ČESKÁ SVATOJAKUBSKÁ CESTA -VŠERUBSKÁ TRASA – 1.DÍL

ČESKÁ SVATOJAKUBSKÁ TRASA VŠERUBSKÁ TRASA - 1.DÍL

KARLŠTEJN – PŘÍBRAM – NEPOMUK – KLATOVY – KDYNĚ – VŠERUBY 214 km

Rozmohl se nám tady takový nešvar – „novodobé poutnictví“. Dříve se poutníci vydávali z ryze náboženských důvodů, dnes bych řekla, že novodobí poutníci se vydávají na cestu, aby hledali naději. Naději, že něco překonají či si ujasní. Nebo zkrátka si jen chtějí dokázat, že jsou tak zdraví a plní energie, aby celou trasu ušli. A proč jsem se na cestu vydala já? Já myslím, že každý z nás poutníků si neseme v batohu svůj „shit package“. 🙂

Moje první rada: Nermuťte se, pokud cestu nezvládnete! Někdy se zkrátka stane, že ne všichni cestu dojdou. Pro mnoho lidí, kteří pouť absolvují, se však pouť stává jednou z nejvýznamnějších zkušeností v jejich životě.

TRASA  KARLŠTEJN – HALOUNY – EL PASO – KYTÍN – DOBŘÍŠ – PŘÍBRAM  

Všerubská cesta v České republice vede od kostela sv. Jakuba v Praze na Starém Městě a míří na jihozápad do Bavorska. Já jsem ovšem z Prahy již jednou s rodinou došla až na Karlštejn, tak jsem se rozhodla, že mé putování začnu právě tady. I Karlštejn může být krásně symbolický jako Praha. Nebudu vám lhát, ale cesta je místy náročná, ale věřte mi, že po několika kilometrech vás to začne i bavit. Zkrátka zvyknete si na každodenní chůzi. Důležité je, nepřepálit to hned na začátku. To se vám klidně může stát, protože jeden z úseků prochází přes velkou část Brd. Cesta vede  přes krásná poutní místa jako je Svatá Hora, Nepomuk či Tanaberk. Dostanete se až na hraniční přechod mezi Českou republikou a Německem.

Když najdete čtyřlístek, tak se říká, že budete mít štěstí. Ale co když najdete rovnou dva? 🙂

A jak dlouho vám může cesta trvat? Určitě cestu přizpůsobte svým fyzickým schopnostem. Nikde není psáno, že každý den musíte ujít 30 km. A taky si můžete klidně udělat jeden den někde pauzu. Na trase je hodně míst, která je fajn si celé projít nebo se jen tak zastavit v lese a kochat se nádhernou přírodou. Zkrátka to závisí jen na vás. Já jsem článek rozdělila tak, jak jsem cestu šla já. Nechte se tedy inspirovat.

 TRASA KARLŠTEJN – DOBŘÍŠ

Délka22,8 km

Tato cesta vede přes řeku Berounku, část Brd, přes obce Hlásná Třebáň, Zadní Třebáň, osadu Halouny až do obce Dobříš.

HALOUNY

Halouny jsou trampská obec. Trampové odtud pravidelně v pátek a sobotu konali túry do Brd. A také v okolí zakládali své osady. Bohužel tyto osady byly většinou zničeny v minulém režimu. Já jsem se však do jedné rozhodla alespoň trochu nakouknout. Nezapomeňte však, že se  jedná o soukromé pozemky.

POMNÍK J.MARŠÁLKA Nad lomem najdete i pomník J. Maršálka z roku 1918. To byl myslivec, který zde byl nešťastnou náhodou zastřelen při honu.

TRAMPSKÁ OSADA El PASO

Tato nejstarší trampská osada v Brdech se nachází na krásném romantickém místě původního lomu. Osadu založili tři osadníci z bývalé osady Westend v roce 1925.  Právě nejstarší chata nese jméno EL PASO. Nejhezčí pohled na ni je z výšky od pomníku J. Maršálka. Podle ní se jmenuje i osada. První osadníci sem natahali hlínu v pytlích na zádech. Takto vytvořené hliněné molo umožňovalo vstup k jezírku, kolem kterého si postupně osadníci budovali sruby.

El Paso, z výšky jde vidět chata u jezírka
El Paso je soukromý pozemek, takže pokud jej budete chtít jej navštívit, je třeba si domluvit návštěvupředem.

BRDSKÁ ZIMNÍ ARMÁDA

Kousek nad chatou El Paso vznikla Brdská zimní armáda pod velením generála Jerry Packarda. Dnes by se dalo říct, že se jednalo o průkopníky zimního táboření. Tato skupina měla i vlastní stejnokroj, skládající se z klobouku „na tři facky“, manchestrové kalhoty, Milton svetry a kabáty. 🙂

Brdy jsou opravdu nádherné

KYTÍN

Brdským lesem se dostanete do krásné malebné vesničky jménem Kytín. Nachází se tu kostel, který je zasvěcený jako chrám Nanebevzetí Panny Marie. V šedesátých letech se tu nacházely i varhany z nedaleké Skalky, na které mohl hrávat J. J. Ryba. Kolem kostela je starý hřbitov obehnaný zdí, kam se však již 150 let nepohřbívá. Za kostelem se nachází studánka uctívaná přes 500 let jako zázračná, léčící choroby oční.

Názvy ulic v Kytíne mne moc bavily
Staré baráky tu mají své kouzlo
O Pavlu Landovském se říká, že byl výjimečný intelektuál s maskou křupana 🙂
A zase ty ulice 🙂
V Kytíně si nezapomeňte dát razítko do svého Credenciálu!
Putování za Kytínskými sochami

Zdejší krajina vešla do širšího podvědomí lidí v dobách počátku trampingu a ke Kytínu se váže i několik slavných postav. Nejznámější je určitě literární postava školák Kája Mařík, jehož příběhy se utvářely v nádherné scenérii Kytínských lesů.

Na obrázku je kytínská hájovna. Jedna z těch, které snad sloužily jako předloha knihy.

Z Kytína vede zbylých 11 km opět po žluté lesem, místy i jedlovým. A potom dále po modré už nejprve jehličnatým a pak dubovým lesem míříte přímo do Dobříše.

DOBŘÍŠ

Název města Dobříš je dle pověsti odvozen od jména vladyky Dobřicha, který na obchodní stezce založil osadu. Ve 14. století Dobříš sloužila jako oblíbené lovecké místo českých králů.

ZÁMEK

Dnes je Dobříš známá i díky rokokovému zámku. Je to zámek nejen aristokratů, ale i spisovatelů a filmařů.

Zámek patřil šlechtickému rodu Colloredo – Mannsfeld, který zde pobýval až do roku 1942, kdy byl zámek vyvlastněn Německou říší, což znamenalo, že vlastně byli nepřátelé říše. Seděl tady protektor Kurt Daluege. Pak přišlo osvobození, chvíli tu Colloredové byli, ale přišel komunismus, zámek byl zkonfiskován Československým státem, takže museli odejít do emigrace. Zámek byl využíván jako Domov spisovatelů, za to může spisovatel Jan Drda, rodák z nedaleké Příbrami. Spisovatelé tu však žádný velký luxus neměli. Šlechtické sídlo bylo tehdy ještě bez ústředního topení, se společnými záchody a koupelnami na chodbě. Na zámku nebydleli jen spisovatelé, ale i kulturní osobnosti. Jako například prvorepubliková hvězda Adina Mandlová. Ta tu víceméně dožívala. Trávila tu pár chvil na sklonku života a zůstala dámou do posledního dechu.Herečka dostala pokoj v přízemí východního křídla zámku, kde je dnes sekretariát ředitele. Zemřela v Příbramské nemocnici. Bylo jí 81 let.

Současným majitelem zámku je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld z Rakouska, do jehož vlastnictví se vrátil v roce 1998.

Zámek je oblíbený i mezi filmaři. Zdeněk Troška tu natočil pohádku Princezna ze mlejna. Jednou z největších produkcí, která tu byla, byl štáb k filmu Rytíři ze ŠanghajeJackie Chanem.

TRASA DOBŘÍŠ – PŘÍBRAM

Délka: 26,6 km

Z Dobříše vede poutní cesta takovým obloukem přes lesy Brd. Je to téměř mimo civilizaci, tak s tím raději počítejte a vezměte si s sebou něco k snědku a pití. Příroda je tu velmi krásná. Pokud trasu půjdete jako já v létě, tak narazíte na rostoucí náprstník.

Nevím, jak vy, ale já prostě mech miluju!
Památník padlým partyzánům v Brdech
Památník z r. 1961 připomínající osud čtrnácti partyzánů z dubna1945 z mezinárodní partyzánské skupiny „Smrt fašizmu“. Pamětní kámen s informační deskou zde obklopuje skupina dřevěných křížů, nechybí ani stožár na slavnostní vztyčení vlajky.
Všude roste náprstník. Je to moc pěkná rostlinka, ale tady v lesích spíše škodí
Strom radosti pod Kuchyňkou

Brdské lesy

Les je úžasné místo. Mezi korunami stromů prosvítá slunce, ve vzduchu voní jehličí a zemina. Kolem dokola je slyšet ptačí zpěv a šustění větru. Je to zkrátka fascinující místo, které vám pomůže najít ztracenou rovnováhu.
Lesní terapie – výzkumy tvrdí, že už dvě hodiny týdně strávené v přírodě stačí na to, aby se lidé uklidnili a načerpali energii. Můžu potvrdit, že to funguje. 🙂

Vystoupáte až na vrchol Kuchyňka a pomalu budete stále klesat lesem až do Příbrami. Musím se přiznat, že tento úsek jsem původně myslela, že nedám, protože mi přišel hned na začátek moc dlouhý a náročný, ale nakonec to bylo moc fajn. Brdská příroda je opravdu překrásná a určitě stojí za to překonat vaškeré obavy. Vynechaly byste tak jednu z nejkrásnějších částí Všerubské svatojakubské cesty. Jen myslete na to, že po cestě není žádné restaurační zařízení, takže jídlo s sebou!

V Kuchyňce na jednom ze stromů najdete krabičku a v ní zápisník, kde můžete zanechat nějaký vzkaz
Samozřejmě zanecháváme vzkaz. 🙂
Cesta lesem je dlouhá a je třeba se posilnit
A i taková čínská polévka ze sáčku přijde vhod
Tak na takových dálkových trasách asi moc neplatí, když nemůžeš, tak přidej. 🙂 Jděte si svým tempem, na ostatní se neohlížejte. Ono se totiž může stát, že klidně v konci všechny předeženete. 🙂
Nezapomeňte na vhodnou obuv!

Na pohled krásná květina, radost pohledět, že? Jenže ačkoli vypadá bezbranně, pro jiné rostlinné zejména luční druhy je velkým nebezpečím. Zatímco náprstník roste jak houby po dešti, jiné původní druhy vytlačuje.

Náprstník je fakt pěkný, ale….

No uznejte, jít takovou krásnou přírodou je opravdu balzám na duši. 🙂

SVATÁ HORA

Po svatohorských schodech (365 schodů do nebe) a malebnými uličkami staré Příbrami se dostanete až k opravdu úžasnému architektonickému komplexu. Svatá Hora je významný barokní areál a poutní místo.

Schody do Příbrami. Za každý den v roce jeden schod. Takže?
V srdci areálu stojí bazilika Nanebevzetí Panny Marie Svatohorské.

Po obvodu celého areálu se nachází ambity – neboli klenutá chodba, jejíž stropy zdobí obrazy.  Na nich se nachází výjevy popisující zázraky, které Panna Marie vykonala, včetně letopočtu a čísla, pod kterým je příslušný zázrak zapsán ve zdejší Knize milosti. Zázraků se nad městem Příbramí podle svatohorských dokumentů odehrálo více než 4000. Jde však jen o ty historicky doložené, které schválil Vatikán.

Ambity jsou jedna velká galerie

V rozích ambitů pak stojí čtveřice osmibokých kaplí pojmenovaných po městech – Plzeňská, Pražská, Mníšecká a Březnická. Zvlášť netradiční je krápníková kaple sv. Maří Magdalény.

Březnická kaple

Na oltáři je vyhrazeno místo pro sošku Panny Marie. Jezulátko v jejím náručí má temné tváře. Původně světlé hruškové dřevo totiž za staletí postupně ztmavlo. Soška je tradičně oblékána do speciálně ušitých úborů. Jeden z nich věnovala sošce i sama panovnice Marie Terezie a obětovala na to část svých svatebních šatů.

Panna Marie s Jezulátkem v náručí
Co obrázek, to jiný příběh.

AKCE K 

a

POSTAVENÍ ŠLECHTY PO ROCE 1945

Na Svaté Hoře najdete i výstavu věnovanou Akci K a postavení šlechty po roce 1945. Akce K (K jako kláštery) byla součástí snahy komunistické strany o likvidaci církevních řádů. V noci ze 13. na 14. dubna 1950 byly státní mocí zabrány mužské kláštery a řeholníci odvezeni do internace. Na výstavě najdete informace právě vztahující se ke Svaté Hoře. V roce 1949 byl zatčen komunisty Jan Blesík a Ivan Mastiliak. Při vykonstruovaném procesu byli odsouzeni k mnoha letům vězení. Tato malá výstava určitě stojí za to. Neměli bychom zapomínat na naši minulost!

Akce K

Křížová cesta v parku na Svaté Hoře vznikla ve 30. letech 20. století. Je to asi 0,8 km dlouhá cesta lipovou alejí, lemovaná vzácnými stromy, jako je např. platan, tis či červený buk.

KŘÍŽ JOSEFA TOUFARA

Po sametové revoluci byl na Svatou Horu umístěn kříž Josefa Toufara. Kněze, který je spojovaný s tzv. čihošťským zázrakem.

Ke kříži Josefa Toufara

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Od Svaté Hory budete pokračovat po cestě dál směrem k Rožmitálu. Ale to je už jiný příběh…..

ČESKA SVATOJAKUBSKÁ CESTA VŠERUBSKÁ TRASA

Comments

 1. Jolana Součková says:

  Zajímavé a poutavé počteničko od zajímavě ztřeštěné krásné ženy, gratuluji

  1. Sylva says:

   Děkuji moc Joli! 🙂

 2. Simona says:

  Krásně jsem si početla, úplně se vidím na cestě. ❤️😉👍

  1. Sylva says:

   Dobrý den, děkuji za pochvalu. To mne těší.

 3. Mirek says:

  Krásné počtení, úplně to láká hned někam vyrazit a užít si krás přírody :-))

  1. Sylva says:

   Děkuji za pochvalu. Tak to potom šup do přírody! 🙂

 4. Lenka says:

  Pěkný námět který láká vyrazit. Jak jste řešila noclehy? Na divoko, kempy nebo ubytování?

  1. Sylva says:

   Dobrý den, no musím se přiznat, že než jsem vyrazila, bylo na Moravě tornádo a trošku jsem se bála. Takže téměř každý jsme si den předen hledali ubytování přes booking.com. Ale taky jsme spali pod přístřeškem, když jsme nic nenašli.

 5. Helga says:

  Někdy bych chtěla sebrat odvahu a tu cestu také ujít. Zajímá mě přenocování, spaly jste pod širákem, nebo vždycky něco našly?

  1. Sylva says:

   Jak jsem psala Lence, než jsem vyrazila, bylo na Moravě tornádo a trošku jsem se bála. Takže téměř každý jsme si den předen hledali ubytování přes booking.com. Ale taky jsme spali pod přístřeškem, když jsme nic nenašli.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.