PACIFIC COAST HIGHWAY: JEDEN Z NEJLEPŠÍCH ROADTRIPŮ NA SVĚTĚ!

PACIFIC COAST HIGHWAY: JEDEN Z NEJLEPŠÍCH ROADTRIPŮ NA SVĚTĚ!

Neznám lepší beztarostný pocit, když se projíždíte malými pobřežními městečky, kolem voní sekvojové lesy, na své cestě míjíte majáky, španělské koloniální památky a máte možnost pozorovat mořskou faunu a flóru.  A to nemluvím o nádherných výhledech, které vás donutí zastavit se a improvizovaně se tu fotit. Tak takovéto dobrodružství můžete zažít na své jízdě po legendární kalifornské dálnici Pacific Coast Highway (PCH), která byla postavena ve 30. letech 20. století. Táhne se po úchvatném pobřeží Kalifornie od San Francisca do Los Angeles. Dovolím si dokonce tvrdit, že tato cesta aspiruje na jeden z nejlepších výletů na světě. Na cestě nám skoro celou dobu pršelo (poznáte to i z fotek, že jsou takové zamračené) a  byla zima, ale nic to nezměnilo na tom, že jsem si tuto cestu moc užila. Kdo by taky nechtěl podívat se do kraje, kde pobývaly  Sedmihlářky. 🙂

Ráda bych se s vámi podělila o několik informací, které vám pomohou začít s plánováním vašeho vysněného výletu a mých oblíbených míst na trase.

JAK DLOUHÝ ČAS POTŘEBUJI NA JÍZDU PO DÁLNICI

PACIFIC COAST HIGHWAY?

To záleží na tom, kolik máte času a co chcete po cestě dělat a vidět. Mějte na paměti, že vzdálenosti v Kalifornii mohou být poměrně větší, než na jaké jsou mnozí lidé zvyklí. Na dálnici CA Highway 1, která má nižší rychlostní limity než hlavní mezistátní dálnice, se věci pohybují pomaleji.

Je sice pravda, že ze San Francisca do Los Angeles můžete dojet přímo za jeden den, ale proč byste to dělali? 🙂 Na trase je tolik úžasných míst, že by to byla velká škoda. Pokud nebudu počítat tato velká města, tak by vám trasa měla trvat alespoň 3 až 4 dny. V podstatě platí, že čím více času si můžete vyhradit, tím lépe si všechna tato místa prohlédnete.  Před cestou si nezapomeňte zkontrolovat stav silnic, tak abyste počítali s možnými objížďkami či různými stavbami na silnicích.

NEJLEPŠÍ TIPY PRO JÍZDU PO DÁLNICI NA POBŘEŽÍ PACIFIKU

1. Jeďte ze severu na jih

Výhled na moře je lepší, pokud po ní pojedete od severu k jihu, jinak budete na špatné straně silnice. Tzn. ze San Francisca do Los Angeles.

2. Kde začít?

San Francisco je ideálním místem pro začátek cesty. Pokud auto nevlastníte, není nic lehčího než si tam auto půjčit.

3. Pečlivě si naplánujte zastávky

Ujistěte se, že máte plán cesty a předem zvažte možnosti ubytování. Na jaře a v létě je hodně míst obsazených, tak abyste nebyli zklamaní, že nemáte kde se ubytovat nebo že se ubytováváte za zbytečně drahou cenu.

4. Zkontrolujte uzavírky silnic

Na silnici Highway 1 bohužel často dochází k sesuvům půdy, proto si předem ověřte, zda nejsou některé její části uzavřeny.

5. Pořádně si natankujte nádrž

Také se vám nechce projíždět Big Sur s prázdnou nádrží. Proto si raději předem natankujte, protože v místních serpentýnách nechcete uvíznout bez benzínu. 

6. Pořiďte si playlist

Není nad to než si sestavit svůj playlist písniček, které se vážou k dané oblasti. Pokud jste jako já fanda seriálu „Sedmihlářky“ (jejich soundtrack je fakt cool!), které se tady natáčely, čeká vás super dobrodružství.

Kalifornská dálnice Pacific Coast Highway je nirvánou cestování. Tato proslulá malebná trasa, která se vine podél pobřeží Zlatého státu, se může pochlubit některými z nejlepších míst v Kalifornii. Najdete tu prosluněné pláže, mlhavé pobřeží, palmy, sekvoje, inspirující výhledy a  nespočet zastávek, které zaplní váš itinerář. Cestovatelům tak poskytuje jedinečnou příležitost ponořit se do všeho, co Kalifornie nabízí: surfařské vesnice, čerstvé potraviny z farem, místní víno, kýče u silnic, hollywoodský lesk a řekla bych i bohémství.

SANTA CRUZ

Pokud cestujete s dětmi, Santa Cruz by měl být na vašem seznamu povinných zastávek. I když se mi tam pláže nijak zvlášť nelíbily, procházky po Santa Cruz Beach Boardwalk jsem si užívala. Díky ruskému kolu a dalším atrakcím si budete připadat, jako byste se přenesli do Ameriky 70. let. Najdete tu i ikonickou dřevěnou horskou dráhu Giant Dipper, která byla postavena v roce 1924. Je to nejstarší zábavní park ve státě a stále nabízí spoustu zábavy.

Můžete tu dokonce navštívit Muzeum surfování. Je to takové pohodově svérázné hippie městečko. 

MONTEREY

Monterey je známé především díky svému neuvěřitelnému akváriu a románu Johna Steinbecka „Cannery Row“ a je oslavou mořského života a krásného kalifornského pobřeží. Můžete si tady pronajmout kajaky nebo se jen tak procházet po pobřeží. 

Jednou z nejoblíbenějších turistických aktivit je pozorování velryb. Každoročně se tisíce lidí vydávají na plavby na otevřený oceán, aby pozorovali tyto majestátní tvory. Pozorování těchto něžných obrů je nezapomenutelným zážitkem.

A taky byste Monterey neměli vynechat kvůli tomu, že se tu natáčel seriál „Sedmihlářky“. Najdete tu restauraci, kde vysedávaly. Upřímně. Chtěla jsem si tu dát aspoň kávu, ale při četbě cen menu, jsem se rozhodla, že ji vynechám. 🙂

BIXBY CREEK BRIDGE

Jedním z nejznámějších míst na Pacific Coast Highway je most Bixby Creek Bridge. Most se nachází jižně od Monterey na cestě do Big Sur. Samozřejmě je to skvělé místo pro fotografování. Na obou stranách mostu jsou parkoviště a za nejlepšími výhledy nemusíte chodit daleko.

BIG SUR

Přestože Big Sur je technicky vzato město, většina lidí, když mluví o Big Sur, má na mysli 90 mil dlouhý úsek pobřeží mezi Hearst Castle a Carmelem. Je to jedno z nejkrásnějších pobřeží na celém světě. Připravte se na to, že budete muset mnohokrát zastavit, protože jsou tu naprosto úchvatné scenérie a nádherné výhledy. Big Sur je zkrátka krásný, drsný a izolovaný. Na jedné straně dálnice ční hory, sekvoje a údolí a na druhé oceán.

Pravděpodobně nejznámější zastávka na Highway One, Big Sur, je známá pro mnoho věcí: je to nejstarší a nejhistoričtější úsek Pacific Coast Highway a její pověst se váže ke kreativcům a umělcům. Lidé jako Jack London, John Steinbeck, Jack Kerouac, Ansel Adams a mnoho dalších zde buď žili, nebo trávili svůj čas. 

MORRO BAY

Morro Bay je okouzlující přímořské městečko s rušným nábřežím, půvabným starým městem, četnými obchody se starožitnostmi a obrovskou dominantou v podobě skály Morro Rock, která se nachází v přístavu. Velké ikonické skály Morro Rock si pravděpodobně všimnete už z dálky, když se budete blížit k městu. Skála je ve skutečnosti sopečného původu o výšce 576 metrů. Lezení po skále je však zakázáno. V okolí skály je velké množství volných kamenů, které se ze skály průběžně uvolňují. Po nábřeží je moc hezká procházka centrem města, kde je většina obchodů a to kolem ulic Main Street a Morro Bay Boulevard. A pokud jste fanda vintage oblečení, tak tady jste na správném místě. Najdete tu i spoustu kaváren. 

HNÍZDIŠTĚ TULEŇŮ V SAN SIMEONU

(ELEPHANT SEAL VISTA POINT)

Zde se můžete setkat s jednou z nejvíce podceňovaných mořských hvězd Kalifornie – tuleněm sloním! Tato zvláštní zvířata tu najdete po celý rok. Jen si tak leží na pobřeží a najdete tu hodně dospělých s dětmi, kteří je pozorují. Jsou hluční a musím přiznat, že moc nevoní.

MALIBU

Než vstoupíte do rušného Los Angeles, měli byste se zastavit v malebném Malibu. Tato luxusní oblast, která se táhne více než 30 mil podél Pacifiku a dálnice č. 1, je ideální pro pěší turistiku, dobré jídlo nebo nejhezčí pláže v oblasti Los Angeles. Pláže jsou opravdu udržované, takže tu klidně můžete strávit jedno dopoledne. Aspoň já to tak udělala. Vyhlížela jsem, jestli neuvidím nějakou celebritu a musím říct, že jsem žádnou nepotkala. Co by taky dělala na veřejné pláži, že? 🙂

SANTA BARBARA

Santa Barbara – to jsou dlouhé písečné pásy a vlnící se palmy. Je to město plné domů ze dřeva, španělské koloniální architektury a vilek.

V Santa Barbaře jsme naši cestu zakončili a pokračovali dál směr do Los Angeles. Ale to je už jiný příběh. 🙂

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

10 NEJ VE MĚSTĚ ANDĚLŮ – LOS ANGELES

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.