcí Metly.

Cesta vede i přes malinkou obec Újezd u Kasejovic.

Kostelík v obci Újezd u Kasejovic.

KASEJOVICE

Kasejovice jsou známé především tím, že se tu po několik staletí těžilo zlato. A pokud budete mít čas i náladu, podnikněte i vy cestu za Kasojovickým zlatem. Přes město vede naučná stezka.

Znak města Kasejovic

KOSTEL SV. JAKUBA

Vaším cílem ve městě však nebude zlato, ale Kasejovický kostel, který je zasvěcen sv. Jakubovi. A právě tady si dáte do své poutní knížečky další razítko.

Kostel sv. Jakuba v Kasejovicích

NAUČNÁ STEZKA – PUTOVÁNÍ ZA KASEJOVCKÝM ZLATEM

Tento projekt vznikl za podpory Plzeňského kraje a města Kasejovice.  Trasa je dlouhá zhruba 6 km a provede vás městečkem od stanice železniční dráhy až k dnes již zaniklému dolu sv. Jakuba. Ten, kdo se chce dozvědět něco z historie městečka, jakoby se přenést v čase do dob dávno minulých, kdy tudy jezdily dostavníky po císařské silnici, ševci sedali na verpánku a sousedé klábosili po večerech v jednom z mnoha místních hostinců, může se vydat za poznáním po patnácti naučných zastaveních.

Zastavení č.10 – Putování za kasejovickým zlatem nejdete přímo před kostelem.

KASEJOVICE – NEPOMUK

Délka: 16 km

Z Kasejovic se dostanete loudavým krokem do rodiště svatého Jana Nepomuckého. Po cestě narazíte na spoustu laviček, takže si budete moci v klidu i odpočinout.

NEPOMUK – PLÁNICE

Délka: 17 km

Město Nepomuk je opravdu překrásně malebné a klidné. Na každém kroku na vás dýchá historie. Městem vede naučná stezka Nepomuk, která vás provede po významných historických domech. O názvu města panuje spousta legend a mně osobně se asi nejvíc líbí výklad, že název města je odvozen od „pomukávání“, kterým se mniši domlouvali při práci, při níž nesměli podle své řehole zbytečně mluvit. 🙂

Město Nepomuk

Ve městě najdete Piaristickou kolej a rodný dům akademického malíře Augustina Němejce, autora opony v divadle J. K. Tyla v Plzni. Na řadě svých obrazů zachytil i svůj rodný kraj. V domě se nachází stálá expozice.

Město Nepomuk je spjato se jménem slavného hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby. Jeho otec působil v Nepomuku jako učitel, a tak i on zde prožil část svého mládí a krátce tady učil.

Turistická mapa města Nepomuk

KOSTEL SVATÉHO JANA NEPOMUCKÉHO

Tento kostel je zvláštní tím, že podle legendy tady dříve stával rodný dům Jana Nepomuckého. Najdete tady i hezkou výstavu, která je zasvěcena tomuto světci. Sv. Jan Nepomucký byl významnou historickou osobností a kolem jeho osoby se vytvořil spirituální odkaz, jenž se brzy rozšířil po celém světě. A věřte mi, že atmosféra tohoto místa vás rychle dostane.

Venku u kostelíka se dozvíte spoustu zajímavostí o tomto světci. Tady jsem si říkala, že nechápu, proč o něm nebyl natočený žádný film. Vždyť jeho život byl tak zajímavý. Sv. Jan Nepomucký byl zpovědníkem české královny. Víte které?

SVATOJÁNSKÉ MUZEUM

Toto muzeum nacházející se v přízemních prostorách Nepomuckého arciděkanství je rovněž věnováno sv. Jana Nepomuckému. Založil jej arciděkan P. Jan Strnad. Muzeum mělo být nejen povzbuzením a potěšením poutníků a ctitelů sv. Jana, ale poskytovalo také poučení pro všechny, kteří chtějí pokračovat ve studiích dějin svatojánských. To bylo přístupné až do roku 1950, kdy bylo komunistickým režimem zrušeno.

Johánek z Pomuku byl jako zpovědník české královny mučen a svržen z Karlova mostu do Vltavy, protože odmítl králi vyzradit zpovědní tajemství.

Ve Svatojánském muzeu najdete repliku lebky, spodní čelisti, kostry, lopatky a hlavně jeho jazyka.

Skutečná podoba obličeje sv. Jana Nepomuckého – byla odhalena u příležitosti výročí 290 let od svatořečení světce.

KOSTEL SVATÉHO JAKUBA VĚTŠÍHO

Tento kostelík je moc pěkný a je možné jej navštívit na požádání v rámci otevírací doby Svatojánského muzea. Já jsem měla to štěstí, že jsem tu byla sama a měla jsem soukromou prohlídku. Moc hodná paní mne tu provedla a bylo to moc příjemné setkání.

Kostel Sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Klenba
Presbytář

V kostele se nachází výstava, která je věnována komunistické akci K a akce Ř. Dozvíte se, jaký měli kněží a řeholnice  život ve věznicích a v pracovních táborech. Komunistický režim si sliboval od nich především jejich „převýchovu“.

Ve výstavě se dozvíte nejen o velmi pohnutém životě Anny Magdalény Schwarzové, ale i dalších řeholnic a kněží.

Výlet do obce Klášter

Když už budete v Nepomuku, tak vám radím zůstat tu o jeden den víc a udělat si výlet do obce Klášter. Z náměstí A. Němejce se můžete vydat po naučné stezce kolem Zelené Hory.

ZELENOHORSKÁ POŠTA

Cestou narazíte na budovu Zelenohorské pošty, která byla přestavěna podle plánu K.I. Dientzenhofera. Dnes se tu nachází muzeum veteránů.

Zelenohorská pošta v Nepomuku

Cesta k Zelené Hoře vede kolem sochy sv. Jana Nepomuckého na křižovatku, kde stojí hostinec a kovárna na Vyskočilce z 2. poloviny 16. století. Jméno hostince je odvozeno ze svatovojtěšské legendy, podle níž tu na svatého Vojtěcha vyskočili z lesů dva loupežníci. Za starých časů scházeli se tu rychtáři zelenohorského panství, konšelé a mušketýři.

Socha SV. Jana Nepomuckého

Nedaleko hostince, u lesní cesty vedoucí ke Klášteru, stojí pomník, který byl postavený na památku anglických vojáků, zabitých zde císařským vojskem během třicetileté války. V blízkosti se také nachází socha Panny Marie Bolestné v životní velikosti.

Socha Panny Marie Bolestné v Nepomuku
Cesta vede lesíkem

ZÁMEK ZELENÁ HORA

Zámek Zelená Hora je dominantou Nepomucka v nadmořské výšce 536 m n. m. Zámek se dostal do většího povědomí i díky románu Miloslava Švandrlíka „Černí baroni“, podle kterého byl natočen stejnojmenný film zasazený do událostí v první polovině 50. let na zámku. V držení státu byl zámek dlouhých 63 let, při kterých v podstatě jen chátral. Kromě toho sloužil zámek francouzským filmařům k natáčení filmu „Kateřina Kurážná“ či seriálu „John Sinclair“. Nyní je zámek v majetku obce a v současnosti prochází postupnou rekonstrukcí v rámci programu Ministerstva kultury „Záchrana architektonického dědictví“.

Major Terazky v podání Pavla Landovského: „A čo si představujete pod takým slovom absurdní?“

Odtud sejdete po zalesněném úbočí Zelené hory po naučné stezce do Kláštera.

OBEC KLÁŠTER U NEPOMUKU

Poblíž Nepomuku (asi 2 km) se nachází obec Klášter, která patří k historicky nejstarším sídlům Nepomucka. Ve 12. století tu byl založen mnichy z Erbrachu cisterciácký klášter.

Nebyl to však ledajaký klášter, ale byl jedním z největších a nejbohatších klášterů v Čechách. Jeho zbytky, které se zachovaly po vypálení husity v 15. století, tvoří jednu z dominant obce. Nalézá se tu řada mohutných zdí se zbytky gotických arkád a okének.

Dnes to vypadá jako jakási brána, ale dříve to byl buď hostinský dům, možná třeba i palác krále.

Krom pozůstatků samotného kláštera tu najdete také kapli (někdy označovanou za kostel) sv. Markéty. Kaple se pyšní portálem, jenž je považován za jeden z prvních gotických portálů v Čechách.

Kaple Sv. Markéty

Klášterský rybník, přes jehož hráz vede silnice na Nepomuk, slouží zejména rybářům k chovným účelům a k rybolovu, částečně i ke koupání.

Na hrázi Klášterského rybníka odbočíte z modré a budete pokračovat proti proudu říčky Muchovky zpět k Nepomuku.

Červený most

Cestou narazíte na barokní Červený most. Podle pověsti se tu v husitských dobách odehrávala krvavá bitva.

Kaple SV. Vojtěcha

Směrem k městu potkáte ještě kapli sv. Vojtěcha z r. 1682 s otiskem lidské šlépěje v kameni.

Z NEPOMUKU DO PLÁNICE

Délka:17 km

Z Nepomuku se pěkně vydáte směrem k městečku Plánice. A věřte mi, že tento úsek trasy je přesně to, co budete potřebovat. Je to nenáročná etapa. Ocitnete se  pěkně daleko od civilizace, nikde velké kopce a pěkně ve stínu lesa. Trasa vede přes Plánickou vrchovinu až do Plánice.

Ne vždy byla cesta ideální. Samozřejmě jsme zmokli, ale to nás neodradilo, abychom se přestali usmívat.
Cesta vede i přes obec Kozlovice.
No a třeba půjdete i kousek cesty bahnem. 🙂
Starý a mladý 🙂
V obci Kvasetice rovněž ulovíte razítko
Takový hezký květináček

PLÁNICE

Plánice asi většina z vás bude mít spjatou s vynálezcem Františkem Křižíkem, který se tady narodil. V jeho rodném domě je dnes muzeum věnované životu a dílu vynálezce. Když jsme tu byli, tak bohužel měli zavřeno.

Makové pole před Plánicí
Plánice rodiště vynálezce Františka Křižíka
V Plánici se nachází muzeum Františka Křižíka
Pokud chcete muzeum navštívit, raději si zjistěte, zda bude otevřeno.
Plánice
Kostel Sv. Blažeje v Plánici
I tady ulovíte další razítko do sbírky.

Je to hezký pocit, když si uvědomíte, že větší část trasy máte za sebou a cíl už je v dohlednu.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Další cesta vás povede z Plánice až do Všerub k hranicím České republiky s Německem.

ČESKÁ SVATOJAKUBSKÁ CESTA VŠERUBSKÁ TRASA - 3.DÍL

 

Comments

  1. Renáta says:

    Nádhera 💖. Píšete krásně poutavě, hned bych vyrazila na cestu. Určitě mi budete inspirací. 💖

    1. Sylva says:

      Deěkuji moc, to mne moc těší! 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.