11 TIPŮ, JAK SI UŽÍT VÁNOCE!ANEB KAŠLETE NA TIPY A UDĚLEJTE SI JE RADĚJI PODLE SEBE

11 TIPŮ, JAK SI UŽÍT VÁNOCE!ANEB KAŠLETE NA TIPY A UDĚLEJTE SI JE RADĚJI PODLE SEBE

Když jsem byla malá, tak jsem se na Vánoce těšila. Nehápala jsem, že je nemůžeme třeba slavit v létě. Těšila jsem se na ně tak, že jsem kolikrát během roku tajně vytahala z půdy vánoční ozdoby a zdobila si svůj pracovní stolek. A bylo mi jedno, že je venku třeba 30C. 🙂

V dávných dobách, kdy se tomuto období ještě neříkalo „nákupní sezóna“, nazývali ho:

křesťané Vánoci a chodili do kostela

židé mu říkali chanuka a chodili do synagogy

ateisté chodili na večírky a opíjeli se.

Lidé míjející se na ulicích si pak říkali:

Veselé Vánoce!

Veselou chanuku!

Pozor na ten sloup! 🙂

Jmelí – darujte jmelí, darujte štěstí. Darované jmelí ochraňuje od nemoci a přináší do domu spokojenost a štěstí. Jen pozor! Neznamená to, když si domů přinesete tunu jmelí, že budete po celý rok šťastní. :-))

DODRŽUJTE TRADICE

Ty asi na Vánocích miluju snad nejvíc. Pokud žádné tradice nedodržujete, tak si sami nějaké vymyslete nebo se nechte inspirovat, které dodržovali naši předci. A jaké se dodržují u nás v rodině? Všichni se na Štědrý den hezky nastrojíme a oblékneme ke štědrovečerní večeři. Miluju, když bytem voní nejen voňavé svíčky, ale i zapálený františek a rozléhají se staré koledy, které si pouštíme ze starých gramofonových desek. Na štědrovečerním stole nikdy nesmí chybět kapr a rybí polévka. Tento recept mám napsaný od babičky v mojí kuchařce a nedám na něj dopustit. Miluju v ní spoustu jiker a mlíčí. Vždycky se tak trochu o ně s bráchou pereme, kdo si jich nabral víc do naběračky. Taky nechybí sušené jablíčka, švestky a ořechy. Na co ale určitě někdy nezapomenu, dát si do peněženky šupinky, které by mi měly přinést spousty peněz. Jen si nejsem jistá, jestli to funguje 100%. 🙂 Během dne držíme půst a čekáme, jestli náhodou večer neuvidíme zlaté prasátko.  To se mi ještě ani jednou nepovedlo. Vlastně jednou skoro ano, ale z hladu. 🙂

ODPUSŤTE SI A NALAĎTE SE NA VÁNOČNÍ POHODU

Mnoho lidí si nosí stres z práce domů, neumí si vydechnout a Vánoce pro ně představují spíše další stres. Snažíme se být bezchybní. Co kdybychom pro tentokrát sobě, ale i ostatním, odpustili drobné chyby, naučili se nad tím vším mávnout rukou a užili si vánoční pohodu?

VĚNUJTE SE SVÝM BLÍZKÝM

Adventní čas je ideální příležitost, kdy se sejít nejen s rodinou, ale i s přáteli, které jsme dlouho neviděli. Je na čase ukázat, že Vám na nich záleží, i když jste na ně neměli čas po celý rok. A co kdybyste jim letos  místo materiálních dárků jim věnovali nějaký zážitek. Třeba nějaký výlet, který strávíte se svými blízkými a budete na něj společně vzpomínat. Každý dar, i sebemenší, je ve skutečnosti veliký, byl- li dán s láskou.

NEZAPOMEŇTE NAPSAT DOPIS

Jako malá jsem vždycky psala Ježíškovi a doufala, že mi přinese všechno, co jsem v dopise napsala. A co kdybyste to letos zkusili taky a místo přání nebo psaní SMS jste to taky zkusili a napsali vašim nejmilejším dopis. Někomu, koho máte opravdu rádi.  Někomu, kdo je daleko nebo klidně i blízko. Napište někomu, s kým se nemůžete sejít, ale moc rádi byste to udělali. Napište mu třeba, co pro vás znamená. Myslím, že takový dopis je jedním ze nejsmysluplnějších dárků, které můžete darovat.

POSLOUCHEJTE KOLEDY

Vánoční písničky a koledy mám moc ráda.

Moje nejoblíbenější:

Santa Baby – Eartha Kitt

Let it snow – Dean Martin

White Christmas – Bing Crosby

Jingle Balls – Frank Sinatra

Silent Night – Elvis Presley

O Vánocích – Naďa Urbánková

Zima, zima, zima, zima – Hana Zagorová

Vánoční strom – Karel Gott

Purpura – Jiří Suchý

The Christmas song – Nat King Cole 

It is the most wonderful time of the year – Andy Williams

Rockin around the Christmas tree – Brenda Lee

DÍVEJTE SE NA POHÁDKY

Vychutnávejte si je s dětmi či partnerem pod jednou dekou a užívejte si čas s těmi, které máte nejraději.

JEZTE CUKROVÍ

Bez cukroví nejsou Vánoce. Bohužel dnešní doba je jiná. Spousta lidí na vánoce nepeče, protože je to docela pracné, nemá na to čas nebo nechtějí být tlustí. Jiní se honí za tím, aby měli upečeno, co nejvíc druhů cukroví. Musím se přiznat, že já třeba nepeču, protože to neumím a taky mě přestalo bavit soutěžit s ostatními v soutěži krásy o nejvíc druhů cukroví. Takže jsem tuto disciplínu předala ostatním členům rodiny, kteří ji každý rok zvládají na výbornou.

O VÁNOCÍCH NEMUSÍTE STÁLE SEDĚT DOMA! NIKDO VÁS TAM NEPŘIKOVAL!

Jděte ven na procházku a projděte se městem s vánoční výzdobou a vdechujte tu krásu kolem vás.

PROVOŇTE SI KRÁSNĚ BYT

Vánoce by měly krásně vonět. Mně tyto vůně připomínají moje dětství.  Vůně nesou vzpomínky a můžou tak ovlivnit náladu. Já mám ráda takové, které nesou sebou vůni pomerančové kůry, skořice, medu, hřebíčku a badyánu.

NAJDĚTE SI ČAS I PRO SEBE!

Jsem naprosto přesvědčená, že každý si dokáže během dne najít čas sám na sebe! Nemusí to být dlouhé hodiny, ale řekněme si pro začátek 15 minut každý den! Každý den na čtvrt hodiny všeho nechte, zastavte se a užívejte si kouzlo Vánoc.

A NEZAPOMEŇTE! TEN, KDO NEMÁ VÁNOCE V SRDCI, JE NIKDY NENAJDE POD STROMKEM!

Tak co máte nějakou veselou historku z Vánoc? 😉 Já jednu mám.😂Je to už pár let, kdy jsme se rozhodli s rodinou, že pojedeme přes Vánoce na Borneo a budeme objevovat Malajsii, Brunej a Singapur. A protože miluju kapra a nechtěla jsem o něj přijít, šla jsem ho koupit 14 dní předem. V rybárně mi paní nabídla, že mi jej zabije, ale já jsem jí odvětila, že si jej dám jen tak do vany. Paní prodavačka jen svraštila čelo a nechápavě se mne zeptala:“To jej budete tak dlouho trápit? „😀😀😀Jala jsem se jí vysvětlovat celou situaci, a že určitě kapr bude ve vaně jen 1 hodinu. Paní to stejně nedalo a asi nabyla dojmu, že jsem blázen. 😀😂A tak ještě na cestu zvolala: „Nechcete si to rozmyslet a koupit si ho až za 14 dní?“ To už jsem jen bez veškeré síly jí něco vysvětlovat zvolala: „Myslím, že ne. To by mi asi ujelo letadlo! „😂😂😆A co vy, už se těšíte na Vánoce? Máte třeba nějakou zajímavou vánoční historku? Sem s ní.

A co vy? Dodržujete nějaké tradice? A co mě asi zajímá nejvíc, najde se tu někdo, kdo ještě sem tam posílá dopisy? 😉 Budu ráda, když mi dáte vědět v komentářích. 😉

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Comments

 1. KEJMY says:

  tak to je super článok plný skvelých vianočných rád a tipov a úžasného čítania! ♥.

  THE WORLD BY KEJMY | CHRISTMAS GIVEAWAY

  1. Sylva says:

   Ahoj Kejmy, děkuji za pochvalu.♥ Přeju Ti krásné vánoce! Sylva

 2. Kelvin Eagleton says:

  Great article. Being from New Zealand, being in summertime, people spend most of the day outside having bbq and going to the beach. Merry Christmas Sylva.

  1. Sylva says:

   Kelvin, I wish you Merry Christmas too. Sylva

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.