FESTIVAL EVOLUTION, MOJE SRDEČNÍ ZÁLEŽITOST

FESTIVAL EVOLUTION, MOJE SRDEČNÍ ZÁLEŽITOST

Ráda bych vám prostřednictvím mého blogu přinesla malou reportáž z festivalu Evolution v Praze. Už samotný název mnohé naznačuje.  Já zkrátka tento festival miluju! Je to pro mě takový krásný balzám na duši. Pod jedním názvem jsou v hlavní roli témata jako Biostyl/Zdraví, Ecoworld, Inspirace a Alternativa.

TADY VÁM NASADÍ BROUKA DO HLAVY!

Mnozí z vás už jistě pochopili, že se nejednalo jen tak o nějaký běžný veletrh, ale veletrh zabývající se zdravým životním stylem, biopotravinami, ekologickým přístupem, tak trochu ezoterikou a alternativní léčbou. Sejde se tu vždy spousta tuzemských, ale i zahraničních vystavitelů. Na co se asi těším vždy nejvíc, je velký výběr přírodní kosmetiky i praktických ekologických výrobků pro údržbu domácnosti. A pokud rádi pracujete sami na sobě, můžete se vzdělávat v oblasti výchovy a osobního rozvoje nebo jsou tu i témata, která vám umožní nahlédnout do sfér mimo každodenní realitu. Někdy je to fakt úlet! Celý festival není však jen o stáncích, ale máte možnost se účastnit přednášek, které jak říká slogan festivalu: “Vám nasadí brouka v hlavě“. A to si piště, že nasadí!

Musím se přiznat, že v posledních letech, co se zabývám zdravou výživou, už mne nemůže moc věcí překvapit. Ale tady se vždycky najde něco, co mi vyrazí dech. Seznam vystavovatelů byl opravdu dlouhý. Myslím, že vyjmenovávat všechny nezvládnu, ale určitě bych velmi ráda zmínila několik firem. Vybrala jsem firmy, které mám vyzkoušené, líbí se mi jejich filozofie, jejich výrobky fungují a nejde jen o pouhou reklamu. Spoustu výrobků dnes již seženete běžně v obchodech se zdravou výživou, jiné můžete objednávat on-line.

ZNAČKY, NA KTERÉ NEDÁM DOPUSTIT

KOSMETICKÁ ZNAČKA INLIGHT BEAUTY

Tato kosmetická značka je zkrátka čistá příroda, bez syntetických náhražek a hlavně skvěla pastva pro oči. Používám ji už delší dobu a nedám na ni dopustit. Nádherně voní a vždycky, když si ji nanesu na svou pleť, nastává ta správná nirvána. Na festivalu jsem si pořídila jejich cestovní sadu za festivalovou cenu. No co vám budu povídat, moje srdce zaplesalo. Všechno v přírodě má svoji energii a hlavně rostlinky. Promítá se do nich barva a prostředí, ve kterém vyrostly. A právě tuto energii se snaží kosmetika Inlight umocnit za použití metod homeopatie.

Já miluji jejich balzámy. Vždy když je poprvé otevřu, vedle nádherné vůně si právě v onen moment uvědomuji tuto energii, která přinese mojí pleti spoustu živin a vitamínů. Až se člověk diví, kolik té energie se vejde do malé dózičky. Přijdu si jak malé děcko, které se těší, až poprvé dřevěnou špachtlí nabere zlatavý balzám a nanese si voňavou nádheru na obličej.

Už delší dobu používám taky jejích čistící balzám. Přiznám se, ze začátku jsem měla strach, že pleť vůbec nevyčistí. Byl to ovšem omyl! Je to Super zázrak! Okamžitě se vpije a dělá mojí pleti dobře. Pleť hloubkově vyčistí a ta tak může skvěle regenerovat. Tuto kosmetiku na český trh přinesla firma Biorganica, která stále hledá po celém světě ty nejčistší bio značky. Já o ní určitě nepíšu naposledy! Její výrobky si můžete pořídit – tady.

KOSMETICKÁ ZNAČKA ZUII ORGANIC

Značka Zuii je taky velmi příjemná. Používání jejich přírodního make-upu mi otevřelo oči, že existuje přírodní dekorativní kosmetika, kterou na kůži téměř necítíte, neosypete se a ještě můžete vypadat trochu lépe. Tato kosmetika se vyrábí ručně v Austrálii a to z 95 až 97 % z květin. V jejich kosmetice najdete krásné květy damašské růže, jasmínu, heřmánku, aloe vera, výtažky z mrkve, pelargonie, kopřivy, ricinový olej a další. Neobsahuje žádné chemické látky z ropy, parabeny, mastek či konverzační látky.

Takže jste nejen krásně nalíčená, ale zároveň pečujete o svoji pleť. Co jsem nyní uvítala, že Zuii přivedli na trh i krycí make-upy, které mi upřímně u nich chyběly. Mám pak pocit, že na sobě nic nemám. Což, když se vlastně zamyslím, je jedině dobře.  Tento make-up neucpává póry a bylinky krásně hojí pupínky. Celou pleť krásně rozzáří. Kosmetiku opět prodává firma Biorganicazde.

ECCE VITA

V dnešní době existuje mnoho společností, které vyrábějí rostlinné přípravky, z nichž mnoho nedbá na dodržování byť i těch nejzákladnějších zásad. Ale to není případ Ecce Vita. Pokud znáte pana Dr. Freje a jeho knihy o zánětu či ajurvédě, tak vězte, že právě tato společnost s panem doktorem spolupracuje a je jejím zakladatelem. Firma přinesla na trh řadu kvalitních potravinových doplňků a využívá všechny dostupné a mnohdy tisíce let staré formulace z ajurvédy a čínské medicíny.  A právě tato filozofie firmy se mi moc líbí.

Podle ajurvédské teorie je dobré zdraví stavem pohody a vitality a nejen pouze stavem, kdy není přítomna choroba. Ájurvédské byliny patří mezi nejlepší známé antioxidanty. Asi nejznámější bylinkou, kterou si můžete koupit, je Tulsi neboli Bazalka posvátná.

Já si od nich ráda kupuji přírodní kapsle Ev Omega-3.  Je to zdroj mastných kyselin z vysoce koncentrovaného rybího oleje z ryb pocházejících z ledového arktického oceánu a taky vit. E. Úplně super je, že je to všechno hezky v tabletce. Když si vzpomenu, že mi mamka jako malé dávala rybí tuk na lžičku, tak tohle je velice dobrá alternativa.

Na vyzkoušení jsem dostala vzoreček přírodní ajurvedské pasty, tak jsem zvědavá. Jejich výrobky si můžete objednat – tady.

EVEREST AYURVÉDA

„Pokud lépe porozumíte sami sobě, potom lépe porozumíme ostatním lidem a světu kolem nás.“ Ájurvédská moudrost

Čaje z ajurvédských bylin a koření koupíte skoro ve všech prodejnách zdravé výživy. Everest Ayurveda s.r.o. je česko-slovensko-nepálská společnost, která v souladu s indickou tradicí šíří hlubší povědomí o ájurvédském lékařství, zdravém způsobu života, užívání himálajských bylin a vnitřním rozměru člověka. Čaje jsou vyráběny z himalájských bylinek, které rostou na Himalájských svazích a údolích. Několik stovek z nich se již po celá tisíciletí používají v systému ájurvédské medicíny pro léčebné, aromatické, kosmetické a kulinářské účely.

Příprava ájurvédských bylinných čajů si tak stále zachovává svou tradiční podobu, kterou měla v dávných dobách, kdy se lidé vydávali na sběr vzácných bylin rostoucích vysoko v Himálajích, aby z nich poté připravili regenerující a osvěžující nápoje zajišťující větší odolnost organismu a pevné zdraví. K výrobě himálajských čajů je použito více než 60 ájurvédských bylin, které jsou nasbírány na rozlehlém území himálajského pohoří.

Rostliny se nejprve ručně čistí, poté se zpracovávají různé části, jako kořeny, stonky, kůra, listy, květy, semena a plody, které se dále drtí a rozemílají na jemné části, aby se dosáhlo kvalitního a účinného vyluhování bylinné směsi. Takto upravené byliny jsou pečlivě zváženy a poměrně smíseny podle původních ájurvédských receptur. A pokud znáte svoji dóšu, můžete si zakoupit přesně čaj na míru. A pokud ne, tak na festivalu byla možnost si test udělat. Nakoupit můžete – tady.

 „Člověk, který se vhodně stravuje, žije disciplinovaný život, udržuje si nepřipoutanost ke smyslovým předmětům, dává i odpouští, miluje pravdu a slouží ostatním, je bez nemocí.“- Ashtanga Hridaya

MLADÝ KOKOS

Tak co tam máme dál. Firmu Mladý kokos (dnes Wild and Coco) znám už dlouho, ale ta cena…tedy…Jenže když ochutnáte jejich kokosové chipsy a jerky vyráběné z kokosové dužiny, už se prostě neodtrhnete. Mlsat „protizánětlivě“? Jo, syp to do mě!

NOVINKY

SOLNÝ KVĚT FLOR DE SAL NEBOLI KAVIÁR MEZI SOLEMI

Sůl nad zlato! Určitě už teď si klepete na čelo: „To sis jako na festivalu koupila sůl?“ Tak věřte, že ano. Je to nejčistší mořská sůl, kterou znám. Je 100% přírodní, nerafinovaná a bez chemických přísad.  Co se mi na ní moc líbí, že se sbírá a čistí ručně. Já se do ní zamilovala na první pohled. Její čistá forma (natural) je krásně bílá, ale já miluji kombinace solného květu s různými bylinkami, jedlými květy či olivami.

Na festivalu jsem si pořídila produkt Solný květ a růže. Na výrobu se používají okvětní lístky růží z Galície, které se sbírají ručně a doplňují se bečuánským kořením a sladkou kořeněnou chutí pepře Sarawak. Hodí se skvěle k všem druhům bílého masa, rybám, avokádu a hlávkovému salátu, což můžu potvrdit. A taky jsem si řekla, že příště musím vyzkoušet kombinaci s ibiškem.

A co to vlastně znamená, že se jedná o solný květ? Na solných jezírcích se vytváří tenká vrstva krystalků soli, které vypadají jako tenký led. Tyto krystalky se sbírají ručně do proutěných košů a následně suší na slunci. A proč je solný květ lepší než normální běžná mořská sůl? Obsahuje více než 80 minerálních a stopových prvků, má více draslíku, hořčíku a vápníku. Více o firmě Natural Mallorcatady.

CVRČKOVÁ MOUKA OD FIRMY SENS

Někomu při pomyšlení, že by měl jíst cvrčky, se může třeba zvednout žaludek, ale můžu vás upozornit, že se nemusíte bát. Cvrčci jsou téměř bez chuti. Já na festivalu ochutnala a koupila si domů jejich energy tyčinky s cvrčkovou moukou. Tyčinky chutnají podle surovin, které jsou v ní použity. Můj favorit je energy tyčinka Tmavá čokoláda s pomerančem. Energetická tyčinka obsahuje průměrně 55 cvrčků a proteinová tyčinka průměrně 132. Cvrčci jsou malí a rozemletí, takže v tyčince moc místa nezaberou.

A proč zrovna cvrčci? Vždyť nikdo hmyz nejí? Tak právě těmito otázkami se zabývá firma SENS. Jsou v podstatě první společností tohoto druhu v Evropě, která se snaží vhodným způsobem vysvětlovat výhody jezení hmyzu. Osobně si myslím, že živočišná bílkovina je v mnoha směrech svými účinky lepší než ta rostlinná. No a právě tato bílkovina ze cvrčků je stejně kvalitní jako živočišná. Na druhé straně, co se týče chovu dobytka, mám docela problém s tím, že se u něj používají nadměrné množství antibiotik.

Což není žádná legrace. No a u cvrčků, to není potřeba. Co se týče benefitů, tak hmyz obsahuje vysoké množství zdravých tuků, vápník, zinek a taky tzv. hemové železo, které je lepší než železo získané z rostlin. Tak co, jdete do toho se mnou? Chutná to dokonale. Tyčinky si můžete objednat – tady.

A CO MNE JEŠTĚ ZAUJALO? 

Koho zajímá alternativa, ezoterika, duchovno a léčba duše, měl velkou příležitost k zakoupení mandal, vyzkoušení bubnování a zakoupení další hraček, kterým moc nerozumím. Proto se nebudu ani moc vyjadřovat, každopádně mandaly měli moc pěkné. K tomu byl veletrh doplněn o vydavatelství zaměřující se na alternativní medicínu, psychologii, duševní léčbu atd. (např. Meduňka), mohli jste si také vzít nějaké časopisy zdarma či zakoupit předplatné za festivalovou cenu.

Na festivalu si návštěvníci mohli vyzkoušet také bosou turistiku. Projít se po střepech, po slámě, po šiškách, kamenech, postát si na hřebech a vydržet lechtání chodidel. Rovněž jste si mohli zkusit si nohama namalovat obrázek, stavět kostky nebo vázat uzly. Já do toho nešla, protože jsem fakt v tomto směru srab a určitě by se mi zabodl střep do nohy.

Mám ráda všechny ty možné stánky s dobrůtkami a alternativou, ale asi nejvíc se tu vždy těším na velký přísun nových informací od odborníků z řad lékařů a výživových poradců, kteří se zaměřují na zdravou stravu a zdravý životní styl. Líbí se mi na tom, že to nejsou jen odborníci z řad tradičních lékařů, ale i odborníci na alternativní léčbu a celostní medicínu. No a někdy dojde i na osvědčené rady našich babiček.

Ale tak řekněte, za ty peníze to stálo, ne? Doufám, že jste se aspoň řádně inspirovali, a pokud jste se na festival nedostali, vůbec nezoufejte! Tahle akce by vám zaručeně provětrala peněženky. Byla tu samozřejmě spousta festivalových cen, ale já vám radím, udělat si svůj vlastní výzkum, co si opravdu chcete pořídit, protože lákadel na festivalu je spousta. A pak klidně můžete na další festival vyrazit v říjnu. Myslím, že i díky tomuto festivalu má Česko nakročeno k lepší budoucnosti. Hlavně té zdravotní!

A pokud z vás někdo byl na festivalu, jak vám se líbil? Zaujalo vás něco či jste si pořídili něco zajímavého?

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.