Rozhovor s Annou Steinerovou, talentovanou českou šperkařkou

Seznamte se… s  Annu Steinerovou, velmi talentovanou českou šperkařkou. Ta je důkazem toho, že u nás vznikají krásné a zároveň kvalitní věci. Je součástí projektu KAA-WA. Ten propojuje svět šperků, příběhů a ilustrace. Čím je mi velmi sympatická, že navrhla a vytvořila kolekci šperků inspirovaných kávovými zrny. Tento koncept je úžasný v tom, že její šperky jsou doplňovány poetickými příběhy s vůní kávy.

Anička mne inspiruje nejen na poli uměleckém, ale sportovním. Je důkazem toho, že pokud pořádně trénujete a jdete si svým snem, můžete klidně vyhrát závod, který je určen převážně pro muže. S Aničkou jsem se poprvé setkala v jejím ateliéru, což je krásné inspirativní místo. Dostala mne tím, jak je úžasně energická, přátelská a inspirativní a hlavně svým smyslem pro humor. A přesně takový je i rozhovor s ní.

Jak by ses představila čtenářům Chilli&Chocolate?

Maminka, vášnivá šperkařka a sportovkyně

Foto Tereza Melicharová

INSPIRACE

Anni, řekni mi něco o svých počátcích. Kdy se zrodila myšlenka být šperkařkou?

Na základní škole mne bavilo malovat, tak jsem se přihlásila na Malbu na střední umělecko-průmyslovou školu. Po ukončení střední školy jsem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové narazila na obor, který zahrnoval skoro všechny umělecké činnosti, které mne oslovovaly. Byl to obor Kov a šperk.

Pamatuješ si na svůj úplně první šperk?

Pokud nepočítám bramborový náhrdelník pro mou mámu, který jsem vyrobila na základní škole, byl mým prvním šperkem prsten typu sandwich. Jedná se o prsten tvořený kovovými pláty svírajícími perspex. Těší mne, že je tento prsten i po třinácti letech stále žádaný.

Foto Irena Svobodová Kaa-wa

Kdybys měla zvolit tři slova k popsání svých výtvorů, jaká by to byla?

PŘÍBĚH, NÁPAD, SRDCE

Foto Irena Svobodová
Foto Irena Svobodová

Máš svůj oblíbený šperk, nebo je máš všechny ráda stejně?

Nejradši mám vždycky ten, na kterém zrovna pracuji. Kolikrát se mi o špercích zdá, jak o nich před spaním přemýšlím. Někdy dokonce musím uprostřed noci vstát a jít si skicovat nápady. Dost těžké je také se s nimi loučit, většinu snubních i zásnubních prstenů bych si nejradši nechala:)))

Foto Irena Svobodová kol.Cyklo

Kde nejčastěji hledáš inspiraci pro svou tvorbu?

INSPIRACI nehledám, inspiraci POTKÁVÁM. V běžném životě.

Moc se mi líbí, že je u nás v Čechách někdo, kdo vyrábí šperky z kávy. Proč právě káva?

Po mateřské dovolené jsem se hledala ve své tvorbě. V té době jsem začala pracovat v kavárně. A co si myslíte, že se stane, když zavřete šperkaře mezi zrnka kávy? Hned mne napadlo zrnka zpracovat do šperku.  Se ztvárněním zrna jako šperku jsem přišla v roce 2013. Od té doby jsem se o kávě mnohému naučila.

Doma mám  kávovník, a jak se s ním sžívám, vznikají další šperky, které ho zachycují ve všech fázích jeho života. Samotnou mne překvapuje, kolik inspirace může kávovník přinášet.

Foto archiv autorky Snubní prsten kontinenty

Četla jsem, že dokonce kávu sbíráš. Je to tak? Pro svou tvorbu nebo jen tak?

Je to tak. Hromadím různé artefakty s kávou a kávovou kulturou spojené. Lidi se mi kvůli tomu často smějí, když vidí všechny ty kelímky, mlýnky, hrnečky, pytlíky a pytle od kávy, fotky a obrázky a další věci s kávou tematicky propojené. Přesto, a jsem za to velmi ráda, mi neustále někdo nosí další a další věci s kávou související. Letos o Vánocích jsem dokonce dostala tělové mléko s vůní kávy. A tak mému muži, který kávu nepije a její vůni nemá rád, voním v posteli jako kávové zrno.

Jakou kávu si vybíráš pro své šperky? A jak takový šperk vzniká, pokud to není výrobním tajemstvím.

Existuje mnoho odrůd kávovníku. Každá z odrůd plodí různě velká a různě tvarovaná zrna. Někdo unese mohutnější šperky, na jiném zase působí hezky jemné tvary. Podle toho zařazuji zrnka do své tvorby.

Šperky KAA-WA jsou vyráběné ručně. Vyrábím šperky autentické a stylizované. Za stylizovanými šperky stojí návrh a ruční zpracování vzorku ve vosku. Ta zrnka, která jsou nerozeznatelná od pravých zrnek kávy, jsou odlitá přímo z pravých kávových zrn. Zákazník si dokonce může donést zrna vlastní. Jsem schopná mu udělat jeho osobní kávový šperk. Často se mě lidé ptají, zda se jedná o pokovená kávová zrnka. Není to tak. Zrnka jsou celostříbrná nebo zlatá. Stříbrná zrna lze dále pozlacovat, případně patinovat.

Dřevěná zrna pro KAA-WU vyřezává GREGIHO dílna a porcelánová zrnka vyrábí studio TYFORMY. Já zrnka dále ručně zpracováván do šperku. Výrobou šperku ale moje práce nekončí.

Foto Irena Svobodová Kaa-wa

Kdybych měla zájem ozdobit se něčím od tebe, kam mám zajít?

Šperkařský ateliér sídlí ve Vršovicích, v Holandské ulici č. 42, po předchozí domluvě (608 372 003) se kdokoliv může přijít na šperky podívat, vyzkoušet i pořídit. Ráda vám uvařím i dobrou kávu.

Kávové šperky ode mne také nejdete např. galerie Designum v Nerudově ulici.

Dá se současným designem uživit? Co je podmínkou?

Designem se uživit dá. Člověk musí být pracovitý, trpělivý a musí být vidět, to znamená, že musí svou práci prezentovat na různých prodejních akcích, výstavách, sociálních sítích i v médiích.

Foto Irena Svobodová Snubní

Jaké máš plány do budoucna? Čekají tě nějaké zajímavé projekty či výstavy?

Na jaře bych ráda s KAA-WOU  do Amsterdamu na Světový veletrh kávy. To je můj velký sen pro letošní rok. Tam bych ráda představila novou kolekci s květy kávovníku.

FIT

Jak se udržuješ v kondici? Oblíbený sport, účinná dieta a nějaká zdravá vychytávka?

V kondici jsem s konvicí kávy v ruce. Jednou až dvakrát týdně si jdu zaplavat s bandou triatlonistů, občas si jdu zaběhat a projedu se na kole nebo na koni. Diety neřeším, stravuji se tak, jak si tělo řekne. Jo a hodně piju, vodu samozřejmě.

Věnuješ se tomu, co tě baví a naplňuje. Jsi plně zaneprázdněná šperkařka, maminka a sportovkyně. Vyhrála jsi 2. místo v triatlonu Železná žena Vyžlovky. Moc gratuluji! Řekni mi, jak ses dostala k triatlonu?

Děkuju. 🙂 Na svůj první triatlon jsem šla ve 12 letech. Byl to Vlkančický triatlon u Sázavy. Máme tam poblíž chalupu a od té doby jsem ho nevynechala, jen když jsem byla těhotná. 🙂 Mám to tam moc ráda. Je to můj nejoblíbenější závod. Sejdeme se tam celá rodina a spousta kamarádů, večer pak závod pokračuje v naší oblíbené hospodě Na Marjánce. 🙂

Foto Ivan Kuchař

Takže první seznámení ve Vlkančicích a další  díky mému muži, bráchovi a jeho přítelkyni, kteří se triatlonu věnují mnohem víc než já.

Co se Ti na triatlonu líbí nejvíc?

Tak kromě chlapů to je ještě plavání, kolo a běh. 🙂

Jak si dodáváš motivaci ve chvíli, kdy se ti třeba nechce a máš chuť se na to vykašlat?

Vykašlu se na to. Nemá cenu cokoliv hrotit. I to k tomu patří. Vím, že je to jen na chvíli a že se to zase obrátí.

Dala sis nějaký sportovní cíl? Co bys ještě ráda dokázala?

Nemám žádné sportovní cíle. Dělá mi dobře samotný pohyb.

GURMÁN

Jaká je tvoje oblíbená kuchyně? Vaříš ráda?

Asi ta doma. Tam mám všechno po ruce.  Než jsem začala znovu po mateřské dovolené pracovat, tak jsem vařila ráda. Byla to jedna z kreativních činností. Nyní jsem kreativně vytížená v dílně. Takže tam vlastně vařím s chutí. Doma už mne to tolik nebaví.

Tvůj gastronomický zážitek, na který nemůžeš zapomenout?

Omylem jsem odvezla známému chalu, kterou měl připravenou na šabat.

Tvoje tipy na oblíbené restaurace?

NOFECH pâtisserie ve Vršovicích. Je to pekařství se středomořskými specialitami. Moc mi také chutná na Lesní boudě v Peci pod Sněžkou a v hospodě Na Marjánce ve Stříbrné Skalici.

TRAVEL

Jaký máš vztah k cestování?

Velmi pozitivní. Cestuji ráda a s chutí.

Máš oblíbené místo, město a nějakou vysněnou destinaci?

Nemám. Ráda poznávám nové země, nová místa, zajímají mě příběhy tamních obyvatel, atd.

Kam nám doporučíš určitě vycestovat?

Kamkoli. Hlavně cestovat.

OSOBNÍ

Aničko, teď mne napadá, jak relaxuješ a jak to všechno takto zvládáš?

Relaxuju při sexu, sportu a uklízení :)))

Hlavně mám kolem sebe tým skvělých lidí, kteří mi ve všem moc pomáhají.

Máš při tom všem vůbec čas na sebe?

S časem, tedy spíše s jeho nedostatkem samozřejmě občas trochu bojuji, ale to asi každá zaměstnaná maminka. Ale čas na sebe si snažím dodávat. Bohužel moc neumím odpočívat.  Nejvíc odpočívám vypnutím při plavání a u koní.

Jaký je tvůj životní sen? Co tě nejvíc v životě inspiruje?

Život sám. Radosti i bolesti, které přináší.

Co bys vzkázala všem, kteří se bojí jít za svým snem?

Jděte klidně po pomalých krůčkách, ale vytrvale. A nepřepalte začátek. Jako ve sportu.

Prozradíš nám na sebe nějakou osobní věc? (zlozvyk, talent, vlastnost, posedlost, slabost…)

Často vyběhnu v něčem naruby nebo s každou ponožkou jinou.

Co bys vzkázala čtenářům blogu Chilli&Chocolate?

Buďte zdráví!

Líbil se vám článek? Tak jej nezapomeňte sdílet a dát o něm vědět ostatním…

 

Comments

 1. Nýna says:

  Moc sympatická ženská a nádherné šperky. Byť nejsem milovníkem kávy, tak bych si nějakým kávovým prstenem ráda ozdobila prst 😉

  Jen taková srandička závěrem – tak se tak koukám na fotky a bum, na jedné z nich vidím mého bratrance. Docela jsem se zarazila a následně zasmála 😀

  1. Sylva says:

   Tak se určitě s Aničkou spojte. Věřím, že si vyberete. 🙂 Anička je opravdu moc fajn.

 2. Kelvin Eagleton says:

  Another great article.

 3. Bára says:

  Opravdu sympatický rozhovor – a na šperky se jdu hned podívat, vypadají úžasně! 🙂

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.