10 NEJ VE MĚSTĚ ANDĚLŮ – LOS ANGELES

10 NEJ VE MĚSTĚ ANDĚLŮ – LOS ANGELES

Pokud hledáte inspiraci, jak si pořádně užít Los Angeles, jste na správném místě! 🙂 Když se řekne Los Angeles, pravděpodobně se vám vybaví Pobřežní hlídka, chodník slávy a celebrity. To vše je sice pravda, ale LA je mnohem víc než to! Toto město jsem měla na svém „bucket listu“ už dávno, takže jsem sem moc těšila. Za mne toto město má super umístění na mapě. Během hodiny se dostanete na pláž, do hor, pouště i do lesa. Takže na své  dovolené si to můžete pořádně užít! Je to domov, kde se rodí filmové trháky, takže pokud jste filmový fanoušek jako já, tak tady budete v sedmém nebi. 🙂

A hlavně, město se nachází v Kalifornii, kde vládne středomořské podnebí a celoroční epické západy slunce. Můžete tu pozorovat nádherný oranžový západ slunce nad Tichým oceánem.

Město „Andělů“ je plné života a rozmanitých aktivit. Najdete tu spoustu neuvěřitelných možností, jak se zabavit. Co však všechno navštívit? Vytvořila jsem své oblíbené MUST HAVE, o které bych se s vámi ráda podělila. Tak si to užijte! A věřte, že si nemusíte odškrtnout všech 10 věcí, abyste měli pocit, že jste LA viděli. Když zvládnete alespoň 5 věcí, věřte, že si už představu získáte.

1.  NAVŠTIVTE NEJPROSLULEJŠÍ MOLO V SANTA MONICE, KUDY BĚŽEL I FOREST GUMP

Santa Monica se nachází na západním okraji Los Angeles, jen pár kroků od pláže. Díky spoustě restaurací a obchodů na nedaleké promenádě Third Street Promenade a promenádě Venice Beach Boardwalk vzdálené jen kousek na kole vám mohu slíbit, že se tu nikdy nebudete nudit.

Tak co? Co byste si vybrali? Když se dívám na ty dva, asi by se hodil nějaký ten dolar! :-))))

SANTA MONICA PIER

Molo Santa Monica Pier je další z celosvětově proslulých atrakcí Los Angeles, které se objevily v mnoha filmech a televizních pořadech. Na molu se nachází jediné ruské kolo na světě poháněné sluneční energií, herny, zábavní park, akvárium a je oblíbené pro sportovní rybolov. Je tu i nejoblíbenější turistická pláž.

Čtvrť Santa Monica je krásnou částí Los Angeles, kde se můžete pomalu procházet, jakmile zapadne slunce a písek vás nebude hřát pod nohama.

ROUTE 66

Možná vás napadlo: „Co to vlastně je ta Route 66?“. Zpočátku obyčejná dálková silnice spojující Chicago a Los Angeles, která byla dána do provozu ve dvacátých letech minulého století, a která se časem stala legendou. Vedla z Chicaga přes Missouri, Kansas, Oklahomu, Texas, Nové Mexiko a Arizonu do Kalifornie, kde v Los Angeles končila. Bez několika kilometrů byla dlouhá  4000 km, nebyla to žádná dálnice, byla to obyčejná dvouproudovka a vedla středy měst. Proč se z ní stala legenda? Snad proto, že spojovala Středozápad se Západem. A právě v Santa Monice Rout 66 končí.

Route 66 vždy přitahovala zajímavé a svérázné osobnosti v podobě snílků, básníků, dobrodruhů, gangsterů, spisovatelů, fotografů, podnikatelů, filmařů a filozofů. V průběhu desetiletí vynikla řada osobností, ale jedna z nich se možná stala typickým představitelem „Matky silnic“ více než kterákoli jiná.

BOB WALDMIRE

Bob Waldmire byl potulný umělec, vášnivý ochránce přírody a hledač, jehož vize a prožitý život měly vliv na spoustu lidí. Inspiroval je hlavně k tomu, aby se projeli po dálnici.

2. PROJDĚTE SE PO PROMENÁDĚ NA VENICE BEACH

Pokud se chcete naplno ponořit do kalifornské atmosféry, vydejte se na Venice Beach. Venice je kulturním centrem známým výstředním uměním, bohémskou atmosférou a podlouhlou pláží. Slavnou pláž doplňuje 2,5 míle dlouhá promenáda, podél níž najdete pouliční umění, basketbalová hřiště, kavárny a venkovní posilovnu „Muscle beach“. Já měla během své návštěvy ovšem smůlu, protože tu nikdo ze svalovců nebyl. Asi vedro? 🙂

Myslím, že procházka ze Santa Moniky do Venice v pozdním odpoledni je ideální k tomu, abyste poznali skutečné LA. Tato pláž však nebude pro každého. Dokonce na někoho může působit zastrašujícím dojmem.

Můžete tady obdivovat místní pouliční umělce, kteří zde prodávají ručně vyráběné jedinečné předměty. Vzduch bývá provoněný stopami oblíbeného kalifornského bylinného osvěžení,  které je snadno dostupné v obchodech podél promenády. Pokud nemůžete odolat, tak se raději držte barů a legálních obchodů s trávou a dávejte si pozor na podvodníky.

3. NAKUPUJTE NA RODEO DRIVE, JAKO PRETTY WOMAN

Rodeo Drive je světoznámý dvoukilometrový úsek silnice s nejdražšími značkovými butiky na světě. Je synonymem pro bohaté a slavné, luxusní sportovní vozy a „elitu“. Ano, tady nakupuje klan Kardashianek. Všechny obchody jsou velmi luxusní a extravagantní. Značkové butiky lemují sametové provazy a dovnitř je vpuštěno jen několik málo návštěvníků najednou. Takže pokud nemáte na sobě boty Gucci a šaty Dolce & Gabbana, počítejte s tím, že vás budou sledovat v každém obchodě, do kterého vejdete a budete trochu za exota! Hlavně nečekejte, že tu uvidíte celebrity ve velkém. Ale i tak je to místo, kam se jezdí utrácet a vystavovat bohatství.

Na jižním konci ulice Rodeo Drive se nachází super luxusní hotel A Four Seasons Hotel, kde se natáčela slavná romantická komedie Pretty woman, kde se v hlavních rolích poprvé setkali Julia Roberts a Richard Gere.

4. THE SPADENA HOUSE – OBJEVTE DŮM, KDE BYDLÍ ČARODĚJNICE V BEVERLY HILLS

Beverly Hills je pohádkově upravené a pokud podniknete krátkou projížďku po okolí, můžete odhalit nespočet nemovitostí, jejichž cena dosahuje závratných částek! Vy však běžte raději objevit tento pohádkový dům, který se nachází na rohu ulic Walden Drive a Carmelita Avenue. Byl postaven na počátku 20. století pro potřeby hollywoodského němého filmu a poté se stal jedním z nejznámějších soukromých domů v Los Angeles.

Pokud jste posedlí kultem čarodějnic, Spadena House si zamilujete. Tento velkolepý mystický dům vypadá jako vytržený přímo z pohádky. Dům Spadena House byl původně postaven v roce 1921 a vznikl jako kanceláře a šatny filmového studia Irvina Willata v kalifornském Culver City. Willat byl americký filmový režisér éry němého filmu, který v letech 1917-1937 natočil 39 filmů.

V roce 1926 byla budova přestavěna na soukromý dům. Přijde vám strašidelné, že tam třeba teď někdo žije? Já myslím, že tam žije čarodějnice. 🙂 Ale teď vážně!  Dům vlastní realitní makléř Michael Libow, který než by dům prodal, tak propadl kouzlu mystického domu. A jak sám říká: „Dělá mi velkou radost, že mohu přinášet radost lidem, kteří se na něj zastaví podívat.“

5. HLEDEJTE HVĚZDY NA HOLLYWOODSKÉM CHODNÍKU SLÁVY

No jasně, Hollywood nesmíte vynechat! Je to taková čtvrť plná pozlátka a hlavně srdce Los Angeles. A proč ho navštívit? Je to přece Hollywood! Kdo by jel do LA a neprozkoumal hlavní město světového show businessu?

To se táhne podél 15 bloků bulváru Hollywoodu a je na něm více než 2 500 hvězd. Já se marně snažila najít hvězdy mých oblíbenců. Hvězdu Brada Pitta a Leonarda DiCapria tu však nehledejte. Víte kolik stojí slavnostní přidání hvězdy na chodník slávy? Je to docela nářez – 50 000 dolarů! Peníze jsou použity na zaplacení vytvoření a instalaci hvězdy a také na údržbu chodníku slávy.

Nominovat osobnost, aby měla na chodníku slávy svoji hvězdu může kdokoli. Musí nejdříve získat písemný souhlas nominované osoby. Vzhledem k vysoké ceně hvězdy, osobnosti obvykle nominují nahrávací a televizní společnosti či fankluby. Právě ty platí za instalaci hvězdy. Pokud si myslíte, že se na chodník slávy může dostat kdokoliv, tak vás zklamu. Hollywoodská obchodní komora povoluje pouze hvězdy se jmény herců, režisérů, producentů, hudebníků, divadelních/hudebních skupin a fiktivních postav. Třeba tu má svoji hvězdu Mickey Mouse.

Docela mne bavilo pozorovat tváře lidí, kteří tu zrovna hledali hvězdu svého oblíbence.  Vždy se jim rozzářily oči, když spatřili hvězdu, kterou hledali.

Tak aspoň, že tu aspoň má hvězdu moje oblíbená herečka.

Víte komu patří první hvězda, která se na chodníku slávy objevila? 9. února 1960 se konalo oficiální slavnostní otevření hollywoodského chodníku slávy. První hvězda na tomto historickém chodníku byla věnována herečce Joanne Woodwardové, držitelce Oscara za film Tři tváře Evy (manželka Paula Newmana).

MŮJ TIP:

Pokud se chcete vyhnout davům, vydejte se sem brzy ráno. Nikdo tu do 9 hodin skoro není, protože i obchody jsou zavřené.

ČÍNSKÉ DIVADLO TCL

Na ulici, kde je i chodník slávy, se nachází slavné Čínské divadlo TCL, jehož výzdoba byla vytvořena podle vzoru červené čínské pagody. Je to místo, kde měl celosvětovou premiéru nespočet filmových trháků, včetně Hvězdných válek George Lucase z roku 1977!

Divadlo několikrát změnilo majitele a kvůli tomu i názvy. Původně se jmenovalo Graumanovo čínské divadlo, Mannovo čínské divadlo a v současné době je jeho oficiální název TCL Chinese Theater!

Kromě toho, že se zde konají významné premiéry, je divadlo známé také tím, že se v jeho přední části nachází více než 200 otisků rukou a nohou slavných hollywoodských osobností.

Právě zde najdete otisky rukou a nohou slavných osobností zvěčněné v cementu na nádvoří před hvězdami.

Hned vedle se nachází Dolby Theatre, kde se každoročně koná slavnostní předávání Oscarů.

6. POPUSŤTE UZDU FANTAZIE V UNIVERSAL STUDIOS HOLLYWOOD

Už víte, jaký je váš bradavický rod? Ano, právě tady můžete vstoupit do kouzelnického světa Harryho Pottera. Nezapomeňte si tu koupit bonbóny tzv. kouzelné Bertíkovy fazolky v místním obchůdku. Mají nezvyklou chuť. Není nad to si s nimi pak zahrát hru, kdo si vytáhne třeba bonbón s příchutí černého pepře, šušně, špíny, žížaly, ušního mazu, trávy, zkaženého vejce (to je moje oblíbené), klobásy či zvratků. Dobrou chuť!!!

Já některé šílené atrakce nemám moc ráda, ale přiznám se, že projet se spolu s kreslenou rodinou Simpsonů mne moc bavilo.

I když vás atrakce jako mne nebaví, můžete se těšit na prohlídku filmových studií – The Studio Tour. Ta nabízí pohled do zákulisí natáčení v jednom z nejvýznamnějších filmových studií na světě. Je pravděpodobné, že něco z toho, co jste viděli, bylo natočeno v kulisách společnosti Universal.

Najdete tu kulisy ze seriálu Zoufalé manželky (Desparate housewives), Dobré místo (The Good Place) a náměstí z filmu Návrat do budoucnosti, to jsou jen některé z nich. Natáčely se tu také některé ze scén filmu režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu (Once Upon a Time in Hollywood). Možná dokonce uvidíte, jak probíhá natáčení! Vzrušující jízdu z prohlídky dělají také filmy King Kong 3D a Rychle a zběsile (Fast and Furious), které vás přenesou rovnou do děje filmu.

Zažijete tu bleskovou povodeň ve Starém Mexiku.  Možná ji znáte z filmů jako „Velký tlustý lhář“ nebo „Fletch žije„. Ale vidět ji naživo je opravdu něco jiného. Z ničeho nic se spustí liják a než se nadějete, řítí se na vás 10 000 litrů vody, která proráží okna, převrací cedule, když najednou střih a zastaví se jen kousek od toho, aby spláchla vás i s celým autobusem,  ve které právě sedíte. Jak? Samozřejmě filmovým kouzlem.

MŮJ TIP:

Doporučuji si zajet sem a atrakce  absolvovat v ranních hodinách, abyste nemuseli na ně dlouho čekat. Protože jakmile začnou stoupat teploty, začnou stoupat i fronty u jednotlivých atrakcí.

7. STREET ART V MELROSE AVENUE

Melrose Avenue je oblíbeným místem pro nakupování, posezení v restauraci či kavárně. Je to ovšem také skvělé místo pro procházky za pouličním uměním tzv. street art. Tady je malá ukázka některých pouličních uměleckých děl, která uvidíte na Melrose Avenue a v jejím okolí.

Nebuďte překvapení, když tu narazíte na  hodně lidí, kteří se hrnou k těmto nástěnným malbám, aby zachytili fotky hodné instagramu. Stěny na Melrose Avenue jsou zkrátka ideální pro každého, kdo si chce zpestřit svůj „instagramový feed“ a pochlubit se jedním z nejvíce instagramových míst v LA.

Jediným problémem je, že tyto nástěnné malby jsou rozesety po celé dlouhé ulici, takže se pěkně projdete. Vezměte si raději pohodlné boty nebo skončíte jako já s puchýři.

Začněte poblíž Fairfax Avenue a jděte směrem na východ. Mějte oči na stopkách, protože malované zdi jsou všude kolem. Dívejte se nahoru ke střechám budov či dolů k chodníkům. A hlavně  nezapomeňte na boční ulice a uličky, které patří k nejlepším místům, kde si můžete pouliční umění prohlédnout.

Colette Millers Andělská křídla #AngelWingsProject

Další na seznamu slavných zdí na Melrose Avenue jsou „Úžasná andělská křídla“ od Colette Millerové. Tato zeď je součástí celosvětového projektu nazvaného Andělská křídla Colette Miller (Angel Wings Project). Projekt začal pravě tady v Los Angeles a následně se rozšířil do celého světa. Do zemí, jako je Francie, Mexiko a Japonsko.

Až se vyfotíte jako anděl, zajděte za roh, projděte se po parkovišti a pak zahněte do uličky, kde uvidíte nástěnné malby na dveřích garáží. Najdete tu zkrátka parkoviště plné street artu.

Paul Smith’s – Růžová zeď Los Angeles

Snad nejoblíbenějším místem je růžová zeď Paula Smitha. Růžová zeď je fenomén, díky kterému se Melrose Avenue stalo jedním z nejvíce instagramovým místem na světě. Ve skutečnosti, pokud plánujete návštěvu růžové zdi v době špičky, nezapomeňte si přibalit nějaké občerstvení, protože fronta bude dlouhá. Přesto tisíce lidí čekají ve frontě, aby získali dokonalou fotku. Já na to upřímně neměla nervy, tak jsem si jo vyfotila alespoň z dálky.

Girls Tour Wall Melrose Avenue

Tak tady mne napadá, že je asi nejlepší pózovat  s nějakou dívčí partou.

“The Dreamer & The Believer” („Snílek a věřící“)

Tato nástěnná malba, umístěná před černošským butikem Sorella, zůstala během protestů, které následovaly po smrti George Floyda, nedotčena.

Zeď lásky (Love Wall)

Jejím autorem je James Goldcrown.

Práce umělce WRDSMTH

Práce tohoto umělce je tak jednoduchá a zapamatovatelná, jako jeho šablona psacího stroje s textem nad ní,. Ten vám říká, abyste „více snili“ nebo „usilovali o inspiraci ostatních a vesmír si toho všimne“. Není to úžasné? Tento spisovatel, který se stal pouličním umělcem, má kouzelnou schopnost vyjádřit to, co všichni cítíme nebo potřebujeme často slyšet, a dokonce to proměnit v umělecké dílo. Dávejte si na tato díla pozor, je jich tu docela dost!

ALEC MONOPOLY

Alec Monopoly je mezinárodně uznávaný graffiti umělec. Jeho charakteristická práce ukazuje luxus a nadbytek. Na jeho dílech se objevují postavy jako strýček Pennybags, Richie Rich a strýček Skrblík. Dnes, kdy se jeho umění stalo oblíbeným sběratelským artiklem mezi slavnými herci a hudebníky, Monopoly pokračuje ve využívání svého díla k vytváření dialogu o popkultuře a kapitalismu v moderní společnosti.

8. NAJEZTE SE V GRAND CENTRAL MARKET

Vychutnejte si spoustu lahodných pokrmů na dynamickém rušném tržišti. Tento trh byl otevřen před více než sto lety a od té doby spojuje kuchyně a kultury z celého světa. Díky desítkám prodejců si zde každý najde něco, co bude lahodit jeho chuti. Najdete tu čerstvé produkty, ale dominují tu různé mezinárodní stánky s mexickými tacos, židovskými lahůdkami, nudlemi ramen či německými currywursty.

Pokud jste viděli americký romantický filmový muzikál La La Land  v hlavní roli s Emmou Stone a Raynem Goslingem, tak nemůžete toto místo vynechat. Určitě si pamatujete scénu, kde Mia a Sebastian sedí na stoličkách a vychutnávají si jídlo v prostorné hale s občerstvením, kterou zdobí neonové nápisy.

Pult, u kterého sedí Mia a Seb, se jmenuje „Sarita’s Pupuseria„.  Pro ty, kteří to nevědí, pupusa je salvadorská pochoutka, která se skládá z tlustých plochých plátků z kukuřičné mouky (masa) plněných náplní podle vlastního výběru, včetně masa, rýže a sýrů.

9.  KUPTE SI KNIHU V POSLEDNÍM KNIHKUPECTVÍ (THE LAST BOOKSTORE)

Toto nezávislé knihkupectví, které se nachází jen blok od Bradbury Building, se proslavilo díky fotografiím na Instagramu. Já myslím, že právem. Je totiž opravdu cool! Není to však skutečně poslední knihkupectví. Díky bohu! Ale je to největší knihpectví, jednak s novými, ale i  použitými knihami v Kalifornii. Navíc je to jediný největší obchod s deskami, komiksy, 5 uměleckými ateliéry, epickým obchodem s přízí, slavným knižním tunelem či hlavou mamuta. Protože se nachází ve sto let staré bankovní budově, najdete tu dokonce trezory. Ale jinak tu mají tuny knih.

10. NAKUPUJTE V CENTRU JAPONSKÉ KULTURY V LITTLE TOKYO

Máte chuť na ramen? Nehledejte žádnou restauraci a vydejte se do Little Tokyo. Kromě vynikajících nudlí je to nejlepší místo ve městě, kde si můžete dát japonské pochoutky za rozumnou cenu.

Módní nadšenci najdou v buticích na náměstí spoustu výhodných nabídek, které byly předtím trendy. A já tu zase objevila obchůdky s japonskou kosmetikou. Takže jsem si z LA nakonec vezla rýžové pleťové masky, na které nedám dopustit.

BONUS: VYFOŤTE SE S IKONICKÝM NÁPISEM HOLLYWOOD

Jen málo památek v Los Angeles se vyrovná ikonickému nápisu Hollywood. Skoro každý tento nápis hledá a milý přátelé musím vám říct pravdu. Nápis Hollywood se nenachází v Hollywoodu. 🙂 Původně se jednalo o billboard pro luxusní sídliště. Nápis se nachází v jedné z těch čtvrtí v Los Angeles, kde jsou úzké a klikaté uličky, ve kterých se dá snadno ztratit. Nápis Hollywood sice můžete spatřit z celého města, ale k pořízení slušného záběru z dálky je potřeba docela dobrý fotoaparát.

Los Angeles je přesně takové, jak jsem si ho představovala a na jaké jsem se těšila. A ani jsem se moc nezlobila, že tu nejsou hvězdy mých oblíbenců na chodníků slávy. Našla jsem tu spoustu inspirace, která mi vydrží hodně dlouho! LA jsi zkrátka „Anděl“!

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Comments

 1. Anonym says:

  Úžasný článok.fakt obsiahly zaujímavý.dakujem.👏🙂

  1. Sylva says:

   Tak to mne moc těší! 🙂

 2. Marek says:

  Docela hezké čtení.
  Díky za nějaké nové informace, které jsem nevěděl.
  M.

  1. Sylva says:

   Díky:-)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.