7 VĚCÍ, KTERÉ BYSTE SI NESMĚLI NECHAT UJÍT NA BALI

7 VĚCÍ, KTERÉ BYSTE SI NESMĚLI NECHAT UJÍT NA BALI

Když se řekne Bali, hodně z vás si představí film či knihu od Elizabeth Gilbert “Jíst, meditovat, milovat. Ano, je to pravda. Dá se tu skvěle najíst, meditovat a můžete se dokonce zamilovat. Já si osobně myslím, že už návštěva Bali může být meditací sama o sobě. Pro mne tento ostrov znamená obrovský příval pozitivní energie. Stačí se jen otevřít, vnímat svět kolem vás a naslouchat.

1# OČISTĚTE NEJEN SVÉ TĚLO, ALE I MYSL A DUŠI V POSVÁTNÝCH VODÁCH

Tisíce lidí přichází na Bali, aby zde našli svůj klid. Já tu toužila zažít nějaký spirituální zážitek a myslím, že se mi to nakonec povedlo. Podstoupila jsem spirituální očistu neboli “MELUKAT”  a to v jednom z nejvyhledávanějších chrámů na Bali  – TIRTA EMPUL TEMPLE, který doslova znamená “svatá jarní voda”. V chrámu kromě věřících najdete spoustu turistů, kteří vstupují do chrámu, aby získali svatou zkušenost, takže se nemusíte bát, že budete sami. Spoustu lidí tato zkušenost naprosto dojme a okouzlí svojí magickou silou. Možná se vám bude zdát, že jste jako vyměnění, ucítíte čistotu mysli i duše a podaří se vám procítit neopakovatelné pocity vděčnosti a pokory. Smyjete tak ze sebe všechny hříchy a očistíte se od nemocí.

A jak tedy takový ceremoniál probíhá? Především nezapomeňte si sebou vzít plavky! A připravte se taky na docela studenou vodu. Zelený třpytivý sarong s červenou stuhou si můžete zapůjčit za mírný poplatek 10 000 Rp přímo na místě. K dispozici je převlékárna a úschovna. Jakmile jste převlečení, můžete se účastnit třicetinásobného očištění. V místním svatostánku se nacházejí dva bazénky a jeden menší, do nichž přitéká pramenitá voda celkem třiceti sprchami. Tato spirituální očista má samozřejmě svá pravidla. Je dobré je předem znát nebo můžete si najmout průvodce, který vám za poplatek vysvětlí.

PÁR RAD, JAK PROVÉST OČISTNÝ RITUÁL  A DOJÍT KE KARMICKÉ OČISTĚ:

 1. Nejprve darujte obětinu CENANG SARI, tzn. listovou misku s květy, rýží a vonnou tyčinkou, na oltář. Tu si můžete zakoupit přímo na místě. Spolu s touto miskou darujte bohům i svou modlitbu. Nebojte se vyslovit, co si přejete! Potom položte obětinu na oltář k ostatním obětinám.
 2. Vstupte do posvátného bazénku. Jsou tu celkem tři bazénky, kde se nachází celkem 30 fontánek. Začněte pěkně zleva. Rituál je u každé fontánky stejný. Spojíte ruce u čela a 3x odříkáte mantru “Ooom”. Naberete si vodu do dlaní a 3x si opláchnete hlavu a obličej. Očistíte tak tělo a duši. Poté se 3x napijete z dlaně a vodu vyplivnete. Zbavíte se tak negativních   a špatných věcí. Poté se 3x z dlaně napijete a vodu polknete, abyste se uzdravili. Tohle byla část obřadu, kdy jsem si říkala, že určitě dostanu průjem. A proč to všechno opakujete 3x? Modlíte se tak ke 3 bohům – Vishnu, Brahma a Shiva. Nakonec dáte hlavu pod fontánu, budete tak ochráněni a žít v blahobytu. A takto pokračujete u dalších fontán. Jedenáctou a dvanáctou fontánu přeskočte (je spojena se smrtí).
 3. Po dokončení prvního bazénku přelezte do druhého, pak do třetího a pokračujete s opakováním rituálu. Ve třetím bazénku jděte jen k první fontáně a posledních 5 vynechejte. Ty jsou určené pro ceremonie spojené se stavbou baráku.
 4. Jakmile opustíte bazén, odříkejte znovu modlitbu a poděkujte bohům, vodním duchům a duším vašich rodičů. A jste očištěni! 🙂

Pro mne návštěva chrámu byla povznášející. Já jsem si ji užila maximálně. Bylo zajímavé vidět, jak takový aktivní chrám vlastně funguje a sama si vyzkoušet jeden z jejich rituálů.

2# SLEDUJTE VYCHÁZEJÍCÍ SLUNCE NA SOPCE MOUNT BATUR

K tomu, abyste vylezli na sopku Mont Batur nemusíte být nějak fyzicky zdatní. Vím, o čem mluvím.  🙂 Výšlap na 1700 metrů vysoký Mont Batur určitě stojí za doporučení. Začíná se v brzkých ranních hodinách, protože cílem celého výletu je dostat se na vrchol  před rozbřeskem. Doporučuji výšlap s průvodcem, protože ráno je obrovská tma a někdy se hodí i podaná ruka. Na cestu nás vyzbrojili jen baterkou, malou svačinou a vodou. Ze začátku jsme šli lesem a poté po strmém sopečném úpatí, které je hodně kluzké. Chvílemi to bylo nepříjemné, protože stačilo, když se někdo zastavil, tak se museli zastavit všichni. Doporučuji vzít si i pohodlné a neklouzavé boty. Nicméně jedna Japonka šla ve cvičkách a taky to zvládla. I když vlastně dolů jela polovinu cesty po zadku. A taky se teple oblečte. Ze začátku mi bylo sice strašné horko, jak jsem byla zpocená, ovšem na samém vrcholu jsem myslela, že zmrznu. 🙂 Jsou tu dvě odpočívadla. Ze začátku jsem si říkala, že na vrchol už nepůjdu, že mi to na prvním stanovišti stačí, ale pak jsem se nakonec překonala a šla dál. Cesta se trošku změnila a z kamenité cesty se rázem stala cesta mnohem pískovitějšía a kluzčí díky sopečnému prachu. Budiž vám útěchou, že na druhém stanovišti si můžete koupit teplé kakao, které vás alespoň na chvilku zahřeje. Na sopku jsme dorazili před šestou hodinou ranní, kdy se začíná rozednívat. A musím uznat, že ten východ slunce stojí za to!

3# OBJEVUJTE BALIJSKÉ CHRÁMY  A ZVYKY

Všude na ostrově se nachází spousta historických chrámů, svatyň a kamenných soch bohů. Místní tu pravidelně ukládají obětiny a dary. Obvykle jde o kousky jídla a květiny. A samozřejmě se hojně pálí vonné tyčinky. Budete si muset dávat pozor, kam šlapete, protože je najdete opravdu všude. Balijci totiž věří, že bohové jsou všude.

Mnoho Balijců lije i pár kapek ze své ranní kávy nebo čaje na zem, než začnou sami pít. A to na počest usmíření se s démony. Obětiny pro ně obsahují často rýži nebo jiné jídlo. To nemusí být nějak hezké a naopak může být i klidě staré, protože se věří, že démoni hezké věci neocení. Na rozdíl od obětin pro bohy se tyto obětiny dávají na zem, protože démoni sídlí v zemi. Místní se ke svým bohům obracejí často. To, že se právě pomodlili, poznáte jednoduše tak, že mají v místě šesté čakry, třetího oko. Mezi obočím mají nalepenou rýži, která se předtím namočí do vody, aby šla po modlitbě snadno nalepit. Chrámy se staly symbolem Bali. Slouží k modlitbě a uctění bohů, což je zapotřebí respektovat. Obecně platí, že pro vstup do chrámu je zapotřebí mít na sobě sarong, tj. velký šátek ovázaný kolem pasu jako dlouhá sukně,  který je na většině míst k zapůjčení. Platí tu ještě jedno pravidlo jen pro ženy a tj. zákaz vstupu do chrámu a svatyní v době menstruace. Mnoho žen si na Západě myslí, že v době menstruace jsou nejvíce intuitivní a propojenou se svou jinovou silou. Tak tady, ale i v mnoha jiných částech světa převládá názor, že žena je v tomto období nečistá. Bylo by karmickým hříchem, kdyby žena toto pravidlo znala a přesto jej porušila. To, že je Bali hodně pobožné poznáte na každém kroku. Dokonce každá domácnost má své vlastní posvátné místečko, kam každé ráno přinášejí dary bohům v podobě jídla. Ať už se rozhodnete navštívit kterýkoli chrám, rozhodně nebudete litovat. Musím se přiznat, že úplně zbožňuji vůni vonných tyčinek spalovaných při obřadech a děsně mne baví pozorovat krásně oblečené a namalované ženy , jak ladně nesou na hlavách koše barevných obětin do chrámů. Všude se na vás budou snažit vydělat. Záleží jen na vás, co jim dovolíte. A jak nám  říkala jedna prodávající dívenka  před chrámem: „OPEN YOUR HEART, OPEN YOUR WALLET!“:-)

4# VYDEJTE SE NA TOULKY RÝŽOVÝMI POLÍČKY

Rýžová pole jsou dalším symbolem Bali a najdete je po celém ostrově. Mezi nejznámější patří TEGALALANG TERRACE v blízkosti Ubudu. Když jsem tady byla před několika lety, nedalo  se mezi nimi chodit. Teď ta možnost je, ale doporučuji se na ně vydat raději ráno, když není takové velké vedro. Než se dostanete nakonec, tak to taky chvilku trvá, takže si nezapomeňte sebou vodu.

5# NASAJTE ATMOSFÉRU BAREVNÝCH TRHŮ

Trhy na Bali patří k nevzrušujícím a nejbarevnějším obrázkům na Instagramu. Většina z nich se odehrává v neděli v Canngu. Ano pravda, jsou dost hippsterské. 🙂

LOVE ANCHOR

Tento trh patří k nejfotogenictějším trhům. Najdete tu obchody z módní a ostrovní módou a  doplňky, lapače snů, spoustu cetek a spoustu motivačních cedulí. Na můj vkus to tady bylo všechno dost předražené, ale i přesto si myslím, že stojí za to se na něj alespoň podívat.

SAMADI SUNDAY MARKET

Najdete tu spoustu funky šperků až po domácí esenciální oleje, přírodní mýdla, stánky s potravinami a oblečením. Svá díla tu vystavují vznikající umělci, designéři či včetně vznikajících nových talentů. Nebo může podpořit nějaký projekt. Myslím, že skvělá  iniciativa je Bali street mums, která pomáhá maminkám na ulici. Doporučuje se na tento okouzlující řemeslný trh, kde prodávají místní zemědělci svoji ekologicky vypěstované ovoce a zeleninu, dostavit spíše ráno. Vyhnete se tak, alespoň davu cizinců, kteří sem směřují si nakoupit.

6# PROŽIJTE ROMANTIKU V MAGICKÉM CIKÁNSKÉM DOUPĚTI LA LAGUNA

Toto místo jsem objevila náhodou na Instagramu. Do obrázků této restaurace, která se nachází na cestě, která je vzdálená tak 10 minut jízdy z Canggu do Seminyaku,  jsem se zamilovala hned na první pohled. Než se dostanete k samotné restauraci, musíte projít cestou, která je poseta cikánskými karavany.

Toto místo je bláznivé a naprosto kouzelné. Najdete tu krásně pomalovaný vintage dřevěný nábytek spolu s barevnými ornamenty. Pro mne bylo i velkým bonusem, že jsme se nacházeli nejen v magickém prostředí, ale mohla jsem si pochutnat na lahodném tapas menu.  Příjemnou atmosféru dotváří i to, že se La Laguna nachází přímo na pláži s bílým pískem.

7# OCHUTNEJTE CIBETKOVOU KÁVU – KOPI LUWAK

Nemůžu samozřejmě vynechat kávu. Nejen na Bali, ale i v celé Indonésii máte možnost ochutnat jednu z nejdražších káv na světě, tedy KOPI LUWAK. A co tento název znamená? KOPI je káva. A proč Luwak? Protože za její výrobou stojí právě zvířátko Luwak, které připomíná křížence kočky a lasičky. Je to cibetka, která požírá plody kávovníku. Stráví jen dužinu a zrnka vyloučí. Díky enzymům v trávícím traktu cibetky se právě kávová zrnka stanou jemnější a ztratí hořkou chuť. V těle cibetky probíhá fermentace, ta dodá kávě tu pravou chuť a aroma. Farmáři tyto výkaly sesbírají a zrna očistí. Po dlouhém procesu čištění a sušení přichází na řadu pražení. Možná si říkáte, že vlastně takovou kávu ochutnávat nechcete, ale věřte mi, celý popis výroby kávy zní hůře nežli chutná. 🙂 Kávu koupíte na mnoha místech, ale o její pravosti nejsem moc přesvědčená. Stojí docela hodně peněz, takže než si ji koupíte, dobře si rozmyslete, co si to vlastně kupujete. Na Bali najdete taky spoustu kávových plantáží, které vlastně kávové plantáže nejsou. Káva roste vysoko v horách pod sopkou Batur. Sice tu není vyžadováno žádné vstupné, ale předpokládá se, že si nakonec nějakou kávu nebo čaj koupíte. Představí vám tady výrobu kávy, ukážou plody kávovníku a samozřejmě cibetky v kleci. Ochutnáte tady 6 druhů čaje – citronový, zázvorový, z citronové trávy, atd. a 8 druhů kávy s různými příchutěmi  – vanilka, kokos, arašídové, čokoládová, zázvorová či pravá balijská. Můžete tu samozřejmě ochutnat i cibetkovou kávu bez cukru a mléka, tak abyste identifikovali skutečnou chuť a aroma. Samozřejmě za příplatek 50 000 IDR (cca. 100 Kč). Tento šálek je nepovinný, ale očekává se, že si jej koupíte. A na kolik vás vyjde 150 g sáček?  300 000 IDR (cca. 600 Kč). No a potom už na vás čeká obchod, kde si můžete zakoupit něco, co vám chutnalo. Mají tu jen velká balení. Záleží jen na vás, jestli odoláte nebo si nakonec něco koupíte. Pro mne je Bali překrásná země. S řadou úžasných lidí. Se svými klady, ale i zápory. S tradicemi, které Vám seberou dech, a zamilujete se na první moment. A no co hlavně Balijci věří? Na Karmu!  Je to něco, co Vám před dalším životem určí, kým budete, kým se stanete. Balijci totiž věří v reinkarnaci. Pokud budete zlý, tak si rozhodně nezasloužíte být znovu člověkem. A proto Balijci nekradou, nezávidí si a nežijí pro hmotné statky. Tak už chápete proč se hodně lidí stěhuje na Bali?

„KARMA JE ZDARMA! ♥“

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Comments

 1. Hanka says:

  Díky za článek – chystáme se přesně za měsíc.

  Spoustu z doporučení máme v plánu, kéž se podaří, věřím, že to bude hlavně o pozitivní energii,

  Mohla bych se zeptat na melukat, ráda bych na něj, ale též přiznám strach ze střevních potíží … a celkově – kolik si má člověk na tento obřad vyhradit času?

  Ještě jednou DÍKY!

  1. Sylva says:

   Děkuji Hanko, tak určitě počítejte, že vám to bude trvat všechno tak nejmíň hodinu. Strašně to závisí kolik lidí tam bude a jak dlouho tam budete čekat ve frontě. Je tam spousta turistů, každý se tu fotí, aby měl památku, tak se to někdy může protáhnout. No asi nedoporučuji tu vodu pít, ale myslím, že se snad bát jinak nemusíte. Ale určitě si to užijete, je to takové hodně osobní a já jsem se po obřadu cítila jako znovuzrozená. Přeji hezký zážitek. Sylva

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.