Rozhovor s Manikem Astrawanem, Českým průvodcem na Bali

Vždycky, když jedu do cizí země, zajímá mne jejich kultura, zvyky a hlavně lidé. Proto jsem uvítala, že Českou republiku navštívil Manik Astrawan, který pochází z Bali. Bali je nádherný ostrov, ale pro domorodce není moc velká možnost z něj vycestovat.  Manik jako jeden z mála měl to štěstí, že mohl vycestovat za hranice svojí země. Bali je opředeno řadou kouzel a pověr.  Právě o tom, jaké je žít na Bali jako domorodec, jsem si s ním vyprávěla. V Indonésii se všichni usmívají, nestresují se a jsou zkrátka v pohodě. A přesně takový je i Manik.

Jak by ses představil čtenářům Chilli&Chocolate?

Jsem mladý 25 letý kluk z Bali, dělám průvodce na Bali a co je nejdůležitější, mluvím česky.

INSPIRACE

Jmenuješ se Manik Astrawan? To je balijské jméno?

Ano, Manik je balijské jméno. Jméno jsem dostal podle balijského svátku, na který jsem se narodil. V Sanskrtu to znamená Svatý kámen. Co se týče balijských jmen, tak Balijci nemají příjmení. To mohli mít jen králové.

Proč se všichni na Bali jmenují Wayan, Made, Nyoman a Ketut?

Ano, to máš pravdu. Má to ale svůj důvod. Jména se dávají podle pořadí narození. Jméno Wayan patří prvorozenému dítěti. Pochází ze slova Wokalavan, což znamená nejstarší. Druhé dítě se jmenuje Made a znamená prostřední. Pro třetí dítě je určeno jméno Nyoman a znamená poslední. Ideální balijská rodina má totiž tři děti. No, a pokud měla rodina čtyři děti, tak čtvrté dítě dostalo jméno Ketut.  Jména se rozlišují i na mužské a ženské. Písmeno „I“ před jménem Wayan označuje muže a předpona „Ni“ je pro ženská jména. Jen aby sis nemyslela, na Bali se nedávají jen typická balijská jména. Spousta Balijců má i moderní jméno. Velký hit je si dávat jména po oblíbeném hrdinovi jako je třeba Cristiáno Ronaldo.

Jak se dlouho věnuješ průvodcování a jak ses k této práci vlastně dostal?

Vůbec jsem si neplánoval, že budu průvodce a už vůbec ne, že budu provádět Čechy. Začal jsem provádět v 17 letech. Tehdy jsem měl na výběr, jestli půjdu na vysokou školu nebo budu pracovat. A protože je u nás škola drahá, tak zvítězila práce. Můj příbuzný, který má za kamarády Čechy, kteří pronajímají ubytování, mne informoval, že potřebují číšníka v restauraci. Tak jsem si řekl, že to zkusím. Byl jsem tam tři roky. Tady jsem se naučil česky. Pak jsem si řekl, že číšník určitě v životě být nechci a udělal jsem si stránku na Facebooku. koupil jsem si starý auto na leasing a začal jsem s průvodcováním. Poznal jsem Blanku z Bali na pohodu a spolupracuji s ní do teď.

Pamatuješ si ještě první skupinu, kterou jsi vedl?

Měl jsem velké nervy. Protože jsem ještě nemluvil dobře česky, tak jsem se bál, zda-li mi budou rozumět. Bylo to naštěstí v pohodě a já si to nakonec užil.

Co máš na svém povolání nejraději?

Baví mě to. Práce s lidmi je fajn. Co si budeme povídat, pracovat v cestovním ruchu na Bali je ta nejlepší práce, kterou se můžeš živit. Každý chce pracovat v hotelu a vozit turisty. Žádný mladý člověk netouží po práci na poli. Takže já jsem měl vlastně štěstí, že jsem se naučil česky.

Jací jsou Češi turisté?

Zatím musím říct, že jsem vždycky vozil a provázel pohodové lidi.

Mluvíš krásně česky? Jak jsi se to prosím Tě naučil?

Když jsem začal obsluhovat Čechy jako číšník, tak jsem se zároveň začal učit česky. Učil jsem se podle slovníku, ale hodně jsem se naučil praxí a tím, že jsem musel mluvit s klienty.

Co bylo pro Tebe v češtině nejtěžší se naučit?

Určitě výslovnost a skloňování. Musel jsem si zvyknout na vykání a tykání.

Ale „Ř“ Ti jde perfektně?

To ano, ale ze začátku to nebyla sranda.

Jak žijí a bydlí místní?

Balijci bydlí jako jedna velká rodina. Rodiny tu žijí po celé generace pospolu, protože tu nikdy neexistoval žádný sociální systém. Nemáme žádný důchod, maminky nedostávají mateřskou a není ani žádná nemocenská. Takže velkou úlohu tu hraje finanční hledisko. Jen málo lidí má na to, aby si postavilo další barák a tak bydlíme všichni pospolu. Když má rodina dceru, tak když se provdá, automaticky se stěhuje do rodiny svého manžela a opouští své rodiče. Zato když má syna, tak ten prvorozený se nikam nestěhuje. Naopak se stěhuje jeho manželka.  Když onemocní, tak děti jsou povinné se o ně starat. Domovy důchodců nemáme.  Takže nás klidně v jednom domě bydlí 10 až 20.

Jak se vlastně vdávají a žení Balijci? Existují smíšené svazky?

Naše svatby jsou opravdu velké. Však víš, máme rádi oslavy! Takže klidně může být na takové svatbě až 400 lidí. Co se týče smíšených svazků a přijetí víry, tak nejsme nějak ortodoxní. Naše holky jsou docela flexibilní, můžou vyměnit naši víru za tu vaši. Ale chlapi ne! Chlap se svojí víry nikdy nevzdá. Když si Češka vezme Balijce, tak sice nemusí přijmout naši víru, ale většinou to tak je, protože na Bali jsou krásné obřady. Potom když mají děti, tak je to na domluvě. Nikdo nikoho do něčeho nenutí.

Četla jsem, že se na Bali neplatí daně. Je to tak?

No to není až tak pravda. Když vyděláš víc než 10 miliónů rupií, tak ano. Ale pokud vyděláš méně, tak nemusíš. Takže jakmile začneš mít svoji firmu, tak daně odvádět musíš.

Já mám Bali moc ráda, ale jediné co mi vadí, je smlouvání. Pokud si chceš na Bali něco koupit, je třeba smlouvat. Dá se to nějak naučit? Existuje nějaký správný postup, jak si usmlouvat tu nejlepší cenu?

No popravdě, já smlouvat neumím. No já ani vlastně smlouvat nemusím, protože znám cenu a oni mi za tu cenu zboží prodají. Když vidím, že je to nekvalitní, tak si to nekoupím. Ale jestli ti můžu poradit, tak vždycky jít určitě o 50% dolů s cenou. Ale ani tohle není pravidlo. Nikdy neusmlouváš dobrou cenu, pokud nevíš jakou cenu má zboží. Takže ty u nás nikdy dobrou cenu neusmlouváš, vždycky to bude pro nás výhodné.

 

FIT

Jak se udržuješ v kondici?

Na to upřímně nemám čas, protože jsem skoro celý den na cestě. Ale baví mě běhání.

Teď jsi v Čechách, jak Ti chutná česká kuchyně?

Chutná mi moc. Výborná je svíčková s knedlíkem. Musím ale říct, že máte strašně velké porce.

A co balijská kuchyně? Co bys mi doporučil na Bali ochutnat?

Balijskou kuchyni miluju. Mám moc rád Nasi goreng, což je smažená rýže a taky rybu Mahi mahi. Je v ní málo kostí a je krásně šťavnatá. Pečené selátko je taky výborné.

CESTOVÁNÍ

Kde je podle tebe na Bali nejkrásněji?

Mám rád východní Bali. Je tam menší provoz. Jsou tam krásné pláže. Hodně lidí chce vidět vodní palác Tir ta gangga  a chrám Lempuyang, to je takový instagramový hit. Na východním pobřeží je i panenská pláž, která je na koupání nejhezčí.

Kam rád bereš svoje klienty?

Nejraději jezdím s klienty na výlety do Ubudu a okolí. Centrum je sice moc komerční, je tam hodně obchodů, ale kolem je krásná příroda a rýžové pole.

Cestují vůbec Balijci?

Ne. První důvod je, že se bojíme. Jsme hodně pověrčiví. A druhý důvod jsou finance. Dokážeme našetřit hodně peněz, ale skoro všechny utratíme za ceremonie a různé oslavy svátků, kterých je na Bali opravdu hodně.

Takže ty jsi skoro první Balijec, který takto vycestoval? Byli vůbec Čechy tvoje vysněná země?

To máš vlastně pravdu. Měl jsem sen, že se sem jednou podívám, ale moc jsem tomu nevěřil. Vozil jsem české klienty a říkal jsem si, co kdyby jednou….

Teď jsi v Čechách. Jsou Čechy přesně takové, jak sis představoval?

Je to tady moc hezké. Líbí se mi tady. Ale musím přiznat, že je tady pro mě větší zima, než jsem si myslel. Zažil jsem svůj první sníh a jsem nadšený.

OSOBNÍ

Co je tvůj životní sen?

Kdybych měl peníze, tak bych chtěl vlastnit svůj hotel. Mohl by být klidně malý, někde na jihu Bali a na pláži.  Bohužel pozemky jsou u nás velmi drahé. Nejdražší jsou pozemky v Denpasaru a Ubudu. Ostatní pozemky jsou levnější, ale jsou zase docela daleko od letiště. A to některým turistů vadí, že když přijedou po dlouhé cestě, že by měli ještě někam daleko cestovat.

Co bys vzkázal čtenářům blogu Chilli&Chocolate?

Pokud přijedete na Bali, tak určitě nesmíte vynechat nějaký ceremoniál – obřad. Nejkrásnější je určitě ceremoniál, když někdo umře –  kremace. Druhý nejkrásnější je svatba. To se sejde hodně lidí. Všechny svátky jsou naplánovány podle balijského kalendáře, ten je jiný než ten váš. Máme v něm označené dobré a špatné dny. Takže se nemůže stát, že by ceremonie proběhla ve špatný den. Věříme, že bychom neměli štěstí a museli bychom jej opakovat. A určitě mne nezapomeňte kontaktovat na Facebooku Český průvodce na Bali nebo na internetu Bali na pohodu. 🙂

Líbil se vám článek. Budu ráda za vaše reakce a když o něm dáte vědět ostatním..

 

Comments

  1. Kelvin Eagleton says:

    Thanks for this article Sylva. Manik certainly has a positive attitude in what he wants. I’m impressed that he knows the Czech language.
    I hope he gets more recognition as a result of your article.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.