HLEDÁTE KLÍČ KE ŠTĚSTÍ? ŽIJTE HYGGE!

HLEDÁTE KLÍČ KE ŠTĚSTÍ? ŽIJTE HYGGE!

Celý instagramový a internetový svět ovládly obrázky hrnečků s čajem a kávou zabalené do deky, nábytek s plyšovými potahy, mini dortíčky, zapálené svíčky, nohy zateplené do ponožek u krbu a do toho všeho se míchá spousta přátel. Nejedná se nejen jen o výjevy, ale především je to skvělý způsob, jak být šťastnější v každodenním životě. Ne, nejedná se o žádnou reklamu, dokonce si to nemůžete koupit v obchodě. Bavíme se teď o dánském způsobu života zvaném „HYGGE“. V tomto stylu života jede nejen spousta Skandinávců, ale i celá Evropa.

Toto slovo pochází přímo z dánštiny a znamená „na pohodu“.  Jedná se však o výraz, který nelze vyjádřit pouze jedním či dvěma slovy. Písemné zmínky o tomto slovu pocházejí z 19. století a je odvozeno z germánského slova hyggja, což znamená myslet nebo se cítit spokojeně. V angličtině by se toto slovíčko dalo přiblížit ke slovu „chill“, ale v češtině bohužel pro tento výraz přesný překlad neexistuje.

JE TO JAKO PŘI SEXU.

TENTO STYL ŽIVOTA MŮŽETE KLIDNĚ PROVOZOVAT SAMI, ALE PŮVODNĚ TATI ČINNOST VZNIKLA JAKO ZÁBAVA PRO DVA A VÍCE LIDÍ!

O hygge bylo napsáno již spousta článků, ve kterých najdete rady, jak dosáhnout takového způsobu života. Každý se v nich cítí být expertem na štěstí.  Mnoho lidí si myslí, že tento fenomén byl stvořen jen pro šťastné páry. Já si myslím, že tomu tak není. Je to jako při sexu. Tento styl života můžete klidně provozovat sami, ale původně tato činnost vznikla jako zábava pro dva a více lidí. 🙂

NEJEDNÁ SE O ZDRAVÍ ŽIVOTNÍ STYL!

Někteří si myslí, že se jedná o zdravý životní styl. Nenechte se však zmást. To, že si každý den dáte pořádný dort a zapijete jej čokoládou s pořádnou vrstvou šlehačky, s tím nemá nic společného. 🙂  Tento styl totiž radí, zachumlejte se do deky, dejte si kalorický a lahodný nápoj, vůbec nic neřešte a nechte čas plynout.

A PROČ SVĚT O TOM TAK CELÝ SVĚT MLUVÍ?

Význam a podstata tohoto slovíčka je mnohem hlubší. Nejde jen o kalorické jídlo, ale o smysluplné prožití současného okamžiku. Je to vlastně takový protipól zrychleného západního stylu života. A proč o tom všem celý svět teď mluví? Možná už je unavený aktivním způsobem života, být neustále „IN“ a jít si tvrdě za svým. Nové trendy kladou důraz na výživu a dostatek pohybu. Ale o tom „hygge“ styl není.

O hygge se píše taky jako o dánském receptu na štěstí. Myslím, že je to trochu zavádějící, protože podobné různé recepty zkrátka nefungují. Myslím, že štěstí musí člověk najít v sobě. Jenže právě celá filozofie okolo hygge je něco, co nám může pomoci na chvilku se zastavit a vnímat malé okamžiky. Uvědomíme si tak, že se vlastně máme krásně a štěstí je opravdu kolem nás a stačí mu jít jen naproti.

Pokud opravdu potřebujete návod na štěstí, berte to všechno jako formu relaxu a životního stylu, který budete provozovat třeba o víkendech. Každý čas od času potřebuje vypnout.

Zde je pár pravidel, které můžete uplatňovat v každodenním životě a být HYGGE:

Buďte sami sebou, vaším skutečným já a najděte si čas sami na sebe.

Hledejte si s rodinou společné zážitky dne.

Věnujte se svým blízkým.

Dopřávejte si dobré jídlo a pití. Zaměřujte se na kvalitu.

Zastavte se, přečtěte si dobrou knížku.

O víkendu zůstaňte o trochu déle v posteli a užívejte si kouzlo nicnedělání.

Nikam nespěchejte.

Vypněte telefon a povídejte si s přáteli.

Jen mějte na paměti, že hygge by neměl pro vás být únikem z reality. Je to vědomá pauza a vychutnání si okamžiku s vědomím, že se za chvilku vrhneme do úkolů, které bohužel patří k životu.

Tento trend nemůžeme v žádném případě ignorovat, protože zavání nicneděláním, relaxací a užívání si domácí pohody. Osobně si myslím, že tomuto způsobu života, bychom se měli všichni hodně rychle naučit. Je důležité si uvědomit, že i v tomto předvánočním čase by jednou z nejdůležitějších věcí v životě měli být úplně jednoduché věci.

Měli bychom si najít čas na své přátele, rodinu nebo na sebe samotné a naučit se radovat z maličkostí. Představte si tento způsob života jako líné české Vánoce.  Pořiďte si pohodlné křeslo, huňaté polštáře, teplou deku, spoustu svíček, teplé ponožky, pohodlné domácí oblečení, oblíbený hrneček, dobré jídlo, pusťte si oblíbený film nebo se začtěte do knížky, kterou máte rádi a zkrátka jen tak buďte! Nebo si jen napusťte vanu a dejte si horkou koupel, zapalte svíčku s oblíbenou vůní a jen tak meditujte!

Moje HYGGE písničky:

Moon River – Audrey Hepburn

Dream a Little Dream of Me – Doris Day

Here Comes The Sun – Nina Simone

I wanna be Loved by you – Marilyn Monroe

Fly Me To The Moon – Frank Sinatra

Can´t Take My Eyes off You – Frankie Valli

My First My Last My Everything – Barry White

Will You Still Love Me Tomorrow – The Shirelles

Be My Baby – The Ronettes

I say a little prayer – Aretha Franklin

Norwegian Wood – The Beatles

La Vie En Rose – Zaz

Comment te dire adieu – Francoise Hardy

Suzanne – Leonard Cohen

La Mer – Charles Trenet

Možná si teď říkáte, že to všechno zní velice hezky, ale nevíte, kdy si na to všechno při tom shonu máte udělat čas? A já říkám, kdykoliv. Věřím, že Hygge není jen výsada Dánů, ale že jej máme v sobě všichni.

S jakou činností „Hygge“ se spojujete vy? Budu ráda, když mi dáte vědět v komentářích. 😉

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Comments

 1. Nýna says:

  Och, to praktikuji snad celý život. A teď už vím, jak mám takové chvilky pojmenovat 😀 Konečně vím, že si nemusím dělat starosti s tím, že nic nedělám, a jen nepřítomně koukám do krbu a drbu kočku na břiše. HYGGE.

  1. Sylva says:

   Přesně tak, je důležité to všechno správně pojmenovat. :-)))

 2. Žiju Hygge a nevím o tom. 😀 Nemám obecně moc ráda škatulkování a tak.. to je jako „selflove“ což je pro mě odjakživa „mít se ráda, jaká jsem“ 🙂 jinak je to ale super způsob života.

  1. Sylva says:

   Pokud takto žiješ, tak jedině schvaluju! 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.